Skocz do zawartości

Jatoja Tytoty

Members
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Jatoja Tytoty

  1. Mam pytanie odnoście owoców. Do jakich stylów najlepiej je dodawać i w jakiej postaci?( kawałki, zmielone w całości z sokiem , sam sok czy lepiej kupić jakieś pure ze sklepu czy niekoniecznie?) Czy dodawać je bezpośrednio do fermentacji czy tylko do cichej?
  2. Po prostu nie znam się na tyle aby cos stworzyć. Robiłem wyłącznie z przepisów a mam prawie poł roku przerwy dlatego grzecznie zapytałem:) Przed swietami czas goni a nie bylo by dobrze gdybym cos s.... na święta. Bo na święta ma być klimat:)
  3. A jak to gotować ? i chmielić? sugerować się jakimś przepisem z hazy ipy? Bo np jak gotowałem Blue Moon Belgian white gotowałem to chyba w 66 godzinę potem do 78 na 15 min po czym 100 stopni godzinne i chmiel od razu i 10 min przed końcem
  4. Jakieś konkretne przepisy? Przewertowałem już parę stron ale nie jestem pewny co do receptur. Zrobić piwo potrafię lecz receptur czy będzie dobre piwo nie rozpoznam. Z góry dzięki. Fajnie by było aby z tych głównych zasypów można było kombinować i zmienić styl np. zakupując inny chmiel lub dodatki:) Fermentacja ok 18 stopni nie posiadam lodówki na fermentor lecz piwnice na przechowywanie
  5. Ja piłem je lane craftowe wiec opakowania na oczy nie widziałem. Pamiętam na pewno Ze miało 6% była to hazy ipa zapewne.
  6. Szukam jakiejś prostej receptury na piwo.(chcę zrobić w ta sobotę aby było gotowe na święta) Mam już za sobą co najmniej 800 l wiec raczej sobie poradzę z większością przepisów. Najlepiej z 2ch lub maksymalnie 3 słodów głównych ponieważ chce kupić od razu worki 20 kilowe. (poprzednim razem robiłem ten przepis https://homebrewanswers.com/blue-moon-clone-recipe/) Spróbował bym cos nowego. Może być mocniej chmielone, raczej jasne(nie lubię ciemnych piw) , ryzowe , nawet owocowe nie bardzo skomplikowane. Tak do 7 % i nie mniej niż 5.5%. Prosił bym o sprawdzone receptury Ktoś cos?
  7. Witam wszystkich serdecznie. Ma ktos moze przepis na piwo Beavertown IPA. Piłem takie piwo rzemieślnicze i bardzo mi smakowało. Czas je odtworzyć. Zdjęcie w załączniku. Receptura na dobre piwo ryzowe tez nie pogardzę. Pijałem takie mętne ceratowe mocno chmielowe. 93cba9e7-2556-413c-91f7-7db4ee4827dc.jfif
  8. Tam jest taka końcówka. Nie wiem czy to będzie pasowało. Bo ta ooncowkq jest w najgrubszym miejscu 1 cm gruba.
  9. Witam wszystkich. Mam pytanie do do materiału jaki użyć do ocieplenia garczka Klarstein. Mieszkam w UK I troszke po postach które już sa nie ułatwiają mi szukania. Przydał by się jakiś link na ebay lub Amazon gdyby był ktoś tak pomocny. Drugim tematem jest mój termostat Inkbird itc-306t tam jest gumowa końcówka z termometru.Czy gdybym obciął kabel i podpiął końcówkę termometru z innego modelu 300mm długa działało by to?(Inkbird 30cm Long Metal stainless Steel Probe Sensor For Temp controller 308s CF)
  10. Ile tego kwasku na litr? U mnie nie da się kupić StarSan ale jest jakiś zamiennik niby tak piszą https://www.ebay.co.uk/itm/233565156869?hash=item3661917605:g:WKoAAOSwRiJdyYx2 Czy ktoś używał ?
  11. Czy jak wyczyszczę ługiem butelki czy nie zostanie osad po nim? Jak go dezaktywować? wystarczy przelać wielokrotnie woda? Czy ten starsan jest na zasadzie tego środka co mam Brew safe?
  12. Sadzicie ze zamiast się bawić w odkażania przed robieniem piwa, mogę wszystko zalać w wiadrze na 2 tygodnie a później przepłukać woda z kranu?(soda kaustyczna) Takie rzeczy jak kraniki od wiadra przyrządy do gotowania i rozlewu do butelek bo robię piwo co 2 tygodnie wiec co 2 tygodnie butelkuje jedno poza pierwsza Warka bo wiadome (4 tygodnie fermentacji i cichej razem około) Moja ostatni Warka zaczęła mi wychodzić przez zawór fermentacyjny.:) Nauczkę co do odkażania już mam ale człowiek uczy się na bledach. Zamówiłem parę rzeczy i zobaczymy czy ułatwia mi robotę. Mam do was ostatnie pytanie. Czy gar warzelny i jego osprzęt tez warto zdezynfekować soda kaustyczna przed warzeniem piwa ? czy wystarczy cos słabszego np. to co używałem?(brewsafe)
