Skocz do zawartości

WiHuRa

Members
 • Zawartość

  5304
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O WiHuRa

 • Urodziny 4 Styczeń

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Czarny Ryś
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  130
 • Miasto
  Krasne

Kontakt

 • Imię
  Wojciech
 • Strona www
  http://www.facebook.com/CzarnyRys

Ostatnie wizyty

17479 wyświetleń profilu
 1. WiHuRa

  "100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie

  22°Blg. Piwo w odczuciu jest mocno słodowe więc warto użyć szczepu, który głęboko odfermentuje.
 2. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Po chwili przerwy technicznej (brak pompki do systemu) wracam do warzenia. #131 Best Bitter trafi dopiero jutro podczas warzenia do kega. Zapowiada się dobry lekki ejl. A jutro kolejne lekkie i sesyjne piwo. #132 Liberty Lager, 8 EBC, OG 11°Blg, 26 IBU, chmielony wyłącznie amerykańskim Liberty. To pewnie będzie też ostatnia warka w tym roku. Początkiem 2019, jeśli utrzymają się niskie temperatury, być może zrobię Wędzonego Portera Bałtyckiego.
 3. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Wstęp: Po pierwsze - muszę jednak zrezygnować z wstawiania pliku bsmx, nie widać wtedy receptur w tapatalk a wygodnie czasem na szybko zerknąć mobilnie do receptury. Co do piwa - najczęściej warzony styl w browarze czyli klasyczny Bitter,. Wzorowany na pierwszej takiej warce w browarze. Konkretne chmielenie polskim klasycznym chmielem - 10 Plato i 60 IBU, Marynka od Polishhops! #131 Best Bitter Warzenie: 04.11.2018 | Estymacja z BS: 10.1°Blg | warka 20l | IBU 50 | EBC 14 | Zakładana wyd.: 80% Zasyp: 3,20 kg Słód pale male Fawcett - 3,00 kg (93,7%) Słód crystal malt Fawcett - 0,10 kg (3,1%) Słód dark crystal Fawcett - 0,10 kg (3,1%) Woda i jej modyfikacje: Całość woda kranówka Zacieranie, filtracja, wysładzanie: 60 min - 66°C 10 min - 72°C bez wygrzewu, od razu wysładzanie Korekta pH zacieru w postaci 10 ml kwasu mlekowego, pH 5,3. 10l gorącej wody do wysładzania z zakwaszeniem 5 ml kwasu mlekowego. Gotowanie: 60 min 60 min - 20g Marynka 7,8% 20 min - 30g Marynka 7,8% 15 min - 1/4 tabletki whirlfloc 05 min - 50g Marynka 7,8% Fermentacja: 1l starter z 2 fiolek (jedna po terminie, nie napuchła) Wyeast 1469 West Yorkshire Ale. Starter ruszył około 30h. Brzeczka schłodzona przez 40 min do 19°C i w tej temperaturze zadane drożdże. Napowietrzenie blenderem (1 min). Komentarz: Pod koniec zacierania padł mała chińska pompka, zamówiłem już porządną z korpusem z nierdzewki. Z tego powodu kolejne warzenie dopiero w grudniu. Pewnie to zmieni lekko plany warzelne.
 4. Jak będzie regulamin i zaklepane nagrody to pojawi się formularz konkursowy. Pewnie najwcześniej koło grudnia.
 5. Zapiszcie już tą datę w swoich kalendarzach - sobota 2 marzec 2019! Zapraszamy serdecznie na IV Zlot Piwowarów Domowych w Rzeszowie oraz połączony z nim VII Karpacki KPD. Sprawy organizacyjne są na etapie dogrywania i myślę, że początkiem stycznia poznacie wszystkie ważne info, w tym możliwość zakupu biletu. Co do biletów - bilety będzie można kupić tylko w systemie on-line, nie będzie można kupić biletu w dniu imprezy. Jeśli chodzi o KPD to póki co trwają rozmowy ze sponsorami więc jeszcze trzeba poczekać na szczegóły. Będzie też duża zmiana jeśli chodzi o formułę konkursu - info poniżej Organizator: Karpacki Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych Termin i miejsce: sobota, 02.03.2019, start 15:00 Klub Zodiak, ul. Mieszka I 48/50, Rzeszów Program Zlotu: W przygotowaniu. W planie wycieczka do Browaru Łańcut. Będzie oczywiście catering, co najmniej 2 prelekcje piwowarskie, będzie również domowe piwo Zlotowe. Atrakcji nie zabraknie! VII Karpacki KPD 2019 - nowa formuła konkursowa Karpacki KPD zmienia się w konkurs konsumencki. Dotychczasowy konkurs na Najlepsze Piwo Zlotowe zostanie właśnie Karpackim KPD. Będzie oczywiście regulamin, bardzo atrakcyjne nagrody od sponsorów! Póki co mogę luźno nakreślić zasady konkursu: - maksymalna ilość startujących piwowarów zostanie ograniczona do 18 piwowarów - piwowar może do konkursu zgłosić 1 piwo w dowolnym stylu, będzie ograniczenie max. ekstraktu do około 18°Blg - piwowar musi dostarczyć na Zlot 18l piwa konkursowego (dowolne opakowanie - keg, butelka) - organizator zapewni schładzarki dla piwowarów (w przypadku keg) oraz lodówki (w przypadku butelek) - podczas Zlotu piwowar uczestniczy w wyszynku swojego piwa lub też jego zastępca - wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymują specjalne karty do głosowania i na nich wybierają laureatów - I, II i III miejsce według własnej subiektywnej opinii - organizator podlicza miejsca i wieczorem podczas Zlotu ogłasza wyniki Nagrody dla piwowarów w trakcie przygotowania ale możecie spodziewać się: - atrakcyjne bony od sponsorów dla laureatów - zwycięzca uwarzy swoje piwo w browarze rzemieślniczym oraz otrzyma wynagrodzenie finansowe! - piwowarzy z miejsc od 4 do 18 otrzymają 5 kg słodów podstawowych
 6. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Kilka postów wyżej wszystko jest opisane.
 7. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Receptura zaczerpnięta z książki więc zobaczę jak wyjdzie, raczej spodziewam się dobrej kompozycji niż dominacji tego składnika. Poza tym jak na Mild to i tak tych specjalnych słodów jest dość niski %.
 8. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  #130 Mild z dzikim ryżem 8,8°Blg / 30.09.2018 Pierwsze podejście do Mild i to od razu ze specyficznym dodatkiem. Dziki ryż jest bardzo specyficzny, czarny, pachnie herbatą i orzechami - w recepturze jest jako "rice flaked". Wymagał oczywiście wcześniej przygotowania. Kolejna warka na gęstwie Wyeast 1968 London ESB Ale. Wild Rice Mild.bsmx
 9. WiHuRa

