Jump to content

lukpaa

Members
  • Content Count

    3
  • Joined

  • Last visited

  1. @wizi dlaczego? jakiś inny pomysł?
  2. Zgadza się - butelkowałem dokładnie po 8 dniach, na początku chłodziłem do ok. 26st., ale przez cały czas było raczej ok 21. Jak butelkowałem to zapach był rzeczywiście owocowy - przyjemny, słodki, bananowy. Ale to, co jest teraz już zupełnie tego nie przypomina - zpach już nie jest przyjemny i mocno się wyróżnia.
  3. Hej Potrzebuję pomocy! Dopiero zaczynam swoją przygodę z piwem. Dwie pierwsze warki udały się całkiem nieźle, ale tym razem coś poszło nie tak. Wykorzystałem ten zestaw: https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/zestawy-surowcow-piwowarskich/mandaryna-pale-ale-12blg-z-ekstraktow Oraz drożdże: https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/drozdze-piwowarskie/omega-yeast-oyl-090-espe-kveik Po tygodniu fermentacji w beczce oraz ~tygodniu w butelkach otworzyłem jedną na sprawdzenie i problem polega na tym, że 1) piwo jest bardzo mętne, ale jednocze
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.