  13. Używam takich specyfików . Wkleję moje zamówienie to nie są ilości jakie używam do danej warki Flaked Oats 1kg Sweet Orange peel - Chopped 100g - 0541011 Wheat Malt 25kg Crushed / Milled Best Before 13-04-2022 Maris Otter Pale Malt 25kg Crushed - Warminster Best Before 17-11-2022 Hop Pellets Hallertauer Mittlefruh 100g - Harvest 2020 Safale US-05 Beer Yeast - 32015 Plus kolendra ale juz ja mialem wiec nie skopiuje.
  14. Zdecydowanie dobrze poczytam o dezynfekcji uzupełnię braki. Ale jeżeli czegoś nie spie.... to się nie nauczysz chyba ze ktoś ci pokaże a ja jestem samoukiem. Czym polecasz rozlewac do butelek aby zminimalizować napowietrzenie . Może masz jakieś źródełko? Takie jak o dezynfekcji?
  15. https://www.ebay.co.uk/itm/284204565472?chn=ps&mkevt=1&mkcid=28&var=585723040785 chodzilo ci o to?
  16. Gotuje wszystko w kuchni a gdy już jest skończone przenoszę zamknięty fermentor do piwnicy(na wejściu z pokoju temperatura około 17 stopni pomieszczenia).Brzeczkę ostudzam chłodnica swojej produkcji do 17 stopni (drodze nawadniam w ok tej samej temperaturze), z takiej temperatury startuje fermentacje a po czasie się podnosi do właśnie około 21 stopni. Gdy nawadniałem drodze w większej temperatury piwo fermentowało w 24 stopniach. Po ugotowaniu używałem taki filtr co był załączony do garczka lecz strasznie szybko się zapychał i przestałem go używać. Zawieszałem na tym kraniku nylonowy woreczek który wyłapywał osad ze słodów oraz chmielu zanim poszło do fermentacji. Wszystkie sprzęty były dezynfekowane w takim samym wiaderku jak na zdjęciu (mam ich około 6ciu) Robiłem roztwór z 150 gramów tego środka jak na zdjęciu do 30 litrów wody i zostawiałem na godzinne. Wrzucałem tak dosłownie wszystko co używałem do gotowania oraz fermentacji . Ta sonda z termostatu jest zanurzona w brzeczce. Co powinienem zmienić, co ulepszyć , co przestać robić. Jeżeli mogli byście mi popadać swoje sposoby na odkażanie fermentora oraz butelek , pomysły na rozlewanie piwa do butelek (nawet cały proces) podać jakieś zdjęcia środków dezynfekujących i kiedy je używać , jak trzymać sprzęt w czystości i wiele innych porad z waszego doświadczenia co może pomóc z góry wam dziękuje. sparging_bag-800x800.webp sparging_bag-800x800.webp
  17. Część trzecia. Fermentory jeden z sądom i podgrzewana do dolnej wartości na termostacie 21 stopni(górna temperatura to ta uzyskana) fermentor numer 2 bez maty na cichej fermentacji(temperatura pomieszczenia ok 17 stopni) . Termostat Inkbird taki jak na zdjęciu ostatnim. Rurka do zlewania nowa nieużyta ani razu.
  18. Część druga. Sitko do chmielu i przypraw do zawieszania na rogu garczka. Chłodnica robiona własnoręcznie (musze zrobić druga węższa ale wyższa)
  19. Najpierw zdjęcia później opis. Część pierwsza ponieważ są ograniczenia MB. Garczek Klarstein który używam od początku mojej przygody z piwem ( z pompa i sitkiem na słody) Kranik nie da się całkowicie rozkręcić (choć spróbuje to zrobić przed następna warką) Środek który używałem do dezynfekcji.
