Jump to content

Mijnheer

Members
 • Posts

  30
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Brouwerij 't Elzenbosje
 • Rok założenia
  2020
 • Liczba warek
  11
 • Miasto
  Gandawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Mijnheer's Achievements

 1. Cześć! Moja ostatnia warka to stout owsiany z poniższym zasypem: 3.5 kg maris otter 1 kg płatki owsiane błyskawiczne 0.5 kg karmelowy 150 0.25 kg czekoladowy ciemny 0.25 palony jęczmień Według apki Grainfather, teoretyczna gęstość początkowa i końcowa to odpowiednio 1.060 i 1.013. Początkowa wyszła mi 1.061 czyli prawie w punkt, natomiast końcowa mierzona refraktometrem i przeliczona 1.018. To pierwsza moja warka z tak dużym udziałem owsa i podejrzewam że może w tym jest problem? Spotkaliście się kiedyś z owsem zaburzającym odczyt refraktometru?
 2. W tym tygodniu przychodzi do mnie zestaw fermentor i chłodnica, chciałbym się podłączyć do pytania powyżej: Czy da radę zlać piwo ze stojącego bezpośrednio na podłodze Conical fermentor do plastikowego fermentora? Kranik jest trochę nisko..
 3. Warka #10 Dunkles Weissbier SG: 1.052 FG: 1.011 Alko: 5.4% Zasyp Słód pszeniczny ciemny Weyermann: 3 kg Słód monachijski jasny Viking Malt: 2.7 kg Słód karmelowy 150 Viking Malt: 0.3 kg Słód czekoladowy ciemny Viking Malt: 0.03 kg Łuska ryżowa: 0.2 kg Coś się stało z moją wiertarką, bo zaczęła powodować bardzo duże wibracje śrutownika, co z kolei spowodowało rozluźnianie się śrub i rozszerzanie szczeliny między walcami, a pod koniec z powodu wibracji jedna ze śrubek pojemnika na słód odkręciła się i wpadła do śruty. Musieliśmy przenosić 6 kg słodu garściami do kosza zaciernego i żeby tej śrubki przypadkiem nie wrzucić do zacieru 😂 w końcu znalazła się na samym dnie pojemnika ze śrutą. Zacieranie 67°C 60' 75°C 10' Wydajność: zagubiona Chmielenie Gotowanie 90 min Perle 16.5 IBU na 60 minut Drożdże: WLP Hefeweizen Ale Degustacja: Dużo bananów, skórki z chleba i słodyczy. Wyszło zgodnie ze stylem, ale piwo nie do powtórki. Wspomnienia smaku ciemniego Paulanera z czasów dzieciństwa mnie do tej warki zachęciły, ale to jednak nie jest to...
 4. Cześć, planuję uwarzyć żytnie IPA z poniższym zasypem: Maris Otter 4.3 kg Płatki żytnie 0.5 kg Słód żytni 0.5 kg Caramel 150 0.3 kg Monachijski I 0.23 kg Melanoidynowy 0.115 kg Niestety jedyny belgijski sklep piwowarski nie posiada w ofercie płatków żytnich i nie można ich dostać w pierwszym lepszym sklepie tak jak płatków owsianych. Czy możecie podpowiedzieć można je zastąpić? Czy różnica między płatkami a słodem to tylko odczucie aksamitności w ustach?
 5. Warka #9 Witbier v2 Powtórka warki nr 6 która zeszła nadzwyczajnie szybko ☺️ #9 uwarzyłem pod koniec lipca, tutaj opisuje je z dużym opóźnieniem.. Zasyp Słód pilzneński Weyermann: 2.2 kg Płatki pszenne: 2 kg Płatki owsiane: 0.5 kg Słód monachijski jasny Viking Malt: 0.115 kg Łuska ryżowa: 0.23 kg Zacieranie 50°C 15' 68°C 90' 76°C 10' Wydajność: zagubiona Chmielenie Gotowanie 90 min Perle 16 IBU g na 60 minut Dodatki 16 g suszonej skórki z pomarańczy 20 g suszonej skórki gorzkiej pomarańczy 15 g kolendry, rozgniecionej Drożdże: Lalbrew Voss Kveik Degustacja: Wyszło zbyt pomarańczowe, kolendry ciągle brak mimo zwiększenia ilości z 10 do 15 g. Ale mimo wszystko jedna z najlepszych warek do tej pory.
 6. Mijnheer

