Jump to content

Pastaga

Members
 • Posts

  145
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  Pastaga got a reaction from Luqas van Dred in KEGi i Kegaratory   
  Kupując lodówkę w pierwszej kolejności patrzyłbym na pobór prądu - w mieszkaniu kiedyś też zmieniałem tylko ze względu jej żarłoczności, a nie tego, że coś jej dolegało
 2. Like
  Pastaga got a reaction from mike in Płytowy wymiennik ciepła   
  Może spróbuj naciągnąć na filtrator z oplotu coś na kształt pokrowca zrobionego z pończochy? Pończocha dość dobrze filtruje chmieliny.
 3. Like
  Pastaga reacted to zgoda in Butelkowanie piwa - ile cukru?   
  Jak widzę prawie wszystkie kalkulatory online powielają niebezpieczne wartości nagazowania dla pszenic (3.5-4.5 vol. CO2).
   
  http://www.homebrewdad.com/priming_sugar_calculator.php <- ten ma normalne
 4. Like
  Pastaga reacted to crosis in Artykuł: BYO: hop stand (chmielenie whirpoolowe)   
  http://byo.com/compo...2808-hop-stands
   
  Artykuł raczej nie zniknie, walę tłumaczenie (kontekstowe, nie dosłowne)
   
  Podczas gdy szum wokół przerwy chmielowej dotyczy głównie mocno chmielonych piw, jest w tej technice dużo więcej niż podkręcenie Waszej DIPy. (Będę nazywał tę technikę "chmielenie whirpoolowe", ale miejcie na uwadze, że nie wszyscy piwowarzy muszą utrzymywać brzeczkę w ciągłym ruchu aby on zadziałała).
   
  Co i dlaczego?
   
  Przerwa chmielowa to po prostu pozwolenie na przedłużony kontakt zagotowanej brzeczki z chmielem wrzuconym na wyłączenie palinka zanim przejdzie się do etapu chłodzenia. Zaawansowani piwowarzy po prostu robią whirpoola w garnku lub dedykowanym pojemniku, a następujący po tym wir formuje na środku pojemnika stożek niechcianego osadu oraz chmielin. Czy celowo, czy przypadkowo, piwowarzy ci dawali tym chmielom przedłużony kontakt z brzeczką. To dawało chmielom szansę na uwolnienie olejków do brzeczki, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ich odparowania. W skrócie: "chmielenie whirpoolowe" może w znaczący sposób podnieść chmielowy smak i aromat piwa.
   
  Olejki w chmielu
   
  Olejki spotykane w chmielu są lotne i dodają piwu smaku i aromatu tak poszukiwanego przez miłośników chmielu. Jakkolwiek istnieją setki olejków aromatycznych, w praktyce piwowarzy skupiają się na 4-8 głównych, które odgrywają największą rolę w charakterystyce danego chmielu. Ważnym elementem charakterystyki jest temperatura zapłonu, lub tez inaczej temperatura, w której olejek efektywnie wyparowuje aż do punktu, gdy oparu olejku mogłoby zapłonąć, gdyby było ich wystarczająco. Przy temperaturze wrzenia brzeczki wszystkie olejki przekroczyły już temperaturę zapłonu, a więc mocne wrzenie efektywnie ulotni je z brzeczki. Najlepsza metoda myślenia o procesie ulatniania się olejków to metoda czasu połowicznego rozpadu. Im niższa temperatura zapłonu, tym szybciej olejek ulatnia się i tym szybciej nastąpi ten czas. Im dłużej chmiel się gotuje i im niższa temperatura zapłonu tym mniej olejki eteryczne będą widoczne w piwie. W efekcce, "chmielenie whirpoolowe" pozbawia chmiel dodany na wyłączenie palnika efektu rolling boil, obniża temperaturę brzeczki a tym samym redukuje stopień ulatniania się olejków, pozwalając im naprawdę wniknąć w brzeczkę. Sama specyfika procesu wnikania jest jeszcze szarą strefą, ale generalną zasadą jest, że olejki będą zatrzymywane w piwie dłużej i wzmacniały chmielowy smak i aromat w gotowym piwie.
   
