Jump to content

Sebastian K

Members
 • Posts

  8
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Sebastian K's Achievements

 1. Hej, Mam pytanie odnośnie przelewania schłodzonej brzeczki do fermentora. Zamiast zdekantować przez wężyk to przelałem przez sitko. Część chmielu dostała się do fermentora (nie większość). Czy mogę tak to zostawić na 3 tygodnie fermentacji ? Mogą się pojawić jakieś trawiaste posmaki/dodatkowa goryczka ?
 2. Dzięki za odpowiedzi ! Odnośnie temperatur - mam w piwnicy około 16 stopni. Odnośnie pierwszej propozycji nie jestem do końca przekonany co do ilości chmielu (100g ?) wydaje się dosyć sporo jak na 'eurolagera'. Myślę że może być zbyt mocno wyczuwalny chmiel. Koelsch ciekawa opcja, planuje warzenie powiedzmy do 2 tygodni, natomiast piwo musi być gotowe pod koniec lipca (czy to będzie wystarczający czas ?). Jeżeli bym się skłaniał do 5 kg pilzneńskiego + danstar notitngham to jakie myślicie chmielenie będzie lajtowe ? w sensie jakie konkretnie gamatury/czasy i rodzaj chmielu polecacie ? W tym Koelschu widze ze jest 60 gram (30+30) - standardowa warka 20l.
 3. Witajcie, Chciałbym uwarzyć piwo, które będzie smakowało dla zwykłego, przeciętnego konsumenta piwa. Chodzi o to aby było zbliżone do perły, tyskie, łomża itp. Zwykłe jasne pełne piwo, sesyjne około 5% bez akcentów chmielowych. Podpowiedzcie, który zestaw będzie odpowiedni, mam na oku poniższe z HB: https://homebrewing.pl/polski-pils-12blg-zestaw-surowcow-20l-p-697.html https://homebrewing.pl/golden-ale-11-5blg-zestaw-surowcow-20l-p-1815.html https://homebrewing.pl/bawarskie-jasne-munich-helles-12blg-zestaw-surowcow-20l-p-716.html https://homebrewing.pl/kolsch-kolonskie-12-1blg-zestaw-surowcow-20l-p-694.html Nie wiem zbytnio jakie różnice będą pomiędzy w/w piwami i które wpasuje się w standardowy polski styl. *górna fermentacja Pozdrawiam
 4. Hej, Czy ktoś by mi mógł pomóc w zmodyfikowaniu wody do NEIPY (zestaw z homebrewing na 20 litrów). Poniżej linki do raportów (ZUW Raba): https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode/komunikat-o-twardosci-wody.html https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode/komunikat-o-jakosci-wody.html Z tego co widzę dosyć wysokie PH (8) oraz miękka woda 7ºN. Czy ktoś by mi doradził ile, czego i w jakim momencie mam dodać do 20 litrów NEIPy ? wartości jakieś uśrednione. Mam do dyspozycji gips piwowarski oraz to co w kuchni (sól ?).
 5. Dzięki za odpowiedź. Nie chcę się pchać w drożdże płynne na drugą warkę. Nie mam też gęstwy na daną chwilę. Mam zamiar zebrać gęstwę z tego FES'a. Co do temperatury fermentacji, mam możliwość fermentować w 16 stopniach (piwnica) lub mieszkanie (21-22 stopnie). I moje pytanie dotyczyło tego po jakim czasie przenieść z piwnicy do mieszkania fermentor. 62 stopnie fermentacji - nie wyjdzie zbyt wytrawnie ? Chociaż przy takim ballingu i tak coś zostanie.
 6. Hej, Jutro będę ważył FES'a 16,8 blg. Aby uniknąć podobnych błędów jak ostatnio mam 2 pytania: - dodać 2 czy 3 paczki S-04 ? 16.8 blg, 20 litrów - w instrukcji mam 40 min - 65 stopni i 20 minut - 72 stopnie (czy nie lepiej trzymać się 64 stopni w pierwszej przerwie ? Po jakim czasie przenieść fermentor z 16 do 21-22 stopni (temp otoczenia) ? Pozdrawiam
 7. Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie widać, że jest trochę za mało drożdży od optymalnej ilości, ale nie sądzę żeby to wpłynęło tak mocno na odfermentowanie zaledwie 7 blg od wartości początkowej. Jedyny błąd jaki widzę to faktycznie dodałem drożdże o temperaturze 24-25 stopni do brzeczki 18-19, ale również nie sądzę żeby to miało aż tak ogromny wpływ na odfermentowanie. Ludzie czasami sypią prosto do brzeczki i jest wszystko ok. Mam jeszcze jedną teorię, że podczas mierzenia blg od góry po wysłodzeniu, brzeczka mogła być gęstsza na dole, ale nie wiem jaką teoretycznie wartość mógł osiągnąć ten zasyp.
 8. Hej, Mam pewien problem z pierwszą warką i niskim odfermentowaniem. Zasyp na sweet stout bez laktozy: 4,0kg słód pale ale VIKING MALT 0,3kg słód karmelowy 300 VIKING MALT 0,3kg palony jęczmień VIKING MALT 0,2kg słód czekoladowy ciemny VIKING MALT 0,5kg dodatkowo błatki owsiane błyskawiczne 50g chmiel Challenger Zacierałem w 69 stopniach, na koniec miałem 23 litry 11 blg, które później odparowały i zostało 18 litrów (nie sprawdziłem wtedy blg ale założyłem że przy odparowaniu 20%, blg zwiększyło się o 20% do wartości ~13-14 blg. Napowietrzyłem poprzez przelanie 5-krotne do innego fermentora, zadałem drożdże US-04 (jedna saszetka), wcześniej uwodnione w 25 stopniach (około 20 minut) do brzeczki o temperaturze ~18-19 stopni. Fermentacja prowadzona w 16 stopniach (na fermentorze) 2 tygodnie - zostało dosyć sporo osadu na dole fermentora. Po 2 tygodniach temperatura podniesiona do 20 stopni, wczoraj po 5 dniach w tej temperaturze (19 dniach fermentacji łącznie) zmierzyłem blg i wyszło 7 .... miałem już dawać na CC na balkon i butelkować w sobotę. Nie przelewałem na cichą, zmieszałem cały fermentor i ten osad na dole łyżką i pobujałem trochę fermentorem. Co dalej robić ? dać jeszcze tydzień i sprawdzić czy zejdzie ? chociaż po 19 dniach spodziewałem się wyniku w okolicach 3-4 blg. Sprawdziłem balingometr, na wodzie pokazuje 0.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.