Jump to content

grandfso

Members
 • Posts

  17
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

grandfso last won the day on May 28 2021

grandfso had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2021
 • Liczba warek
  12

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

grandfso's Achievements

 1. Jakiś czas temu przez dwa albo trzy dni próbowałem odkręcić zbiornik i kiedy już byłem bliski poddania się, popracowałem nad techniką korzystania z tego klucza opaskowego Ostatecznie, po złapaniu zbiornika opaską tak blisko powierzchni zbiornika jak się da i zaaplikowaniu sporej siły puściło. Przed tym upewniłem się że zbiornik i opaska jest sucha i czysta. Odrobina wilgoci i się ślizga.
 2. Fantastyczna sprawa. Jakiś live z warzenia i degustacji może
 3. Jako że były pytania odnośnie kosztu a i sam chciałem sobie to policzyć Wyliczenie dla docelowej ilości 450g domowego PBW. W sklepie, takie opakowanie PBW kosztuje w okolicy 70-80PLN. Mi wychodzi 19PLN, przy czym prawie 40% kosztu to jest Triton X100 Kolumna koszt hurt pokazuje hipotetyczny koszt za zadaną ilość składników, przy założeniu że zamawiam opakowania poszczególnych składników w ilosciach 1-5kg (największych jakie znalazłem w sklepach online). Koszt zwykły zakłada mniej więcej takie opakowania jak w pierwszym poście. Wyliczone koszty nie obejmują kosztu przesyłki składników. I jeszcze jedna uwaga, jako że w patencie było mocno zaznaczone o tym że to jest środek czyszczący niezawierający NaOH a i w opisie PBW w sklepie też nie ma o NaOH mowy to i w mojej kompozycji go nie uwzględniałem. (tytuł patentu to: NON-CAUSTC CLEANING COMPOSITON COMPRISING PEROXYGEN COMPOUND AND SPECIFIC SILICATE, AND METHOD OF MAKING SAME IN FREE-FLOWING, PARTICULATE FORM) Errata: niby angielski znam biegle, ale źle zinterpretowałem NON-CAUSTIC. Jak coś jest kaustyczne to znaczy żrące, przy czym niewielkie stężenie Sody kaustycznej w roztworze nie powoduje, że będzie on żrący. @Koora w pierwszym poście rekomenduje 1-3% NaOH co wydaje się być odpowiednią ilością dla nie-żrącego środka czyszczącego. W przyszłych mixach będę dodawać NaOH w takiej mniej więcej ilości.
 4. Tutaj to samo - Bad gateway. Zastanawiam się jak to mogłoby funkcjonować na discordzie w sytuacji gdzie mam już konto z którego korzystam. Czy po autoryzacji na piwo.org dostęp do serwera na discordzie mi się doda do istniejącego konta, czy będzie to jako nowe konto. Z tego co pamiętam na discordzie nie ma możliwości przełączania się pomiędzy kontami (innej niż logout/login) więc mając osobne konto - tracę dostęp do innych serwerów na których jestem. Jeżeli dostęp w ramach istniejącego konta to myślę że nie odczuję negatywnych skutktów takiej migracji
 5. Ja zamawiam do biura (adres biurowy ale odbiorcą jestem ja z imienia i nazwiska a nie firma). Kurierzy pod firmę podjeżdżają codziennie, mniej więcej o stałych porach i nie ma problemu z nieobecnością odbiorcy Nigdy nie musiałem gonić za paczką, a zamawiam losowymi kurierami (co taniej w danym sklepie) i przetestowałem wielokrotnie wszystkich działających na polskim rynku i z żadnym nie było problemu. Czyżby adresy 'biznesowe' były 'lepiej' traktowane? W każdym razie - jak masz możliwość, to polecam spróbować - u mnie się sprawdza idealnie.
 6. sorry, nie zwróciłem uwagi na obrazki, tylko na post. Jeżeli skala do 4.4 to ni chu chu nie pokażą pH 9-12 Zamówiłem zestaw składników na podstawie Twojego z tymi dodatkowymi surowcami (bez sufrakantów póki co). Na chemii się nie znam, ale zgaduję, że węglan sodu w przepisie jest 'wypełniaczem' bo nie wiem jak z angielskiego przetłumaczyć builder w tym kontekscie, a w składzie PBW z marxam tego nie podają, choć w patencie jest.
