Skocz do zawartości

camilos

Members
  • Postów

    1 021
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla bimbelt w 16.06.2018 V KPD Lubuski w Witnicy   
    Pełne wyniki:
     
    American Wheat
     
    Kamil Kret, 40pkt (Grand Prix)
    Dorota Przybyłko, Jarosław Przybyłko, 38pkt.
    Konrad Sworowski 37,33 pkt.
    Mariusz Jachimowski 36,67pkt.
    Michał Wiśniewski 36,33 pkt.
    Paweł Tomalik 34 pkt.
    Piotr Brzeziński 33,33pkt
     
    Munich Dunkel 
     
    Łukasz Sklarek 39pkt.
    Tobiasz Jagiełło 27pkt.
    Browar Elizówka, Rafał Krzywicki 25,5pkt.
  2. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla bimbelt w 16.06.2018 V KPD Lubuski w Witnicy   
    Dzisiejszego popołudnia przeprowadziliśmy elimnacje w kategorii american wheat. Z 36 zgłoszonych do finału zakwalifikowano 7 piw:
     
    Michał Wiśniewski
    Dorota Przybyłko, Jarosław Przybyłko 
    Kamil Kret
    La Brasserie En Spirale - Piotr Brzeziński
    Konrad Sworowski
    Paweł Tomalik
    Mariusz Jachimowski
  3. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla Gwynbleidd w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Hejka,
     
    dzis chcialem wam zaprezentowac bardzo ekonimiczny kontroler fermentacji oparty na module ESP8266 ktorego mozemy dostac za okolo 3$ u chinskich braci a jezeli ktos ma ochote na troche bardziej skomplikowane lutowanie to sa same chipy ESP za duzo taniej.
     
     

     
     
    Jest to ekonomiczna wersja https://www.brewpi.com/ wiec duzo rzeczy moze byc przydatnych, interfejs jest bardzo podobny oraz zasada dzialania taka sama. Mozna wiec zaczerpnac stamtad informacje o rozmieszczeniu czujnikow itd.
    Od oryginalu BrewPi rozni sie tym ze zamiast RaspberryPi mamy server na ESP, mozliwosci Arduino sa tez przeniesione na ESP takze to duze obciecie kosztow projektu a funkcjonalnosc jest bardzo podobna.
     
    Czesci:
     
    Ja do projektu wybralem Wemos D1 mini ktory ma wbudowana obsluge USB oraz zasilanie z 5V.
    Dodatkowo mozna zerknac na moduly NodeMCU lub z robotdyna ktore obsluguja zasilanie do 19V.
    Wemos D1 mini V2 - https://goo.gl/O4CdEE
    Wemos mini pro - https://goo.gl/2VAdJ6 (wiecej pamieci na logi)
    Wemos D1 mini - http://s.click.aliexpress.com/e/csId92PQ (chyba najtaniej jak znalazlem)
     
    Program ktory wgrywamy do modulu ESP jest napisany i udoskonalany prze Vito z Tajwanu, mam z nim staly kontakt wiec jakby byla potrzeba zmiany lub dodania czegos lub po prostu sugestii mozecie pisac tutaj ja na pewno przekaze dalej Najnowsza paczka znajduje sie w zalaczniku do tego tematu.
     
    Co nam jeszcze bedzie potrzebne?
    Przekazniki do grzania i chlodzenia, gdzie pewnie wiekszosc osob bedzie uzywala tylko chlodzenia no chyba ze jest to gdzies w piwnicy czy na dworze gdzie temperatury dochodza do zera a chcemy miec 15 na fermentatorze.
    Wystarcza takie zwykle mechaniczne przekazniki ktore dla uproszczenia sprawy mozna zakupic z gotowa plytka z tranzystorami ktora podpinane sa bezposrednio pod piny modulu ESP. Wystepuja one w roznych konfiguracjach i mozna zakupic od razu dwa na jednej plytce.
    np:
     
