Skocz do zawartości

Bogodar

Members
  • Postów

    71
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla Viking Malt w Słód ze Strzegomia - problemy ?   
    Słód pilzneński i sprzedawany produkowany w Słodowni Strzegom spełnia wymagania wszystkich parametrów wyspecyfikowanych dla tego produktu, zrobiliśmy ponownie jego analizę i nie odbiega od analizy z czasów produkcji.
    Jest to partia jednorodna wyprodukowana w październiku 2013 roku, zmagazynowana i sprzedawana tylko do homebrewingu.
    Od listopada nie mieliśmy od Was żadnych negatywnych informacji aż do dzisiaj.
    Po opisanych przez Was problemach związanych z klarownością, pogorszeniem filtracji brzeczki i niższą wydajnością podjęliśmy działania, żeby wyjaśnić ich potencjalne przyczyny.
    Jęczmień browarny używany do produkcji słodu pochodzi z krajowych zbiorów z 2013 roku, z obszaru południowo-zachodniej Polski. Surowiec w tym rejonie odznaczał się dużo niższym wyrównaniem (najniższe od 5-ciu lat), wyższą zawartością białka. O ile wyrównanie możemy podnieść wskutek czyszczenia ziarna, o tyle poziomu białka bardzo nie obniżymy, mimo odrzucenia najdrobniejszych ziarniaków.
    Sprzedawane partie słodu pilzneńskiego miały białko na poziomie 11,5%, co może wpływać na spowolnioną filtracyjność brzeczki. Przeanalizowaliśmy również pozostałe parametry procesu mogące mieć wpływ na filtrację. Jęczmień został dostatecznie namoczony, słodowany w optymalnych temperaturach w bębnach, co doprowadziło do właściwej modyfikacji skrobi (kruchość >80,0%, ziarna szkliste <2,0%, b-glukan< 200).
     
    Niższa wydajność, o której również wspominacie może się wiązać ze zgodną z wymaganiami, jednak nieco niższą zawartością ekstraktu.
    W procesie zacierania istotna jest temperatura kleikowania skrobi. Średnia temp. dla jęczmienia jarego z tegorocznych zbiorów wynosi 63,5°C i jest o 1,7°C niższa od średniej wartości dla poprzednich zbiorów (65,2°C), kiedy notowaliśmy wysokie wartości tego parametru.
     
    W związku z problemem występującym u niektórych z Was podjęliśmy decyzje o przeznaczeniu do sprzedaży innej partii słodu. Słód ten był już sprawdzony i jego parametry jak i zachowanie w procesie są rewelacyjne. Słód zostanie wprowadzony do sprzedaży od 17go marca. Dodatkowo zamieszczam szczegółową analizę przeznaczonej do sprzedaży partii jęczmienia (są to wyniki z analizy 20 ton słodu).
     
    Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić z czego wynikały Wasze problemy, nie znamy miejsca zakupu, czasu i warunków przechowywania, z jakiego okresu pochodzi, czy dobrze prowadzicie proces itp.
     
