Skocz do zawartości

pershi

Members
  • Postów

    691
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    pershi otrzymał(a) reputację od Igorrodz w Czeska "dziesiątka"   
    Ja to rozumiem jako:
    rano -chmielenie na goryczkę
    popołudniu - smak
    wieczór - aromat.
  2. Super!
    pershi otrzymał(a) reputację od Bartek_097 w Odfermentowanie w fermentorze a test FFT   
    Moje pierwsze IPA, miało na FTT 2 BLG, piwo zatrzymało się na 3 stopniach.
    Do testu użyłem te same drożdże co do fermentacji. Piwo pod koniec fermentacji przeniosłem w cieplejsze miejsce i trochę kołysałem wiadrem, jednak bez wiekszego efektu.
  3. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla dwesoly w lol :)   
  4. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla gigo w Waga jubilerska   
    a ja mam taką jak ta i największą jej zaletą jest to że nie potrzeba do niej baterii Radomsko
  5. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla dzeju w INFEKCJE   
    Co piwowar to inna metoda. Nie można generalizować że 3-5 dni i na cichą przy górnej fermentacji. To zleży od stylu, ekstraktu początkowego, temperatury fermentacji, ilość i kondycja drożdży i może jeszcze paru mniej ważnych czynników..
  6. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla inoculum w Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie   
    Obserwując bacznie dyskusję w tym wątku na temat liczebności komórek drożdżowych w
    opakowaniach różnych producentów zastanowiło mnie czy ktoś kiedyś zbadał ile
    faktycznie komórek jest w saszetkach Wyeast. Ponieważ mam takie możliwości
    przeprowadziłem badanie aby to sprawdzić. Wyniki w załączonym dokumencie.
    Badanie Wyeast Activator.pdf
  7. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Daniel Kałuża w PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki - już do pobrania   
    Witajcie,
     
    Udostępniłem do pobrania jubileuszową 10 wersję PPPP z numerkiem 1.9. Z nowości:
    Dodano słód żytni z Optimy
    Dodano produkty Weyermann®: CARAFOAM®, Abbey, CARABOHEMIAN®, Special W®, Owsiany, Orkiszowy czekoladowy, Żytni ciemny, Żytni CARARYE®, Żytni czekoladowy, Żyto prażone
    Pozycja Weyermann® Pszenica prażona-czekoladowa została rozdzielona na dwa produkty: Pszeniczny czekoladowy, Pszenica prażona
    Uaktualniono dane ekstraktu i koloru produktów Weyermann® dla zbioru 2014

    Jak zawsze do pobrania pod poniższym linkiem:
     
    http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/
     
    PS Dziękuję za dotychczasowe wsparcie i zainteresowanie. Jak tworzyłem ten arkusz w zeszłym roku to w życiu bym nie pomyślał, że trafi on na drugie miejsce w TOP 10. Są nawet mini browary w Polsce, które obliczają zasypy na lekko zmodyfikowanej wersji.
     
    Pozdrawiam
    Daniel - Warzyciel
  8. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Browar Czarny Ryś   
    Relacja z otwarcia 4 sezonu.
    Receptura post wyżej #52 100% Peated Ale (v2).
     
    W okresie wakacyjnym w browarze sporo się zmieniło, kadź filtracyjna, warzelna, sposób wysładzania, odpalenie systemu 3 stopniowego. Trzeba będzie nauczyć się nowego sprzętu.
     
    System 3 stopniowy na razie wygląda u mnie tak. Miałem zrobić konstrukcję (zamiast stołu) ale zabrakło w tej chwili czasu.


    Od góry na zawieszonej półce - kadź z gorącą woda, jest to zwykły fermentor 35l, ocieplony karimatą z wbudowaną grzałką czajnikową 1800W i zwykłym kranikiem do wiader. W środku, na stole - cooler 10 gallonów, jest to kadź zacierna, w środku fałszywe dno, kranik KO 3/8. Na dole - taboret gazowy z garnkiem 70l, będzie potrzeba aby stał wyżej (o około 20 cm) tak aby po wmontowaniu kranika zlać z niego bezpośrednio do fermentora brzeczkę.
     