  Izomeryzacja alfa-kwasów
   
  Alfa-kwasy będą izomeryzowane po wyłączeniu palnika aż do momentu gdy temperatura brzeczki spadnie do 79°C. Piwowarzy, którzy starają się obliczyć IBU będą musieli wyestymować jak wiele izomeryzacji zajdzie. Im temperatura brzeczki bliższa 100°C, tym większa izomeryzacja a-k. Aby wykonać estymację, możemy zapytać profesjonalnych piwowarów o wskazówki. Jednakże różnice sprzętowe mogą spowodować, że porównanie można uznać najwyżej za "ogólne wskazówki".
   
  Matt Brynildson z Firestone Walker Brewing Company mówi: "Fakt, że zachodzi odrobina izomeryzacji a-k (około 15% w chmieleniu whirpoolowym vs 35% w kadzi) oznacza, że możemy osiągnąć nie tylko aromat i smak, ale też nieco goryczki".
  W Kiwanda Cream Ale z Pelica Pub & Brewery mistrz piwowarski Darron Welch dodaje chmiel tylko po wyłączeniu panika. Osiąga on ok 25 IBU przy dodanie 0,34 kg Mt. Hood na 119 litrów piwa i pozostawieniu przez 30 minut na etapie przerwy chmielowej (w artykule jest bbl, czyli barrel, co wg wiki daje 117l -> przp. tłum.). To oznacza, że Darron uzyskuje utylizację na poziomie około 16%, w swoim systemie o wybiciu 1755 l (15 bbl) dla brzeczki o SG: 1,049. Jak już było wspomniane, w browarze domowym, przy garze 19sto litrowym ochłodzenie brzeczki nastąpi dużo szybciej, co doprowadzi do mniejszej utylizacji. Brad Smith, twórca kalkulatora piwowarskiego BeerSmith daje taką radę: "Coś w okolicach 10% utylizacji nie jest złą estymacją, jeśli chmiel wrzuci się przy gotowaniu i pozostawi przez czas chłodzenia".
  Z mojego doświadczenia wynika, że estymacja 10% utylizacji przy przedłużonej przerwa chmielowa przy wybiciu 42l jest rozsądna.
   
  Kiedy i jak
   
  O ile mocno chmielone piwa mogą definitywnie być beneficjentami tej techniki, o tyle każde piwo, gdzie zapach chmielowy jest pożądany jest równie dobrym kandydatem. Dla piw o niższym poziomie IBU można w ogóle nie dawać chmielu do gotowania, lub dodać malutką ilość goryczkowego by przerwać napięcie powierzchniowe, a potem większość kontrybutorów IBU na wyłączeniu palnika (mając w pamięci utylizację około 10-15%).
  Jeśli Twój system ma pompę, możesz wybrać stworzenie stycznego wejścia do gara, aby pozwolić pompie stworzyć whirpool. Pamiętaj tylko, że nie potrzebujesz potężnego wiru, tylko prostego ruchu brzeczki. Jeśli nie masz pompy łyżka czy łyga w zupełności wystarczy.
   
  Drugim czynnikiem jaki trzeba wziąć pod uwagę jest długość przerwy chmielowej. Nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi, ale wszystko pomiędzy 10 a 90 minut (a nawet przestój przez noc) może zostać zastosowane. Dla moich najbardziej naładowanych, mocno chmielonych piw przerwa chmielowa trwa od 45 do 60 minut. Dla średnio chmielonych typów, jak APA lub piw, w których chcę uzyskać wyraźny wynik IBU - wtedy zazwyczaj skracam do 30 minut. Dla piw, które nie muszą być mocno chmielone ani mocno goryczkowe - 10 minut zazwyczaj wystarcza.
   