  Forum zauważone błędy

  Chyba od aktualizacji, na pewno już dobrych kilka dni, nie mogę zalogować się do forum przez Tapatalk.
 10. 8 sezon w natarciu!

 11. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  #129 Blond Ale 10°Blg / 16.09.2018 Na początek sezonu bardzo lekkie piwo, głównie na rozruszanie przemęczonych transportem Wyeast 1968 London ESB Ale. Próba wstawiania bezpośrednio pliku z Beersmith, trochę ogranicza i nie daje pełni swobody przekazania receptury. Z drugiej strony możecie sobie ściągnąć plik do Waszego Beersmith'a 129.bsmx
 12. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Chmielenie na zimno w #124: 30g Centennial 30g Mosiac 80g Citra
 13. WiHuRa

  Sklep twojbrowar.pl

  Niestety od jakiegoś czasu sklep wysyła płynne drożdże bez żadnych zabezpieczeń termicznych, to już któreś zamówienie tak wysłane. Niestety ostatnio efekt był fatalny - praktycznie martwe drożdże Nie chcą ruszać nawet na starterze, fiolka 2 miesiące od produkcji, nawet nie napuchła (Wyeast). Konkurencja robi to o wiele lepiej, saszetki z lodem lub zimne wkłady.
 14. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Przy okazji grzebania w swoich plikach znalazłem to pokaże o co chodzi. To akurat foto z instrukcji dotyczące Whirlfloc G (sypka wersja do dozowania w gramach, jeszcze mocniejsza niż tabletki Whirlfloc). Ale niezależnie już która wersja whirlfloc, jeśli przesadzi się z dozowaniem powstaje zbyt dużo osadu. Niestety jest on zbyt luźny co powoduje ogromne straty w brzeczce.
 15. WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Szkic to dobre określenie, jak będzie receptura gotowa to wrzucę ją do zapisków.
×