  grainfather

  Wczoraj warzyłem kolejne piwo i nie dociskałem górnego sita w ogóle – znowu pięknie się wysładzało. Dzięki! Mam jeszcze jedno pytanie: po wyjęciu kosza na ziarno czekacie z wysładzaniem aż wszystko odcieknie czy od razu zaczynacie dodawać wodę?
 7. Mijnheer

  grainfather

  Cześć, mam za sobą 11 warek na Grainfatherze i przy każdej, poza ostatnią, walczyłem z bardzo powolnym wysładzaniem, trwającym około 45 min - 1 h, zarówno przy słodach śrutowanych przez TB jak i własnoręcznie. Ta ostatnia to była prosta APA z 4.5 kg słodu, w tym 300 g pszenicznego, bez dodatku łusek ryżowych. Po wsypaniu słodów (woda wg kalkulatora z apki GF) docisnąłem dość mocno górne sitko i niedługo po rozpoczęciu zacierania poziom brzeczki wzrósł ponad Overflow Pipe Filter i do rurki wpływało dużo kawałków słodu. Żeby naprawić sytuację wyciągnąłem cały kosz, poczekałem aż odcieknie na tyle żeby dało się wyciągnąć górne sito, wyciągnąłem je i włożyłem kosz z powrotem do brzeczki. Wtedy słód rozluźnił się, puścił bąbelki, prawie w ogóle nie stawiał oporu przy mieszaniu, po włożeniu sita i włączeniu pompy przepuszczał całość brzeczki przy największym możliwym przepływie. Po raz pierwszy udało mi się przeprowadzić wysładzanie w 15-20 min i do tego przy 75% wydajności Nie wiem do końca co się stało, ale jestem naprawdę zadowolony z efektów tego błędu i planuję powtarzać wyciąganie i wsadzanie kosza przy następnych warkach. Czy robicie coś podobnego żeby zwiększyć przyspieszyć wysładzanie?
 8. Warka #8 NEIPA Zestaw z TB Zasyp Pilzneński, Pale ale, płatki owsiane i pszeniczne, łącznie 5.4 kg, dorzucone 100 g łuski ryżowej Zacieranie Wg instrukcji Wydajność 71% Chmielenie Wg instrukcji, Bravo, Centennial, Cascade, Enigma, Ekuanot, Eureka, Mosaic 130 g gotowane, 175 na zimno Fermentacja Mangrove Jack's M12 Voss Kveik, pół paczki uwodnione, dodane do brzeczki schłodzonej do 35°C, fermentor wstawiony do śpiwora i wyniesiony na poddasze. Degustacja Piękny aromat owoców tropikalnych, w smaku wyraźna multiwitamina ale niestety przykryta nieprzyjemną trawiastością. Dopiero po około miesiącu od zabutelkowania trawiastość zniknęła. Ogólna ocena to takie 6.5/10. Będzie to ostatnie piwo które uwarzyłem z gotowego zestawu surowców
 9. 05.06.2021 Trochę mnie tu nie było Warka #7 Cascade APA Piwo z grubsza zainspirowane Sierra Nevada Pale Ale Zasyp Słód Muntons Marris Otter 4.7 kg Słód karmelowy 150 Viking 0.45 kg Słód ześrutowany dwa razy bo za pierwszym nie dokręciłem śruby w śrutowniku i przeleciało sporo całych ziaren. Zacieranie 65°C 60' 75°C 10' Wydajność: bezprecedensowe 87% Chmielenie Gotowanie 90 min Target 7 IBU 60' Perle 5 IBU 60' Cascade 60 g 30' Cascade 60 g flame-out (ale zapomniałem dodać, zamiast tego był hopstand 15' w 97°C) Cascade 80 g na zimno Dodatki Mech irlandzki 1 łyżeczka zapomniałem dodać Fermentacja Mangrove Jack's M12 Voss Kveik, pół paczki uwodnione, dodane do brzeczki schłodzonej do 35°C, fermentor wstawiony do śpiwora i wyniesiony na poddasze. Degustacja Ładny kolor, choć mętne, grejpfrutowe, gorzkie. Nie jest źle ale nie jest to raczej piwo na lato
