Jump to content

manitu

Members
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by manitu

 1. Tak. Otwierasz zawór i całość leci w dół. " młóto i brzeczka" to dopiero po oddzieleniu.
 2. Raczej w domowym zaciszu się z tym nie zmieszczę a nawet gdyby to żona i i tak dalej wypad z baru. Nowy sprzęt po złożeniu zajme powierzchnię (szer x gł x wys)50x50 x70 cm. Więc zmieścisz go gdziekolwiek.
 3. Wstrzymajcie się z zakupami. Właśnie kończę projekt warzelni w wersji ekonomicznej. Moją warzelnię opisałem tutaj: http://www.piwo.org/topic/15432-warzelnia-60-litrow/ Niestety koszty produkcji wyszły dość wysokie. Nowa wersja będzie dostępna w wersjach 25l, 50l. Całość będzie składała się z dwóch garów. Jeden będzie umieszczony na górze na stojaku, a drugi bezpośrednio pod nim. Do drugiego (dolnego) będzie dołączona pompa obiegowa ze zbiornikiem pośredniczącym ( 2-3 litry). Zbiornik pośredniczący będzie służył do automatycznego przepompowania filtratu ponownie do górnego gara. Gorny gar będzie wyposażony w mieszadło z silnikiem i będzie pełnił funkcję zacierno-warzelną jako główną. Będzie też pełnił funkcję dodatkową ale szczegóły później. Dolny gar będze pełnił rolę filtratora (będzie wyposażony w sito wycinane laserem) oraz rolę osadnika przy separacji osadow gorących i chmielu. Szacunkowy koszt to około 3000-3500zł w wersji 25l. Dla 50l wzrośnie tylko o koszt materiału. Myślę że do 2 miesięcy skończę prototyp i wtedy do seryjnej produkcji. Zasada będzie taka: Grzejemy wodę w garze zacierno-warzelnym z mieszadłem. Wsypujemy słud ześrutowany. Sterownik pilnuje temperatury a mieszadło miesza. Po zatarciu grawitacyjne przepompowanie do gara filtracyjno -osadowego. Następnie pompa obiegowa za pomocą dodatkowego zbiorniczka przelewowego z czujnikami przepompowuje filtrat do gara zacierno-warzelnego (oczywiście gar wcześniej trzeba umyć). Gotujemy razem z chmielem a następnie po ugotowaniu spuszczamy ponownie do gara filtracyjno-osadowego (grawitacyjnie). Gar ma dwa wyjścia- jedno po środku i jedno przy ściance. Po zrobieniu "wirpola -ręcznie chochlą" i odczekaniu kilkunastu minut, otwieramy zawór z wyjściem przy ściance i za pomocą pompy kierujemy gorącą brzeczkę na wymiennik płytowy. Po przejściu przez wymiennik płytowy kierujemy schłodzoną brzeczkę bezpośrednio do fermentora. W przyszłym tygodniu wrzucę zdjęcia projektu. Później zabieramy się za produkcję. Będzie to półautomatyczny sprzęt. Dużo lepszy niż braumeister i dostępny za rozsądną cenę. Sterownik też będzie automatyczny z wyświetlaczem.
 4. Jak w temacie. Opis wraz ze zdjęciami jest dostępny tutaj: http://www.piwo.org/topic/15432-warzelnia-60-litrow/ Warzelnia w pełni działająca, wszystko sprawne. Sprzedaję ponieważ zacząłem budowę większej - bardziej automatycznej. Parametry warzelni: - gar zacierno warzelny pojemność 80l wykonany jako płaszczowy z olejem grzewczym. Stal 304 grubość 2mm. - pozostałe dwa zbiorniki po 70l. Wymiennik 30 płytowy. Chłodzi 60l brzeczki do temperatury 17stopni w ciągu ok 15-20 minut (zależy od temperatury wody chłodzącej) - mieszadło - silnik jednofazowy 120W z przekładnią ślimakową - pompa brzeczki - pompa c.o. z korpusem ze stali nierdzewnej. - konstrukcja w całości ze stali 304 Wszelkie informacje na temat warzelni na email robi@zlot.pl Zainteresowanych zapraszam na warzenie.
 5. W planach było zrobienie 2 takich warzelni. Jedna dla mnie i jedna dla znajomego ze śląska. Kolejnych wersji nie będzie. Pojemność gara zaciernego to ok 80l, dwa pozostałe po 70l.
