Skocz do zawartości

yapko

Members
  • Postów

    479
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Mrzon w yapkovar   
    #77 Session pale ale
     
    Na rozruszanie starych piwowarskich kosci i zardzewialego sprzetu.
     
    Ekstrakt bruntal jasny    2kg
     
    Columbus   20g  30 min
    Columbus   30g   whirlpool
     
    US-05
     
  2. Super!
    yapko przyznał(a) reputację dla Jasiu w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    Opiszę moją procedurę zacierania, bo już od kilku warek raczej nie mam z tym problemów (na początku bywało różnie). Używam hopstopper + siatka na dno by lewatywa. Robię warki z wybiciem 18l, do gotowania leci 4l więcej (tyle odparowuje na maksymalnej mocy grzałki).
     
    - staram się zawsze celować w objętość całego zacieru w granicach 26 litrów, obojętnie jaki zasyp, większy to mniej wody, mniejszy więcej, nie przekraczam póki co 6kg, imperialnego stouta zacierałem na dwa razy, odbierałem brzeczkę przednią i zagęszczałem przez długie gotowanie (2x 6kg, 30l brzeczki, 3h gotowania i w efekcie ok. 18l 30 blg)
    - po wsypaniu słodu dokładnie mieszam i czekam chwilę (5-10 minut) zanim włącze grzałkę i pompkę
    - przepływ reguluję kranem (myślę, że dławie tak do ok. 1/3 przepływu), nie używam klipsa - pewnie byłoby lepiej, ale ten klips dołączony w zestawie się do tego nie nadaję, leci albo zbyt dużo albo zbyt mało, przy jego "ząbkach" nie da się ustawić dobrego przepływu
    - kiedy widzę, że poziom brzeczki się podnosi - mieszam, robię tak ok. 4 razy przez godzinę zacierania (wszystko zależy od zasypu, czasami nie podnosi się w ogóle, bo przepływ przez złoże jest swodobny, czasami musze zamieszać, żeby nie doszło do przelania rurką)
    - po godzinie robię mashout, ustawiam sterownik na 75C, jak osiągnie tą temperaturę to jeszcze daje mu z 10-15 minut na recyrkulację
    - moc grzałki podczas zacierania i mashoutu 1000W
    - kosz do góry, jak ocieknie całość to leję całą wodę do wysładzania (ciepła woda z kranu, bo nie mam nic innego do podgrzania), przy zasypie ~5kg wychodzi ok. 5 litrów
    - wysładzam zazwyczaj zdejmując kosz z Coobry i stawiając go na 15l wiaderku z Castoramy/Leroy Merlin, bo idealnie pasuje i widzę ile jeszcze potrzebuję litrów (wysładzam do objętości 22l)
    - grzeję i gotuję na 2500W
    - zakładam wydajność 70% i zazwyczaj trafiam w te okolice, słód podstawowy Malteurop najcześciej, śrutowany przez alepiwo.pl
     
    Przy siatce i hopstopperze nie ma absolutnie problemu z zatykającą się pompką, więc mocno polecam.
     
    Jeśli coś pominąłem to pytajcie.
  3. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od patarek w Czas produkcji piwa.   
    To w takim razie sprobuj przepisu Full Aroma Hops (na wiki), Magnum mozesz zamienic na Iunga. Drozdze możesz zamienić na Fermentis k-97. W każdym razie piwo jasne na polskich, czeskich lub niemieckich chmielach.
  4. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Thorgall w yapkovar   
    #38 Amerykańska pszenica
     
    Pszeniczny 2.2 kg
    Monachijski 1 kg
    Wiedeński 1 kg
    Pizneński 1 kg
    Carahell 0.2 kg
    Karmel 120 0.15 kg
     
    Zacieranie 65 st 60 min.
     