    Mamy nadzieję, że nasza analiza będzie dla Was pomocna.
    Czekamy również na wnioski z kolejnych warzeń z nowych partii słodu.
    Jeżeli kiedykolwiek pojawiają się u Was problemy to prosimy o bezpośredni kontakt ze sklepem - marta.pajak@dmgp.pl
    W przypadku powtarzających się problemów od razu zareagujemy.
    2014-03-13 Słód pilzneński.pdf
  2. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla wogosz w Słód ze Strzegomia - problemy ?   
    Bardzo ciekawy wątek - wiele spostrzeżeń piwowarów co świadczy o tym, że nie tylko warzą piwo, ale uważnie śledzą proces i go analizują. Spróbuję poteoretyzować trochę na temat Waszych obserwacji, choć "z góry mówię" że nie będzie to ocena żadnego ze słodów i żadnej słodowni o których piszecie, a tylko próba wyjaśnienia przyczyn problemów z technologicznego puntu widzenia.
    1. Bnp:
    "Odkąd stosuję Strzegom mam problemy z filtracją... Uporałem się częściowo z problemem poprzez długą 30 min przerwę białkową ale piwo traci na pianie."
    Karczmarz:
    "W sobotę jak warzyłem Belgian IPA to oplot po upuszczeniu 2l totalnie się zapchał, zacierałem standardowo jak wszystkie piwa 63oC 60min + 30min 72oC (bez białkowej), zacier w proporcji 4l wody na 1 kg ziarna"
    Pisałem już kiedyś, że filtracyjność brzeczki nie zależy tylko od jakości śrutowania. Czas spływu brzeczki to jeden z parametrów słodu na który w dużej mierze składa się jakość jęczmienia, poprawność jego moczenia i należyte wyprażenie słodu podczas suszenia. Oczywiście są jeszcze kwestie sprzętowe (wielkość kadzi filtracyjnej czyli grubość warstwy młóta, szczeliny w sitach - my raczej stosujemy sracz-wężyk itp.). Jeżeli jednak piwowar stosuje ten sam sprzęt, wodę, podobne zacieranie itp. i przy zmianie słodu widzi różnicę - to obstawiał bym też słód.
    2.Bielok:
    "Ja osobiście przypuszczam że partie słodu są bardzo nierówne"
    to oczywiście jest możliwe, ale z punktu widzenia problemów o których powyżej źle by świadczyło to o słodowni. Jeżeli przyczyną byłoby wadliwe suszenie, to znaczyłoby że jedne słody są prawidłowo suszone a inne niekoniecznie. Mało prawdopodobne żeby słodownia suszyła raz tak, raz inaczej; nawet gorszy słód na skutek awarii zdarzyłby się raczej incydentalnie, a nie periodycznie. Większym problemem jest surowiec. Jednak fałszowany jęczmień browarny w dostawach, oraz partie o słabej energii kiełkowania powinny być wychwycone podczas skupu.
    3.Undeath:
    "robię korektę obecnie wody do wysładzania, zacieru nie muszę bo samo pH się stabilizuje na poziomie 5,4-5,5."
    to zdanie nie brzmi najlepiej. Słód pilzneński powinien mieć pH od 5,8-6,0. Jeżeli nie namaczasz słodu na długo przed zacieraniem (zakwaszanie naturalne), to znaczy że używany przez Ciebie słód jest dość mocno kwaśny. Przyczyną może być niedostateczna podaż tlenu (świeżego powietrza) podczas kiełkowania. Niby fajnie bo nie trzeba zacieru dokwaszać, ale brak tlenu w środkowej fazie kiełkowania negatywnie odbija się na jakości.
    4.Zgoda:
    "Takiego syfu jak w CM to nawet w Optimie nie miałem. Kawałki płyt wiórowych, drzazgi, chwasty. Myślę, że to są zmiotki z podłogi."
    To pozostawiam bez komentarza - powinieneś go reklamować. Jednak co do zanieczyszczeń w słodzie to mam kilka uwag. Pewne ilości zanieczyszczeń są dopuszczalne. Trzeba wziąć pod uwagę, że jeżeli słód ma wysoką kruchość i wysokie rozluźnienie to łatwo się kruszy, obłuszcza i pyli - już w rurze za czyszczarką, potem wpadając do worka, potem gdy worek jest transportowany, a także gdy rozsypuje się go z worka do mniejszych opakowań.
    Najgorzej odczyścić zanieczyszczenia o wielkości ziarniaka. Jeżeli więc trafi się kamyk o wielkości 2-5 mm trudno mówić o winie słodowni, bo po prostu nie mieli jak go oddzielić. Podobnie z pszenicą czy głuchym owsem w jęczmieniu, choć tego ostatniego sporo oddzielają tryjery. Nie ma za bardzo wytłumaczenia dla piasku, przytulii, rzepaku (czyli te malutkie) i kukurydzy, słomy, większych kamieni itp. sporo większych od ziarna zanieczyszczeń.
  3. Super!
    Bogodar otrzymał(a) reputację od Jejski w Łuska kakaowa / Kakałszale   
    Piana jest:

  4. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla dabeer w Wymiana drożdży piwowarskich - serwis internetowy   
    Zapraszam do korzystania z nowego serwisu internetowego dla piwowarów - Wymiana drożdży piwowarskich
     
    Serwis ten służy do wymiany drożdży (gęstwy, drożdży płynnych i suchych) wśród piwowarów domowych. Ułatwia on współpracę między osobami które chcą podzielić się swoimi drożdżami i tymi, którzy szukają konkretnych drożdży w swojej okolicy.
     
