Jump to content

neron

Members
 • Posts

  21
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by neron

 1. Serdecznie dziękuję za życzenia!!!
 2. neron

  pompa do piwa

  Cześć, Kiedyś szukałem pompy, która będzie nadawała się do piwa i znalazłem coś takiego. Co prawda trzeba podłączyć do wiertarki ale na pierwszy rzut oka wygląda solidnie. http://www.winnica.bazarek.pl/opis/128523/pompa-do-tloczenia-wina-oleju.html
 3. Dokładnie to samo przytrafiło się mi przy mojej ostatniej warce (Brown Ale/Mild 9°Blg). Burzliwa musiała przejść przez noc i rano nie było już tak obfitej piany. Stresowałem się przez kilka dni po czym postanowiłem zmierzyć blg. Okazało się, że piwo ma już ok 4 °Blg.
 4. neron

  KEGi i Kegaratory

  Moim zdaniem 100 PLN za podwójny reduktor to dobra cena. Tylko pamiętaj, że potrzebujesz reduktora o stałym ciśnieniu a nie stałym przepływie.
 5. gdzieś było napisane żeby na każdy miesiąc jaki upłynął od daty produkcji dać jeden dzień inkubacji Na ulotce od BA dostarczanej razem z drożdżami jest napisane, że startują przeciętnie tyle dni, ile miesięcy upłynęło od daty produkcji. Moje ostanie drożdże (2001 Urquell Lager) startowały 3-4 dni. Potem dodałem je do startera 500 ml, 9 °Blg i na 36 godzin na karuzelę .
 6. Potencjometr będzie się grzał, ponieważ płynie przez niego za duży prąd. Drugi problem to zbyt mały zakres regulacji obrotów. Budując swoje mieszadło jakiś czas temu zastosowałem tranzystor mocy do regulacji obrotów. Użyłem tranzystora 2N3055, ponieważ ma dużą metalową obudowę, przez co dobrze odprowadza ciepło. W zasadzie można zastosować dowolny tranzystor mocy. Nastawiam mieszadło na 36 godzin i praktycznie się nie grzeje.
 7. neron

  Linux

  Jeżeli chodzi o mnie to pewnie zainstalowalbym Linux'a Na sprzęcie, który posiadasz Linux powinien działać dość sensownie ale jest małe "ale". Sam Linux jest dość wydajny i niewymagający, można go odpalić posiadając tylko 8MB RAM! Jednak dzisiejsze dystrybucje są tworzone z myślą o szerszej liczbie użytkowników, więc do dystrybucji są ładowane wszystkie możliwe moduły. Takie rozwiązanie pozwala na zainstalowanie systemu na większości komputerów bez szukania dodatkowych driverów ale jednocześnie powoduje, że sam system stał się "cięższy" niż kiedyś. Ja bym zainstalował gentoo, z minimalną liczbą pakietów, doinstalował Xorg oraz jakiś lekki manager okien (np. fluxbox). Na takiej instalacji wine i BeerSmith powinny działać "aż miło". Jest drobna wada rozwiązania, czas który poświęcisz na dopracowanie swojej instalacji. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, jeżeli nie chce Ci się bawić, to jest w sieci taka wersja WindowsaXP, dość mocno krojona, wymagania ma podobno jak Win95!!! Nie chcę pisać jak się nazywa, bo nie wiem czy nie złamie jakiejś zadady formu. Jak nie znajdziesz to pisz na PW.
 8. neron