    https://goo.gl/TdNQ0n
    http://s.click.aliexpress.com/e/cHV8CDzW
     

     
    Oraz czujniki temperatury DS18B20  http://s.click.aliexpress.com/e/c4EHj6ZS
    lub na kablu: 
    http://s.click.aliexpress.com/e/b9DQxPE0
     
    beda nam potrzebne conajmniej 2 sztuki, jedna do mierzenia temperatury komory fermentacyjnej (lodowka) druga do mierzenia temperatury piwa w fermentorze.
    Pierwszy umieszczamy najlepiej jak najdalej fermnetatora a drugi najlepiej w srodku fermentatora lub na sciance ale zaizolowanego od zewnatrz aby odczyt byl jak najbardziej zblizony do temperatury piwa w srodku.
     
    Dodatkowo mozemy zakupic LCD 2004 oraz interfejs I2C plus przycisk do wybudzania. Na wyswietlaczu wtedy pokazuja sie te same dane co w lewym gornym rogu na ekranie programu. Czy to jest potrzebne? Wydaje mi sie ze nie ale jest taka mozliwosc. Ekran po jakims czasie przygasa i aby go wybudzic bedziemy potrzebowali przycisku.
     
    Podlaczenie:
    Myslalem nad zaprojektowaniem plytki PCB do tego projektu ale tak naprawde chyba nie jest potrzebna skoro za grosze mozna kupic przekazniki z wbudowanymi tranzystorami i wiecej do funkcjonalnosci nam nie potrzeba.
    ESP8266 GPIO Wemos pin Podłączenie GPIO16 D0 Buzzer (glosnik) GPIO5 D1 I2C SCL (do LCD) GPIO4 D2 I2C SDA (do LCD) GPIO0 D3 przycisk wybudzania GPIO14 D5 chłodzenie (przekaznik) GPIO12 D6 czujnik(i) temperatury GPIO13 D7 grzanie (przekaznik) Tutaj jest troche juz stary schemat podlaczenia ale moze sie komus przyda -> http://vito.tw/wp-content/uploads/2016/08/BrewPiLess-1.png
     
     
    Program:
    BrewPiLess.zip
     
    Cała niezbędna konfiguracja jest dostępna w pliu config.h i tam można zmieniać np ułożenie i podłączenie do pinów. Konfiguracja sieci jest dostępna w espconfig.h. Myślę że nie ma co się nad tym dużo rozpisywać bo do podstawowego działania nie jest potrzebne konfigurowanie tych plików a jak ktoś się bardziej zna to bez problemu sobie w nich poradzi bo wszystko jest opisane w nich (po angielsku).
     
    Program do ESP możemy wgrać w dwojaki sposób. Oczywiście podłączamy moduł za pomocą kabla USB (Wemos D1) lub poprzez TTL jeżeli nie mamy modułu z portem USB. Pierwsza metoda jest użycie Arduino IDE z dogranymi danymi do modułów ESP w których znajduje się także Wemos. Następnie musimy dograć wszystkie niezbędne biblioteki, znajdują się one w folderze programu i najlepiej wgrywać je stamtad ponieważ wgrywajac samemu mialem problemy pozniej w kompilacja programu. Jak juz wszystko mamy wgrywamy program do ESP poprzed arduino IDE.
    Druga prostsza metoda jest wgranie pliku binarnego poprzez np ESP8266Flasher - https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
    Tutaj wybieramy plik z rozszerzeniem *.bin i wgrywamy. Po zakonczeniu mamy dzialajacy program na ESP, nie trzeba dogrywac zadnych plikow ani bibliotek, wszystko znajduje sie w pliku binarnym.
     