    Piwowar, który chce udostępnić swoje drożdże innym, publikuje ofertę z opisem drożdży które posiada i ich lokalizacją. Ci którzy poszukują drożdży mogą w bardzo prosty sposób przeglądać oferty.
     
    Oferować można zarówno gęstwę, jak i drożdże suche, które przechowujemy w domu.
     
    Produktem ubocznym serwisu jest lista szczepów drożdży (wraz z opisem) oraz lista producentów drożdży.
     
    Dlaczego warto dzielić się drożdżami?
    Po pierwsze, nie wypada wylać do kanalizacji stworzeń, które zrobiły Ci piwko, prawda? Daj swoim drożdżom jeszcze jedno życie.
    Po drugie, tutaj drożdże możesz zdobyć szybciej niż robiąc zakupy w sklepie piwowarskim. Podjechanie nawet kilkanastu kilometrów by podjąć drożdże zajmie mniej niż czekanie na dostawę ze sklepu.
    Po trzecie, w trakcie wymiany poznajesz nowych piwowarów. Przy okazji wymiany drożdży, masz okazję do wymiany piwa i doświadczeń.
    Po czwarte, oszczędzasz pieniądze. Wykorzystując gęstwy innych piwowarów nie musisz za nie już płacić w sklepie.

    Mile widziane wszelkie uwagi na temat działania serwisu.
     
    Życzę udanej wymiany!
  5. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla zasada w Temat oklepany :D Czego słuchacie :)   
    Podczas grzebania przy najbliższych recepturach, z których dwie są w całości UK, jedna w części a jedną można nazwać "kolonialną", towarzyszył mi koncert brytoli w byłej kolonii:
    [media]http://youtu.be/PhCzYDeH4P8[/media]
  6. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla Mariusz_CH w Keg PET firmy Petainer   
    Na prośbę kilku osób przedstawiam mały tutek jak użyć "jednorazowego" peta zamiast np. kega pepsi. Potrzebujemy do tego Petainer sztuk raz, oraz głowicę typu flatch A płaska.

    Rozbrajamy głowicę, wyciągamy kleszczykami zawór zwrotny w postaci kulki i części która ją przytrzymuje, wykręcamy chyba filterek co2 i wyciągamy dużą gumę z nasady głowicy:
    Taka głowica posłuży nam zarówno do mycia peta, dezynfekcji jak i zalania go piwem.



    Gdy mamy twardego peta, z gazem w środku to znak że jest szczelny ale teraz musimy wypuścić co2 z peta - radzę to robić na leżąco tzn. położyć PETa poziomo. Pionowo może się skończyć ciemną plamą na suficie, tak jak w moim przypadku gdy pierwszy raz założyłem głowicę i wcisnąłem dźwignię to na suficie pojawił mi się KRUK z Widawy Teoretycznie pionowo można również wyrównać ciśnienie lecz tylko z zaślepką, o której później.
    Kładziemy go na leżąco lub przewracamy do góry nogami i wciskamy dźwignię głowicy aby wyrównać ciśnienie. Psssssyyyykkkk....



    Płukanie. Dźwignia w dół cały czas. Wlewamy wodę i płuczemy i wylewamy, tak kilkakrotnie. Na dole w pecie są resztki piwa i drożdże. Wodę wlewamy w ten króciec głowicy, gdzie piwko zazwyczaj wypływa nie ma zaworka zwrotnego więc możemy to zrobić.