 6. Kosztów jeszcze nie liczyłem. Jak policzę to dam znać. Z osadowego do fermentora brzeczka transferowana jest pompką. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Wymiennik spisuje się znakomicie. Co do kotła zacierno-warzelnego, to są to dwa gary połączone górnym kołnierzem. Przestrzeń między nimi wypełniona jest olejem grzewczym. Wlaliśmy tam 20 litrów oleju.
 7. Budowa właściwie skończona. Wczoraj robiliśmy pierwsze testowe warzenie. Kocioł zacierny grzany jest płaszczem olejowym. Wszystko spawane z blachy 304 o grubości 2mm. Górny gar to kocioł zacierny, w połowie wysokości filtrator a na samym dole zbiornik osadowy.
 8. Myślałem że uda mi się być na zlocie, ale wracam dopiero w sobotę. Więc niestety mnie nie będzie
 9. Warto zobaczyć: http://www.stero.pl/2009/09/09/tomaszow-spala-inowlodz-bunkier-konewka - (28km) bunkry kolejowe w Konewce i Jeleniu z czasów II wojny światowej. Jeden jest częściowo zagospodarowany dla zwiedzających, a drugi znajdujący się niedaleko jest całkowicie pozbawiony jakiejkolwiek "opieki gospodarzy" - warto zabrać latarkę. Współrzędne GPS (dziesiętne): 51.560424 N, 20.146866 E Współrzędne GPS (stopnie): 51° 33.6255' N, 20° 8.812' E http://www.bunkierkonewka.eu/- rezerwat Niebieskie źródła - N 51° 30.610' E 20° 01.645' - rezerwat Niebieskie żródła http://www.skansenpilicy.pl/index.php?id=zrodla/1&licz=0&mr=0&ml=zrodla W okolicy położony jest Ośrodek Hodowli Żubrów znajdujący się pod zarządem Kampinoskiego Parku Narodowego. http://kampinoski-pn.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=77 Biała Kopalnia http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/18082,smardzewice-biala-kopalnia.html Znajomy woził stamtąd piasek do Szwecji Groty Nagórzyckie http://www.groty.skansenpilicy.pl/ Groty znajdują się kilkanaście kilometrów od miejsca zlotu w dole rzeki Pilicy
 10. Film był nagrany z jajem. Najbardziej podobało mi się jak warzyli piwo na ognisku. W opisie tego filmu autor podkreślił że piwo można warzyć z podstawowym wyposażeniem i do tego na ognisku w ogrodzie.
 11. Musicie to zobaczyć. Na pewno niejeden z nas chciałby mieć taki browarek.
 12. Ciekawostka. Najnowsza automatyka, a i regulator PID że ho ho.. [media] [/media]Higieny to raczej nieprzestrzegają.
 13. Niczego nie oczekuję, ale jak zabraknie kiedyś prądu to te będzie mona warzyć piwo
 14. Tutaj mają fajną warzelnię. I dobrze widać próbę jodową.
 15. Ciekawe ile osób zaczynało podobnie- w pewnym sensie
 16. To żeby spalić te kalorie które później z piwem wypije
 17. Chodziło mi raczej o inne rozwiązania. Regulację szczeliny można rozwiązać na 2 kołach zębatych z modułem 2,5. Wystarczy zakres 1,2mm. Mam wałki ze stali nierdzewnej o średnicy 65mm, więc walce zrobię z nich.
 18. Na początek chciałbym się przywitać. Piwo warzę od roku i uwarzyłem ok 800 litrów piwa. Chciałbym trochę zautomatyzować moją warzelnię i w pierwszym kroku zacznę od śrutownika, ponieważ stary porket się pewni rozleci. W związku z tym moja prośba. Czy ktoś ma dostęp do profesjonalnych śrutowników tak, żeby podejrzeć jak jest wykonana regulacja szczeliny śrutownika. Może ktoś zrobić zdjęcie?. Oczywiście mógłbym to zrobić tak jak w malt millu, ale chciałem sobie zrobić bardziej profesjonalny śrutownik, z regulacją szczeliny za pomocą jednej dźwigni lub pokrętła. Jaki powinien być stosunek obrotów jednego walca do drugiego?
 19. To blisko mnie. Miejsce jest naprawdę bardzo ładne. Ja się piszę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.