    Konfiguracja sieci:
     
    Jezeli nie uzywalismy wczesniej modulu ESP z nasza siecia to dane nie sa zapisane w pamieci i po pierwszym podlaczeniu nasz ESP z programem BrewPiLess tworzy sie Access Point o nazwie brewpi do ktorej musimy sie polaczyc za pomoca smartfona lub komputera wyposazonego w WiFi. Tam musimy ustawic dane naszej sieci (configure). Na to wszystko mamy tylko 3 minuty bo po tym czasie system przelacza sie w trym Soft AP. Jest on zrobiony po to aby po zaniku zasialnia badz sieci system dalej dzialal niezaleznie.
     
    Nastepnie ulatwieniem maja ludzie posiadajacy sprzed od Apple, u nich wystarczy wpisac w adres przegladarki brewpi.local (lub brewpi.org podczas Soft AP) i wyświetli się strona z ESP. Jezeli posiadamy windowsa sprawa jest troche trudniejsza bo musimy odnalezc IP przypisane do ESP. To mozemy sprawdzic najlepiej w ustawieniach DHCP routera. Kopiujemy ten adres to okna adresu w przegladarce i pokaze nam sie strona BrewPiLess. Mozna zainstalowac sobie itunes i bedziemy mieli obsluge mDNS czyli mozemy wpisac brewpi.local zamiast wyszukiwac IP z ESP. Alternatywa itunes jest programik od appla bonjour.
     
    Jak juz wejdziemy na lokalna strone BrewPiLess widzimy cos podobnego do screenu z poczatku postu. Jest to raczej samo wytlumaczalne i powinno byc zrozumiale. Na samym dole mamy rozne tryby pracy BrewPi - Beer profile (zmiana temperatury piwa w czasie), Beer Const (utrzymywanie stalej temperatury piwa), Fridge const (utrzymywanie stalej temperatury lodowki), OFF (wiadomo).
     
    Na gorze mamy 3 przyciski, zacznijmy od Data Logging, tam ustawiamy serwisy zewnetrzne do monitorowania temperatuy jak thingspeak lub ubidots (jak ktos jest zainteresowany moge pomoc w konfiguracji) oraz lokalne logowanie temperatury. Logowanie nie jest niezbedne do dzialania urzadzenia ale daje informacje co sie dzialo z naszym piwem podczas fermentacji. Pamiec ESP jest ograniczona wiec lokalny log nie bedzie trwal w nieskonczonosc jednak miejsca jest dosc sporo. Nalezy pamietac ze domyslnie opcja logowania lokalnego jest wylaczona i musimy go w tej zakladce wlaczyc.
     
    Nastepnie mamy device setup gdzie ustawiamy nasze czujniki temperatury, system sam je odnajdzie. Musimy tylko mu powiedziec ktory to ktory.
     
    Ostatni przycisk jest do ustawien hasla itd.
     
    Do dyspozycji mamy tez szereg innych rozszerzen adresu:
    Sam wyswietlacz LCD ip/lcd lub brewpi.local/lcd
    OTA update - ip:8008/systemupdate lub http://brewpi.local:8008/systemupdate
    Tutaj podczas aktualizacji mozemy zdalenie wrzucic plik *.bin i kontroler sam nam sie zakutalizuje bez koniecznosci podlaczania przez kabel.
     
    Podsumowanie i laczny koszt:
     
    ESP8266 2-8$
    DS18B20 2x1,5$
    Relay 2-6$
     
    suma okolo 10$ - 40zl
     
     
    W planach jest rozbudowanie programu aby mogl pobierac informacje z projektu iSpindel ktory mierzy OG piwa bezprzewodowo. Wtedy mozliwa bedzie zmiana temperatury fermentacji w zaleznosci od etapu fermentacji - OG. Już jest to możliwe
     