    Cascade 25g 60 min
    Citra 20g 60min
    Willamette 15g 60 min
    Cascade 20g 10 min
    Citra 25g 10 min
     
    Wyszło 27l 10.5 blg, trochę zostało w chmielinach bo i tak nie było miejsca w fermentorze na więcej. Zadane gęstwą us-05 z poprzedniej warki.
  5. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Rafalccc w zacieranie na lenia   
    Zacieranie na lenia to jest inaczej zacieranie jednotemperaturowe, stosowane w UK i USA. Wymaga tzw. rozluznionego slodu (np. pale ale) ale współczesna technologia słodowania jest na tyle zaawansowana że nawet słod pilzneński można tak spokojnie zacierać. 71-65 90 minut to bedzie piwo bardzo tresciwe, 69-67 tez nie wiele roznicy. ja bym wyróżnil zacieranie "od 67+" i "od 66-" czyli pelne i wytrawne. Temperatura końcowa zależy tylko od czasu i izolacji kadzi, jest mało istotna. Liczy się temperatura pierwszych 30 minut zacierania.
    Poszukaj tematów o zacieraniu w lodówce turystycznej, tam będzię wiecej co i jak.
  6. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Luk Tous w Smoked Porter   
    Dokładnie tak, Steinbach jest mocno wędzony i tym się wyróżnia.
  7. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od elwiz w Obsługa Speidel Braumeister   
    Ale po co dezynfekować sprzęt do warzenia? Dezynfekuje się sprzęt do fermentacji a sprzęt do warzenia się myje żeby był czysty i tyle.
  8. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od hagar w Właściciel „Ciechana” Marek Jakubiak wystartuje z pierwszego miejsca w Płocku.   
    Dzisiaj pisali ze Liroy, teraz Jakubiak, spodziewałem się łapanki jak u Palikota a może coś z tego będzie.
  9. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od bart3q w [WODA] Dyskusje   
    Osmoza akwarystyczna za 100zl.
  10. Super!
    yapko przyznał(a) reputację dla reizer w Płatki dębowe   
    Szperając w internecie znalazłem parę użytecznych informacji tutaj i tutaj. M.in. poniższy wykres, który co prawda ma zastosowanie do dębu, ale będę się na nim wzorować opiekając drewno czereśniowe. Niestety nie ma na nim informacji dotyczących czasu opiekania, za to w wątkach pojawiały się czasy rzędu od 2 do 3 godzin. Sporo użytkowników moczyło płatki/kostki w whiskey przed dodaniem do piwa.
     

     
     
    Mój plan jest taki: część płatków będzie opiekane 2h w temp. ok 110°C (na wykresie 230*F), reszta 2h w ok 200°C (400*F na wykresie), z tych opiekanych w wyższej temp. część zwęglę nad palnikiem. Potem na jakieś 2-3 lub nawet 4 tygodnie postoją w słoiku ze spirytusem albo wódką. Do piwa pewnie je dodam około połowy czerwca na jakieś 1-1,5 tygodnia fermentacji cichej. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to zdam relację z wyników.
  11. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od avicena w Piwo pachnące chmielem, a nie perfumerią   
    Nie jestem autorytetem ale się wypowiem
     
