Jump to content

yarrro

Members
 • Posts

  226
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About yarrro

 • Birthday 10/21/1965

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  /dev/beer
 • Rok założenia
  2010
 • Liczba warek
  80
 • Miasto
  Wrocław, Swojczyce

Kontakt

 • Imię
  Jarek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

yarrro's Achievements

 1. Mam to samo - odkręcenie dolnego zbiornika to horror. Problem pojawił się po jego wymianie - albo dokręcę mocno, albo będę miał rozszczelnienie. Gdzieś znalazłem, że początkowa partia Fermzilli miała za cienkie uszczelki.
 2. Jaką średnicę ma kocioł Coobry? Może da się kupić nakładkę od innego kociołka - Brewzilla i bodajże Grainfather mają identyczne rozmiary.
 3. Chyba też z PET. U mnie dolny zbiornik pękł jako pierwszy. Górny po kilku dniach, samoczynnie. Z kupnem górnego zbiornika był problem, mało który sklep to oferuje. Sklepy z Niemiec i Norwegii nie odpowiedziały w ogóle. Ostatecznie kupiłem z https://brouwland.com. Za zbiornik 27 litrów dałem 49,95 plus 22,31 Euro wysyłka.
 4. Mój niewątpliwy błąd to nalanie wody do FZ i zasypanie NaOH. Zanim wymieszałem, to lokalnie zrobiło się duże stężenie, które spowodowało praktycznie natychmiastowe pęknięcie dolnego zbiornika. Może gdyby przygotować roztwór na zewnątrz, to zbiorniki by wytrzymały. Wydaje mi się, że ktoś już pisał, że to tworzywo "nie lubi" NaOH i jakoś z nim reaguje. W sumie, to producent pisze, czym myć FZ i zdecydowanie nie jest to NaOH... Przychylam się do jednej z powyższych opinii, że dolny zbiornik to jednak jest trochę upierd. W połączeniu z innymi gadżetami robi się sporo miejsc, gdzie może zbierać się brud.
 5. Ja próbowałem 😞 Okazało się, że materiały zbiornika górnego i dolnego są nieodporne na działanie NaOH. Odradzam. Edit: nawiązaniu do tego, co napisał poniżej @bart3q - popękały oba zbiorniki. Co ciekawe górny pękł samoczynnie kilka dni po myciu, gdy był już przepłukany i wysuszony.
 6. A piwo nie zmieniło koloru w kierunku zielonkawego?
 7. Ja myłem. Operacji nie wytrzymał zbiornik na drożdże - popękał. Wsypany wodorotlenek za bardzo rozgrzał się przy rozpuszczaniu, a i lokalne wysokie stężenie pewnie nie było za dobre. Należało wcześniej rozpuścić NaOH w wodzie i takowy roztwór wlać do Fermzilli. Główny zbiornik zniósł operację bez szwanku.
 8. A co z niebezpieczeństwem przy używaniu dwuwodorku tlenu?! Przypomnę o petycji o zakazie jego stosowania. Substancja ta spożywana w nadmiernej ilości może prowadzić do wypłukiwania soli mineralnych z organizmu, również do śmierci. W postaci gazowej może wywoływać oparzenia. Powoduje korozję, jest głównym składnikiem kwaśnych deszczy, niszczy zabytki. Jest też głównym składnikiem i piwa, i soku malinowego, więc powyższa wypowiedź lekarza ma jak najbardziej sens. No właśnie - z uwagi na to, że jest głównym składnikiem piwa, polecam wziąć pod rozwagę wszystkie powyższe ryzyka przy jego warzeniu.
 9. Możesz kupić wazelinę kosmetyczną w aptece. Jest przeznaczona do użytku zewnętrznego, więc może mieć kontakt z piwem. Mam takową, jest koloru białego, bez dodatku żadnych substancji zapachowych, mogących wpłynąć na piwo.
 10. Plastikowych - i konektorów i zaślepek.
 11. Ja miałem problem m.in. z nakrętkami i złączkami. Ciężko było je dokręcić, puszczały ciśnienie. Wcisnąłem w nie trochę taśmy teflonowej - ułożyłem ją koliście na denku. To samo zrobiłem ze złączkami. Pomogło. Pociągnąłem też wazeliną uszczelki i gwinty (co by łatwiej było je dokręcać). W sumie to dobrze by było znaleźć uszczelki do złączek i nakrętek. Na gwinty taśmy nie zakładałem, chociaż może jest to alternatywa do wciskania taśmy do zakrętek. Trochę walczyłem, ale ostatecznie pomogło. Dobre jest też sprawdzanie wycieków przez nalanie wody i obracanie fermentora.
 12. Jeszcze jedna drobna literówka: adres zwrotny, który pojawia się w powiadomieniach emailowych to info@piwoorg.pl.
 13. Na poniższej stronie jest drobna literówka - Zobacz ogłosznie
 14. Równy metr przy manometrze ustawionym pionowo. Można zmniejszyć o ok. 8 cm, jeśli ustawi się go poziomo, albo do góry nogami.
 15. Ten wygląda całkiem fajnie. Podoba mi się duża powierzchnia. Ten mój, mając identyczną moc, dość mocno rozgrzewa się w czasie pracy - może to być ok. 40-50 stopni. Przy Twoim powierzchnia grzania jest kilkadziesiąt razy większa, więc mata pewnie mało co się grzeje. Wg mnie Fermzilla jest lepsza do ogrzewania, ponieważ ma cieńsze ścianki niż fermentor, więc pas będzie się mniej nagrzewał ze względu na lepszy odbiór ciepła.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.