 10. Warka #6 Witbier Pierwsza warka z samodzielnie śrutowanym słodem. Przepis trochę z Palmera, trochę z BYO. Zasyp Słód pilzneński Weyermann: 2.2 kg Płatki pszenne: 2 kg Płatki owsiane: 0.5 kg Słód monachijski jasny Viking Malt: 0.115 kg Dodatkowo 0.23 kg łuski ryżowej namoczonej we wrzątku Zacieranie 50°C 15' 68°C 90' 76°C 10' Najgorsza dotychczasowa wydajność: 70%. Trzeba poćwiczyć śrutowanie Chmielenie Gotowanie 90 min Perle 15 g na 60 minut Dodatki 45 g świeżej skórki z pomarańczy 10 g kolendry, rozgniecionej Fermentacja Brewferm Blanche uwodnione, 2 tygodnie w temp. około 20-21 °C Degustacja
 11. Warka #5 Summer Ale Pierwsze piwo uwarzyłem w czasie Bożonarodzeniowego lockdownu, na piąte przyszła pora w czasie Wielkanocnego lockdownu. Warka z zestawu z TB ze śrutowaniem. Zasyp 4.3 kg Pilzneński Wiedeński Karmelowy 30 Pszeniczny Nauczony doświadczeniami warki #4 do zasypu wrzuciłem dwie garście łuski ryżowej. Zacieranie Nie podaję dokładnego przepisu, bo uznaję, że jest on integralną częścią zestawu. Piwo z tego zestawu uwarzyłem pierwszy raz w 2016 roku, jeszcze na kuchence gazowej, i zapadło mi w pamięć, po za tym że było całkiem pijalne, dużą ilością błota w butelkach. Było zupełnie mętne i nie klarowało w czasie przechowywania w lodówce. Co ciekawe, teraz w 2021, już na etapie zacierania pojawiło się błoto którego w poprzednich warkach nie było: Wysładzanie szło jak zwykle opornie, po przelaniu dwoma litrami wody wrzuciłem kolejne dwie garście suchych łusek ryżowych, przemieszałem i dalej szło ok. Najwyraźniej wrzucenie suchych do zacierania nie dało zbyt wiele. Na przyszłość spróbuję je wcześniej namoczyć. Chmielenie Łącznie 70 g Galaxy Motueka Amarillo Fermentacja 3 tygodnie przy otwartym oknie, prawie stałe 18.5 °C (temperatura brzeczki/piwa) Butelkowanie 26.04.2021 Degustacja
 12. Bardzo lubię takie eksperymentalne podejście 😊 czy opisywałeś gdzieś na forum też inne style? Chętnie bym skopiował coś sprawdzonego!
 13. Chciałbym kupić kilka pojemników plastikowych SAMLA z pokrywką w pewnym dużym szwedzkim sklepie. Planuję zakup 25 kg worków słodów bazowych i przesypanie ich do tych pojemników, ale nie wiem jaką objętość zajmie tyle słodu. Czy myślicie że pojemnik 45-litrowy będzie wystarczająco duży?
 14. Połączenie kwasu wersenowego i wodorotlenku sodu, stąd taki wynik. To i niech mnie jakiś chemik poprawi, ale każdy z użytych składników, poza kwasem wersenowym, jest zasadowy i nie widzę w jaki sposób ten roztwór miały być kwaśny
 15. Po co używałeś tych papierków? NaOH powinno dać mocno zasadowy roztwór, nie kwaśny.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.