    Po płukaniu zalewamy czymś do dezynfekcji, co tam chcemy - OPRÓCZ PIRO!!! Piro rozwala fitting PETa. Ja używam wodorotlenku sodu i nadwęglanu sodu. Nie wiem jak z ClO2



    Po jego odwróceniu woda czy tam środek dezynfekujący spokojnie wypływa.



    Po dezynfekcji zabieramy się do zalewania Petainera. Zazwyczaj robię to z wiaderka rozlewczego, gdyż zwykle parę butelek się przydaje i wówczas surowiec do refermentacji daję do całości piwa, poza tym lepiej się tak wypełnia PETa. Oczywiście można zalać go bez surowca do refermentacji i nagazować PETa z butli.
    Na kranik zakładamy wężyk i do odkażonej głowicy także. Wajcha w dół i naprzód



    Dobrze mieć taki króciec metalowy który często był przy głowicach (zanim pojawiły się Johny Guesty )Ten króciec powoduje to, że piwko się nie pieni podczas zalewania. Próbowałem nieraz wsadzić węża bezpośrednio do głowicy lub poprzez lejek ale niestety pieniło się.



    Mamy już zalanego to gazujemy. WAŻNE! Jeżeli używacie tylko jednej głowicy - to teraz nadszedł czas aby ją skręcić z powrotem do stanu wyjściowego.
    Ja używam drugiej głowicy do nagazowania i wyszynku, wygląda jak poniżej. To jest inna głowica, nierozkręcona jak poprzednia, kompletna gotowa do użycia cały czas.

    Sytuacja podobna jak na początku, może chlapnąć w momencie wpuszczania gazu lecz teraz niezręcznie byłoby nam przewracać pełnego PETa. Więc używamy zaślepki. Można wykorzystać monetę i włożyć ja pod uszczelkę Johny Guesta lub króćca metalowego (zależy jakich złączek używamy) ale w moim przypadku było nieszczelnie, więc zamówiłem u jednego speca - Wesoły pozdrówka - specjalną zaślepkę. Przy jej pomocy możemy wcisnąć dźwignię w dół i nie będzie plamy na suficie Wyciągnięcie zaślepki z końcówki to sekunda, wkładamy węża piwnego i mamy głowicę do wyszynku



    Na reduktorze ustawiamy odpowiednie ciśnienie, zakładamy głowicę na Peta, wajcha w dół, odczekujemy chwilkę a gdy syk ucichnie wajcha w górę i gotowe.


    Dlaczego ten tutek? Ano dlatego, że jak ktoś ma dostęp do petainerów (puby oddają je zazwyczaj za darmo) to jest to bardzo tania alternatywa dla drogich kegów pepsi. To raz, dwa to że potrzebna jest tylko jedna głowica - używka ok. 40 złotych. Końcówki do kega pepsi to min. 60 złotych. No i najważniejsze: wydaje mi się, że z pienieniem się piwa podczas wyszynku jest dużo mniejszy problem, aczkolwiek badań żadnych w tym kierunku nie przeprowadzałem i nie zamierzam. Wyszynkowałem piwo kilkanaście razy (kilkanaście piw) w ten sposób i są to tylko moje spostrzeżenia. Ten fitting i głowica są stworzone do piwa a złączki i keg pepsi... do pepsi

    P.S Special thanks dla mojej córki, która wyręczała mnie w fotografowaniu w momentach gdy była potrzeba użycia więcej rąk niż dwóch...
    Petainer.pdf
  7. Super!
    Bogodar otrzymał(a) reputację od e-prezes w “9 kroków, bez których nie otworzysz browaru” - Josef Krýsl   
    Artykuł pochodzi z czasopisma "Pivo, Bier & Ale" nr 3/2012, udostępnionego mi przez "Strefę Piwa Pub". Tłumaczenie mam nadzieję, że jest znośne.
     
    Porównując tę krótką notkę z informacjami udostępnionymi przez twórców Artezana wygląda, że prawnie sytuacja Czechów jest dość zbliżona. Szkoda, że artykuł ten nie podaje więcej szczegółów.
     
