Skocz do zawartości

fuzzy

Members
 • Zawartość

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2007
 • Liczba warek
  84
 • Miasto
  Tomaszów Maz.

Kontakt

 • Imię
  Rafał
 1. fuzzy

  I Szczeciński Konkurs Piw Domowych

  Nie minęły dwa tygodnie od przeprowadzenia konkursu a z przyjemnością mogę potwierdzić otrzymanie paczki z dyplomem, piwami oraz bonami na zakupy w Piwodzieju i Browamatorze. Jeszcze raz gratuluję sprawnej organizacji.
 2. fuzzy

  I Szczeciński Konkurs Piw Domowych

  Gratuluję organizatorom oraz zwycięzcom i jednocześnie dziękuję jurorom za przyznanie zaszczytnego miejsca na podium. Mam małą prośbę o poprawienie nazwiska z Ławrynowich na Ławrynowicz
 3. fuzzy

  program Brewtarget - pomoc dla użytkowników

  Name: Carahell (Weyermann) Type: Grain Origin: Germany Supplier: Weyermann Yield: 75,74 % Potential: 1,035 Color: 25,6 EBC Max in Batch: 30,0 % Moisture: 6,70 % Protein: 0,0 % Coarse Fine Difference: 1,50 % Diastatic Power: 0,0 % Notes: Light colored caramel malt. Adds body, color and aroma. Use up to 30% in low alcohol beers Created with BeerSmith 2 - http://www.beersmith.com
 4. fuzzy

  Ile litrów piwa uwarzyliśmy w roku 2012?

  22l Pils razem 8640 l
 5. fuzzy

  program BeerSmith - pomoc dla użytkowników

  Pod koniec stycznia wyszła wersja pod linuksa. Co prawda jest oznaczona jako 'Open Beta Release' ale jej stabilność jest porównywalna windowsową wersją pod wine, przynajmniej u mnie (Kubuntu Maverick).
 6. fuzzy

  Ile litrów piwa uwarzyliśmy w roku 2012?

  Pils sesyjny - 25l Razem: 7494 l
 7. Mam na myśli wydzieloną instalację wody ciepłej. Jak ktoś ma junkersa albo inny podgrzewacz przepływowy to większej różnicy pewnie nie ma. Ale jeżeli w domu jest leciwy bojler i wydzielona instalacja na wodę ciepłą, to różnicę w zapachu da się zauwazyć. U moich rodziców dom ma ze trzydzieści lat, istalacja tak samo, bojler miał pewnie z dziesięć (od dwóch lat jest nowy). Wczesniej woda była ze studni, mocno wapienna, dopiero później z sieci wodociągowej. Wystarczy powąchać stary zakamieniony czajnik. Jeszcze lepiej, jak masz twardą wodę, to zaraz po zagotowaniu (bez odstania), wlej do termosa zakręć i odstaw. Zmieniaj wodę w termosie, tak ze dwa razy dziennie. Po tygodniu gwarantuję, że poczujesz co mam na myśli . Nie neguję celowości wykorzystywania wody ciepłej, ale uważam że warto sobie sprawdzić organoleptycznie czy się będzie nadawała. Ja spaprałem sobie 5-6 warek w ten sposób.
 8. Witam, trzy lata temu wpadłem na taki sam pomysł. Piwa warzone z użyciem wody ciepłej były słabe i bardzo słabe i nie chodzi mi o zawartość %. Okazało się, że instalacja do ciepłej wody jest już dość stara poza tym podgrzewana była w równie starym bojlerze z wężownicą, mocno zarośniętym kamieniem. W efekcie większość piw z tego okresu a w szczególności piwa jasne miały wyraźny i charakterystyczny posmak starej instalacji ;-). Obecnie u rodziców jest nowy bojler płaszczowy, z wydzielonym krótkim obiegiem z pieca. Odpowiednio ustawiając mieszalnik można otrzymać prawie wrzątek. Jednak po wcześniejszych doświadczeniach wolę nie próbować. Dokupiłem sobie dodatkowy gar i tak zorganizowałem proces zacierania, że nie mam przestojów w oczekiwaniu na zagrzanie wody do wysładzania bądź zacierania infuzyjnego.
 9. fuzzy

  Ile litrów piwa uwarzyliśmy w roku 2012?

  wędzone 22l razem: 5577 l
 10. fuzzy

  Ile litrów piwa uwarzyliśmy w roku 2012?

  27l lekki pils razem: 4908l
 11. fuzzy

  Ile litrów piwa uwarzyliśmy w roku 2012?

  6 stycznia, koźlak 21l Razem 958 l
 12. fuzzy

  zakażenie - jak dokładnie poznać

  To "pochwalę" się nieszczęściem jakie dotknęło moje dwie ostatnie warki. W obu przypadkach piwo po burzliwej fermentacji nie miało żadnych oznak zakażenia. Niestety po kilku dniach cichej, na obu piwach pojawił się biały nalot, za każdym razem inaczej wyglądający. Co ciekawsze piwo, jak na mój gust, nie ma żadnych niepokojących posmaków czy zapachu. Próbowałem już obu (około miesiąc od zabutelkowania) i jak na razie są pijalne. Co prawda, w obu, goryczka i aromat chmielowy odbiegają od normy ale kładę to na karb użycia pierwszorocznego chmielu z własnej uprawy. Z uwagi na opisane wpadki, zrobiłem sobie dłuższą przerwę w warzeniu odkażając w międzyczasie fermentory oraz cały sprzęt roztworem ACE. Półtora tygodnia temu zrobiłem pierwszą warkę po przerwie i z niepokojem oczekuję rezultatów :rolleyes:. Zastanawia mnie jeszcze fakt zakażenia piwa drożdżami tlenowymi. Wydawało mi się, że piwo nawet na cichej fermentacji, powinno być odcięte od tlenu warstwą dwutlenku węgla, który jako cięższy powinien zalegać bezpośrednio nad lustrem cieczy ograniczając dostęp tlenu.
 13. fuzzy

  Mrożona gęstwa

  Półtora tygodnia temu zrobiłem starter z drożdży, które zamarzły. Przez tydzień namnażałem je, najpierw w 100 ml, następnie w 250 ml brzeczki 7-8BLG. Po tygodniu zaszczepiłem nimi 21 litrową warkę 13BLG. W załączeniu zdjęcia po 24 i 48 godzinach od zaszczepienia. Jak widać drożdże wystartowały.
 14. fuzzy

  Mrożona gęstwa

  Za 2-3 m-ce dopiero ale na pewno nie omieszkam powiadomić
 15. fuzzy

  Mrożona gęstwa

  Też przez głowę mi to przeszło, ale nigdzie nie znalazłem informacji precyzującej tą kwestię.
×