Skocz do zawartości

WiHuRa

Members
 • Zawartość

  5237
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  51

Ostatnia wygrana WiHuRa w Rankingu w dniu 1 Styczeń

WiHuRa posiadał najczęściej polubioną zawartość!

O WiHuRa

 • Urodziny 4 Styczeń

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Czarny Ryś
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  122
 • Miasto
  Krasne

Kontakt

 • Imię
  Wojciech
 • Strona www
  http://www.facebook.com/CzarnyRys

Ostatnie wizyty

15600 wyświetleń profilu
 1. Browar Czarny Ryś

  Nadejszła wielkopomna chwila - w butelki wskoczyła warka #100 Oud Bruin. Piwo przebywało w szklanym słoju ponad 1,5 roku. Kolor brązowy z czerwonymi refleksami. W słoju wytworzył się biały gruby nalot, udało się zabezpieczyć piwo przed dostępem tlenu więc octowość jest na bardzo niskim poziomie. Piwo jest mocno wytrawne, oczywiście w aromacie rządzi końska derka, do tego sporo czerwonych owoców i śliwki. Kwaśność na średnim poziomie choć wydaje mi się że w rzeczywistości nie jest tak wysoka gdyż podbijana jest przez mocną wytrawność piwa i cierpki finisz. Teraz kilka miesięcy leżakowania i refermentacji. Czas też pomyśleć o zrobieniu do słoja kolejnego lambica.
 2. "100% peated ale" czyli torf w piwie

  Wersja 6 - już od jakiegoś czasu jest w kegu i regularnie jej ubywa. Jak zwykle "mniam"
 3. Kolejny update. Większość szczegółów jest jasna! Pozostają jeszcze tematy prelekcji. Można już zapisywać się na Zlot, zgłaszać piwa do Karpackiego KPD! Serdecznie zapraszamy!
 4. Swoją drogę tragicznie wypełniona metryczka. Ilość informacji powala
 5. Trzeba było chwilę poczekać aż załaduje się po live całość.
 6. To już dziś, startujemy o 18:00. Szykujcie sobie domowe piwo i wygodny fotel Zapraszam do aktywności na chat'cie jeśli będziecie mieć w trakcie jakieś pytania. Będziemy je grupować i odpowiadać na wizji.
 7. Licencja BS2

  Tak i tak. Temat do usunięcia. Jest już bogaty wątek o bs2.
 8. Browar Czarny Ryś

  Wstęp: Dawno nie robiłem Portera Bałtyckiego, a wersja wędzona chodziła ze mną od dłuższego czasu. Okazało się, że mam zaległe kilka kg słodu Grodziskiego więc pojawiła się dobra okazja aby go wykorzystać i spróbować nowego połączenia. #122 Wędzony Porter Bałtycki 20,5°Blg Warzenie: 01.01.2018 | Estymacja z BS: 21,4°Blg | warka 15,5l | IBU 37 | EBC 65 | Zakładana wyd.: 69% Zasyp: 6,60 kg Słód wędzony Grodziski - 3,00 kg (45,8%) Słód monachijski Weyermann - 2,00 kg (30,5%) Słód pilzneński Weyermann - 0,50 kg (7,6%) Płatki jęczmienne - 0,50 kg (7,6%) Słód caramunich II Weyermann - 0,20 kg (7,6%) Słód caraaroma Weyermann - 0,20 kg (7,6%) Słód carafa II special Weyermann - 0,20 kg (7,6%) Woda i jej modyfikacje: Całość kranówka Zacieranie, filtracja, wysładzanie: woda do zasypu 27l, w tym na podbicie idzie 8l 60 min - 66-62°C dodano 11 ml kwasu mlekowego, pH 5,2. Bez wysładzania. Gotowanie: 65 min 60 min - 10g Iunga 9,5% 30 min - 10g Iunga 9,5% 10 min - 10g Iunga 9,5% Fermentacja: Wyszło 10l - 20,5°Blg, pH 5,2 Schłodzone do 15°C i w tej temperaturze zadane około 220ml bardzo rzadkiej gęstwy Wyeast 2112 (II pokolenie), wstawione do temperatury otoczenia 16°C, fermentacja ruszyła w 12h (około 18°C)zi że są czyste w tej temperaturze. Komentarz: Klarstein ciężko zniósł ten zasyp. Szybko się zatkał więc grzania do wyższych temperatur było praktycznie niemożliwe, mieszanie zaś sprawiło że sporo części stałych przeszło pod sito, przeniosłem ostatecznie zacier do filtracji do wiaderka z filtratorem. Zresztą przez części stałe zatkała się pompka. Nie chciał mi się czekać na całą brzeczkę przednią, zamiast około 18l do gotowania uzyskałem około 13l.
 9. 1. Tak 2. Tyle aby przykryć, jeśli coś wypiją dolać 3. Im dłużej tym lepiej
 10. Kiedy zacząć dbać o wodę?