  Wśród piwowarów popularne są 3 przedziały temperatur, zaraz za temperaturą wrzenia: 88°C-100°C, zakres sub-izomeryzacji: 71°C-77°C, i chłodna przerwa chmielowa: 60°C-66°C.
  88°C-100°C - ten zakres pozwala olejkom z wysoką temperaturą zapłonu na spokojne rozpuszczenie się w brzeczce. Pozwala też na izomeryzację a-k, z najlepszą estymacją od 5 do 15% efektywności. Niektórzy piwowarzy podgrzewają lekko brzeczkę, aby utrzymać temperaturę powyżej 93°C, co pozwala lepiej emulować warunki komercyjne.
  Przerwa w temperaturach 71°C - 77°C praktycznie zamyka temat izomeryzacji a-k, a tak niska temperatura redukuje odparowanie olejków. Piwowarzy mogą użyć chłodnicy aby schłodzić brzeczkę do tej temperatury i tutaj dodać pierwszą porcję chmielu, albo dodać pierwszą po wyłączeniu palnika a tutaj drugą. Przedział 60°C-66°C zredukuje odparowanie olejków o najniższej temperaturze zapłonu, ale również rozpuszczenie olejków w brzeczce może zająć więcej czasu w tym przedziale.
   
  Nigdy nie miałem problemu z DMS w piwach, w których robiłem przerwę chmielową. W razie użycia dużej ilości słodu pilzneńskiego wskazane jest przedłużenie czasu gotowania do 90 minut.
   
  Uwzględnienie chmielenia na zimno
   
  Innym punktem do rozważenia jest jak potraktować chmielenie na zimno w mocno chmielonych piwach, w których zastosowano przerwę chmielową. Rock Bottom Restaurant & Brewery przeprowadziło szerokie badania nad przerwą chmielową i chmieleniem na zimno, pod kierownictwem mistrza piwowarskiego Portland (Oregon), w tym czasie był to Van Havig (obecnie Gigantic Brewing Co, Portland, Oregon). Badania zostały opublikowane przez Master Brewing Assosiation i zawierały testy piw chmielonych w 4 różne sposoby:
  krótka przerwa chmielowa (50 minut) i brak chmielenia na zimno
  długa przerwa chmielowa (80 minut) i brak chmielenia na zimno
  brak przerwy chmielowe i chmielenie na zimno
  połowa chmielu w długiej przerwie chmielowej (80 minut) i połowa do chmielenia na zimno

  Zarówno piwa chmielone tylko z przerwą chmielową i piwa tylko z chmieleniem na zimno charakteryzowały się bardzo dobrą charakterystyką chmielową, ale były pewne niuanse. Długa przerwa chmielowa pozwoliła uzyskać więcej aromatu i smaku niż krótka przerwa chmielowa, co prowadzi do konkluzji, że olejki wciąż rozpuszczają się w brzeczce po 50 minutach. Piwa chmielone tylko na zimno otrzymały dobre oceny za aromat, wyższe niż te chmielone tylko podczas przerwy chmielowej, ale gorsze za smak. Piwo chmielone pół na pół otrzymało za to wysokie noty zarówno za aromat jak i smak. Badania Haviga pokazały również, że dodanie na zimno 0,45kg Amarillo na 117l daje taki sam poziom aromatu jak 0,23kg na 117l - co wskazuje na zmniejszanie efektu przy zwiększaniu ilości chmielu dodawanego na zimno.
   
  A więc, jeśli zdecydujesz się spróbować tej techniki, oto co proponuję na podstawie powyższych rezultatów: weź cały chmiel jak chcesz dodać na późne chmielenie i chmielenie na zimno i podziel na pół. Połowę dodaj po wyłączeniu palnika, połowę na zimno. I nie czuj potrzeby przesadzania w ilościach.
   
