Jump to content

Cressi

Members
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

About Cressi

 • Birthday 05/05/1972

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Piwowarstwo

 • Miasto
  Kalisz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pieknie dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Zatem gotuje min 15 minut i nie zawracam sobie głowy spadkiem temperatury.
 2. Zaopatrzyłem się ostatnio w kolejny element wyposażenia i od razu pojawiło się pytanie. Jak sobie radzicie z zachowaniem sterylności brzeczki w wypadku używania chłodnicy zanurzeniowej. Gdzieś widziałem sugestie, żeby wkładać ją do gara na 15 minut przed zakończeniem gotowania, ale to powoduje natychmiastowe przerwanie wrzenia. Nie będzie to miało negatywnego wpływu na smak i aromat piwa?
 3. Odpaliły, idzie im jak krew z nosa ale odpaliły. Kamień z serca. Serdecznie dziekuje za pomoc.
 4. Zadane w piątek, ok 17:00. BRIX 15 stopni (nie zmienil sie do dzis). No i niestety nie dam rady ustalic partii drożdzy - opakowanie poszło do kosza. Oznaki - pianka na powierzchni, ale taka troche mizerna. Coś sie dzieje, ale raczej słabo. Ostatnio po takim czasie mialem w zasadzie zakonczoną fermentacje burzliwą (fakt, temperatura była wyżśza) Na razie cierpliwie czekam, ale chce sie przygotować na niepowodzenie.
 5. Tylko nie bijcie. Mam wrażenie ze nie bardzo chce mi ruszyć fermentacja Ataku Chmielu z Browamatora. Jest jeszcze trochę za wcześnie zeby wyrokować, bo jakieś tam mizerne oznaki się pojawiają, ale chce się przygotować na ewentualne niepowodzenie (musiałbym przeplanować cały dzień, więc musze o tym pomyśleć już teraz - do najbliższego sklepu mam circa 130 km). Drożdże US-05, temp 17 stopni. Jesli sie nic nie zmieni do jutra bede miał problem. Mam kilka pytań 1. Czy jest sens zadawania drożdży kolejny raz. Najwcześniej mógłbym to zrobić we wtorek, bo niestety nie mam zapasowej paczki.
 6. Prosze szanownego koleżeństwa, przymierzam sie powoli do pierwszej warki z zacieraniem słodów. Z kilku wzgledów zdecydowałem sie na zestawy obliczone na przygotowanie 10 litrów piwa, oczywiście teraz robię przygotowanie teoretyczne 😁😁 Zastanawia mnie czy standardowy fermentator (ok 30 litrów) nie będzie za duży jako kadź filtracyjna przy tak małej warce - wziąwszy pod uwagę powierzchnię dna może się okazać, ze złoże będzie za niskie żeby efektywnie odfiltrować brzeczkę. Zastanawiałem się nad zakupem mniejszego wiadra, tak 15 litrow i użyciu go do wysłodzenia. FiItr to będzie n
 7. Tak właśnie zrobiłem - teraz stoją w pomieszczeniu 20 stopni. Zostawić czy jeszcze podkręcić do 21, 22 - to akurat łatwiejsze niz znalezienie chłodnego pomieszczenia.
 8. Nie, to goły odczyt z refraktometru. O ile mam dobre kalkulatory to obecne rzeczywista gestośc wynosi 4.7 BRIX, - 4.5 BLG Zamierzam potrzymać gdzieś do wtorku, potem zlać na cichą (receptura przewiduje chmielenie na zimno) A nastepne bede juz robił w lodówce.
 9. Panie i Panowie, potrzebuje Waszej światłej rady. Pierwsza warka z zestawu słodów. Gotowana i chmielona okolo połowa słodu, reszta dodana po zakonczeniu gotowania (metoda Palmera - mam, kupiłem, czytam). Po gotowaniu ostudzone i dopełnione wodą do uzyskania BRIX 14.5. Drożdże Mangrove Jack's Empire Ale M15, zadane przy temperaturze brzeczki ok 18 stopni. Temperatura otoczenia podczas fermentacji w okolicach ok 18 stopni. Czy to możliwe, żeby fermentacja zakończyła się w zasadzie w ciągu 48 godzin? Od wczoraj odczyt BRIX niezmienny, 8.5 (pomiar refraktometrem) Piwo zaczyna się po
 10. Oj, czy pomoże.? Dla mnie podwójny układ zawsze zaciemnia obraz. Ale zastrzegam, ze to moje subiektywne zdanie i absolutnie zrozumiem, jeśli ktoś ma inne. Mnie osobiście łatwiej przeliczyć z układu A na B, niż motać się przez cały rozdział z dwoma układami. Ale podkreślam, ze to moja subiektywna opinia i nie uzurpuję sobie prawa do nieomylności.
 11. Pięknie witam szanowne koleżanki i szanownych kolegów. Książkę kupiłem, a jakże, żeby zdobyć podstawy teoretyczne przed pierwszą warką. I tu na samym początku zonk. W większości źródeł jakie znalazłem do tej pory polecano rozpuszczanie suchego ekstraktu na zimno, natomiast Palmer, o ile dobrze zrozumiałem, sugeruje dodawanie połowy ekstraktu do gorącej brzeczki już po gotowaniu i dopełnienie zimną wodą do pożądanej objętości. O ile rozumiem cel stosowania takiego schematu, bo jest ot dobrze wyjaśnione, to naprawdę boję się utworzenia trudno rozpuszczalnej kluchy. Ktoś robił już w ten sp
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.