Jump to content

kal800

Members
 • Posts

  110
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by kal800

 1. debiut kegowania na 3+ niestety. Oto co zrobiłem - piwo dofermentowane przelałem do kega bo wyrzuceniu powietrza; 24 godziny schładzania - piwo się schłodziło do 8 stopni - więcej lodówka nie dała rady. Strzał 2.5 Bar z turlaniem kega przez trzy minuty - ciśnienie wyraźnie zeszło i piwo się nagazowało. Potem podłączyłem 1 Bar i podłączyłem kega do kranu. Po pół godzinie spróbowałem wyszynku - leci sama piana, piwo da się wypić po odstaniu, ale komfortu nie ma. Co zrobiłem źle i jak to naprawić?
 2. Krótka piłka - chciałem właśnie zlewać weizena po 6 dniach fermentacji burzliwej do kega. BLG już nie schodzi, natomiast drożdże cały czas pracują - rurka bulka wyraźnie. Co robić - zlać do kega i dofermentować tamże, czy poczekać jeszcze 2-3 dni?
 3. a czy fabrycznie nowego kega trzeba jakoś przygotowywać przed nalaniem pierwszego piwa? Wystarczy spłukać wodą plus oxi, czy trzeba robić jakieś dodatkowe zabiegi?
 4. a jak wygląda kwestia długości węża od butli do kega? Wiem, że długość przewodu piwnego ma znaczenie, ale jak to wygląda w przypadku przewodu gazowego?
 5. Hej, Przyszła butla i keg dzisiaj, złączki i przewody są, piwo kończy fermentacje w piwnicy i chyba można konkludować temat. Ostatnia prosta - reduktor. Rozkręciłem go - śruba, metalowy blaszka stożkowata, sprężyna, membrana. Wszystko upaćkane w resztkach białawej maści, mocno już nieświeżej. Pytanie - w jaki sposób to zakonserwować - zakładam że trzeba to oczyścić i pacnąć świeżym smarem - tylko jakim? I w jaki sposób mogę przetestować reduktor zanim go finalnie wepnę do linii?
 6. To się zgadza, ale do kegeratora mi wejdzie tylko mała butla.
 7. Hej, Trochę nie wiem czy na pewno to wszystko rozumiem i ogarniam. Kwestia nasycenia piwa CO2 - tutaj jest to w miarę klarowne. Trzeba zadać CO2 o ciśnieniu które zależy od stylu piwa oraz temperatury w którym to piwo będzie gazowane. Czyli w przypadku umiarkowanie nagazowanego weizena daję 1.26 bar przy temperaturze 6 st. C. Tabela nie podaje tylko jak długo, ale zakładam że parę dni, a jak się chce szybciej to są metody forsownego gazowania poprzez strzały większego ciśnienia CO2, trzęsienia kegiem, itd. Natomiast nie za bardzo rozumiem koncepcji dobierania długości linii i jakby mi ktoś był w stanie łopatologicznie to wyjaśnić byłbym wdzięczny. Zakładam, że piwo mam już nagazowane, keg oraz wężyki przebywają w temperaturze 6-7 stopni, a od dna kega do poziomu kranu mam 1.22 m. Mam wężyki o grubości 3/8". Jak mam dobrać długość węża od reduktora do kega i od kega do kranu. Kran mam z kompensatorem i właśnie tu jest zagadnienie - muszę utrzymać te 1,26 bar, żeby utrzymać nagazowanie, przepchnięcie piwa w górę, to jakieś 0,3 bara, a linia o przekroju 3/8" o długości powiedzmy 2 metrów to 0,05 bara, zatem do kranu dojdzie piwo o ciśnieniu 0.90 bara, a więc za dużo. Pytanie, czy kompensator w kranie jest w stanie to ogarnąć, żeby wyszynk był możliwy? Jaki praktyczny sens mają kalkulatory długości linii, skoro dla mojego setupu wychodzi, że powinienem zainstalować 100 metrów węża? Nie, nic nie kumam. Za głupi chyba jestem 🤬🤯
 8. i jeszcze pytanie - czy te złączki John Guest na wtyk dają radę w instalacji gazowej, czy wytrzymają ciśnienie w okolicach 2 bar?
 9. A tak zapytam - na ile starcza butla 1,5kg jeżeli chodzi o obsługę jednego kega - ile potrzeba CO2, żeby nagazować oraz rozlać zawartość kega 19 L? Może warto kupić od razu dwie butle...
 10. Hej, Mam koncentrat bruntal Pale Ale, drożdże SA-04 i takie chmiele: 60g Fuggle 30g Comet Chciałbym uzyskać piwo z zaakcentowaną goryczką i z zauważalnym aromatem, ale bez efektu „naperfumowania”, czyli piwo z charakterem, ale jednak bez przegięcia. Czy z tego zestawu chmielu to się da zrobić?
 11. Hej, Zamawiam akcesoria do kegeratora. Wychodzi mi, że linia będzie się składała z takich komponentów: butla c02 -> reduktor skala 250 bar in, 6 bar out -> złączka do reduktora 3/4-3/8 -> przewód gazowy 3/8 -> złączka 3/8 - 1/4 -> szybkozłączka szara -> keg pepsi -> szybkozłączka czarna -> złączka 1/4 - 3/8 -> przewód piwny 3/8 -> kolanko 3/8-3/8 -> złączka 3/8-5/8 -> kran Niczego nie pominąłem?