  4. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od Marcin Wojtczuk w Piwo do 18-letniego leżakowania   
    też bym się skłaniał w stronę miodu, poszedł bym dalej i ustanowił nowa świecką tradycję, rok w rok miód i jedną butelka do leżakowania. ja miody robię w minimalistycznej skali - w butlach 5l po winie z biedrony.
    do wyboru miody owocowe, ziołowe, chmielone itp
  5. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od Szalas85 w Płatki Jęczmienne, owsiane itp. - W jakim celu i jak stosować   
    ja zaopatruje się w płatki w auchan, tam paczki są po 600g, czy taka ilość nie będzie "przedobrzeniem" dla standardowej 20-22litrowej warki jakiegoś ale?
  6. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla Daniel Kałuża w PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki - już do pobrania   
    Witam,
     
    Jubileuszowa 20 wersja już dostępna do pobrania.
     
    http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/
     
    Zmieniłem:
     
    Przerobiono zakładkę "Chmielenie" (Podaje się teraz czas gotowania a utylizacja jest dobierana automatycznie, Zastąpiono starą tabelkę utylizacji dla szyszek (wg różnego blg) i granulatu, jedną wspólną. Bazuje ona na danych dla granulatu wg Ray'a Daniels'a, ale została przeskalowana co do minuty, przez co jest dokładniejsza. Jeżeli używasz szyszek wylicz oczekiwane IBU, ale ilość szyszek zwiększ o 10-30%. Dodano obliczanie GPH i stosunku IBU do ekstraktu) Przeliczniki temperatury z °C na °F i z °F na °C przeniesiono z zakładki "Zacieranie" do zakładki "Przeliczniki" Drobne poprawki graficzne  
    Słowo komentarza: Wyniki IBU wg tego kalkulatora pokrywają się mniej więcej z metodą Ragera. Ja tym wynikom ufam bardziej niż wyliczeniom wg Thinsetha, które wg mnie dają zaniżone wartości. Nie chcę tu wchodzić w polemikę, jeżeli ktoś potrzebuje obliczać wg Thinsetha jest dostępny kalkulator Staśka w plikach.
     
    Pozdrawiam
    Daniel
  7. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od darinho w Ponowne wykorzystanie mini kegów 5l (party kegów) z piw sklepowych   
    Ciekawym pomysłem na wykorzystanie w browarze domowym są mini kegi 5l, spotykane albo w postacie czystych nówek w sklepach dla piwowarów, albo można wykorzystać te, w które zapakowane jest piwo z marketów. Nie wiem czy wszystkie się nadają, podejrzewam, że Carsberg i Heineken się nie nadają (inny paten z korkiem). 
    Doskonale za to sprawdzają się piwa z Kauflandu (Pils i Hefe) oraz z Lidla (ostatnio był Pils). Co zabawne, puszka z piwem kosztuje tyle, co pusta puszka w sklepie piwowarskim.
    Do wyszynku najlepiej się zaopatrzyć w pompkę ręczną (tańsza) lub na naboje CO2(droższe). Ja nalewam przez nią nawet "oryginalne" piwo, nie używam kranika bocznego. Głównym powodem jest fakt, że używając kranika bocznego piwo nalewa się grawitacyjnie a tym samym bardziej się odgazowuje. gdzie używając pompki/CO2 "dobijamy" ciśnienie co zmniejsza odgazowanie.
     







     

    Pompka trzyma się na zatrzaski o rant puchy.
     
    Aby założyć pompkę trzeba najpierw zdjęć zawleczkę (odgiąć uszko, przekręcić i wyjąć)


    Następnie mocno wbić rurkę popmki, trzeba przyłożyć siły, ponieważ w korku jest mały koreczek, który się przekręca "zawleczką" co zamyka lub otwiera dopływ powietrza do kega. Od środka koreczek jest przytrzymywany przez cienki plastik, który musimy wepchnąć do środka
    po lewej "zawleczka", po prawej cały korek:


    Od lewej: zawleczka, plastik, który musimy siłą odłamać, koreczek przekręcany oraz korek "główny":



    Gdy już wypijemy piwo i wyjmiemy pompkę trzeba zdemontować oryginalny korek. Próbowałem usuwać go w całości - ciężko idzie, beczka się rysuje od narzędzi. Najlepiej go przeciąć mniej więcej w połowie obwodu, co pozwoli na jego wyjęcie. Korek jest z odlewu plastikowo-gumowego, więc reszta przejdzie przez otwór.
    Wąskim, ostrym nożem przebijamy się i delikatnie obcinamy do połowy obwodu:



    Następnie bierzemy kleszczyki i staramy się wyjąć całość (jeśli środkowa część się urwie będzie kłopot z jej usunięciem ze środka).