  20. Cześć wszystkim forumowiczom. Borykam się z pewnym problemem a mianowicie robię belgijskie witbier (belgian white ale) Od samego początku szło wszystko ładnie po zabutelkowaniu było czuć wszystkie składniki tak jak przed fermentacja . Każda kolejna Warka zaczęła się psuć. Im dłużej stoi tym jest gorsze ma jakieś dziwne posmaki a nawet po 1.5 miesiąca robi się kwaśna. Moja ostatnia warka nawet jej nie zlalem do butelek a juz jest kwaśna Nigdy nie zauważyłem zakażenia (żadnych kożuchów , przebarwień itp ). Sprawa leży raczej przy fermentacji lub 2giej fermentacji. Mam już za sobą z 30 Warek. Wodę zanim użyje ja do piwa filtruje przez filtr Dafi (tak taki jak w dzbanku lecz stworzyłem jego większa wersje 30litrowa) i jak przegotuje. Wtedy jest gotowa do użycia. zacieram z około 9kg słodów z czego wychodzi mi niecałe 30 litrów do zabutelkowania(ok 16 blg). 60 minut temp 67 stopni potem 10 min 78 stopni tak jak ustalono w przepisie. Po czym gotowanie 60 min. Wychładzam brzeczkę do temperatury około 18 stopni ( chłodnice zrobiłem sam z miedzianej parometrowej rurki chyba 10 czy 20) po czym przelewam z kraniku do wiaderka przez worek do gotowania bo ładnie zatrzymuje to co niepotrzebne. Nawadniam drożdże ok 20 do 30 min w przegotowanej wodzie. Mieszam drożdże z brzeczka i zostawiam na fermentacje.(na 30 litrów dawałem 2 opakowania suchych czasem 1.5 opakowania bo wydawało mi się ze są wyczuwalne w piwie). Jak przestaje bulgotać leje na cicha z kranika i wężyka podpiętego do kraniku. Widzi ktoś jakiś błąd w sztuce lub ma jakieś pytania uderzać we mnie tak żeby bolało może się czegoś nauczę. Chciał bym się pozbyć posmaków aby smakowało bardzo zbliżone do tego co wychodzi z garczka a nie z innej parafii. Używam: *plastikowych fermentorów (wiaderka 30 litrowe) *mata grzewcza do utrzymywania temperatury(startuje około 18 stopni lecz drodze podnoszą do 22 ) *Inkbird termostat (Koniówka termometru zanurzona jest w brzeczce) *gotuje w garczku elektrycznym z pompa firmy Klarstein *refermentuje za pomocą cukru (wcześniej uzywalem Home brew Sugar) *odkarzam za pomoca Brew Safe Cleaner Sanitiser *drożdze Safe Us 05
  21. Ja ogólnie robię tak że startuje od około 18/19 stopni a jak zaczyna słabiej fermentować podwyższam temperature. Czy dodać te pół saszetki drodzy bo pozniej będzie za późno? Kiedyś nawadnialem drożdże w 30 stopniach ale szybko kończyły pracę. Raz się zdążyło że nie mogłem zatrzymać bo tak kipiało.
  22. Teraz trzymam 21 stopni bo przy 20 nie chciało ruszyć. Mam mate podgrzewająca wiec śmiało mogę ustawić jaka chce. Czy nawadnianie w 22% jest ok? czy lepiej w większej nie przekraczając 35 stopni. Miałem przerwę poł roczna trochę mi się pomieszało ;S
  23. Zrobiłem ten przepis który mi wysłałeś. wyszło mi trochę mniej niż zakładałem bo woda wyparowała a w skutku końcowe blg się podniosło. Blg końcowe około 16. Nurtuje mnie jedno pytanie na temat drożdży. Do 27 litrów lub 30 w zależności od ilu litrów mi wyjdzie dodaje 1.5 paczki drożdży. W tym przypadku Safale American (US-05). Jest trzeci dzień od zadania drożdży a fermentacja tak jak by bardzo powoli i spokojnie zachodziła. Moje pytanie teraz co ja mogę robić złe? Rehydratacja drożdży przez godzinę w około 200 ml wody o temp 22 stopnie w zamkniętym słoiczku . Brzeczka do której zostały zadane drodze miała 20 stopni Została napowietrzona mikserem. W słoiczku mieszałem drodze łyżeczka. Co może być przyczyna słabej fermentacji? Czy mogli byście mi odpowiedzieć?
  24. Jatoja Tytoty

    Blue Moon Piwo

    Cześć wszystkim. Czy mógł by mi ktoś pomóc w ustaleniu receptury tego piwa. The grain bill for Blue Moon includes malted barley, white wheat, orange peel, coriander and oats—and is usually served with a slice of orange, which its brewmasters claim accentuates the flavor of the brew. Mam 2 miesiące do stworzenia tego cudeńka ale nie wiem zupełnie jakie można dać wartości tych składników(oraz jaki typ dokładnie oraz jaki typ gotowania zastosować. Posiadam 30 litrowy garczek Klarstein , i mam za sobą z 400 litrów piwa lecz zawsze robiłem z gotowych przepisów. Czy mógł by mi ktoś pomóc? Wiem ze nie uda się takiego samego ale cos w ten deseń. Z góry dziękuje
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.