Jump to content

Wypij

Members
 • Content Count

  72
 • Joined

 • Last visited

 1. Tak, to normalne. Suchy ekstrakt to nie to samo co glukoza i nie odfermentowuje w 100%. W stosunku do glukozy należy dodawać go więcej. Ile więcej? A to już zależy od producenta i rodzaju/partii produkcyjnej ekstraktu. Poza tym, daj drożdżom trochę czasu na wykonanie pracy
 2. Może uzupełnię, że zatrzaskiwać na głucho też nie ma potrzeby. Wystarczy wieko czymś dociążyć i będzie dobrze. Ilości CO2 produkowane podczas fermentacji burzliwej praktycznie gwarantują jednokierunkową wymianę gazową. Podczas cichej, za wyjątkiem okresów skrajnie gwałtownych zmian pogody, właściwie też.
 3. Paczka oczywiście dla Win, co wcale nie było oczywiste.
 4. Wypij

  Piwo orzechowe.

  Dawniej ekstrakt z orzechów był dostępny w Polsce jako domowej roboty nalewka orzechowa. Jakby co, to sezon na taką nalewkę wkrótce (potrzebne są zielone, ale już duże orzechy włoskie).
 5. Wypij

  piwo kaszubskie

  Zakładając wydajność na poziomie 75%, będzie pi razy oko 11°Blg (dla 22l). Na ile znam Kaszubów to będzie mało
 6. Fajna odpowiedź, ale obok tematu. Zadałem konkretne pytanie o dalsze losy białek w pojemnikach zamkniętych i jestem ciekaw odpowiedzi. A najlepiej odsyłacza do tej teorii, żeby sobie doczytać. Powinowactwo alfa kwasów do białek oraz ucieczka białek z pojemników otwartych to osobne tematy.
 7. Czy owa teoria uchyla rąbka tajemnicy o dalszych losach tych białek? Gdzie się podziewają, skoro nie wracają do roztworu? Zagadnienie ciekawe zwłaszcza w przypadku pojemników zamkniętych...
 8. etapy dlatego, żeby wyciągnąć jak najwięcej cukru z młóta. Pomyśl, w czym łatwiej rozpuścisz cukier, w czystej wodzie czy w syropie? Koniec etapu zależy od metody wysładzania, przy wysładzaniu ciągłym po prostu spuszczasz brzeczkę przednią aż prawie odsłonisz młóto, po czym ciągle dolewasz wody w tempie takim samym jak upuszczasz. Wtedy koniec wysładzania określasz albo pomiarem gęstości brzeczki (poniżej 2 °Blg już nie warto wysładzać) albo kończysz wcześniej jak odbierzesz wystarczającą ilość brzeczki. Ja stosuję wysładzanie porcjami. Spuszczam całą brzeczkę przednią 'do sucha'. Pote
 9. Po prawie dwóch latach mogę powiedzieć, że wyszedł bardzo udany porter. Nadal ma mocną goryczkową nutę i jest to zdecydowanie 'męskie' piwo, ale smakuje wybornie (koledzy się dopominają o kolejną degustację a to już ma jakieś ślady obiektywizmu).
 10. Wydaje mi się, że źródłem nieporozumień/niejasności jest niewłaściwa interpretacja tekstu. Należy chyba rozróżnić pojęcia cool (schładzać - zostajemy powyżej 0°C ) i freeze (zamrażać - schodzimy poniżej 0°C). W cytowanym opracowaniu padają stwierdzenia, że należy drożdże schłodzić i przetrzymać w temperaturze około 4°C przez 48 godzin w celu zbudowania grubszej ściany komórkowej i nagromadzenia zapasów trehalozy. To na moje niewprawne oko wydaje się mieć sens. Tak zaadaptowane drożdże należy następnie szybko zamrozić. Właściwie, w obecności krioprotektanta należałoby chyba mówić raczej o witry
 11. Dezynfekowałem CLO2 w pomieszczeniu zamkniętym dwa razy w życiu: pierwszy i ostatni Wali chlorem że hej. Fakt, że jak się już rozłoży to ew. resztki mają neutralny profil smakowo-zapachowy, ale podczas odkażania zadbaj o wentylację.
 12. Już nazwanie tego czegoś 'dokumentem' jest nadużyciem. Scenarzysta dołożył wszelkich starań, żeby u widza oglądającego to 'coś' pozostał określony przekaz i strach. Dobór mrocznego tła muzycznego daje pierwszy przekaz podprogowy. Potem masz animowaną wizję eksplozji reaktora, mroczne barwy jak z ponurej gry komputerowej i równie podobne efekty specjalne. Jak zobaczyłem odlatujący animowany dekiel reaktora a potem 'sięgającą kilometrów' kolumnę żaru to nie wiedziałem, czy oglądam Władcę Pierścieni czy Quake Dalej - przebitka na zdjęcia strażaków - no żesz kurczę, apel poległych to przy tym si
 13. Wypij

  Chłodzenie

  Mam chyba jeszcze w piwnicy lutownicę do rynien produkcji gniotsia-niełamiotsia Moc o ile pamiętam tak z 1.5kW Całkiem długie rynny lutowała jak złoto. Ale masz rację, palnik pewniejszy. Zresztą wystarczy palnik kuchenki gazowej, tylko trzeba pokombinować z umocowaniem całości bo inaczej rąk brakuje w krytycznych momentach.
 14. Wypij

  Chłodzenie

  To że jest dobrze spasowana to tym lepiej. Jedyny problem to odpowiednio silna lutownica bądź inny palnik Czyścisz powierzchnie lutowane z tlenków, smarujesz niewielką ilość pasty lutowniczej, spasowujesz oba elementy i podgrzewasz. Jak osiągną temperaturę topnienia lutowia po prostu przykładasz lut do szczeliny. Roztopi się i kapilarnie zostanie do niej wessany. Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z lutowaniem powinno się udać za pierwszym razem.
 15. Szczerze? niewarte oglądania. Wyjątkowo kliniczny przykład nierzetelnego dziennikarstwa goniącego za sensacją. Przynajmniej pierwszy odsyłacz. Po jego obejrzeniu na drugi już mi się nie chciało klikać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.