Jump to content

danielson83

Members
 • Posts

  231
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About danielson83

 • Birthday 12/17/1983

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  51
 • Miasto
  Stary Waliszów/ Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Daniel

Recent Profile Visitors

1891 profile views

danielson83's Achievements

 1. W 16st C na początku powinno być w miarę "czysto" mogłeś spróbować zadać niżej ale z kolei 24/5 Blg to mało nie jest, a drożdże jak zakładam świeże z paczki więc raczej dobrze zrobiłeś. Pod koniec fermentacji nie obniżaj temperatury tylko ewentualnie podnoś (0,5-1°C/ dzień, ale nie za wysoko do 18-19°C) a kiedy- jak masz rurkę fermentacyjną to obserwuj, jeśli zacznie spadać intensywność bulkania to wtedy możesz się nad tym zastanowić. Wg mnie po 3 tyg. będzie po fermentacji, możesz ewentualnie wtedy (zmierz czy Blg nie spada) obniżyć temperaturę i potrzymać z 1 tydzień żeby się wyklarowało.
 2. Cześć, Wg mnie pkt 1 i 2 nie ma znaczenia dla wydajności, jeśli nawet to pewnie marginalne, pkt 3 w zasadzie też jest do wyboru bo wewnątrz są tak samo wykonane, ważne żeby zachować "łączność" (tj. F1->F3 itd.) ale to już wiesz, woda na wyjściu o temp. 30 st.C to woda robocza- jako chłodziwo, czy jako brzeczka, bo jeśli jako chłodziwo to za mało, a jak brzeczka to za dużo. Dwie ważne sprawy w wydajności wymienników to: dławienie na wyjściu (brzeczka i woda), oraz zadbanie o odpowietrzenie kanałów wewnątrz ( puszczenie przepływów na full i zamknięcie, tak kilka razy) wtedy wszystkie kanały są wypełnione, nie wiem tylko jak to wyjdzie przy grawitacyjnym spływie bo u siebie używam pompy, u mnie wymiennik ustawiony jest w pionie, brzeczka od dołu a woda od góry bo tak mi było wygodnie z przyłączami.
 3. Coś tam się zbiera ale bardziej bym to poceniem nazwał, z tym że jak pisałem wcześniej temperatura otoczenia jest stosunkowo niska więc nie ma dużych różnic a podejrzewam że tu jest związek. Dodatkowo na wyjściu dławię przepływ więc karbowanka jest wypełniona w całości ale nie wiem czy ma to jakiś wpływ.
 4. Specyfikacja i wykonanie to jedno, pytanie właśnie co z temperaturą fermentacji, żeby inwestycja nie była sztuką dla sztuki. Są dwie opcje: albo komora albo płaszcz, najlepiej z funkcją dualną (chłodzenie i grzanie) chłodzenie wiadomo lagery, spokojny start drożdży itp., a grzanie przydaje się przy niektórych stylach, ewentualnie pod koniec fermentacji żeby pomóc drożdżom odfermentować w pełni czy przerwa diacetylowa- te klimaty. U siebie w browarze mam dość zimno ok.14-15 st więc przy Ale'ach dogrzewam pod koniec, ale jak ktoś "ma ciepło" to wystarczy samo chłodzenie, które pod koniec wyłączy. System dualny ma ten + że możemy warzyć dowolne piwo niezależnie od pory roku, choć wiadomo nie ma co z naturą walczyć.
 5. Dwa lata temu zdecydowałem zainwestować w fermentor stożkowy, trochę większy bo 200 l i ciśnieniowy (ma szczelny właz) radziłbym zawory i złącza te które posiadają standard spożywczy ( zawory klapowe/ motylowe, złącza SMS, DIN- taki wybrałem ze względu na to że łączy się w stożek a nie "do czoła", Tri Clamp). Co do wielości zaworu to wybrałem DN50 (2"), ale w mojej ocenie DN40(1,5") też będzie ok- mniejszych bym nie dawał. Zawór do spustu drożdży nie jest wspawany tylko odkręcany i to jest duży +, po kilku warkach można dokładnie umyć. Dodatkowo dla kontroli temperatury został owinięty rurką karbowaną przez którą puszczam wodę ciepłą lub zimną (woda ze schładzarki od piwa do chłodzenia lub do grzania za pomocą grzałki akwariowej ) w obiegu zamkniętym, całość ocieplona + sterownik temperatury którego sonda jest wetknięta w osłonę termometru, znajduje się wewnątrz fermentującego piwa). Do autora wątku- radziłbym zrobić większą pojemność gdyż Ale, a szczególnie pszeniczne w stożku dają dużo piany (przy ok 100 l pszenicznego dotknęło włazu), zostaw bufor min. 30% a na pszenice 50% nie zaszkodzi. Wg mnie jak już robić to konkretnie i na lata A do mycia to polecam turbo szczotkę tego typu http://archiwumalle.pl/mop_%c5%82azienkowy_dra%c5%bcek_teleskopowy_vileda_128777-1_2041273807.html
