Jump to content

tabacznik

Members
 • Posts

  14
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2020
 • Liczba warek
  9
 • Miasto
  Gdynia

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

tabacznik's Achievements

 1. Według FM to nie jest jeden szczep, a mieszanka dwóch szczepów. Czy można wtedy z tego kręcić startery? A zbierać gęstwę?
 2. Nigdy nie widziałem fermentującego lambica. Czy ten biały nalot to norma? Mi to przypomina pleśń, ale nie znam się zupełnie, więc pytam
 3. To ciekawe, bo na ekstraktach gozdawy niechmielonych nie miałem żadnego problemu.
 4. @zasada czy to znaczy, że mogę je potraktować jak dowolne inne farmhouse'owe drożdże i zrobić na nich nawet jakąś funky APĘ?
 5. Dzięki wielkie za odpowiedzi(zwłaszcza @DanielN za taką obszerną) O tej pozornej przerwie w fermentacji już czytałem na jakichś anglojęzycznych forach(niestety mało można znaleźć o tych drożdżach po polsku) i wydaje się, że opatulenie ich kocykiem elektrycznym żeby miały z te 28°C powinno wystarczyć póki nie przyjdą upały. Mogę w takim razie ze spokojem poszukać fajnych receptur.
 6. Czy da się na tym ukręcić coś poza saisonem? Dubbel jakiś? A może coś jeszcze?
 7. Czołem wszystkim! Kupiłem drożdże Wyeast XL 3724 Belgian Saison Ale i doczytałem na stronie producenta że jest to jakaś odmiana diastaticus. Pogooglałem i okazało się że to drożdże z tym genem STA1, który zwiększa fermentowalność brzeczki do podobnego poziomu do dzikusów. Czy po użyciu tych drożdży powinienem zmienić fermentor? To jeszcze niewielki problem, mój fermentorek i tak już jest na wykończeniu, ale co z butelkami? Jest ryzyko że gdzieś przeżyje kilka komórek tego drożdżaka i zrobi mi granaty po dłuższym czasie leżakowania następnej warki na normalnych drożdżach?
 8. Na moim rewirze są bardzo dobrze rozpoznawalne, ale to nawet plus. Można napić się stouta z butelki od Czarnej Szmaty. To sa moje ulubione butelki - ładne, niskie(wchodzą na jedną półkę w lodówce, na którą inne nie wchodzą) i grube. Niestety wypicie 40 specjali to zadanie ciężkie dla mojego traktu trawiennego
 9. gdzie w takiej cenie dostajesz butelki? Wszędzie gdzie patrzyłem to wychodzi jakieś 1,5 zł za 500 ml
 10. Bo to jest pseudo-lager. Żeby zrobić lagera musiałbyś przede wszystkim użyć drożdże dolnej fermentacji i fermentować w o wiele niższej temperaturze. Radziłbym ci jednak nie bawić się już w brewkity. Pierwsza moja warka to był brewkit coopersa. Jak kupiłem zestaw z ekstraktami chmielonymi to byłem w szoku jak dobre piwo mi wyszło. Porządne chmielenie to jednak porządne chmielenie. No i porządne drożdże pewnie też dużo zmieniły
 11. A to nie było nawet tak, że do XIX w.(czyli otrzymania czystych kultur drożdży) każde otrzymane piwo było lekko kwaskowe?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.