    Pyrsk,
    B.
  8. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla cml w Kolejna mapa stylów piwnych + szkło   
    tu można zamówić
    tu fullsize
  9. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla jacer w Wieści piwowarskie ze świata.   
    Brew Dog w Ameryce.
     
    http://www.divxstage.eu/video/076583dd2d411
  10. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla Gabi w media a piwowarstwo domowe   
    Pewnie o ten artykuł chodzi .
    CETKKA0921s006.PDF
    CETKKA0921s007.PDF
  11. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla kaplos90 w Utlenienie piwa.   
    tu jest fajnie wyjaśnione http://e-bmp.pl/Image/43-47.pdf
  12. Super!
    Bogodar otrzymał(a) reputację od Tadzik w Słody ze Słodowni Strzegom   
    @Pietruś
    Najczęściej warzę na pale ale'u i jakoś istotnych różnic między Strzegomiem a Weyermannem nie wyczułem.
  13. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla Makaron w Drożdże Mangrove Jack's   
    Piję co prawda piwo, które jest w butelkach zaledwie tydzień, ale pierwsze wrażenia są pozywtyne.
    M79 są póki co naciekawszymi drożdżami do ale, gdzie wymagany jest owocowy/estrowy profil. Piwo nie jest wytrawne, ani puste w smaku (S04 i Windsory, co prawda nie odfermentowują bardo głęboko, ale dają raczej puste w smaku piwo). Tego bardzo brakowało mi na rynku drożdży suchych.
    Właściwie jest cała gama drożdży pod wszystkie podstawowe brytyjskie style.
    Ciekawy jestem drożdże do styli belgijskich i pod pszenice bawarską.
     
    Drożdże płynne ciągle oferują dużo większy wybór, ale generalnie wybór szczepów w postaci drożdży suchych zaczyna zaskakiwać.
  14. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla elroy w [Blog Kopyra] AleAfera - wątek usunięty   
    Witajcie,
    Mimo reakcji moderatora, temat jest na tyle widać gorący, że echa nie ustawały nawet po jego zamknięciu. Dyskusje o słuszności, czy też nie, etykiet z Alebrowaru, nie służą ani poprawie umiejętności piwowarskich, ani pogłębiania wiedzy użytkowników piwo.org. Przyczyniły się do pogorszenia atmosfery i konfliktu między forumowiczami (mam nadzieję, że wyjaśnicie sobie to prywatnie i sprawa skończy się uściskiem dłoni). Podjąłem zatem decyzję o skasowaniu tego wątku, a złe emocje niech opadną przy dobrym domowym piwie. Wasze zdrowie!
  15. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla cml w Porównywarka cen   
    Brakowało mi porównywarki - gdzie mogę zrobić najtaniej zakupy chcąc kupić np.: chmiel amarillo, słod pilzneński i reduktor osadów

    http://cml.dokuro.org/beer/

    Obsługiwane sklepy:
    twojbrowar.pl piwoszarnia.pl, homebrewing.pl, piwodziej.pl, - brak danych w formacie XML alepiwo.pl, browamator.pl, - sklep nie wykazuje chęci współpracy centrumpiwowarstwa.pl, piwowin.pl, - brak danych w formacie XML piwopiweczko.pl, homebeer.pl, sklepzinnejbeczki.pl ebrowarnik.pl - sklep przestał działać robiepiwo.pl esencjesmaku.pl piwniczka.org piwnykraft.pl marxam-enology.pl -> marxam.pl winoakcesoria.pl zapraszamy do testowania

    Najnowsza wersja wyszukiwarki eliminuje znane problemy.