 6. Gratulacje dla zwycięzców! swoją drogą 7 miejsce na 6 możliwych to też jest wyczyn dzięki Przemku
 7. Też obstawiałbym drożdże- pszenica wyszła smaczna, ale piana słabiutka i szybko opadała
 8. Ile byś nie dał koniecznie je uwodnij w przegotowanej i ostudzonej wodzie
 9. Nie dodało całego postu.. tu dalsza część Druga opcja to zostawić kolumnę jak jest- dziura przez zabudwę i górę lodówki- jakoś słabo to wiedzę choć na pewno się da. Gdzieś z pewnością będziesz musiał przebić się przez lodówkę, albo na węże albo gwit. Co do złączek to John Guest, ten typ: http://www.beerservice.pl/pl/p/John-Guest-PI0412S/134 nie koniecznie z tego miejsca.
 10. Długość gwintu ma być w miarę uniwersalna tzn. do różnych grubości blatów nie tylko rollbar ale w knajpach itp. Ten gwin wkręca się i wykręca z kolumny,jeśli to że jest za długi aż tak Ci przeszkadza możesz go wykręcić i uciąć od strony kolumny, później ciętym wkręcić w kolumnę. Wcześniej nakręć nakrętkę i tnij przy niej. Wtedy pewnie za długie będą rurki od piwa i chłodzenia- do nic poleciłbym obcinak do rur tego typu pierwszy lepszy: http://www.kammar24.pl/yato-szybkonastawny-obcinak-do-rur-3-32mm-yt-22338-p-39269.html?gclid=Cj0KEQjwqsyxBRCIxtminsmwkMABEiQAzL34PfHiL7YHSTRGgoDL34uMWbNPaicozIub5gcCv6Muue4aAs0h8P8HAQ w marecie dużo taniej widziałem. Druga opcja to zostawić kolumnę jak jest- dziura przez zabudwę i górę lodówki- jakoś słabo to wiedzę choć na pewno się da. Gdzieś z pewnością będziesz musiał przebić się przez lodówkę, albo na węże albo gwit. Co do złączek to John Guest, ten typ: http://www.beerservice.pl/pl/p/John-Guest-PI0412S/134 nie koniecznie z tego miejsca.
 11. Tu masz zawór co prawda 1cz. ale wystarczy, sądzę że w pozostałyh aukcjach tego sprzedawcy znajdziesz resztę.. http://allegro.pl/zawor-kulowy-kwasoodporny-nierdzewny-1-cz-1-2-i5464138473.html Osobiście wolę zamawiać w PL i wspierać rodzime biznesy
 12. Hurtownia z artykułami nierdzewnymi i ko we Wrocku: http://www.askotech.com.pl/ Podkładki to też nie problem, kilka mi zostało więc mogę odstąpić ale małe- fi wew. 10 mm http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=podk%C5%82adki+kwasoodporne&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-uni-1-3-0807 Gotowego zestawu może nie znajdziesz, ale rozbijając to na komponenty z linka który załączyłeś potrzebujesz zawór gw/gw, nypel, mufę, nakrętkę, podkłądki, oringi, końcówkę na wąż. Podeślij zdjęcie do firmy niech ci skompletują- nie powinno być problemu, tylko upewnij się że 1/2" to jest ten wymiar który Ci pasuje
 13. Tym bardziej szkoda że nas nie będzie, ale ważne że równowaga została zachowana W piątek wieczorem pewnie gdzieś tam będę grasował, także tego..
 14. Niestety nie będę mógł się z Wami spotkać,15.08.15 będę pełnił funkcję ojca chrzestnego- siła wyższa.. wiąże to ze sobą nieobecność mojego kolei Zbyszka spoza forum którego wykreślam Udanej imprezy i powodzenia na konursie ! 1. Camilos + 1 (Tofka) 2. Major + 1 osoba 3. Karczmarz + 1 osoba 4. Marusia + Slavoy + piwo 5. PiwnyGangster + osoba towarzysząca 6. Zbyszek + 1 osoba 7. Rafał + piwo + ktoś
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.