  Jeśli chcesz użyć tych technik, oto kilka receptur (sorry, do tłumaczenia we własnym zakresie). Założyłem 10% utylizacji podczas przerwy chmielowej. Następnym testem będą przyprawy i przerwa przyprawowa. Bo jeśli działa dla chmieli, to dlaczego nie dla przypraw w piwie świątecznym? Miłego warzenia!
 5. Like
  Pastaga reacted to moria in Oddam / poszukuję gęstwę   
  Mam do oddania słoiczek gęstwy do Blegian Saisona Wyeast 3724 - I pokolenie. - NIEAKTUALNE
   
  Proszę się też przypomnieć, kto chciał słoiczki z gęstwą odzyskaną z piwa Maisel's Weisse. Posiadam 3 szt. Pamiętam o:
  - St. Anger
  - Elek44
  Gęstwa jest I zbiorem. Słoiczki są nieduże, ze względu na sporą osób chętnych, ale po co najmniej 200ml jest.
  Jeśli ktoś jeszcze zamawiał proszę pisać bo mam sklerozę Wydaje mi się, że jeszcze 1 osoba chciała... Jak nie, to można pisać. NIEAKTUALNE
   
  Odbiór gęstwy osobisty lub: w ten weekend będę na imprezie w Kłodzku (17-18.08), a 23.08 na imprezie w Chorzowie, mogę zabrać ze sobą.
   
  Po gęstwę do pszenicy zgłosił się ktoś, jeśli natomiast kogoś pominęłam, to proszę pisać na PW... ewentualnie jeszcze słoiczek powinno się udać odlać.
 6. Like
  Pastaga reacted to Mariusz_CH in Alepiwo - promocje i nowości.   
  Fajnie, że podzieliłeś słody wg producenta
 7. Like
  Pastaga reacted to wogosz in Burzliwa i cicha dla pilsów/lagerów - ile dni   
  Myślę że z grubsza schemat mógłby być niezły, ale ja jednak wolę decydować o długości fermentacji w czasie jej trwania, a nie zakładać z góry że ma być np. dwa tygodnie w jednej temp. a potem trzy dni w innej. Jeżeli po tygodniu fermentacji ekstrakt będzie na poziomie 3-4 Blg z początkowej dwunastki, to nie ma na co czekać i można podnieść temp. jednak nie polecałbym wyżej niż 14 st. Może się też okazać, że po 10 dniach fermentacji dwuacetyl nie jest już wyczuwalny i nie musimy podnosić temp. wcale. Wiem, że takie grzebanie w piwie bezpieczne nie jest, ale coś trzeba wybrać - podejmujemy decyzje na podstawie oceny organoleptycznej na poszczególnych etapach, lub nie zaglądamy do piwa wcale i jedziemy według założonego z góry schematu.
  Co do temp. fermentacji, to zalecam zaszczepienie brzeczki drożdżami w temp. 8-9 st., a kończenie fermentacji w temp 11-13 st. Oczywiście drożdże muszą być w dobrej kondycji (jeden Activator płynnych drożdży na 25l. brzeczki na pewno nie wystarczy), a brzeczka dobrze napowietrzona.
 8. Like
  Pastaga reacted to WiHuRa in Browar Czarny Ryś   
  Jak zaczynałem warzyć też myślałem tylko o warzeniu górniaków ale szybko mi się znudziły, tak samo szybko znudziły mi się "cytrusowe" chmiele amerykańskie.
 9. Like
  Pastaga got a reaction from korek in SWÓJ Browar   
  Może to pomoże:
  http://www.chemia.polsl.pl/~jkocurek/p/refermv2.zip
 10. Like
  Pastaga reacted to Fidel in Prośba o komentarz do metryczki   
  Możesz dolać mineralki z butelki, ale ze świeżo otwartej.
   
  Ile dolać:
   
  ilość wody do dolania = aktualna ilość brzeczki w litrach x (aktualne Blg brzeczki - żądane Blg brzeczki)/żądane Blg brzeczki
   
  czyli: masz 18 l brzeczki o gęstości 17,5°Blg a chcesz uzyskać brzeczkę o gęstości 16°Blg
   
  x=18*(17,5-16)/16 = 27/16 = 1,69
   
  Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem
 11. Like
  Pastaga reacted to Qxa in Czyszczenie butelek   
  Mi by się nie chciało tak łazić z butelkami i je ciągle myć po 3-6 sztuk. Ale zawsze to jakiś sposób.
   