    Na dzień dobry pierwsza niedogodność. Przelanie zagrzanej wody do zacierania z nowego, ciężkiego 70l gara to spore wyzwanie, jest co dźwigać i do tego trzeba używać rękawic. Muszę zakupić mniejszy garnek (około 10-15l) do grzania wody (i dekokcji) ale na duże warki i tak będzie to za mało więc pewnie trzeba będzie grzać wodę grzałka nurkową bezpośrednio w coolerze. Jest też pomysł żeby do któregoś wiadra 15l wmontować sobie grzałkę i zagotowywać. Tanie rozwiązanie choć te cienkie plastiki w tych wiadrach źle znoszą wysoką temperaturę więc nie wiem na ile to jest rozwiązanie trwałe.
     
    Cooler ma spadek temperatury około 1°C na 15-20 min więc nie jest źle, w garnku dzieje się to 2x szybciej. Mimo to trzeba będzie jeszcze czymś okrywać żeby go zmniejszyć a zarazem zmniejszyć ilość gorącej wody do podniesienia temperatury.
     
    Zacieranie na lenie to wyzwanie ... jeśli chodzi o zabicie czasu. Nie wiele się dzieje, właściwie to byłem trochę zdezorientowany, po przyzwyczajeniach z warzeń 2x20l gdzie ciągle gdzieś coś trzeba zrobić, nagle tylko siedzę i czekam i okazuje się, że czas biegnie dwa razy wolnej. No a jak czas wolny to pierwsza myśl piwowara jest oczywista. Napić się piwa! (na zdjęciu moje Marcowe).


     
    Samo zacieranie trwało dość długo, po 90 min okazało się, że próba jodowa jest pozytywna. Podniosłem więc temperaturę do przerwy dekstrynującej i poczekałem prawie 30 min na całkowite scukrzenie. Wydaje mi się, że to specyfika słodu whisky, 90 min zacieranie na lenia przy słodach podstawowych (nie wędzonych) powinno rozłożyć całą skrobię.
     
    Filtracja przebiegła bardzo sprawnie aczkolwiek pojawił się kolejny mankament a w zasadzie pokłosie przyzwyczajenia z poprzedniego sprzętu. Słód był zbyt drobno ześrutowany, o ile na szczelinowym filtratorze rurkowym nie było problemów to na podziurkowanym fałszywie dnie, małe grutki przeskakiwały do kadzi warzelnej, cześć odseparowałem ale na końcu i tak trochę przelaciało, na szczeście nie było do tego dużo. Na nastepną warkę muszę uzyskać lepszej jakości łuskę.
     
    System 3 stopniowy to niesamowita wygoda! Wszystko dzieje się samo, tylko doglądam i reguluje.


     
    Deszczownica a właściwie jej brak. Silikonowy wężyk zawieszony na mieszadle, tak aby nie opierał się o ściankę, bałem się, że woda zlewać się będzie tylko jedną stroną. Co jakiś czas wprawiałem w wir górną część złożą. Ogólnie proste i skuteczne rozwiązanie bez żadnych dodatkowych sprzętów. Super.


     
    Gotowanie to już sama przyjemność, nowy gar jest duży, solidny i stoi stabilnie na taborecie. Podobnie jak w poprzednim sezonie, ponowne miałem bardzo bogaty przełom.
     
    Pierwsze warzenie na nowym sprzęcie stąd i wyszła jeszcze jego nieznajmość. Oprócz wspomnianych wyżej spraw, użyłem zbyt dużej ilości wody do wysładzania (choć skończyłem na 3,5 Brix) stąd otrzymałem niższe OG niż zakładane. Rozwiązanie tego problemu jest dość proste. Trzeba będzie zrobić skalę w garze warzelnym, dzięki temu będę mógł bez problemu kontrolować ilość brzeczki po filtracji i wysładzaniu. Oczywiście w tym konkretnym przypadku mogłem po prostu dłużej pogotować ale stwierdziłem, że zostawię już tak jak jest.
     
