Jump to content

mateuszb.95@o2.pl

Members
 • Content Count

  9
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Chodziło mi o te drożdże fermentis S-04 (https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/drozdze-piwowarskie/fermentis-s-04). Była to moja pierwsza warka, a w opisie drożdży czytałem że każde cechują się innym właściwościami, np. stopniem odfermentowania czy większym posmakiem owocowości, więc stąd moje pytanie.
 2. Zastanawiam się jaki wpływ na efekt końcowy mają użyte drożdże w procesie fermentacji. Pierwszym piwem jakie robiłem był właśnie stout, a użyte drożdże były U-04. Zapewne popełniłem wiele błędów w procesie produkcji pierwszej warki, ponieważ wychowałem posmak drożdży ( może efekt małego odfermentowania- do 5blg oraz słabego napowietrzenia brzeczki). Pytanie jest czy użyć tych samych drożdży czy może mangrove jack's empire ale m15, czy może US-05?
 3. To był mój pierwszy zestaw z tego sklepu. Wcześniej obejrzałem jak kopyr warzył stouta i zrobiłem sobie bardziej szczegółowy zarys działania. Faktycznie jest, że ta instrukcja jest bardzo ogólnikowa i jak wcześniej nie pogrzebiesz w internecie, to ciężko ci będzie uważyć na podstawie tej instrukcji. O tyle proste jest to, że zacieranie jest jednotemperaturowe, więc nie będziesz miał większego problemu. Odnośnie płatków owsianych, to zanim je dodałem to je skleikowałem zanim dodałem wraz ze słodem. Jak masz jakieś pytania, to pomogę.
 4. Mała aktualizacja tematu dla ciekawych jak przebiegł cały proces. Big spadło do 5, nie było mocno alkoholowe, natomiast w smaku mocno czuć było smak drożdży. im dłużej piwo leżakowało, tym ładniejsza piana się tworzyła oraz smaki się bilansowały. Po dłuższym czasie drożdże zanikały w smaku a uwydatniała się kawa oraz czekolada. Dzięki za wszelkie rady, aktualnie fermentuje mi marcowe
 5. Dzięki za radę. A jeśli chodzi już o butelkowanie, to wyszło mi według kalkulatora na te 14l, że powinienem dodać ok. 70g glukozy. W tym przypadku kiedy nie zejdzie mi blg, to nie powinienem dodać trochę mniej, żeby nie doszło do zbyt dużego nagazowania?
 6. zacieranie jasnych-45 min do pozytywnej próby jodowej w 66 stopniach, 10 min palone słody w 72 stopniach, wygrzew 5 min. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć jakie było początkowe blg, ale myślę że 12-13 blg. Ogólnie wszystkie etapy bezproblemowo przebiegały, jedynie ze schładzaniem brzeczki miałem problem, bo studziłem na zewnątrz jak było koło 0 stopni dworze. Twało to jakieś 4 godziny. W momencie schłodzenia brzeczki do przyjaznej temperatury dla droży, to dopiero je dodałem. Wydaje mi się, że zbyt delikatnie napowietrzyłem, bo przelałem ją w połowie studzenia do zimnego fermentora i d
 7. Na wstępie witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post, tak jak moje pierwsze uważane piwo. Nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na problem jaki u mnie wystąpił, a mianowicie uwarzyłem gry stout z tego zestawu https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/zestawy-surowcow-piwowarskich/dry-stout-12blg , przy czym mniejszą objętość ze względu na 20 l gar. Wszystkie etapy przebiegały bezproblemowo, a ostatecznie wyszło mi po gotowaniu 14l. Dałem do fermentowania drożdże s-04, 3/4 paczki. Po 12 godzinach od dodania drożdży fermentacja była intensywna i trwała 3-4 dni, co dawał
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.