  Pokaże jak ja to robię i raczej zostanę przy swoim, chyba że ktoś wyjedzie z lepszą technologia .
   

 12. Like
  Pastaga reacted to coder in Cukier - w jakich proporcjach, w jakich stylach...   
  do 5% zasypu na pewno nie będzie wyczuwalny.
  do 10% zasypu w większości piw prawdopodobnie nie będzie wyczuwalny
  w ww.% nalezy uwzględnić refermentację!
   
  Cukier można dodawać w celu "uwytrawnienia" piwa, gdy mamy problemy z uzyskaniem dla danego słodu odpowiednio niskiego odfermentowania, pomimo zastosowania niskiej temperatury zacierania. Czyli przyda się we wszystkich stylach które mają być wytrawne: Saison, AIPA, Pils niemiecki...
   
  Ponadto w piwach które mają być mocne, ale lekkie w smaku (piwa belgijskie)
 13. Like
  Pastaga reacted to 19Mateusz87 in Domowe paliwo :D   
  Teraz to pojechałeś po bandzie. Policjant jeśli jest sprawcą kolizji jest rozliczany jak każdy inny obywatel tego kraju. Powiem więcej, istnieje nawet oblig, aby karać Policjanta choćby nie wiem co. Słowo Policjanta nie jest dowodem, Policjant może być najwyżej świadkiem zdarzenia. Sądy to także Prokuratorzy, a coraz częściej Prokurator poluje na Policjantów. Wierzcie, lub nie ale wiem co mówię. Nie mówcie, że Policja jest zawsze tam, gdzie nie powinna, a jak jest potrzebna to nigdy jej nie ma. Jeśli ktoś ma jakieś pojęcie o realiach służby w Policji to wie o czym mówię. Wystarczy, że zabraknie Policji przez jeden dzień, to każdy wie co by się działo. Wiele osób uważa, że to co te osoby robią, to w jaki sposób się zachowują jest normalne. Powiesz takiemu człowiekowi, że jego zachowanie jest aspołeczne, to robi wielkie oczy ze zdziwienia. Prawo jest jedno, które dotyczy wszystkich. Każdy, kto się do niego nie stosuje musi mieć świadomość, że poniesie konsekwencje. Przepisy prawa jasno określają czego nie powinno się robić Nie miejcie pretensji to Policji bo to nie ona "wymyśliła" przepisy prawa. Policja jest tylko narzędziem.
 14. Like
  Pastaga reacted to 19Mateusz87 in Zepsute piwko, jak poznać - pomocy   
  Każdy z nas miał pewne dylematy na początku swojej piwowarskiej przygody. Zastanówmy się tylko nad tym, jak młody piwowar traktuje swoje pierwsze warki. Moim zdaniem dla takiego człowieka, pierwsze warki są zawsze wyjątkowe. W zasadzie nie ma tu różnicy, czy powstają one z puchy, czy w wyniku zacierania. Przypominam sobie swoje początki początków i wiem jak bardzo zwracałem uwagę na sterylkość wszystkiego w warzelni, jak bardzo chciałem, aby to pierwsze piwo wyszło bardzo dobre. Oczywiście moja pierwsza warka była totalną klapą. Uwarzyłem wtedy IRA z zestawu BA. Wziąłem recepturę do ręki i zobaczyłem czarną magię. Wtedy to odpaliłem kompa, odwiedziłem to forum i szukałem jak rozwiązać ten rebus. Nie byłem wtedy jeszcze zarejestrowany, dlatego musiałem sam kombinować co i jak. Najwięcej problemów miałem z filtracją i nieszczęsnym filtratorem z BA, ale jakoś dałem radę. Trochę za mało czytałem przed moją pierwszą warką, tzn. przed warzeniem sądziłem, że jestem gotów, że dam radę i mogę się z tym zmierzyć. W trakcie warzenie już wiedziałem, że wiem bardzo mało. Teraz w dalszym ciągu wiem mało, ale posiadam wiedzę niezbędną do tego, aby uwarzyć coś wyjątkowego, coś z czego jestem zadowolony.
