Jump to content

Bendzi

Members
 • Content Count

  6
 • Joined

 • Last visited

 1. Ja za darmo dostałem od firmy zajmującej się rozwożeniem keczupu fermentatory(pojemniki) 33l. moim zdaniem wystarczy popytać w cukierniach, czy nie chcą się pozbyć wielkich, niepotrzebnych pojemników i za darmo można dużo zyskać. Niestety nie ma podziałki, ale to można przecież samemu zrobić, wlewając po litrze i zaznaczając.
 2. Ok, to przelałem już do butelek w sobotę, fajne doświadczenie i zdecydowanie więcej problemów niż myślałem Ale to doczytam, bo zlewanie z jednego do drugiego fermentatora okazało się trudniejsze, niż mi się wydawało Jutro wieczorem piwo wędruje do piwnicy i za kolejne 10 dni zacznę próbowanie. Bardzo bałem się, że skwaśnieje, bo wodę wziąłem ze studni oligoceńskiej i non stop pachniało mi kwaśnym, ale chyba sobe wmówiłem, bo kolega trochę spróbował i powiedział, że chmielu czuć za dużo a kwaśne nie jest wcale Następnym razem chyba przegotuję wodę jednak, poza tym branie znad osadu nie jest takie proste wcale, bo osad łatwo sie wzrusza, ale nad tym już popracuję. Teraz tylko pytanie: kolejne piwo robię też z puszki, zatem eksperymentów nie zrobię za dużo (w tym piwie ekperyment polegał na tym, że położę butelek zdezynfekowałem pirosiarczynem, drugą połowę w piekarniku), ale czy poczuje się różnicę, jak już do połowy butelek doda się cukru, do drugiej glukozy, do trzeciej ( ) jeszcze czegoś innego? Czy głównym wpływem na smak jest pierwsza fermentacja? Tzn inaczej mówiąc: która fermentacja odpowiada za smak (raczej pierwsza) i w jakim stopniu? EDIT: Przenosiłem butelki do piwnic po 4 dniach po zabutelkowaniu: na dnie jest osad - co to jest? Czy źle przelałem z fermentatora, czy to wytwarza się dopiero po przelaniu i zabutelkowaniu?
 3. Jutro przelewam do butelek, narazie przez rurkę tylko podwąchiwałem, pachnie jak piwo, co było moim zaskoczeniem Przeleję z fermentatora po burzliwej do fermentatora z kranikiem i cukrem, tylko takie pytanie o sposób wykonania, bo nie wiem, czy dobrze myślę: do fermentatora z kranikiem wsypię 180g cukru, następnie przeleję ok. pół litra - litr piwa i zamieszam do rozpuszczenia cukru, następnie przeleję resztę piwa i po przelaniu z kranikaprzeleję do butelki. Ile czasu mniej więcej to powinno trwać, żeby piwo się nie utleniło za bardzo? Czy widzicie inną możliwość przeprowadzenia tej operacji?
 4. A więc już poddana brzeczka fermentacji, cały proces bardzo mi się spodobał i nie mogę się doczekać efektów (tych dobrych, jak i zapewne tych złych ). Tylko od razu nasunęło mi się pytanie, jako że jestem jedyną osobą wśród znajomych, które zajęły się piwem, to pytam Was: 1. Podczas dezynfekcji, zastosowałem pirosiarczyn potasu, 3l wody + 60g proszku, wlałem do fermentatora, a w nim umieściłem garnek, łyżkę. Jednak z butelkami tak raczej nie zrobię. Możnaby w wannie rozrzucić butelki i tam zrobić dezynfekcję, czy lepiej piekarnik 180°C przez 30 minut? 2. Wrzuciłem drożdże, gdy temperature wynosiła 26.5°C , mogłem poczekać do 25°C , czy w takiej temperaturze też będzie ok? Na czym polegałaby różnica? 3. Jakiego balingometra/areometra używacie? Ja użyłem balingometru z Biowinu z termometrem i wydaje mi się, że to był zły wybór. Wskazania różnią się znacznie przy kilku próbach 4. Kiedy i w jaki sposób, może się okazać, że coś sknociłem? Fermentator stoi, niedługo pewnie zacznie tworzyć sie piania i wylatywać CO2, warto go otwierać co jakiś czas i sprawdzać, jak mu się wiedzie? :>
 5. To jeszcze jedno pytanie: Z fermentatora po burzliwej, przelewam kranikiem piwo do drugiego fermentatora, tam rozpuszczam cukier i co dalej? a) przelewać rurką do butelek b) przepłukać pierwszy fermentator, przelać do niego piwo (poprzez przechylenie fermentatora lub właśnie poprzez rurkę) i potem przelewać do butelek za pomocą kranika c) zamontować kranik do obydwu fermentatorów
 6. Witam, od kilku tygodni czytam posty na forach i miałem już mętlik, więc postanowiłem napisać: Posiadam: 2 wiadra plastikowe po keczupie (po 30-33l) mnóstwo butelek (Grolsch + Żubry itp.) Brewkit Coopers - European Lager (1.7kg) Drewnianą łyżkę długą Zamierzam zakupić: Areometr wraz z termomierzem http://allegro.pl/alkoholomierz-termometr-areometr-0-96-i1701969924.html Miarkę do cukru (?) Szczotkę do czyszczenia butelek, pirosiarczan sodu lub potasu - do dezynfekcji + mycia Kapslownicę ręczną + kapsle Rurkę do przelewania plastikową Kranik oraz rurka fermentacyjna Na początek chcę zrobić z cukrem, w następnych planowanych warkach, poeksperymentuję z glukozą i słodami niechmielonymi. Teraz moje pytania: 1. Czy ktoś z Was umieszczał od zera kranik w fermentatorze? Jak to się robi, wkręca się go czy robi dziurkę o jego średnicy i umieszcza wypełniając jakąś pakułą? Czy można doszczelnić ewentualnie silikonem, żeby zachować hermetyczność? Podobnie z rurką fermentacyjną? Czy da się to zrobić w prosty sposób? 2. Jeżeli dobrze rozumiem, to najpierw przez około 1 tydzień będzie miała miejsce fermentacja burzliwa, a później najlepiej przelać na fermentację cichą, gdzie zatem powinna znajdować się rurka fermentacyjna? W sumie jest w pokrywce, więc czy można ją po prostu przenieść z jednego do drugiego fermentatora? 3. Kiedy nie można ruszać fermentatora, a kiedy dobrze byłoby zamieszać lub poruszyć drożdże/osad z dołu? Może banalne pytania, ale po przeczytaniu tylu artykułów i postów chciałbym sobie uporządkować przed zrobieniem pierwszego piwa. Pozdrawiam i witam wszystkich:)
×
×
 • Create New...