    W następny weekend kolejne warzenie, na tapecie #53 Landlord Pale Ale. Receptura ustalona aczkolwiek pojawiła się koncepcja jej zmiany, być może będzie "wet hopping".
  9. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Szwed w Drożdże Gozdawa Wasze opinie   
    Uwarzyłem 2 piwa
    1. Weizena na Gozdawa Bavarian Wheat 11 (BW11) Piwo odfermentowało solidnie z 12 do 2 °Blg w aromacie lekki banan i niesamowicie dużo Gożdzika ( zawsze mam odwrotnie sporo banana i brak Gożdzika) To mogą być WB-06 lub bardzo podobne.
    2. Witbiera na Gozdawa Classic Belgian Witbier (CBW) Też solidnie odfermentowało z 12 do 3 °Blg. W smaku typowy Witek kolędra i pomarańcza . Jest to jedyny Witek na suchych drożdżach efekt podobny jak na płynnych. Najlepszego Witbiera popełniłem na Wyest 3463 Forbiden Fruit
    Polecam te dwa szczepy drożdży.
  10. Super!
    pershi otrzymał(a) reputację od OroTanque w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Jeżeli Kolega poszukuje wektory to strony typu:
    http://dryicons.com/
    Rastry to w googlach jest tego sporo.
    Najlepiej jednak samemu narysować.
  11. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla wyvern w Ciekawe aukcje na allegro.   
    Przecie to nie do spożycia tylko "przedmiot kolekcjonerski"
  12. Super!
    pershi otrzymał(a) reputację od Szinek w Sklepy internetowe   
    homebrewing.pl ma arkusz kalkulacyjny, w którym podajemy jakie ilości posczególnych surowców potrzebujemy i na podstawei tego, realizowane jst zlecenie.
  13. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Viking Malt w Słód ze Strzegomia - problemy ?   
    Słód pilzneński i sprzedawany produkowany w Słodowni Strzegom spełnia wymagania wszystkich parametrów wyspecyfikowanych dla tego produktu, zrobiliśmy ponownie jego analizę i nie odbiega od analizy z czasów produkcji.
    Jest to partia jednorodna wyprodukowana w październiku 2013 roku, zmagazynowana i sprzedawana tylko do homebrewingu.
    Od listopada nie mieliśmy od Was żadnych negatywnych informacji aż do dzisiaj.
    Po opisanych przez Was problemach związanych z klarownością, pogorszeniem filtracji brzeczki i niższą wydajnością podjęliśmy działania, żeby wyjaśnić ich potencjalne przyczyny.
    Jęczmień browarny używany do produkcji słodu pochodzi z krajowych zbiorów z 2013 roku, z obszaru południowo-zachodniej Polski. Surowiec w tym rejonie odznaczał się dużo niższym wyrównaniem (najniższe od 5-ciu lat), wyższą zawartością białka. O ile wyrównanie możemy podnieść wskutek czyszczenia ziarna, o tyle poziomu białka bardzo nie obniżymy, mimo odrzucenia najdrobniejszych ziarniaków.
    Sprzedawane partie słodu pilzneńskiego miały białko na poziomie 11,5%, co może wpływać na spowolnioną filtracyjność brzeczki. Przeanalizowaliśmy również pozostałe parametry procesu mogące mieć wpływ na filtrację. Jęczmień został dostatecznie namoczony, słodowany w optymalnych temperaturach w bębnach, co doprowadziło do właściwej modyfikacji skrobi (kruchość >80,0%, ziarna szkliste <2,0%, b-glukan< 200).
     
    Niższa wydajność, o której również wspominacie może się wiązać ze zgodną z wymaganiami, jednak nieco niższą zawartością ekstraktu.
    W procesie zacierania istotna jest temperatura kleikowania skrobi. Średnia temp. dla jęczmienia jarego z tegorocznych zbiorów wynosi 63,5°C i jest o 1,7°C niższa od średniej wartości dla poprzednich zbiorów (65,2°C), kiedy notowaliśmy wysokie wartości tego parametru.
     
    W związku z problemem występującym u niektórych z Was podjęliśmy decyzje o przeznaczeniu do sprzedaży innej partii słodu. Słód ten był już sprawdzony i jego parametry jak i zachowanie w procesie są rewelacyjne. Słód zostanie wprowadzony do sprzedaży od 17go marca. Dodatkowo zamieszczam szczegółową analizę przeznaczonej do sprzedaży partii jęczmienia (są to wyniki z analizy 20 ton słodu).
     
    Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić z czego wynikały Wasze problemy, nie znamy miejsca zakupu, czasu i warunków przechowywania, z jakiego okresu pochodzi, czy dobrze prowadzicie proces itp.
     
    Mamy nadzieję, że nasza analiza będzie dla Was pomocna.
    Czekamy również na wnioski z kolejnych warzeń z nowych partii słodu.
    Jeżeli kiedykolwiek pojawiają się u Was problemy to prosimy o bezpośredni kontakt ze sklepem - marta.pajak@dmgp.pl
    W przypadku powtarzających się problemów od razu zareagujemy.
    2014-03-13 Słód pilzneński.pdf
  14. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla ktoZjarany w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    kolejna etykieta (chyba moja najlepsza) na jabłkowe piwo z resztek
     


  15. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla MF88 w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Kolejna etykieta ode mnie, Warka #9, "Amerykański Gangster" (American Stout). Warzone specjalnie na III Szczeciński Konkurs Piw Domowych.

  16. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla jaras w Pakowanie piwa na konkurs - wersja "budowlana" 2.0   
    Jako że, nie bez powodu, wersja pierwsza została przyjęta dość chłodno (jeszcze raz przepraszam wogosza za kilka nieprzemyślanych decyzji) niniejszym zapraszam do zapoznania się z fotorelacją z przygotowania wersji ulepszonej, gdzie wyeliminowałem chyba już wszystkie błędy. Przygotowanie paczki trochę trwa ze względu na czas schnięcia pianki montażowej ale sam proces nie jest szczególnie pracochłonny ni wymagający czy kosztowny. Chociaż, w kontekście kosztów, muszę przetestować inne niż castoramowa pianki, gdyż ta wydaje się być "za krótka" gdyby chcieć wysłać w jednej paczce więcej butelek.
  17. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla azbest w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Etykieta z warki nr 8
     

  18. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Lary w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Zrzynka z Jacka Danielsa, ale dała dużo satysfakcji i dam sobie głowę uciąć, że przyciągnie wzrok. Oczywiście z lekkim przymrużeniem oka
  19. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla zgoda w Sprawdzenie zasypu na guinnessa   
    Tylko ja bym dodał dużo wody, żeby wyszło równie wodniste. To jak ma przypominać Gaynessa.
  20. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Mały w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Nowe piwko świeżo zabutelkowane Amierican Brown Ale, nazwa: Mr Brown czyli mąż pani Brown



  21. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Undeath w Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
    Pochwalę się swoimi nowymi nabytkami Przechodzę powoli i nieubłaganie na kegi, żeby piwo szło na aktualne spożycie, tak więc kompletowanie sprzętu zajęło od gwiazdki opornie to szło ale starałem się jak najmniejszym kosztem to zrobić a i tak niektóre rzeczy trzeba jednak kupić nowe z tego co wyczytałem nie ma co się bawić w używane. Oto moja droga:
     
    Tak więc sprzęt zacząłem zbierać od kegów w promocji po 80 zł +25 zł przesyłka czyli razem 185 zł zakupione w połowie grudnia. Obecnie oferta kegów jest spora w cenach od 100zł do 150zł. Następna była butla CO2 kupiona w połowie stycznia za 100 zł + 25 zł przesyłka razem 125 zł, można oczywiście wyhaczyć taniej, ale trzeba by było siedzieć i szukać. Moja wygląda na dobrą i chwilowo powinna mi wystarczyć jak będę potrzebował dokupię sobie inną nową.