  W czasie fermentacji pierszej warki często sprawdzałem smak brzeczki. Co kilka dni chodziłem do piwnicy i pobierałem przez kranik coś co miało być już wkrótce piwem. W ogóle nie smakowało jak piwo. Dochodziły kolejne pytania i braki w odpowiedziach. pierwsze warki traktowałem jak coś wyjątkowego, jak coś innego, czego nie każdy może doświadczyć. Pamietam jak dziś, że w tym czasie trochę stresu przeżyłem. Fermentacja zawsze startowała do kilkunastu godzin. Jeśli czas oczekiwania na start się wydłużał, zaczęła się panika, bo zawsze było dobrze Zawsze nic nie pływało po powierzchni piwa, zaraz po zakończonej burzliwej, a teraz pływa Teraz już wiem, że w piwowarstwie słowo ZAWSZE nieistnieje, ponieważ nigdy nie doświadczymy dokładnie tego samego, co w poprzedniej warce. Każda warka jest dla nas czymś nowym.
  Młody piwowar czyta i czyta, ale to tylko teoria. Można mieć ogroną wiedzę teoretyczną, ale bez doświadczenia dużo nie zdziałamy, dlatego też najlepszym wyjściem jest umówić się z piwowarem z okolicy na wspólne warzenie, degustację piwa itp. Kolega zawsze coś doradzi i pomoże ocenić czy Twoje wątpliwości są zasadne, czy możesz spać spokojnie. Wtedy człowiek nauczy się więcej niż przez miesiąc czytania forum.
 15. Like
  Pastaga reacted to Sojer in Kuchnia piwowarki Agi   
  Prawdziwy facet rozróżnia trzy kolory: Ładny, ch...wy i pedalski.
 16. Like
  Pastaga reacted to 2artur2 in Jak tanio zrobić mieszadło magnetyczne?   
  W końcu zebrałem się, zrobiłem zdjęcia mojego mieszadła i zamieszczam na forum. Jest to opcja minimalistyczna, zmontowana w pół godziny. Większość elementów miałem w domu, praktycznie dokupiłem tylko obudowę typu Z-33. Chyba wszystko widać na zdjęciach. Wentylator (na napięcie 12V) jest mały, o boku 5cm. Magnes jak widać od dysku twardego - nie jest przyklejony, trzyma się sam ;-) Zasilacz - uniwersalny, o regulowanym napięciu 3-12V. Nie ma żadnych tranzystorów, potencjometrów i innych zbędnych elementów. Podłączenie - plus do plusa, minus do minusa... Szybkość wirowania reguluje się napięciem zasilacza - to wszystko. Aha, wentylator jest przykręcony na nóżkach gumowych - miałem takie z jakiegoś starego urządzenia - można użyć zwykłych śrub "trójek" lub "czwórek". Ważne, żeby sama obudowa miała nóżki gumowe, będzie ciszej i stabilniej.


 17. Like
  Pastaga reacted to Fidel in Warzenie lagerów - prosze o porady i opinie   
  Zrobienie termosu ze styropianu to 30 minut roboty i 20 zł, wiem bo mam 2 sztuki. Wystarczą 3 tafle styropianu 100X50X5 cm do tega mała butelka kleju polimerowego a taśma na tkaninie to już luksus. W tej chwili mam 2 lagery w domu - temperatura w pomieszczeniu 18 stopni (nieużywany pokój) w jednym 5 stopni (cicha) w drugim 7.
  Tafle styropianu kroisz na pół - dwie to będą boki. Trzecią taflę kroisz tak aby uzyskać kwadrat 45x45 dno. To co zostanie kładziesz na wierzch. Kleisz klejem, sklejasz taśmą by się ładnie trzymało (ja taką srebrną kupiłem w castoramie chyba 10 zł za 40 m). U mnie działa. PZDR
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.