Jump to content

quina

Members
 • Posts

  16
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

quina's Achievements

 1. quina

  party keg 5L

  Daje radę wymienić ten nabój?
 2. 50 minut, przy pH ok. 5.8. Dzięki następnym razem rzeczywiście będę celował w temperaturę bardziej optymalną dla beta-amylazy. Spławikiem (na wodzie pokazywał 0). Gęstwa prosto z innego piwka, więcej niż potrzeba:-)
 3. RIS zjechał z 27blg do 13blg w 9 dni i dalej ani rusz. Już 20 dni stoi. Podniosłem temperaturę o 2 stopnie, ale nic to nie pomogło. Drożdże US-05, gęstwa po rye ipa. Zacieranie w 66 stopniach do negatywnej próby jodowej. Nie zrobiłem FFT. Słody: Monachijski typ II 2000g Pale Ale 2700g Pilzneński 2300g Jęczmień n/s 800g czekoladowy ciemny 500g czekoladowy jasny 300g Jęczmień palony/prażony 500g Karmelowy 300 400g Special B 700g Jak widać znaczny udział słodów ciemnych i karmelowych. Czy one są przyczyną niskiego odfermentowania? Jeśli tak to dlaczego? Czy jakieś drożdże podjedzą jeszcze coś (np. winne)? Będę wdzięczny za wskazanie jakiejś literatury, który wytłumaczy mi to co tu zaszło.
 4. Także sugeruję poczytać. Tropical stout może być również piwem dolnej fermentacji. Biję się w piersi i zwracam honor - tego akurat nie wiedziałem. Natomiast fermentowanie na dolniakach w 21 stopniach pozostaje problemem... W tym stylu jest to celowe. Jak już pisałem w piwie nie czuć kwiatów, estrów... Jestem zawiedziony. Co do FM26. Wlałem do wiadra... prosto z innego fermentora zaraz po burzliwej, także drożdże były w dobrym stanie (co zresztą może potwierdzić trippel nastawiony dzień później na tych samych drożdżach).
 5. A co byś sugerował do tropical stouta? Pomimo tak wysokiej temperatury nie czuć estrów:-( Możesz mi wytłumaczyć co ma ilość słodów karmelowych i palonych do niskiego odfermentowania? Zacieranie było prowadzone do negatywnej próby jodowej, co zresztą nastąpiło przed 50 minutą. Zdawało mi się, że przy zacieraniu na lenia nie wyjdzie mi zbyt słodko zatarta warka. Eksperymentalnie zrobiłem identyczną warkę, ale zatartą wytrawnie (62C) i bez laktozy. Zeszła do 4,5 BLG. Eksperymentalnie zrobiłem identyczną warkę, ale zatartą wytrawnie (62C) i bez laktozy. Zeszła do 4,5 BLG. Jest to warka, która wygrała na jednym z konkursów w USA na tropical stouta. Zazwyczaj ograniczam liczbę słodów do 2-4, chyba, że czyszczę magazyn.
 6. Robiąc Tropical Stouta wyszło mi piwo, które bardzo mało odfermentowało. Z 16blg zeszło do... 7 blg. Niżej już raczej nie zejdzie, ale chciałbym wiedzieć co mogłem zrobić nie tak. Obecnie stoi na cichej w 2 pojemnikach. Do 1 dodałem nawet drożdże FM26 Belgijskie Pagórki, które w innych warkach schodziły do 2 BLG. Tutaj nic nie ruszyły! Zasyp na 20l: rodzaj EBC waga Pale Ale 4000g Jęczmień palony 1100-1200 200g czekoladowy ciemny 1100-1300 400g karmelowy 3 200g karmelowy 150 200g karmelowy 300 200g Carafa II Special (bez łuski) 1100-1200 200g Special B 150g Zacieranie: 60 minut 68 stopni (w 50 wrzucam słody ciemne) mashout 78 stopni. Na końcu chmielenia dodałem laktozę 0,5kg. BLG początkowe 16 BLG. Dodałem drożdże Saflager W34/70 (po rehydratacji). Pracowały w temperaturze 21 stopni. Balingomierz wskazuje prawidłowo. Macie jakieś pomysły co mogło być nie tak?
 7. grill z węglem, podpałką i zapałkami. Wkład na grilla każdy we własnym zakresie, rozumiem czy woka na nim zamontujemy?
 8. Ja pewnie mógłbym wziąć grill turystyczny (za kilkanaście zł;-), tudzież może nawet pożyczyć z odległości 200m od MdV. Czy ktoś mógłby zabrać piwa bez etykiet z depozytu (ewentualnie te którym kończy się data ważności;-)? Gdzie można dostać kiełki bambsusa? Na stanie mam tylko pędy selera w zaprawie - mogą być? Wyglądają podobnie:D Mamy jakąś ostateczną listę osób? PS. Mogę się trochę spóźnić, bo muszę zoorganizować punkt wyborczy przed niedzielnymi wyborami do PE...
 9. Witam! Także chętnię się wybiorę, liczę, że koledzy pomogą mi ocenić czy moje piwo to piwo czy kwas;-) Jednak boję się, że o 15 będzie jak w piekle:-)
 10. Popieram. Mogę pomóc w porządkowaniu i degustacji. Sam chętnie bym coś dołożył, ale moje gary są u wspólnika w stolicy. Obecnie mam po kracie piwerek mojej produkcji, ale wydaje mi się, że są zepsute... przy spotkaniu ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?!
 11. Kurcze... Dopiero dziś dowiedziałem się o konkursie:-( Szkoda, że właściciel sklepu homebeer.pl nie poinformował swoich klientów. Czekam na zdjęcia i relacje!
 12. Przytuliłem ów garnek Lidlowy. Trochę drogo i tylko 3 miesięczna gwarancja:-( Mam nadzieję, że długo posłuży:-) Gdybyś ktoś z Lublina szukał butelek to mam trochę na zbyciu:-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.