Skocz do zawartości

Limin

Members
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Limin

  Pierwszy brewkit

  wężyk który posiadam używany jest do produkcji wina (nie za czysty) a pompki nie posiadam, więc ta opcja raczej odpada. Skazany więc jestem na zlewanie kranikiem, pomimo braku reduktora osadów - najwyżej będzie lekki posmak drożdżowy, zresztą człowiek uczy się na błędach
 2. Limin

  Pierwszy brewkit

  Dziś mija 10 dzień, od 2 dni cukromierz wskazuje 2,5-3 blg. Z tego co wyczytałem taka wartość może być spowodowana wysoką temperatura fermentacji. Wciąż trochę drożdżowy (choć wydaje mi sie że mniej) posmak, dość mętne, pojawia się lekka goryczka (mój tata, doświadczony piwowar, mówi, że to dlatego że fermentacja się zakończyła i drożdże zaczynają gnić) - więc zamierzam dziś/jutro butelkować. lepiej przeczekać do jutra, dziś znosząc piwo do piwnicy (właśnie nalewając z kranika piwo jest mętne i zawiera sporo osadu, który powinien trochę opaść do jutra) czy można dzisiaj (osad nie będzie miał znaczącego wpływu na smak/ przydatność do spożycia piwa) ? Czy dosypując 4gramy cukru do każdej butelki nie będę miał granatów przy 3 blg teraz, czy lepiej wsypać trochę mniej (2-3g)?
 3. Limin

  Pierwszy brewkit

  Tak też zrobię, dziękuje za odpowiedzi.
 4. Witam, niedawno otrzymałem w prezencie zestaw puchmistrz pro z centrumpiwowarstwa.pl wraz z brewkitem wes domowe jasne i drożdżami. Liznąłem troszkę informacji na forum, i generalnie kierując się załączoną instrukcją "uwarzyłem" około 9-10 litrów piwa (sam brewkit + woda). Areometr wskazywał 12 Blg, po 12 godzinach drożdże wystartowały, fermentacja przebiegała w mniej więcej 23-24 stopniach, i dziś po 5 dobach od wsypania drożdży areometr wskazuje około 4,5 Blg (wczoraj wskazywał 5, czy 4,5 to nie za duża wartość jak na rozlew ?), i nie podejrzewam, aby spadło (chociaż oczywiście wstrzymam się i dokonam jeszcze pomiaru jutro ). Piwo jednak jest mętne i wyróżnia się drożdżowym posmakiem. Zastanawiam się więc czy jutro (o ile stężenie cukru się nie zmieni) powinienem rozlać piwo do butelek , czy może zrobić coś, aby pozbyć się tego posmaku/wyklarować piwo (np przelać do drugiego pojemnika kranikiem pozostawiając osad na dnie a drugi pojemnik odstawić w chłodniejsze miejsce celem sedymentacji). Piwowarowie z większym stażem - doradźcie!
×