     
    Następnie zaopatrzyć się trzeba w kran, przewody i szybko złączki do kega, alledrogo są po 51 zł + 10 zł przesyłka, ale ja kupiłem wszystkie te części u Wesołego bo taniej mi wychodziło wszystko razem tak więc: Kran nowy Celli 85zł, szybkozłączki pepsi z odkręcanymi króćcami 60zł, przewód piwny 5*2zł/mb=10zł, szybkozłączke JG kran-przewód piwny 10zł oraz opaski specjalistyczne 4*2zł/sztuka=8zł. Wyszło razem 173zł + 15zł przesyłka czyli 188 zł

     
    Po skompletowaniu tej części sprzętu udało mi się w końcu wypatrzyć reduktor w dobrej cenie używany Corneliusa z dwoma manometrami 40 zł + 12 zł przesyłka czyli 52zł. Pojawiają się od czasu do czasu na alledrogo, ale trzeba obserwować. Z tego co czytałem reduktory spawalnicze się nie nadają ponieważ reduktor do piwa "należy pamiętać aby było to urządzenie utrzymujące stałe ciśnienie, nie stały przepływ" wg. wiki

     
    Czyli podliczając zabawa w kegowanie kosztuje razem: 550 zł mam nadzieje, że warto będzie.

     
    Na dniach czeka mnie składnie sprzętu do kupy, a także mycie dokładnie kegów w roztworze NaOH. W planach do zlania do pierwszego kega pszenica. Zobaczymy jak wyjdzie.
    Więc małe podsumowanie dla tych co chcieli by kegować co potrzebne i ile kosztuje:
     
    1. Dwa kegi: 2*80zł=160 zł
    2. Butla CO2: 100 zł
    3. Reduktor: 40 zł
    4. Kran Celli: 85 zł
    5. Szybko złączki: 60 zł
    6. przewód piwny: 10 zł
    7. Szybko złączka na kran: 10 zł
    8. Opaski : 8 zł
    9. Koszty przesyłek: 77 zł
    RAZEM: 550zł
     
    Potem coś naskrobię jak podłącze już sprzęt, albo jak go złożyć jak ktoś będzie zainteresowany
  22. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla ktoZjarany w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Dwie nowe etykietki
     




  23. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla GB... w Kasplownica Greta - problem   
  24. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Munich Dunkel - Prośba o ocenę receptury   
    Uważam, że na sens, do tych piw spokojnie możesz użyć W34/70 z dobrym rezultatem. Co do dekokcji to już sam zdecyduj - nie jest to być albo nie być dla tego stylu. Zresztą Ci co robią dekokcję często nie czują różnicy więc możesz na początek zrobić sobie "bez" a następną warkę "z" i sam sobie wyrobić zdanie.
     
    Są to style "słodowe" o niskim/nikłym aromacie chmielowym (ewentualnie dał bym 10-15g aromatycznego na koniec gotowania) więc możesz ograniczyć chmielenie tylko do goryczki.
     
    Co do zacierania oparł bym się o schemat
    64°C - 30 min
    72°C - 30 min
    lub
    64°C - 20 min
    72°C - 40 min
     
    Oczywiście z mash-out, ewentualnie możesz zrobić krótką przerwę białkową (10 min).
  25. Super!
    pershi przyznał(a) reputację dla Faszysta Rasista Homofob w Ciechan lagerowy   
    Przez przypadek udało mi się zrobić kopię Ciechana Lagerowego, tak na marginesie mojego ulubionego piwa ze sklepu.
    Kilka osób, które piły to i to nie zauważyło różnicy, ja czuję nieznaczną w goryczce, ale tylko nieznaczną.
    Oczywiście nikt nie wierzy, że to piwo zrobione w domu, ale tak to już jest z niedawnymi amatorami Warki czy Żywca, nawróconymi ostatnio na Ciechany.
     
    Receptura na 20 l
     
    - Słód pilzneński Bohemian - 3 kg
    - Słód pilzneński - 0,7 kg
    - Słód monachijski - 0,5 kg
    - Chmiel Lubelski granulat - 100 g
    - Drożdże Saflager S-23
     
    Zacieranie:
    50 C - 20 minut
    64 C - 30 minut
    70 C - 30 minut
     
    Gotowanie: 70 minut
    50 g - 70 minut
    25 g - 15 minut
    25 g - 5 minut
     
    Fermentacja:
    Trudno powiedzieć, ponieważ fermentor przez nieuwagę stał na strychu obok ściany z przewodem kominowym od kominka, gdzie czasem było 18 C, a czasem 10 C. Zanim się zorientowałem, już było po wszystkim.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.