    Z tzw. chmieli kontynentalnych czyli w uproszczeniu z rejonu Niemiec, Czech i Polski, najbardziej cenionym jest żatecki/saaz. W przypadku niemiec to Hallertau Mittelfruh jest chyba najbardziej aromatyczny. Chmiel Lubelski jest spokrewniony/zbliżony do żateckiego ale jednak mniej szlachetny, troche bardziej ziołowo/trawiasty.
  12. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Panoramix_ w [WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.   
    Nie wiem czy dobrze rozumiem jakie różne modele RO masz na myśli. W piwowarstwie wystarczy RO tzw. akwarystyczne czyli filtry wstepne + membrana RO, taki "destylator" wody kranowej. Zakupilem taki zestaw RO3 za ok 100 zl na allegro ale jeszcze nie uruchomiłem. Z tego co się zorientowałem to cenę "osmozy" windują dodatkowe moduły do mineralizacji wody wyjałowionej, żeby nadawała się do picia. W piwowarstwie dodajesz sole sam więc te mineralizatory są zbędne i wręcz przeszkadzają bo nie wiesz ile jakich jonów dokładnie dodają.
    Podsumowując - to co znalazłeś za 140 się nadaje i nie musisz badać wody, zakładasz że jest czyste H20 + sole które Ty dodasz.
  13. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od widmon w Flokulacja, sedymentacja i klarowność   
    Drożdże mutują w trakcie rozmnażania. Zbierając gęstwę po krótkiej burzliwej zbierasz osobniki o najwiekszej flokulacji. Zbierając po cichej zbierasz te o najmniejszej. Wiem że piszesz o pylistości (zwartości osadu) a nie o szybkości osiadania ale możliwe że zachodzi podobna selekcja ale w kierunku większego rozluźnienia osadu. Albo np. zebrałeś drożdże z samej góry "placka" po 3 tygodniach i zadałeś te mniej flokuujące.
  14. Super!
    yapko przyznał(a) reputację w Warzelnia 100 litrów (po kosztach, w domowych warunkach)   
    A czy instalacja chłodnicza to to samo instalacja grzewcza? Nie lepiej po prostu użyć tego czym się izoluje instalacje grzewcze? Czemu wyważać otwarte drzwi a przy okazji prosić się o nieszczęście. Przecież to się może zapalić albo w najlepszym wypadku wydzielać jakieś trujące gazy/opary!!!
     
    Owinięcie gara wełną mineralną dwustronnie izolowaną warstwą aluminium, taką do izolacji kominków, to banalna sprawa za parę złotych.
  15. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Mrzon w grzałka nurkowa po filtracji   
    Zamieszalem - grzalka nie przypala brzeczki, mozna uzywac do podgrzewania. Tylko wyjecie suchej goracej grzalki oblepionej brzeczka powoduje przypalenie grzalki - nic niezwyklego ale mozna w roztargnieniu popsuc.
  16. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od ZiomBEER w Palony jęczmień   
    Powinien być śrutowany ale możesz go sam pokruszyć np. w moździerzu.
  17. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od WojtekW w Referendum o niepodległość Szkocji.   
    Apropos zamknięcia rynku pracy. Pracuję z mieszkańcami Teksasu. Jeden populista zgłosił w kongresie stanowym propozycję karania za zatrudnianie nielegalnych imigrantów. Aplauz i euforia. Ale jak to pewien kolega powiedział "ludzie zaraz sie skapowali że nie chcą żeby ich trawniki zarosła dwumetrowa trawa"
     
    Wiem że to inny rodzaj rynku pracy ale jednak zasada podobna.
  18. Super!
    yapko przyznał(a) reputację dla zgoda w Woda do zacierania   
    Chyba niczym. Na moje ten "zwykły" też jest uwodniony.
  19. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od vald w Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
    Ja się z większością postulatów zgadzam, dodam jeszcze od siebie, może troche kontrowersyjne:
     
    - nie warzyć lagerów na siłę jeżeli trudno spełnić warunki temperaturowe. Piwa górnej fermentacji mają szerszy wachlarz stylów a jeżeli ktoś lubi piwa "czyste" to latwiej robić piwa hybrydowe, np jasne pełne na drożdżach nottingham w temperaturze 14-17 st i ew. lagerować takie piwo w lodówce.
     
    - nie kombinować z mini-kegami albo nie inwestować w cały sprzęt do corneliusów tylko dlatego że 40 butelek to mordęga. Lepiej usprawnić proces z butelkami, lać w PET'y 1,5L-2L, krachle 1L itp. Oczywiście są tacy co zapełnią 10 albo więcej kegów i wtedy to ma sens ale przy 1-2 na stanie wg mnie trzeba sie 3 razy zastanowić.
     
    - nie budować RIMS, HERMS i innych układów z pompami i sterownikami jeżeli budowa jest problemem a nie zabawa. System typu gar/keg + kadź filtracyjna + grzałka/HLT w zupełności wystarcza do warzenia dowolnych piw w dowolnym stylu.
     