     
    Aby wykorzystać kega ponownie kupujemy taki korek:
    http://piwodziej.pl/pl/p/Uszczelka-do-minikegow-5l/268
    http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/uszczelka_do_mini_kegow_5_l
    Wtedy wpychamy pompką do środka środkową tuleję.
    Są jeszcze korki z z bezpiecznikiem ciśnienia, ale nie wiem jak to działa i się stosuje.
     
    Kegi nadają się do piw brytyjskich, APA, IPA, to co można pić z przyjemnością nisko nasycone
    Ważna uwaga - nisko nagazowywać piwo, ja daję 10g, jeśli się przedobrzy może stać się coś takiego: http://www.piwo.org/topic/10922-manufaktura-piwnice-redutowe/?p=295020
     


    Parę linków w temacie:
    http://www.piwo.org/topic/1330-mini-kegi-czym-to-sie-je/?hl=minikeg
    http://www.piwo.org/topic/20985-puszka-5-cio-litrowa-po-piwie-ponowne-wykorzytanie/?hl=%20party%20%20keg
     
    Uzupełnienie - Kraniki.
     
    Ja nie używam oryginalnych kraników, ale można wskazać co najmniej dwa jego rodzaje:
    Kranik 1 - odkręca się poprzez przekręcenie








    Kranik 2 - trzeba wyciągnąć, przekręcić i wcisnąć czerwony guziczek po środku


     
    Doszedłem też, jak kontrolować stan kegów w środku - potrzebny jest telefon z lampą doświetlającą podczas kręcenia wideo:
     
    https://youtu.be/rYBdgFxLLrI
     
     
    PS. nie używajcie do mycia NaOH - rozpuszcza powłokę ochronną w środku (tylko nie pamiętam jak długo z nim stało).
  8. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla dwesoly w lol :)   
    http://aszdziennik.pl/119101,7-zdan-ktore-zrobia-z-ciebie-znawce-piwa-kraftowego-mimo-ze-w-ogole-nie-masz-o-nim-pojecia
  9. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla Daniel Kałuża w PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki - już do pobrania   
    Czołem Piwowarki i Piwowarzy,
     
