Jump to content

grandfso

Members
 • Posts

  8
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

grandfso last won the day on May 28

grandfso had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

grandfso's Achievements

 1. Super, dzięki za tego linka. Cytujać za stroną producenta: "(...) Application of typical pitch rate calculators (i.e. 1 million cells/ml/°P) results in significant overpitching (...)" Wg. tego kalulatora dla zadanych parametrów potrzeba nieco poniżej 2 paczek. I bądź tu mądry
 2. Dzięki za odpowiedzi. Zamówiłem 3 saszetki tych drożdży. Czy rzeczywiście aby fermentacja przebiegała jak należy i czysto, to powinienem ufać wyliczeniom z kalulatora i dać 5-6 opakowań?
 3. Witajcie, Planuję właśnie swoją trzecią warkę. Chcę zrobić owocowe, kwaśne i mocne piwo. Brzeczkę będę zakwaszać kwasem mlekowym i bakteriami l. plantarum (chcę osiągnąć bardzo kwaśny smak). Celuję w ABV 6-7%. Początkowe BLG 17. Warka 22 litry. Wybrałem drożdże LalBrew Nottingham. Producent deklaruje 5mld komórek na gram suchych drożdży, tj. w opakowaniu 11.5g mamy 57.5mld drożdży: https://www.lallemandbrewing.com/docs/products/tds/TDS_LALBREW_PREM_NOTTINGHAM_ENGLISH_DIGITAL.pdf Mam pewną wątpliwość którą chciałbym poddać pod rozwagę trybunału piwowarów. Chodzi i ilość drożdży do zadania. Kalkulatory na brewfather, brewers friends sugerują 5-6 opakowań - wydaje mi się to strasznie dużo (no ale ja sie nie znam). Aha, startera nie robię, bo nie umiem, a samo warzenie takiego kwacha z bakteriami to już wydaje mi się dostateczne wyzwanie
 4. Odnośnie przechowywania takiego właśnie miernika pH. Jeżeli nie mam roztworu KCl, to czy sól kuchenna niejodowana NaCl (taką mam) nada się? Wg. Wikipedii, roztwór soli to też elektrolit Jeżeli tak, to jakie stężenie także między 1 a 3 mole ?
 5. Czyli podsumowując, jakby ktoś to kiedyś czytał: 1. Pomiar początkowy, OG, można wykonać zarówno refraktometram jak i balingomierzem - jeżeli oba narzędzia są poprawnie skalibrowane wyniki powinny być tożsame. Jako że przed fermentacją nie ma alkoholu w brzece, pomiaru refraktometrem nie trzeba korygować. 2. Podczas fermentacji, pomiar balingomierzem nie wymaga przeliczeń, jednak powoduje większe straty ponieważ wymaga większej próbki np. 150+ ml. Jeżeli by tak mierzyć codziennie, to wylejemy sporo piwa 3. Podczas fermentacji, można mierzyć refraktometrem, jednak należy dokonać korekcji wyniku, ze względu na alkohol zawarty w fermentującym piwie. W celu dokonania korekcji, do kalkulatora trzeba wprowadzić OG, przed fermentacją (niezależnie od narzędzia pomiarowego). Wynik z kalkulatora należy traktować jako przybliżony, jednak wystarczający aby obserwować postęp fermentacji. Jest to dobre narzędzie do ustalenia kiedy fermentacja się zakończyła. 4. Domowe narzędzia nie pozwalają na precyzyjne określenie zawartości alkoholu w piwie (np. dla celów akcyzowych).
 6. Wczoraj już przyszedł przeźroczysty fermentor, a na jutro planowana kolejna warka Także od jutra obserwacje na nowym poziomie a pomiary za pomocą refraktora. Wiem już też o kilku błędach które popełniłem podczas zacierania i chmielenia, także mam nadzieję, że będzie mniej mętnie. Dzięki wszystkim za podpowiedzi!
 7. Dzięki za odpowiedzi. To moja pierwsza warka, dlatego jestem taki ciekaw co tam się dzieje. Mierzę ponieważ chcę poczuć jak brzeczka fermentuje w takiej konfiguracji, zaobserwować jak proces przebiega (do pierwszej warki nie miałem przeźroczystego fermentora). Taka nauka - jak małe dziecko - wszystkiego musze dotknąć i spróbować W każdym razie chcę badać jak ta gęstość się zmienia, a docelowo widzieć kiedy się zakończyła. Oczywiście nie otwierałem fermentora tylko ciutkę spuściłem kranikiem, uprzednio przepłukując go z zewnątrz i wewnątrz starsanem.
 8. Cześć, Podczas mojej pierwszej warki, zmierzyłem gęstość brzeczki po gotowaniu za pomocą baligomierza. Piwo sobie obecnie fermentuje 5-tą dobę. W międzyczasie, przyszedł refraktometr. Rozumiem, ze refraktometr nie nadaje się do pomiaru gęstości w fermentującej brzeczce z powodu zawartego w niej alkoholu. Są kalkulatory online, które mogą przeliczyć / skorygować wskazania refraktometru, jeżeli znamy OG. Czy dla tych kalulatorów ma znaczenie że OG było zmierzone balingomierzem a nie refraktometrem? Po gotowaniu, brzeczka miała 17.3 blg Wczoraj (tj. po 4 dobach fermentacji) zmierzyłem fermentuące piwo refraktometrem, wynik 11.2 brix Po przeliczeniu jendostek, a następnie w kalkulatorze, wynika że gęstość teraz to ok. 7.5 blg - to ma tak szybko fermentować? Drożdże safale us-05. Temperature fermentacji między 16.5 a 17.5 stopnia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.