    - Upraszczać zacieranie, nawet pilsa można jednotemperaturowo zatrzeć i to w czasie krótszym niż godzina dzieki sile enzymów w słodzie pilzneńskim.
  20. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od dege w Ile glukozy do American IPA?   
    Poszukaj w google refractometer calculator Ja uzywam tego na stronie Sean'a Terill'a.
  21. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od Jejski w Pilzneński+monachijski+Lubelski+Marynka= no właśnie co?   
    Polskie Ale, nie koniecznie tak słodko-gorzkie jak FAH. Zatrzyj mniej słodko ten pilzneński + monachijski, daj marynke na goryczke i aromat w gotowaniu a lubelski na chłodzenie i na zimno, Drożdże Nottingham i masz 26-29L fajnego Polskiego Ale.
  22. Super!
    yapko otrzymał(a) reputację od kolomar w Sklep Z Innej Beczki zaprasza   
    Chmiel w szyszkach jest upierdliwy w przechowywaniu ze względu na objętość.
     
    Poprawcie ten Continental - zaloze sie ze to jest Centennial.
  23. Super!
    yapko przyznał(a) reputację dla scooby_brew w BRY-97 vs. US-05   
    Dzisiaj uwarzyłem 42L IPA, poszło to do 2 fermentorów, jeden dostał BRY-97 a drugi US-05. Chcę zobaczyć, czy faktycznie jest między tymi drożdżami różnica, i jaka. Na razie dodałem rozwodnione drożdże i czekam. SG było 1.058, czyli 14.8 blg. Zasyp jak do Drunken Jedi IPA, tylko chmiele w większości Amarillo. Obydwa drożdże pochodzą z nowej saszetki, rozwodnione przed użyciem w sposób standartowy, wrzucone do warki w 29°C, będzie się fermentowało w basemancie gdzie mam teraz 20°C.
     
    Ze strony producenta wygląda na to że są to drodże podobne do Chico (US-05, WY1056, WLP001), tylko że produkują bardziej klarowne piwa. Może to jest sucha wersja WY1272, które pochodzą od drożdży Chico ale produkują bardziej owocowe w smaku i bardziej klarowne piwa?
  24. Super!
    yapko przyznał(a) reputację dla SmoczaGlowa w Smocza Głowa Amber Ale   
    Pierwsze nalanie w Non Iron w Krakowie.
     
    Pozdrawiam smoczo.
     
    Przepis dla tych co tesknia"
     
    Slod pilznenski slowacja
    Slod monachijski Strzegom
    Karmel jasny 100 EBC Strzegom
    Karmel ciemny 400 Ebc Strzegom
     
    Cmiel Marynka/Lubelski 50/50
    60min
    10min
    3min
    0min
    Safale s-04
     
    Rszta jest tajemnica.
    Pozdrawiam smoczo.

  25. Super!
    yapko przyznał(a) reputację dla e-prezes w Smocza Głowa Amber Ale   
    A ja sobie taką recepturę sprawiłem i sprawdzę ją następnym razem:
     
    Zasyp:
    3 kg pilzneński 2,5-5 EBC
    1 kg monachijski 10-27 EBC
    0,25 kg karmelowy jasny 80-150 EBC
    0,1 kg karmelowy ciemny 540-850 EBC
     
    słody strzegomskie; karmelowe wrzuciłbym nieco później np. 15 minut przed końcem.
     
    Zacieranie:
    Infuzyjne ~60' w temp 67 stopni C
    podgrzanie do 78 st. i koniec
     
    Chmielenie:
    15 g Marynka granulat 9% AA na 60'
    10 g Sybilla granulat 6,2% AA na 30'
    10 g Sybilla granulat 6,2% AA na 15'
    25 g Lubelski granulat 3,9% AA na 1'
     
    Dodatkowo dodam na zimno 15 g Lubelski granulat.
     
    Drożdże: US-05
     
    Powinno wyjść 20 litrów 12 BLG
     
     
     
    [edit]
    Można spokojnie ograniczyć monachijski do minimum i koniecznie ograniczyć chmielenie poniżej 30 IBU.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.