    Udostępniam dla Was 19 wersję PPPP o numerze 2.8
     
    http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/
     
    Lista zmian jest gruba:
    Dodano opis drożdży FM27, FM28, FM53, Fermentis SafAle F-2 Dodano słody Viking Malt: Jęczmienny wędzony (różne) i Pszeniczny wędzony dębiną Uaktualniono dane słodów Weyermann: usunięto pszenicę prażoną (brak w aktualnym katalogu), dodano: Jęczmienny diastatyczny, Pszeniczny diastatyczny, Pilzneński czeski, Pilzneński czeski klepiskowy, Ciemny czeski klepiskowy, Pszeniczny czeski klepiskowy Zmieniono nazwę zakładek "Zasyp i woda" i "Ekstrakt" na "Zasyp w %" i "Zasyp w kg"  Z zakładki "Zasyp w %" usunięto przelicznik z kg na % (to samo można uzyskać wypełniając w razie potrzeby zakładkę "Zasyp w kg", przelicznik był pozostałością po dawnej wersji, kiedy nie było jeszcze zakładki "Ekstrakt") W zakładce "Zasyp w kg" dodano tabelki do Kontroli wydajności i Obliczania wody podobnie jak w zakładce "Zasyp w %" Tabelka do Obliczania wody pobiera teraz dane z receptury Zamieniono kolejność tabel Obliczania wody i Kontroli wydajności Kolor piwa oblicza się na bieżąco podczas wpisywania receptury do zakładek "Zasyp w %" i "Zasyp w kg" Dodano grafikę obrazującą kolor piwa do zakładek "Zasyp w %" i "Zasyp w kg" Przeliczniki kolorów w skalach EBC i SRM przeniesiono do zakładki "Przeliczniki" Zlikwidowano zakładkę "Barwa" Baza danych surowców w zakładce "Zasyp w kg" jest pobierana z Zakładki "Zasyp w %" W zakładkach "Zasyp w %" i "Zasyp w kg" zwiększono ilość słodów możliwych do wpisania przez użytkownika do 10 W zakładce "Chmielenie" usunięto przykładowe wartości chmielenia w IBU W zakładce "Chmielenie" zwiększono ilość chmieli możliwych do wpisania przez użytkownika do 10 Usunięto instrukcje rehydratacji z zakładki "Drożdże Fermentis" Uaktualniono nazwy handlowe i parametry drożdży Fermentis wg aktualnych specyfikacji Mam nadzieję, że Wam spasuje.
     
    Życzę Wam udanego sylwestra i dużo dobrego piwa w nadchodzącym 2017 roku.
     
    Pozdrawiam
    Daniel
  10. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od dirk gently w Słody pszeniczny i wiedeński   
    Mimo to Pisz do sklepu. Raz niech uważają przy innych zamówieniach dwa, może jakiś rabat jako rekompensata będzie.
  11. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od moon w brzeczka kontrolna - czy warto?   
    Piwo zawsze jest zainfekowane, ważne aby stworzyć takie warunki by drożdże piwne zdominowały środowisko.
  12. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od zielony07 w Pierwsza warka Partial mash - Vegan Lägster   
    Opukij wiadro kijkiem,najlepiej bambusowym, żeby drożdże opadły zamiast siedzieć na ściankach.
  13. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla Oskaliber w Czemu nie napowietrzamy brzeczki/piwa?   
    Ananas to niby skąd? Zgniłe warzywa tylko w teorii, raczej w praktyce piwo się w tę stronę nie utlenia. Reszta się zgadza.
     
    A autorowi wątku zaserwuję autoreklamę i polecę taką lekturę:
    http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-1-wstep/
    http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-2-sensoryka/
    http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-3-chemia/
  14. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od Enethion w Kadź zacierno-filtracyjna (warzelna też) z kega   
    Mi to wygląda na mieszadło z kadzi filtracyjnej z jakiegoś browaru, które ma za zadanie nacinanie złoża.
  15. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla mundex w Zapisy do drugiej edycji bitew PiwoWarZone do 2016-11-18   
    Dziś ostatni dzień zapisów. Jeśli ktoś jeszcze ma ochotę stanąć w szranki z piwowarami to zapraszam. Zapisy na stronie PiwoWarZone.pl.
  16. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla mundex w Zapisy do drugiej edycji bitew PiwoWarZone do 2016-11-18   
    Ta cisza to była tylko przykrywka, aby uśpić Waszą czujność i zaskoczyć Was w odpowiednim momencie. Wśród szelestu śrutowanego słodu i szumu gotującej się brzeczki z dumą ogłaszamy zapisy na drugi sezon bitew PiwoWarZone!
    Zapisy jak zawsze za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie PiwoWarZone.pl. W lekko odświeżonej formule w szranki stanie 20-24 piwowarów żądnych sławy. Zapisy przyjmujemy do 18 listopada 2016 r. a już następnego dnia wylosujemy uczestników, którzy staną w szranki. Zajrzyjcie także do regulaminu, abyście wiedzieli na co się porywacie. Nagrody Was nie zawiodą, ale nie zdradzimy Wam jeszcze teraz wszystkiego.
     
