Jump to content

cemik1

Members
 • Posts

  356
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by cemik1

 1. Może te jabłka dodaje się w celu zakwaszenia? Ja robiłem cydr z gruszek dwukrotnie i załapywał jakieś octowe posmaki. Może zbyt dojrzałe gruszki, może trzeba się bardziej przyłożyć. Z jabłkami nigdy mi się to nie zdarzyło.
 2. Zrób na kilku i porównaj. Ja taki test wykonałem, skusiłem się zarówno na "prawdziwy" syrop jak i owoce. Testowałem też inne syropy niż herbapol. I muszę ze smutkiem przyznać, że smakowało bardziej, ściśle mówiąc było bardziej malinowe, to na syropie herbapolowym. Pewnie są tam jakieś aromaty, może sztuczne wzmacniacze, które bardziej pasują do piwa. Przynajmniej dla mnie i współpijących.
 3. Mój wysyła do ubidoots dane przez dzień, dwa a potem cisza. Jak go wyjmuję na koniec fermentacji, to zamruga i zaczyna znowu wysyłać przez podobny czas. Przy następnej warce sytuacja się powtarza. Czy wiecie może jaki jest warunek zaprzestania wysyłania danych (słaby zasięg, brak zmian pochylenia, brak zmian temperatury....)? A może jest to jakieś ograniczenie w ubidots?
 4. Z tą tabelką jest coś nie tak. Jeżeli dodamy różnica między 250g a 500g (dodanie 250g cukru) wynosi 1,2%. A dodanie kolejnych 500g cukru podnosi nam zawartość alkoholu już tylko o 0,6%. Z grubsza licząc (dla małych zawartości alkoholu) 100g cukru daje nam 60ml alkoholu, co przy warce 20l podnosi w niej jego zawartość o 0,3%.
 5. Te 8 dla żelatyny wystarczy ale około zera nie zaszkodzi.
 6. Nie zaglądałbym. Po max 10 dniach dodałbym żelatynę i 3-4 dni do sklarowania (im niższa temperatura tym lepiej). Potem butelkowanie. Jeżeli ufasz w higienę swojego procesu i masz lodówkę, to, po 10 dniach do lodówki na 2-3 dni, potem zlanie znad osadu, dodanie żelatyny, klarowanie w lodówce 2-3 dni i butelkowanie.
 7. Ja tylko umyłem je wodą z płynem do naczyń. Po zamontowaniu w garnku zagotowałem w nim wodę i wylałem. Później już normalna praca.
 8. Ja bym nie wyczuł ale są pewnie lepsi sensorycy. Oby następne pytanie nie dotyczyło różnicy między 8 a 9 lub 8 a 11 stopni.
 9. Powiedziałbym, że trudnością jest nagazowanie (jak piwo jest za mocne). Na przegazowanie (niedofermentowanie) pomaga cierpliwość.
 10. Jak to mówią, to nie apteka. Ja stosuję znacznie prostszy wzór: ABV = (BLG początkowe - BLG końcowe) *0,6 Zostało mi to z dawniejszych czasów - J.Cieślak - Domowy Wyrób Win. Więcej nie pamiętam a to można sobie obliczyć w pamięci.
 11. Mam trzy termometry w kuchni, piwnicy i garażu. Style a co za tym idzie temperatury fermentacji, dopasowuję do ich wskazań. W tygodniowych okresach są w miarę stabilne a ja nie silę się na lagerowanie latem.
 12. Nie jestem fanem grzebania w fermentującym piwie. Tym bardziej, że nie mogę za bardzo już nic poprawić. Sprawdzę, jak skończy się burzliwa. Z drugiej strony w recenzjach tych drozdzy piszą o nawet półrocznym oczekiwaniu na rozwój kwasu. Mam czas.
 13. Może i lepiej ale te wlp leżały i tak długo. Musiałem coś z nimi zrobić.
 14. W sobotę robiłem berlinerka. Drożdże wlp630 z terminem ważności wrzesień 2016, aczkolwiek przechowywane w lodówce to przeterminowane dwa i pół roku, ruszyły po trzech dniach. Startera nie robiłem, bo gdzieś wyczytałem, że zadane prosto z fiolki pozwalają lepiej rozwinąć się bakteriom. Na razie daje siarkowodorem aż miło, więc wszystko zgodnie z opisami.
 15. Próbowałem kilka razy. Wydaje mi się, że zgodnie za sztuką. Na G995 i WLP099, ale bariery 20% nie udało się osiągnąć. Nie mówiąc już o niemożliwości nagazowania naturalnego takiego piwa.
 16. Będzie dobrze. Nie grzeb w piwie i czekaj, aż zakończy się burzliwa. Wielokrotnie robiłem na tych drożdżach portera w temperaturze 8 stopni (na tyle mam ustawiony sterownik lodówki i nie za bardzo wiem jak to zmienić). Pils fermentowal nawet w 4 stopniach otoczenia. Trwało to dość długo, ale wyszedł bardzo dobry. Poza tym idzie wiosna i obyś nie musiał włączać chłodzenia.
 17. Obciąż tak, aby w wodzie przy 20 stopniach pokazywał zero. Zrób roztwór kalibracyjny 10Blg (np. 90ml wody i 10g sacharozy) i sprawdź. Relacja z eksperymentu mile widziana.
 18. Do mnie też. Dziękuję. Powodem zwłoki był pewnie wybór kuriera. DHL ma zawsze problemy z dotarciem do mnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.