Jump to content

fk

Members
 • Content Count

  3
 • Joined

 • Last visited

 1. Dziękuję za odpowiedzi. Forum czytam regularnie już od jakiegoś czasu, a to moje pierwsze pytanie, więc nie jest tak, że "przychodzę na gotowe". Ale przypadki bywają różne (np. tutaj na forum znalazłem sytuację, gdzie zeszło do 5, ale np. z 12,5, ogólnie wartości były w tych przypadkach inne niż w moim), więc pozwoliłem sobie zapytać. Gdzie mi się spieszy? Ano do picia Wcześniej trzymałem bittera (ok 12 blg) i stouta (ok 10-11) przez 8 dni na burzliwej i od razu do butelek. Stout wyszedł trochę przegazowany, ale dałem za dużo cukru do refermentacji, bitter w sam raz, żadnych granatów nie było. W tym przypadku uznałem, że to "trochę poniżej 5 blg" z 15 będzie ok, a potem naszły mnie wątpliwości. Tak to jest jak się ma gorącą głowę. Napełniłem jedna plastikowa butelkę, by kontrolować nagazowanie, będę sprawdzał czy nie staje się twarda zbyt szybko, a poza tym, jak przedmówcy doradzili próbował piwko. Przynajmniej będzie nauczka na przyszłość
 2. Rozlałem wczoraj do butelek swoje IPA - 10 dni fermentacji burzliwej bez cichej, przy czym bulkać przestało już po kilku dniach (wiem, ze to niekoniecznie dobry wyznacznik, ale zawsze jakis tam), piany też już żadnej nie było, drożdże osiadły na dnie. Drożdże Safale-04. Z poczatkowego 15 blg piwko odfermentowało do ok 4,5-5 blg - niby zjechało te wymagane 2/3 początkowej gęstości, ale mam trochę obaw czy z tego nie będzie jakiegoś niebezpieczeństwa. Do refermentacji dałem 3 gramy cukru na butelkę ("zgodnie ze sztuką", rozcieńczone w wodzie, do fermentora, na to wlałem piwo). W przed rozlewem piwo nie było w smaku słodkie. Druga sprawa - z ciekawości sprawdziłem ilosc alkoholu alkoholomierzem. Jest raczej do mocniejszych alkoholi (skala co 10%) i zrobić dokladny pomiar jest raczej niemożliwe, ale tutaj był w ogóle odjazd, wyszło mi mniej niż 0 Czy zatem odczyt nie był zaburzony przez np. napowietrzenie brzeczki (wydaje się, że była zapowietrzona, bo miałem trochę problemów z przelaniem do butelek, kranik zasysał powietrze), a piwo odfermentowało głębiej niż te 5 blg? Wcześniej na tych drożdżach, w tym samym czasie piwo odfermentowywało mi nieco glębiej (z 10-11 do 2,5), raczej żadnych błedów nie popelniłem przy fermentacji.
 3. fk

  Taboret, palnik...

  Witam, jestem już-prawie-piwowarem domowym. Obecnie na etapie kompletowania sprzętu. Ponieważ nie będę miał możliwości warzenia w kuchni, a fundusze jak to zwykle bywa są ograniczone, mam pytanie do bardziej doświadczonych w tym fachu. Jaka jest minimalna moc urządzenia grzewczego, z którą można zabierać się za gotowanie w ok. 30l garze i czy np. wystarczyły by 2 takie płyty? http://allegro.pl/kompaktowa-plyta-grzewcza-185mm-srednicy-ekp3022-i1304383907.html Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.