Jump to content

TOM_TOM

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Standardowe balingometry działają do 20 .. 30-kilku Blg. Czym zmierzyć ekstrakt na poziomie 50Blg?
 2. Coś mi się wydaje, że połączyłeś w jedno, moje dwa niezależne pytania. 1. Pytanie było jak wyznaczyć korektę aktulalnego blg (z początkowego 21,2)? I tu miałem na myśli znany nam wszystkim arkusz excel gdzie tabela korekcyjna zawiera korektę tylko dla watrości początkowych poniżej lub równych 20Blg. Zdaję sobie sprawę z tego, że wartość początkowa jest ok (nie poddawana korekcie), ale z tego co zauważyłem aby poddać korekcie wartość końcową trzeba ją wziąc pod uwagę, (tak jak to jest w ww. arkuszu) tak (aktualne/końcowe wskazanie 15,6 po korekcie jest inne dla wartości początkowej 21,2 a inn
 3. W tym właśnie rzecz. Dotychczas (w trakcie 2-letnigo korzystania z refraktometru, do korekty używałem tabeli z tolkita. Ponieważ zawiera ona wartość początkową Blg tylko do 20, stąd byo moje pytanie: jak wyliczyć. A obliczając w dwóch (podanych wyżej) programach + w tymże arkuszu wynik wyszedł za każdm razem inny. Stąd moje pytanie,który i dlaczego jest prawidłowy?
 4. Ale czy do korekry wartości końcowej nie jest potrzebna wartość początkowa? Patrząc na tabelę umieszczoną w Tolkicie Piwowara 1.8, nie da się wyznaczyć korekty końcowej bez znania wartości początkowej,... dobrze myślę?
 5. Mam od nowości ok. 2 letni refraktometr: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=1456135 Niestety poza informacja o kalibracji nie ma żadnej informacji o przeliczaniu wartości końcowej. Tak początkowe BLG wynosiło 21,2 w tej chwili jest już (albo włąściwie dopiero) 15,6. Toolkit piwowara 1.8 jest tylko do wartości 20°Blg, albo coś przeoczyłem.... Oba programy są tym czego szukałem, dzięki za pomoc. Z tym że jest jeden problem wyniki różnią się i to dość znacząco. Onebeer: 1.043325647 SeanTerril 1.0568 Czym to może być spowodowane? Który jest prowidłowy?
 6. Poszukuję informacji jak skorygować pomiar refraktometrem powyżej 20°Blg (a dokładnie 21,2°Blg), w tej chwili wskazuje 15,6°Blg.
 7. Jaką ma wydajność suchy ekstrakt słodowy w porównaniu z np. glukozą. W większości receptur podaje się do refermentacji glukozę lub cukier, jak to przeliczyć na ekstrakt?
 8. Niestety zamieszanie pomaga tylko na chwilę.
 9. Chciałem uwarzyć Porter 24blg, 20l. OK. 11,5kg słodu, filtracja za pomocą węża z oplotu. Niestety Po ok. 3-4 litrach filtracja ustała. Wyglądało mi to jakby słód zatkał dostęp do węża. W czym problem? Za drobno ześrutowałem słód? Jak temu zaradzić?
 10. Właśnie o coś takiego mi chodzi. Tylko niestety 24 szklanki to trochę za dużo (...zawsze muszę przymarudzić...) No chyba, że byłoby więcej chętnych. Ja jestem zainteresowany maksymalnie 3-4 szklankami.
 11. Oczywiście przejrzałem forum zanim skrobnąłem pytanie, wiele tego ale o pszeniczniaku nic. Jeśli chodzi o Krosno, to jest ona daleka od wymarzonego ideału, czyli tradycyjnej niemieckiej szklanki do pszeniczniaka.
 12. Witam, Mam możliwość wygrawerowania sobie na szkle wzoru i tak sobie pomyślałem, że poszukam czystego szkła w różnych typach. Poszukiwania moje zatrzymały się na szkle do pszeniczniaka, które jest praktycznie nie do znalezienia. Wie ktoś może gdzie można zakupić 0,5 l szkła do pszenicznego w najtradycyjniejszym z kształtów? Dodatkowo poszukuję też coś do ale i pokale belgijskie (oczywiście wszystko czyste bez nadruków).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.