 12. Na zdjęciu rozebrany kran od nalewaka. Wszystko wygląda na sprawne, natomiast jest mocno zapyziałe. Chciałbym to wyczyścić porządnie, zarówno pod kątem higienicznym jak i estetycznym. Normalnie bym to wrzucił do benzyny ekstrakcyjnej i wyczyścił, ale tam są części z tworzyw sztucznych - gumowe oringi i plastikowy element przy dźwigniach do nalewania. Zielone elementy są z kolei aluminiowe, prawdopodobnie anodyzowane, więc raczej benzyna im nie zaszkodzi. A może są inne środki? Ja używam benzyny do czyszczenia części rowerowych, ale w końcu nalewak to nie rower....
 13. Hej, W końcu dostałem kolumnę, ale niestety podczas transportu doznała ona lekkiej kontuzji - jest pęknięcie jak na zdjęciu. Od wewnątrz praktycznie nic nie widać - bardziej wygląda jak mikropęknięcie i oczywiście całość jest stabilna, natomiast zastanawiam się, czy tego jakoś nie zabezpieczyć - od wewnątrz solidną warstwą kleju epoksydowego, od zewnątrz również, rzecz jasna cieńszą. Czy może zostawić jak jest?
 14. mam, ale chyba za chłodzenie odpowiada lodówka, w której będą stały kegi i cała reszta.
 15. czyli szybkozłączki do kegów, nowe węże i zaślepka plus butla ogarną temat?
 16. Ok, butla do pojedynczego reduktora, wężem zbrojonym do rozdzielacza i dalej do kegów. Zastanawiam się nad dwiema kwestiami - mamy w sumie cztery reduktory - w jakim celu? Jak ustawić ciśnienie tego reduktora przy butli? Druga sprawa - w tym zestawie jest wyprowadzenie z rozdzielacza po lewej stronie - czemu to służy? Gdzie to się podłącza?
 17. hejka, Razem z nalewakiem zanabyłem komplet podłączeń jak na zdjęciu. To jest komplet do komercyjnego zestawu wyszynkowego na trzy duże kegi i butlę. Czego będę potrzebował, żeby to zaadaptować do dwóch corneliusów 20L i jednego 10L? Z całą pewnością te głowice na kegi do wywalenia, ale zastanawiam się jak jest zbudowany układ redukcyjny - jak to należy podłączyć do butli, itd?
 18. A wiecie może z czego może wynikać różnica w „ostrości” i tym samym dokładności odczytu? Mam dwie fermentujące warki obecnie - pale ale i weiss. Sprawdzam refraktometrem Pale Ale - odczyt idealnie 6.6 BRX, mogę bardzo dokładnie i precyzyjnie określić wartość na skali. Przy weissie odczyt jest rozmazany - nie ma precyzyjnego oddzielenia koloru niebieskiego i przeźroczystego przez co wynik jest gdzieś pomiędzy 6.3 a 6.9 BRX.
 19. A jak się ma ten Brauheld Pro do Grainfathera G30? Widzę że jest tysiaka tańszy, z kolei ma chłodnicę przeciwbieżną w zestawie...
 20. Skąd się bierze diacetyl - za niska temperatura fermentacji, czy jakaś infekcja? Kal
 21. ja zadałem WB-06 bezpośrednio bez rehydracji do brzeczki schłodzonej do 18 stopni a fermentor stoi w 15 stopniach od tygodnia. Wszystko przebiega książkowo łącznie ze smakiem o naprawde wyczuwalnych goździkach.
 22. Hej, Po tygodniu od zabutelkowania spróbowałem pierwszego weissa. Niby jest wszystko OK, ale nie do końca. Butelka otwiera się w psyknięciem, piana koszerna i gęsta, smak na wejściu i zapach super, ale pozostaje taki dziwny, słodkawy i jednak wyraźny posmak, którego nie było w tym nastawie aż do refermentacji glukozą. Refermentację prowadziłem na początku w około 14 stopniach, potem przeniosłem do temperatury pokojowej. Czy ten posmak może wynikać z nie do końca przeprowadzonej refermentacji, czy coś się mogło stać innego z tym piwem? Piwo da się pić, rodzinie bardzo smakuje, ale na dniach butelkuje kolejną warkę i nie chciałbym powtórzyć ewentualnego błędu.
 23. Hej, Mam jabłoń w ogrodzie, dosyć starą, która co roku produkuje mnóstwo owoców. Sami jabłek nie jemy, część damy babci na szarlotkę, część znajomym, ale bardzo dużo owoców się marnuje. Jako, że posiadam już cały zestaw sprzętu do piwa, pomyślałem sobie, że może by tak z nich zrobić jakiś fajny napój z bąbelkami zwany potocznie cydrem. Zdaję sobie sprawę, że trochę wiedzy to będzie wymagało, inne są drożdże itd. natomiast mam pytanie, czy sprzętowo będę coś potrzebował więcej. Wydaję mi się, że wystarczy sokowirówka, a reszta już idzie tak samo mniej więcej. Czy się mylę?
 24. W smaku jest naprawdę dobre, zapach, piana, konsystencja - wszystko jak być powinno. Kolor był taki od samego początku - od brzeczki, a tak naprawdę od koncentratu słodowego - był naprawdę ciemny. Nie mam pojęcia dlaczego, możliwe że zastosowano omyłkowo słód pszeniczny ciemny. Chyba wiem - w specyfikacji ekstraktu, który miałem, jest podany kolor 30-90 EBC, więc jak rozumiem, zależy jak się trafi... u mnie się trafiło bliżej 90...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.