Jump to content

RyjekFMD

Members
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

About RyjekFMD

 • Birthday November 29

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  FMD
 • Rok założenia
  2014r.
 • Liczba warek
  100+
 • Miasto
  Mysłowice

Kontakt

 • Imię
  Andrzej

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Taką pompa: wirnik z stali nierdzewnej , obudowa pompy przy wirniku ze stali nierdzewnej, wytrzymuję pompowanie wrzącej wody 100C, dla bezpieczeństwa mam na nią skierowany wiatrak.
 2. Mam taką pompkę i struję ręcznie zaworami aby wysładzać czy potem przelać do garnka gdzie zacieram. Koszt na aliexpress 60$.
 3. Moje testy wykazały: chcesz słodkie to drożdże "Bulldog - słodkie" jedne drożdże na jeden nastaw gęstwa jednej fermentacji robi się "przesterowana" i wychodzi wytrwane, inne drożdże "słodki" nie mają takiej słodyczy ksylitolu - robi się gorzki po 6-8 miesiącach a słodycz jest pusta sok pomarańczowy 1 do 3 - mętne i też goryczka zostaje smak pomarańczy słaby może jakby robić czysto pomarańczowy ale to będzie wtedy gorzkie sok milionowy (2l na 24l) - 2-3 miesiące i aromat znikł. Zamiast cukru do refermentacji ja daje sok z kartonu 2l soku na 26l cydru i masz dodatkowo 4 butelki. so
 4. Mętność nie jest wadą ale czy nie ładnie się prezentuję klarowny jak szampan. Bawiłem się z bentonit czy mech irlandzki i to nie dawało tego co bym chciał. Odmiana jabłek i drożdże - ich kombinacja jest ważna.
 5. Tylko jak na opakowaniu jest UN 1987 to masz tetrachloroetan taka IPA to jest skażona i nie nadaj się do dezynfekcji. Musi mieć UN1219 czyli czysta IPA a widzę że sprzedawcy nie rozróżniają albo celowo udają ze nie wiedzą ze to jest alkohol odpadowy.
 6. Rozumiesz pytanie czy tylko czekasz aż "dowalisz" ? Jeśli nie masz nic sensownego do dodania to zapraszam na fora interia tam jest Twój poziom. Może być byś 99% alkoholu ale mieszanina IPA z metanolem. Takie też widziałem z acetonem - do czyszczenia elektroniki. Są dwie IPA 99% "DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI MAJĄCYCH KONTAKT Z ŻYWNOŚCIĄ" lub "do "dezynfekcja powierzchni w przemyśle spożywczym niemających kontaktu z żywnością". Właśnie taki niuans jest czy to jest skażony czy czysty. Pytanie czy ktoś kupował te tanie i wie co to za mieszania.
 7. Ja zauważyłem ze to zależy do bardzo od drożdży. Jak wstawiałem na drożdżach z Browina to długo były mętne, tak samo miałem z Gozdawa. Lepszy był efekt gdy wstawiałem drugą serie na gęstwie w tedy było lepiej. Teraz używam BULLDOG CIDER SWEET i te moim zdaniem są najlepsze: wychodzi słodki i szybko się klaruję. Tylko nie używać gęstwy do następnego bo już sprawdzone - drożdże się "przetrasowują" i następny wychodzi wytrawny .
 8. Ostatnio pojawiło się mnóstwo ofert na allegro z "Alkohol IZOPROPYLOWY IZOPROPANOL IPA 99% 5L" za około 40-43zł. Ktoś to testował czy to jest "perfumowany" lub skażony. Nie ukrywam ze przez "Covid" strasznie poszedł do góry IPA 99% a teraz wraca cena do normy. Jakie środki typu starsan? Teraz pojawił się SaniPro Rinse (zastępstwo za StarSan) i też się nad nim zastanawiam.
 9. Przecież pisze ze używałem "Pale Ale Clear Choice Extra" a nie coś na klarowanie - takie dostałem na próbę. Po co przelewałem: bo osad był powyżej kranik 4cm nigdy nie wiedziałam takiego osadu a do tego był bardzo miękki lekkie dotknięcie i już się unosił. Mam już Doś dzisiaj przelewania bo zabutelkowałem 2 cydry i zrobiłem 2 piwa. Jutro rano o 4 sprawdzę jak nie ruszą to dodam S-33 bo mam takie na zapas.
 10. US-04 suche uwodnione 20min, wlane i po 20min napowietrzone. To nie jest pierwsze moje piwo tylko pierwsze na słodach clear. Osad już był powyżej kranika i nie wiem czy to było od błędu przy filtracji czy cecha słodów clear. A piwo się sklarowało jak po zimnym przełomie tyle że osad był "miekki" lekko poruszyłem fermentorem a wzbił się na kolejne 4cm
 11. Witam, Potrzebuje pomocy: robiłem piwo na słodach clear i exstra clear, zadałem drożdże i napowietrzyłem. Po 2h zrobił się ponad 4cm osadu, zlałem znad osadu 15l do innego fermentora a pozostałe 5l z osadem zostawiłem. Pytanie moje czy drożdże żyją w toni piwa czy muszę na nowo dodawać drożdży. Jest 3h od zadania drożdży i nie ruszyły jeszcze więc nie wiem gdzie żyją czy są w fermentorze z klarownym piwem czy w tym osadzie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.