Jump to content

cemik1

Members
 • Content Count

  346
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Kontakt

 • Imię
  x

Piwowarstwo

 • Miasto
  x

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. https://allegro.pl/oferta/trzepaczka-gastronomiczna-rozga-ubijak-90-cm-7306049081?bi_m=mpage&
 2. Jak to mówią, to nie apteka. Ja stosuję znacznie prostszy wzór: ABV = (BLG początkowe - BLG końcowe) *0,6 Zostało mi to z dawniejszych czasów - J.Cieślak - Domowy Wyrób Win. Więcej nie pamiętam a to można sobie obliczyć w pamięci.
 3. Mam trzy termometry w kuchni, piwnicy i garażu. Style a co za tym idzie temperatury fermentacji, dopasowuję do ich wskazań. W tygodniowych okresach są w miarę stabilne a ja nie silę się na lagerowanie latem.
 4. Nie jestem fanem grzebania w fermentującym piwie. Tym bardziej, że nie mogę za bardzo już nic poprawić. Sprawdzę, jak skończy się burzliwa. Z drugiej strony w recenzjach tych drozdzy piszą o nawet półrocznym oczekiwaniu na rozwój kwasu. Mam czas.
 5. Może i lepiej ale te wlp leżały i tak długo. Musiałem coś z nimi zrobić.
 6. W sobotę robiłem berlinerka. Drożdże wlp630 z terminem ważności wrzesień 2016, aczkolwiek przechowywane w lodówce to przeterminowane dwa i pół roku, ruszyły po trzech dniach. Startera nie robiłem, bo gdzieś wyczytałem, że zadane prosto z fiolki pozwalają lepiej rozwinąć się bakteriom. Na razie daje siarkowodorem aż miło, więc wszystko zgodnie z opisami.
 7. Próbowałem kilka razy. Wydaje mi się, że zgodnie za sztuką. Na G995 i WLP099, ale bariery 20% nie udało się osiągnąć. Nie mówiąc już o niemożliwości nagazowania naturalnego takiego piwa.
 8. Będzie dobrze. Nie grzeb w piwie i czekaj, aż zakończy się burzliwa. Wielokrotnie robiłem na tych drożdżach portera w temperaturze 8 stopni (na tyle mam ustawiony sterownik lodówki i nie za bardzo wiem jak to zmienić). Pils fermentowal nawet w 4 stopniach otoczenia. Trwało to dość długo, ale wyszedł bardzo dobry. Poza tym idzie wiosna i obyś nie musiał włączać chłodzenia.
 9. Obciąż tak, aby w wodzie przy 20 stopniach pokazywał zero. Zrób roztwór kalibracyjny 10Blg (np. 90ml wody i 10g sacharozy) i sprawdź. Relacja z eksperymentu mile widziana.
 10. Do mnie też. Dziękuję. Powodem zwłoki był pewnie wybór kuriera. DHL ma zawsze problemy z dotarciem do mnie.
×
×
 • Create New...