  Linux

  Większość płyt CD/DVD posiada system plików ISO9660 i dzięki temu mogą być odczytywane przez różne systemy operacyjne np. Windows, Linux, *BDS, itd. Podejrzewam, że z płyta była nagrana w jakiś specyficzny sposób pod Windowsem np. packet writing lub cos podobnego, co może powodować efekt o którym piszesz. Linux obsługuje bardzo szeroką gamę systemów plików, dzieki czemu możliwy jest dostęp do danych zapisanych na innych partycjach (czyt. "nielinuxowych"). Bez żadnego problemu zamontujesz system plików Windowsa. Nie wiem jaką masz organizację dysku ale zakładając, ze masz jeden dysk SATA i na pierwszej partycji głównej masz Windowsa, to wystarczy wykonać polecenie "mount /dev/sda1 /mnt/windows", jako 'root'. Jeżeli nie bedzie możliwe automatyczne rozpoznanie systemu plików to możesz spróbować "mount -t vfat /dev/sda1 /mnt/windows". Jeżeli windowsa masz postawionego na systemie plików NTFS to zmień "-t vfat" na "-t ntfs". Na koniec jeszcze taka uwaga. Kiedyś system plików NTFS nie był do końca poprawnie obsługiwany przez Linux'a, co mogło powodować utratę danych przy próbie zapisu. Dlatego też zalecano, żeby montować partycje NTFS tylko do odczytu. Z tego co wiem, jakiś czas temu to się zmieniło i teraz NTFS jest obsługiwany poprawnie również przy zapisie ale dokladnie nie wiem bo nie używam . Z poziomu Windowsa również możesz się dostać do systemu plików Linux'a. Jest taki plugin do Total Commandera, który pozwala na dostęp do partycji Linux'a z systemami plików ext2 i reiserfs, nie pamiętam czy można odczytać system xfs. Mam nadzieję, że pomogłem, nie zanudziłem szczegółami oraz przede wszystkim nie zniechęciłem Cie do używania Linux'a Podeślij mi na PW co wyświetlają polecenia 'fdisk -l' oraz 'cat /etc/fstab' to napisze Ci dokładne instrucje jak montować partycję Windowsa jako user lub automatycznie.
 9. Ja swojego pierwszego pszeniczniaka zrobiłem z płynnego ekstraktu słodowego (Bavarian Hefeweizen (pszeniczne) - ekstrakt słodowy Weyermann - 4 kg). Nie pamiętam dokładnie czy wyszło mi 20L czy 23L brzeczki 13°Blg. Chmielenie za pomocą "Hallertau Hersbruecker 2,5 - 5,5 % a-k" przez 80 minut, dodając pierwszą dawkę chmielu (15g) po 10 minutach gotowania, drugą (10g) po 50 minutach i trzecią (10g) po 75 minutach. Użyłem drożdży WB-06 ale lepszym pomysłem jest użycie drożdży płynnych np. (Wyeast 3056 Bavarian Wheat). Fermentacja burzliwa w temperaturze 20°C przez 7 dni, potem zlałem na cichą.
 10. neron

