Jump to content

yarrro

Members
 • Content Count

  198
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

About yarrro

 • Birthday 10/21/1965

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  /dev/beer
 • Rok założenia
  2010
 • Liczba warek
  sqrt(-1)
 • Miasto
  Wrocław, Swojczyce

Kontakt

 • Imię
  Jarek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Marcin Vekownia: mógłbyś podać namiar na producenta sprzętu? Sprawdź mapę piwowarów; może znajdziesz kogoś z okolicy, kto pomoże Tobie uruchomić sprzęt. Ewentualnie też wpisz swoje miasto.
 2. yarrro

  yarrro

 3. yarrro

  Fermentacja w lodówce

  Ja dosunąłem wiadro do ścianki lodówki. Pomiędzy nimi umieściłem czujnik temperatury i gąbkę. Gąbka jest od strony ścianki. Ma za zadanie dociskać czujnik do wiadra i izolować go od powietrza wewnątrz lodówki. Tak, aby mierzył temperaturę zawartości wiadra (nie sprawdzałem, ale we wiadrze w czasie fermentacji jest ponoć cieplej o ok. 2 stopnie niż na zewnątrz). Nie ma problemu ze zbyt częstym włączaniem lodówki. Histerezę sterownika mam ustawioną na 1 stopień.
 4. Właśnie mam taki sam dylemat. Miód nastawiłem ponad rok temu, wtedy dałem ok. 50% wymaganej ilości kwasku cytrynowego (bałem się dać więcej, bo widziałem sporo postów z pytaniem, co zrobić, bo przesadziłem). Obecnie jest dość słodki (jest to trójniak-czwórniak). Po testowym zakwaszeniu smakuje chyba lepiej, a w każdym razie znacząco inaczej.
 5. Sprzedam, bądź zamienię klana Braumeistra o wybiciu 30/60 l. Składa się na niego: - zbiornik główny z blachy 1,0 mm o podwójnym płaszczu - grzałki 3x2000W, zasilane trójfazowo - dno o grubości 1,5 mm - pompa w środku z nierdzewki Grundfos - maksymalny wkład około 17 kg - sterownik bolecki - dwa zestawy wiaderek wewnętrznych wraz z trzpieniami, umożliwiające robienie warek o wybiciu 60, bądź 30l - sita - pokrywa zewnętrzna - chłodnica z rury karbowanej kwasoodpornej W razie potrzeby da się zamienić zasilanie z trój- na jednofazowe. W grę wchodzi zamiana na klona, bądź oryginał Braumeistra, o wybiciu ok. 10-15 litrów. Odbiór najchętniej osobisty (Wrocław, Swojczyce). W ramach ewentualnych oględzin proponuję zrobienie warki testowej. Sposób dostawy: Kurier Koszt dostawy: 0 Stan: używany Oceń stan: 4
 6. Kupię reduktor CO2 pojedynczy. Dostawa do Wrocławia. Sposób dostawy: Paczkomaty inPost Koszt dostawy: 10 Stan: używany
 7. Proponuję wykonać jeszcze próbę z pulsacyjnym włączaniem pompy - np. na 20-60 sekund z przerwą 10 sek. Najlepiej popatrzeć, jak zachowuje się zacier i wyłączać pompę w momencie, gdy się zacznie się zbijać. Zbliżoną funkcję ma stary sterownik Bolecki, ale na nim operuje się na czasach na poziomie minut, a nie sekund. Onegdaj prowadziłem korespondencję z producentem na temat zmiany zakresu - żeby czas tej funkcji wyrażony w minutach "zamienić" na sekundy. Niestety, po 2, czy 3 emailu producent olał mnie kompletnie. Coś tam napisał, że dałoby się to zrobić (cokolwiek to oznacza), a po zapytaniu o czas i koszty zamilkł. Niepoważny człowiek. Myślę, że pewnym rozwiązaniem byłoby np. dołożenie do AVT 1613 układu typu 555. Niestety, "w temacie" projektowania płytek drukowanych jestem kompletna noga.
 8. Używam HERMSa, jak i kopii Speidla. Muszę powiedzieć, że dobrze wykonane sito to podstawa. Na obu urządzeniach miałem problem z filtrowaniem. Na HERMSie początkowo używałem rurek miedzianych, próbowałem bodajże dwóch rozwiązań FD. Niuans, który trzeba wziąć pod uwagę to podciśnienie wytwarzane przez pompę. Potrafi nieźle zdeformować sito - w końcu sumarycznie potrafi działać na nie siła rzędu nawet setek kilogramów. Ostatecznie najlepszych rozwiązaniem okazało się sito z szczelinami obwodowymi, o szerokości bodajże 1mm. Przy nacięciach poziomych z sita robi się naleśnik - deformuje się w poprzek - sito ma sztywność inną w każdym kierunku, natomiast tutaj robi się lekki stożek (sztywność sita jest identyczna w każdym kierunku), więc wybrzusza się do dołu), co nie wpływa na szczelność. Przy Speidlu, przy wybiciu 60l miałem problem z przytykaniem się sita (jest innej konstrukcji niż powyższe, podobne do Twojego). Robiły się gejzery, ponadto ciśnienie pompy potrafiło podnosić sito (opiera się bezpośrednio na krawędzi wewnętrznego wiaderka) i młóto wyłaziło ze środka. Problem znikł po wykonaniu wiaderka o dwukrotnie mniejszej pojemności. Ponadto czytałem, że do Speidla trzeba grubiej śrutować. Wydaje mi się, że Twoje rozwiązanie powinno zadziałać, skupiłbym się na dobrej konstrukcji sita i regulacji pompy. Temat ten już był wielokrotnie wałkowany na forum. Załączam zdjęcie swojego - sprawuje się bardzo dobrze. I jeszcze jedno - dobrą rzeczą jest możliwość regulacji mocy pompy i włączania pulsacyjnego. Dotyczy to obu rozwiązań. Używam modułu AVT1613 - do kupienia wiadomo gdzie.
 9. Mnie też trochę dziwi, że żaden ze sklepów nie podpisał umowy dilerskiej ze Zmevarem. Hm, może nie czytają forum, a może też współpraca ze Zmevarem wygląda podobnie, jak w naszym przypadku, czyli kompletny brak kontaktu. Może też kwestie związane z importem, o których wspominał kol. e-prezes.
 10. Ano... A mógłbyś podać szczegóły, w jaki sposób kupiłeś aparaturę?
 11. Dalej cisza. Jak wspominałem, napisałem do nich drugi raz jakiś tydzień-dwa temu. Są niepoważni.
 12. " młóto i brzeczka" to dopiero po oddzieleniu. No tak. Powinienem był napisać "zacier".
×
×
 • Create New...