    Zapisy czas start!
     

  17. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od Radzio w koszty produkcji piwa w minibrowarze rzemieślniczym   
    na 40l jakiego ekstraktu?
  18. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od Radzio w Komora fermentacyjna styropianowa   
    Mniej więcej w połowie wysokości brzeczki
  19. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od Marval w 24 września - "Pod Przełęczą" Rzeczka, Góry Sowie, spotkanie jesienne.   
    Może to z cyckami to nie głupi pomysł wszak kozy chętnie pokażą to i owo - może by się dało zrobić pokaz "od cycka do sera"
  20. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla amap w 12-14.08.16 V Zlot piwowarów domowych i rzemieślniczych w Dolinie Baryczy   
    Jadąc od strony Wrocławia na wysokosci biedronki będą światła, skręcasz w lewo i jedziesz prosto do lasu - w lesie pierwsza polna droga w prawo (będzie info ostoja konika). Reszta na miejscu
  21. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla jacer w 12-14.08.16 V Zlot piwowarów domowych i rzemieślniczych w Dolinie Baryczy   
    Trzeba się kierować na ul. Grzybową, jak się zacznie las to w prawo, do końca. 
  22. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od jkx6 w Drożdże suche i ich podział.   
    http://www.piwo.org/topic/3768-drozdzowa-arytmetyka-zadawanie-suchych-plynnych-startery-itp/
  23. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla jacer w Słody ze Słodowni Strzegom   
    Słody wędzone. 







  24. Super!
    camilos otrzymał(a) reputację od klimek w Browar Krecia Robota   
    # 40 Czerwony Lager (test słodu Obolon) 05.02.2016
    - Pilzneński Obolon 5kg
     
    Zacieranie
     
    15l+4g chlorku wapnia 72°C->63°C + 2l wody ->66°C
     
    Wysładzanie
     
    17l + 3ml kwasu mlekowego ->28l 13,8*Brix
     
    Warzenie 70 min
    - Szyszka z ogródka (niemiecka jakaś, 10-15 lat na ogrodzie rośnie) 50g 60min; 100g 10min
    -suszone wiórki buraczane (zalane, wylana pierwsza woda) 100g 10 min
     
    22l 14,3*Brix
    drożdze w34/70 / Brewferm lager (miks) 12°C 6.02
    16.02-22.02 temp do 15°C
    28.02. butelkowanie 40x05l +1,5l z 160g cukru
    zeszło do 7*Brix?
  25. Super!
    camilos przyznał(a) reputację dla Pan Łyżwa w HotHead Ale OYL-057   
    Co do tych FM53 , pytałem fermentu o to który to szczep, ale nie odpowiedzieli. ja osobiście obstawiam, że to któryś z poniższych:
    Sigmund Gjernes's Voss Kveik
    The NCYC found that a sample of Sigmund Gjernes's kveik was made up of three strains of S. cerevisiae. No bacterial contamination was found. DNA fingerprinting found the strains to be closely related [6]. See Larsblog Kveik analysis report for more information.
    NCYC 3995 - original sample of kveik containing three strains of S. cerevisiae. NCYC 3996 - 1st isolate in the 3995 blend. NCYC 3997 - 2nd isolate in the 3995 blend. NCYC 3998 - 3rd isolate in the 3995 blend. Fermentum lubi wybierać sprawdzone szczepy, a te z Voss są dostępne w The Yeast Bay oraz w Omega Labs, ale pod numerem 062.
     
    Co do samych Hot Head, na stronie Omega Labs jest oznaczony jako ekskluzywny szczep, co pozwala sądzić, że inni do nie mają.
     
    A tu jeszce taki zabawny filmik z drożdżakami.

     
     
    Co do ilości szczepów, według Milk The Funk zarejestrowanych jest 20 szczepów i 3 blendy w banku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.