  Fermentacja w warunkach domowych właściwie zawsze będzie skazana na pewną dozę niedoskonałości. Szkoda czekać, lepiej już zacząć bo i tak zejdzie z rok zanim złapiesz co i jak [emoji4] Ja po swoich bojach z RO wróciłem częściowo do kranówki, w zasadzie widzę potrzebę modyfikacji swojej wody tylko do piw bardzo mocno chmielowych oraz lagerów. Faktycznie goryczka na miękkiej wodzie to spora różnica.
 11. Pierwsze zacieranie PA i klapa

  Podstawa - nie zadawaj drożdży w takiej wysokiej temperaturze. Drożdże ruszą zanim temperatura spadnie. Chłodź dopóki nie osiągniesz docelowej temperatury, to może być trudne ale warto to zrobić.
 12. 2018.01.05 - pokaz warzenia na youtube - na żywo!

  Nie ma na to łopatologii. To jest czysta matematyka, kupa wzorów i przeliczeń. Można to robić przed każdym warzeniem ale po co? Istnieje mnóstwo gotowych narzędzi które za Ciebie to obliczą, również darmowych. Jeśli już, to nadaje się tylko na jakiś "pisany" artykuł. A nawet jakbyś to zobaczył to sam byś stwierdził, że lepiej poszukać gotowego programu, uwierz na słowo.
 13. 2018.01.05 - pokaz warzenia na youtube - na żywo!

  Pewnie, o wysładzaniu czy ogólnej wydajności też będą informacje.
 14. Hej, Jak wiadomo różnej maści filmików z warzenia na YT jest wiele, każdy wkład z szerzenie piwowarstwa domowego jest istotny i ważny, na pewno każdy z tych filmów ma swoją wartość. My chcemy wnieść kolejną cegiełkę. Z grupą piwowarów podejmiemy próbę pokazu na youtube na żywo - pokazu, który złapie w jednym filmie całe podstawy warzenia domowego. Pokazu nastawionego w głównej mierze na merytoryczny przekaz, sporo teorii z dozą "domowego" rozsądku i masą własnych praktycznych doświadczeń. Film po wydarzeniu będzie dostępny na kanale - Karpackie Warsztaty Piwowarskie. Pokaż na żywo zaplanowany został na piątek 5 stycznia 2018, start około 18:00 Zostało utworzone już wydarzenie więc link jest dostępny - https://youtu.be/-UYcHNfNTGs Kto poprowadzi wydarzenie? Wojciech Szczepański, piwowar domowy od 2011, ponad 120 warek na koncie, certyfikowany sędzia PSPD, zapiski na tym forum to Browar Czarny Ryś Artur Wojnarowski, piwowar domowy od 2010, ponad 80 warek na koncie, sporo o dużym wybiciu (50-60l), zapisy na tym forum to Browar Wojen Piotr Kowalski, piwowar domowy od 2010, właściciel znanego i lubianego sklep dla piwowarów Zapraszam do oglądania i aktywności na chacie, jeśli macie jakieś istotne kwestie, które Was gnębią, możecie już w tym wątku je zadać - postaramy się uwzględnić je w naszym pokazie!
 15. 2018.01.05 - pokaz warzenia na youtube - na żywo!

  Tak, nagranie będzie cały czas dostępne na kanale warsztatów.
×