Jump to content

BeerBartek

Members
  • Posts

    3
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

BeerBartek's Achievements

  1. Bardziej widzę opisałeś sytuacje na pełnych studiach, bardziej ogólnych i na innej uczelni. Mnie interesują podyplomówki w Krk lub Wro z racji tego , że są specjalistyczne i dotyczą konkretnie technologii piwowarstwa. Obawiam się tylko, że nie wniosą one dużo do tego co już wiem z dłuższego samokształcenia. A już np. ich zajęcia praktyczne w postaci warsztatów piwowarstwa domowego uważam za trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że mają kształcić na profesjonalnych piwowarów. Wiadomo przecież, że warzenie sobie piwa w domu, a piwowarstwo rzemieślnicze w browarze komercyjnym to nie to samo. Fajnie, że poświeciłeś trochę czasu i napisałeś dłuższą odpowiedź. Dzięki.
  2. Hej, mam pytanie czy ktoś z Was kończył studia podyplomowe w zakresie piwowarstwa na UR (KSB) w Krakowie lub UP we Wrocławiu? Lub ma wiedzę od osoby, która je ukończyła? Jestem kilka lat po studiach na politechnice, pracuję w branży technicznej, ale zawsze interesowałem się browarnictwem. Myślę, że mam solidną podstawę teoretyczną (samokształcenie) z profesjonalnych podręczników (typu W. Kunze, M. Lewis, T. Young etc). Plus oczywiście wszystkie ważne książki piwowarstwa domowego, nie mówiąc już o internecie. Chciałbym poznać czy te podyplomówki realnie wnoszą coś ponad to co można znaleźć w zawodowych podręcznikach? Wiem, wiem - praktyka jest baaaardzo ważna Ale właśnie chciałbym usłyszeć opinie na ile są one przydatne dla potencjalnego, profesjonalnego piwowara rzemieślniczego i pracy w komercyjnym browarze craftowym? Zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Fajnie byłoby usłyszeć konkretne i rzetelne opinie. Jest na to szansa...?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.