  Linux

  W pracy używam tylko i wyłącznie Linux'a (głównie gentoo i debiana) oraz Solarisa, w domu Linux i czasami winda. Nie wiem o jakich problemach z mp3 i wmv czytałeś. Ja używam Linux'a od ponad 10 lat, słucham muzyki i oglądam filmy głównie na Linux'ie i wszystko jest ok. Jak bedziesz miał jakieś pytania to pisz, postaram się pomóc.
 11. Korzystając z tego, że rozmowa toczy się na temat lagerów chciałem zadać pytanie. Właśnie będę zlewał z ciechej mojego pierwszego lagera (Dortmunder z BA). Fermentacja burzliwa i cicha były przeprowadzone w temperaturze 9-10* C. Piwo będzie zlane do KEGa i refermentowane z dodatkiem ekstraktu słodowego. Czy po zlaniu piwa zostawić KEG w temperaturze pokojowej na jakiś czas, czy może od razu umieścić go w piwnicy (temp. ok 10* C)? A może lepiej będzie, umieścić go w jeszcze niższej temperaturze (ok 2* C)?
 12. Uwarzę którąś z w/w receptur i podziele się na forum wrażeniami. Swoją drogą przeglądając Twoje tłumaczenie BJCP 2008 w pozycji '8C. Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)' jako przykładowe piwo dla stylu jest wymienione właśnie 'Old Speckled Hen'.
 13. Od jakiegoś czasu śledzę Twoj wątek dotyczący bitterów tylko nie wiem, która z podanych przez Ciebie receptur bedzie najlepiej pasować do w/w piw. Z tego co pamiętam na nalewaku któregoś z piw było napisane IPA. Możesz mi polecić którąś z Twoich receptur?
 14. Będąc ostatnio w Wielkiej Brytanii, w pubie próbowałem piw 'London Pride' oraz 'Old Speckled Hen' i moim zdaniem mają dość ciekawy smak. Może ktoś z Was próbował warzyć podobne piwo. Z tego co się zorientowałem to są bittery ale bitter bitterowi nierówny.
 15. Zamiast szyszek chcialem użyc granulatu. Jak myślicie, jakich ilości powinienem użyc? W BA jest dostepny 'Chmiel Saaz 3', bedzie dobry?
 16. To jest właśnie mały czarny kranik, wężyk i szybkozłączka. Przy mojej następnej warce dodam mniej ekstraktu słodowego i zobaczę czy będzie się pieniło. Jeżeli sytuacja będzie podobna to będę musiał kupić nalewak z kompensatorem piany.
 17. Co sądzisz o kraniku PICNIC, oferowanym przez BA? Zastanawiałem się nad zakupem nalewaka z kompensatorem piany nie wiem tylko czy warto inwestować, skoro nie jest to kwestia nalewaka.
 18. Myslę, że to jest główna przyczyna. Z tego co pisze Wesoły 4-5g/L, to jest max 90g na KEG, ja dałem 200! Niestety nie posiadam schładzarki, KEG byl schłodzony wcześniej do ok 10*.
 19. Witam! Mam mały problem z piwem, ktore przechowuje w 19l KEGu po pepsi. Chciałem refermentować piwo w KEGu, w tym celu, po zlaniu z cichej rozpusciłem 200g suchego ekstraktu słodowego, dodałem do młodego piwa (J.B. Masterclass --- Bavarian Lager) i umiesciłem w KEGu. Po ok. miesiącu chciałem spróbować co mi wyszło . Okazało się, że leci praktycznie sama piana. To samo piwo, przechowywane w butelkach było umiarkowanie nagazowane. Ostatnio napełniłem drugi KEG (J.B. Masterclass --- Wheat Beer), dodając podobną porcję ekstraktu. Tym razem chciałem nalać piwo po ok 5 dniach, zeby zobaczyć czy efekt będzie podobny. Ponownie okazało się, że leci sama piana. Zastanawiam się w czym tkwi problem. Czy powiniemem dać mniej ekstraktu, a może coś jest nie tak z nalewakiem (używam zestawu PICNIC z BA).
 20. Właśnie nastawiłem moją drugą warkę i przy rozlewie skorzystam z Twojej rady. Ile gram ekstraktu słodowego powinienem dodać do 20 litrowej warki?
 21. Miarki, o których pisałem kupiłem w BA ("Miarki do cukru lub glukozy (refermentacja w butelkach)"). Trudno mi powiedzieć ile gramów ekstraktu słodowego wejdzie w jedna miarke, po prostu wybrałem tą, która była przeznaczona dla butelek 0,5l . Uzbroje się w cierpliwość i sprawdzę za kilka dni czy jest różnica.
 22. Witam serdecznie! Na moja pierwszą warkę wybrałem brewkit "John Bull - Brown Ale" z BA. Fermentacja burzliwa przeszła wzorowo. Po 7 dniach miałem 4°Blg i zlałem do butelek. Przed zakapslowaniem, do każdej butelki dodałem po jednej miarce ekstraktu słodowego w proszku. Zostawiłem na 4 dni w ciepłym miejscu (ok 22*), a następnie przeniosłem do piwnicy. Po ok tygodniu, z ciekawości otwarłem jedna butelkę i tu moje zdziwienie. Piwo w smaku jest ok, ale praktycznie nie ma w nim gazu. Jak myślicie co zrobiłem źle? Czy ekstraktu słodowego powinienem dać więcej niż cukru?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.