 7. W opisie PBW FiveStar na marxamie, podają skład, który pokrywa się z tym co wyczytałem w patentach. - Metakrzemian sodowy 20-35% - Wybielacz tlenowy - nadwęglan sodu 15-30% - EDTA i jego sole do 5% - Fosforany do 5% - Anionowe środki powierzchniowo czynne do 5% Czy da się znaleźć jakies łatwo dostępne dodatki, aby uzupełnić oryginalną recepturę autora o fosforany i anionowe środki powierzchniowo czynne? Errata: to wszystko jest tam opisane, fosforany rekomendowane: tripolyphosphate trisodium polyphosphate -> tego znalazłem na alledrogo https://allegro.pl/oferta/fosforan-sodu-iii-zas-bezwodny-50g-55343-7640116941 sodium potassium pyrophosphate sodium hexametaphosphate disodium phosphate -> tego też https://allegro.pl/oferta/fosforan-sodu-ii-zas-bezwodny-100g-55224-7594921827 mono sodium phosphate. Co do anionowych srodków, to jest ich wymienionych bardzo dużo, ale najlepsze miałbyby być: primary alkane sulfonate (BIOTERG PAS-8S) propylene oxide and ethylene oxide block polymer (PLURONIC L-61) nonylphenoxypoly (ethyleneoxy) ethanol (IGEPAL CO 630) octylphenoxypoly(ethyleneoxy) ethanol (GEPAL CA 630) Znalazłem to np. tutaj http://abo.com.pl/pl/p/IGEPAL-CA-630/36317 tylko nie podają ceny. Napisałem, zobaczymy co odpowiedzą Swoją drogą, według patentu wychodzi, że roztwór PBW powinien mieć pH między 9 a 12. "The pH of the cleaning solution preferably ranges from about pH 9 to about pH 12". Nie wiem dlaczego autorowi wychodził odczyn obojętny
 8. Dla zainteresowanych - patent na PBW opisuje najlepsze stężenia poszczególnych składników. US5789361.pdf
 9. Super, dzięki za tego linka. Cytujać za stroną producenta: "(...) Application of typical pitch rate calculators (i.e. 1 million cells/ml/°P) results in significant overpitching (...)" Wg. tego kalulatora dla zadanych parametrów potrzeba nieco poniżej 2 paczek. I bądź tu mądry
 10. Dzięki za odpowiedzi. Zamówiłem 3 saszetki tych drożdży. Czy rzeczywiście aby fermentacja przebiegała jak należy i czysto, to powinienem ufać wyliczeniom z kalulatora i dać 5-6 opakowań?
 11. Witajcie, Planuję właśnie swoją trzecią warkę. Chcę zrobić owocowe, kwaśne i mocne piwo. Brzeczkę będę zakwaszać kwasem mlekowym i bakteriami l. plantarum (chcę osiągnąć bardzo kwaśny smak). Celuję w ABV 6-7%. Początkowe BLG 17. Warka 22 litry. Wybrałem drożdże LalBrew Nottingham. Producent deklaruje 5mld komórek na gram suchych drożdży, tj. w opakowaniu 11.5g mamy 57.5mld drożdży: https://www.lallemandbrewing.com/docs/products/tds/TDS_LALBREW_PREM_NOTTINGHAM_ENGLISH_DIGITAL.pdf Mam pewną wątpliwość którą chciałbym poddać pod rozwagę trybunału piwowarów. Chodzi i ilość drożdży do zadania. Kalkulatory na brewfather, brewers friends sugerują 5-6 opakowań - wydaje mi się to strasznie dużo (no ale ja sie nie znam). Aha, startera nie robię, bo nie umiem, a samo warzenie takiego kwacha z bakteriami to już wydaje mi się dostateczne wyzwanie
 12. Odnośnie przechowywania takiego właśnie miernika pH. Jeżeli nie mam roztworu KCl, to czy sól kuchenna niejodowana NaCl (taką mam) nada się? Wg. Wikipedii, roztwór soli to też elektrolit Jeżeli tak, to jakie stężenie także między 1 a 3 mole ?
 13. Czyli podsumowując, jakby ktoś to kiedyś czytał: 1. Pomiar początkowy, OG, można wykonać zarówno refraktometram jak i balingomierzem - jeżeli oba narzędzia są poprawnie skalibrowane wyniki powinny być tożsame. Jako że przed fermentacją nie ma alkoholu w brzece, pomiaru refraktometrem nie trzeba korygować. 2. Podczas fermentacji, pomiar balingomierzem nie wymaga przeliczeń, jednak powoduje większe straty ponieważ wymaga większej próbki np. 150+ ml. Jeżeli by tak mierzyć codziennie, to wylejemy sporo piwa 3. Podczas fermentacji, można mierzyć refraktometrem, jednak należy dokonać korekcji wyniku, ze względu na alkohol zawarty w fermentującym piwie. W celu dokonania korekcji, do kalkulatora trzeba wprowadzić OG, przed fermentacją (niezależnie od narzędzia pomiarowego). Wynik z kalkulatora należy traktować jako przybliżony, jednak wystarczający aby obserwować postęp fermentacji. Jest to dobre narzędzie do ustalenia kiedy fermentacja się zakończyła. 4. Domowe narzędzia nie pozwalają na precyzyjne określenie zawartości alkoholu w piwie (np. dla celów akcyzowych).
 14. Wczoraj już przyszedł przeźroczysty fermentor, a na jutro planowana kolejna warka Także od jutra obserwacje na nowym poziomie a pomiary za pomocą refraktora. Wiem już też o kilku błędach które popełniłem podczas zacierania i chmielenia, także mam nadzieję, że będzie mniej mętnie. Dzięki wszystkim za podpowiedzi!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.