    ZNANE PROBLEMY (właściciele sklepów zostali powiadomieni o problemach):
    - sklep centrumpiwowarstwa.pl nie zwraca poprawnych wyników dla takich podstawowych fraz jak: "pale ale", "pilzneński", "pale"
    - sklep sklepzinnejbeczki.pl nie zwraca w wynikach wyszukiwania cen
    - sklep piwodziej.pl nie zwraca czasem wyników - hosting home.pl, na którym rozlokowany jest sklep blokuje seryjne zapytania (wiele zapytań pod rząd)

    Ukłony dla jarasa za zajęcie się tematem dostarczania ustandaryzowanych danych ze sklepów
    Specjalne podziękowania dla mojej beta-testerki Kasi

    stara wyszukiwarka jest pod adresem http://cml.dokuro.org/firstbeer jesli komuś nie podoba się nowa
  16. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla JacekKocurek w Kamień akwarystyczny - dezynfekcja, etc.   
    A to naprawdę tak trudno sprawdzić?
    Weź czysty litrowy słoik (pozbawiano zapachów poprzedniej zawartości), wlej do niego czystą wodę, włóż kamień i przepuść powietrze przez czas powiedzmy 2x dłuższy niż planowany dla piwa, wyjmij kamień, po czym po prostu powąchaj wodę. Jeżeli nie poczujesz niczego niepokojącego to zapewniam, że i w piwie nie poczujesz.
  17. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla mateos w Chmielnik sezon 2013   
    W tym wątku znajdziesz potrzebne informacje http://www.piwo.org/topic/303-chmielnik-sezon-2008-2012/page__st__220 post #230, #238
  18. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla josefik w Temat oklepany :D Czego słuchacie :)   
    stare ale... świetny teledysk, znakomity talent aktorski i tekst, muzyka też taka jaką lubię, po prostu kompletny artysta - lubię wracać do Henry'ego

  19. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla wena w Hanysy i gorole warzom piwo   
    Zapraszam na stronę www.piwohanysow.pl
  20. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla bnp w słodowanie ziarna w warunkach domowych - film   
    Jeszcze raz o słodowaniu tylko bardziej profesjonalnie.
     
    http://www.youtube.com/watch?v=EOSixTaa2g4
  21. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla lopusy w Uprawa chmielu   
    kiedyś posadziłem chmiel pod śliwką, słabo rósł, a śliwka uschła i strasznie to wyglądało:(
    chmiel przesadzony, śliwka wycięta. Może ta śliwka padła z innego powodu, ale już nie próbuję takiej krzyżówki:)
    Myślę że załączone opracowanie przyda się wszystkim młodym ogrodnikom:)
    dwie wersje, dla plantatorów i dłuższa dla doradców.
    Integrowana ochrona chmielu wersja dla plantatorów.pdf
    Integrowana ochrona chmielu wersja dla doradców.pdf
  22. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla vojtol w tłumaczenie z BYO na temat chmielenia na zimno   
    Ponieważ brakuje tu odpowiedzi na znaczące pytanie, jak długo chmielić na zimno, przetłumaczyłem artykuł z Indie Hops.
    Trochę się tam chwalą swoim granulatem, ale wnioski i tak są ciekwawe.
     
    Więcej olejków zapachowych, szybciej: Święty Graal chmielących na zimno
     
    OSU (Oregon State Uniwersity) testuje IH (Indie Hops) granulat vs szyszki dodane na zwiększenie aromatu i ekstrakcję olejków
     
    Ok. Ok. Chcesz więcej aromatu. Chmielisz na zimno szyszkami czy granulatem? Jak długo? Masz ograniczoną pojemność. Czy chmielsz przez tydzień, czy może trochę krócej?
    Pytania. Gdzie szukać odpowiedzi? W książkach? Gazetach? U kolegi? Na forum? Google?
    Próbowaliśmy wszystkich opcji, ale zdecydowaliśmy, że pytania są na tyle poważne, że uzasadniają użycie naukowych metod i najlepszej dostępnej technologii.
    W skrócie, zadzwoniliśmy do Petera Wolfe i dr Toma Shellhammera na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie. Naukowcy poświęcili rok czasu na zbadanie problemu. Wyniki okazały się mocno interesujące, nawet dla takich humanistów jak ja. Właściwie, są dość zaskakujące.
    Nie chcemy umieszczać w tym artykule całości badań, nie były jeszcze nigdzie opublikowane. Jeśli chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z nami, udostępnimy ci więcej danych. Tutaj prezentujemy skrót.

    Dziesięciu członków panelu sensorycznego badało intensywność aromatu chmielenia na zimno granulatem i szyszkami Cascade. Doszli do wniosku, że granulat zapewnia więcej intensywnego zapachu.

    Próbki piwa chmielonego na zimno przez jeden dzień miały znacząco więcej aromatu niż piwa chmielonego przez 7 dni.

    Niezależnie od rodzaju chmielu (granulat czy szyszki), koncentracja [hydrocarbon terpenes (myrcene, humulene, limonene)] osiągała maksimum pomiędzy 3 a 6 godzin chmielenia, kiedy koncentracja [terpene alcohols (linalool, geraniol)] wzrastała ciągle przez 24 godziny.

    Kilka zastrzeżeń.
    Po pierwsze, nie każdy granulat jest taki sam. Ten użyty do badań został dostarczony przez nas, Indie Hops, i jak wykazaliśmy wcześniej, że różni się on od innch rozmiarem, średnicą stopniem „wysuszenia” (przemiał jest wykonywany w temp. 41° ~ 46° C).
    Jesteśmy bardzo zadowoleni, dowiedziawszy się, że nasz granulat produkuje około dwa razy więcej aromatu niż całe szyszki. To świetnie! Taki wniosek potwierdza to co mówi nam zdrowy rozsądek: natura stworzyła kwiat chmielu w taki sposób, aby zatrzymać olejki wewnątrz, podczas gdy granulat IH został stworzony aby maksymalnie uwalniać olejki na zewnątrz. Nasz młyn został celowo zaprojektowany w sposób umożliwiający cięcie szyszek w większe, grubsze kawałki, w ten sposób unikamy sproszkowania gruczołów lupuliny.
    Po drugie, szybkość ekstrakcji była mocno zależna od temperatury roztworu (23,3° C, która może być niezbyt reprezentatywna w prawdziwych warunkach), i od ciągłości mieszania chmielu. Chociaż nadal trwają dyskusje na temat metod mieszania, cyrkulacji i podrywania cząstek chmielu w tanku, nie mamy na razie dostępnych i wypróbowanych technologii do odpowiedniego „zawieszania” tych cząstek w brzeczce podczas chmielenia.
    Tak czy inaczej, badania sugerują, że maszyny potrzebne (do mieszania) nie powinny być zbytnio skomplikowane i potrzebne są jednynie przez klika dni.
    Po trzecie, panel sensoryczny składający się z 10 wyszkolonych piwnych „geeków”, określał intensywność aromatu w skali od 0 do 15, opierając się na zapachu a nie na smaku. Aby określić ilościowo stopień uwolnienia składników zapachowych [(linalool, myrcene)], jak również wydajność ekstrakcji, OSU użył najwyższej klasy aparatury.
    Wnioski: jeśli nie masz [torpedo](maszyny mieszającej?), wybieraj zawsze granulat a nie szyszki, mając więcej miejsca w tanku, i lubisz mocne olejkowe aromaty, postępując inaczej niż wg ogólnej wiedzy, czyli nie używając całych szyszek, nie stracisz nic dającego się pomierzyć.
    (Tutaj ostatni akapit w oryginale, dla mnie za trudny do przetłumaczenia, może ktoś potrafi lepiej)
    The take home: if you don’t have a torpedo, prefer (IH) pellets over cones, don’t have limited tank capacity and like big oily aromas, you’re not measurably losing anything, other than lore points, by not using whole cones.
    A jeśli naprawdę kochasz mocne aromaty, nie ustawaj w wysiłkach i eksperymentach zapewniających odpowiednią cyrkulację chmielu. I jeśli naprawdę kochasz mocne aromaty, ale nie aż tak mocne, jeśli potrafisz zapewnić odpowiednie „zawieszenie” cząstek chmielu, możesz również zaoszczędzić pieniądze, skracając o 3-4 dni standardowy czas chmielenia na zimno.
    RGW
    2/29/12
     
    The name of the unpublished manuscript is: “Dry Hop Aroma Extraction and Sensory Evaluation Report on Phase II dry hopping experiments,” by Peter Wolfe and Thomas H. Shellhamer, Ph.D, Dept. of Food Science and Technology, OSU, Corvallis, Or. (1/2012).
  23. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla elroy w Niedzielne Dyskusje Piwowarskie - Pub Strefa Piwa   
    Dzięki wszystkim za spotkanie!
     
    Najbliższy potwierdzony termin: 10 luty, niedziela, Strefa Piwa, 17:00
     
     
    Program warsztatów:
     
    - surowce niesłodowe
    - warsztaty Beersmith, Brewtarget oraz za sugestią Roska również z Qbrew. (warto wziąć laptopy)
    - wyposażenie w browarze i możliwości automatyki.
    - parę słów o winiarstwie.
     
    Plener: brak
     
    Marzec. (będzie intensywny, bo wygląda na to, że spotkamy się dwa razy)
    - piesza wycieczka do Marysi w Szczyrzycu (trasą Wiśniowa, Lubomir, przełęcz Wierzbanowska, Ciecień, Szczyrzyc. Prowadzi Leona)
    - wizyta w Pracowni Piwa, (o ile będzie już na to pora)
     
    Pomysły zaakceptowane na najbliższy okres czasu to również: odwiedziny w Carlsbergu w Brzesku, oraz Strzelca (jeżeli się uda załatwić). Janek zaoferował zwiedzanie nowo wybudowanej piwniczki i posiadówe w plenerze. (jak już będzie ciepło)
    Do rozwinięcia temat warzenia na "domówce" (czyli wprosimy się do kogoś ), oraz warzenie piwa według tej samej receptury i weryfikacja osiągnięć
    Jeżeli czegoś nie uzupełniłem, to dopisujcie.
  24. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla elroy w Rozszerzenie formuły forum o piwoszy   
    Nie, jako takiego rozszerzenia formuły, poza bliskim naszym sercom rzemieślnikom (więc i siłą rzeczy o produktach) nie przewiduję. Powodzenie piwo.orgu opiera się na fakcie wąskiej specjalizacji tematu który poruszamy, oraz też poniekąd braku potencjalnych miejsc zapalnych (wiecie sami ile razy zamykałem wątek patriotyczny - a jest to tylko jeden taki na forum). Nie ukrywam, że obawiam się kilku następstw, które na tym etapie ciężko przewidzieć, a rzutowałyby mocno w czasie.
    Nie jest powiedziane, że rozpoczynając dyskusje o smakach i gustach opanujemy sytuację - a co jeżeli nie? Jakoś wewnętrznie tego nie czuję do końca...Owszem, większy ruch, więcej użytkowników, tylko klimat może po cichu ulecieć..
    Tak jak napisał Winger, jeżeli będą ku temu przesłanki, będzie się coś rodziło, to będziemy się nad tym zastanawiać. Na ten moment nie.
     
    Co do samej sytuacji, prywatne przemyślenia. Browar.biz to na prawdę fajne miejsce i nie szukam innego chcąc dowiedzieć się czegoś o danym piwie, czy lokalu. Znam też kupę fajnych ludzi. Podkręcić tu i ówdzie mocniej śrubę i uważam, że szybko poprawa byłaby widoczna. Zobaczymy jak to się dalej potoczy.
  25. Super!
    Bogodar przyznał(a) reputację dla bnp w braumeister system - jak zbudować   
    Witam
    Wątek zaczynam od duppy strony bo od relacji z warzenia ale jak tylko będę miał chwilę bedę powoli dodawał dokładne foto z opisami tak by każdy mógł sobie go zbudować.
     
    Oczywiście spawaczohandlaże proszę o nieczytanie tego wątku
     
    Sprzęt to prototyp, powstał jako projekt, będzie ich najprawdopodobniej 4 sztuki. Mój będzie najgorszy bo powstał jako pierwszy, pozostałe chłopaki sobie pozmieniają ucząc się na mych błędach
     
    Kociołek powstał z kega 50l ( perły) grzałka 3kW spokojnie daje radę w mieszkaniu w bloku ze starą instalacją.









×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.