Jump to content

szfed83

Members
 • Content Count

  10
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Miasto
  Zabrze

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Po tygodniu od warzenia zlałem troszkę na pomiar BLG, jest już ok 5,5, planuję jeszcze potrzymać na burzliwej z tydzień a później cicha (powinno zejść do 4 BLG). Oczywiście mogłem skonsumować próbkę. Obserwacje następujące: aromat super, cytrus i świeżość, tak jak planowałem (pomijam nuty drożdżowe w nosie i smaku), goryczka jednak nie jest przytłaczająca, nawet bym powiedział, że za mała (zakładany styl AIPA), ale za to jest bardzo długo zalegająca. Jest to moja pierwsza warka i nie wiem jak to będzie się zmieniać w czasie, tzn czy siła goryczy może się zwiększyć? Czy jej długość może się skr
 2. Planuję zlać na cichą i dochmielić. Te 10 dni spokoju to do butelkowania czy przelania na cichą? Teraz podniosę temperaturę burzliwej, finalnie dojdę do ok 23⁰C, jak przeleję na cichą to jaką temperaturę utrzymywać? Czy ostatnia noc cichej na dworze w około 5⁰C to dobry pomysł na cold crash?
 3. Tak, jedna saszetka. Liczyłem w jakimś kalkulatorze to wychodziło bodaj 13g, uznałem że wystarczy 11,5. Dzięki za odpowiedź. 14 w nocy 15,5 w dzień ale temperatury podawane przeze mnie są z tego naklejanego termometru, jak kolega niżej wspominał, niezbyt dokładnego. Dziękuję za dobre słowo. W takim razie jutro będę instalował sondę z mojego meteorologicznego termometru z pomiarem temperatury wewnątrz i na zewnątrz.
 4. Jest to moje pierwsze ważenie. WIKI w etapach fermentacji podaje: faza opadających krążków - zanika proces fermentacji, piana opada, drożdże opadają na dno, lub czasem w przypadku górnej fermentacji unoszą się na powierzchni w postaci zbitego kożuszka. Jest to moment w którym można już rozważać przelanie piwa na fermentację cichą. Poniżej 2 zdjęcia. To z w miarę wysoką pianą zrobione 44 godziny po zadaniu drożdży (rano po zadaniu drożdży zajrzałem pierwszy raz do piwa po 14h i piana była już prawie na maksymalnym poziomie), drugie foto z opadniętą pianą (została tylko na ściankac
 5. Super, liczyłem w kilku kalkulatorach online i wychodziło zazwyczaj pod 95-100 (choć czasem było też około 60, zależnie od metody) ale mam nadzieję że ten program rację i wierzę że wyjdzie coś pijalnego. Dziękuję za poświęcony czas i wszystkim za dobre słowo, było trochę paniki ale już jest dobrze, pięknie sobie bulka w temp 17⁰C i Teraz pozostaje mi wprowadzić w życie powiedzonko "piwowarstwo uczy cierpliwości". Jeszcze jedna kwestia, fermentor stoi w pomieszczeniu z jedym malym okienkiem, owinięty mokrym ręcznikiem. Jako że należy trzymać fermentor w ciemnym pomieszczeniu to powiniene
 6. No tak, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Garnek miał pojemność 9L, wody dałem 3,5L i jeden ekstrakt 1.7L na początku, zostawiając resztę gara na 2 pozostałe ekstrakty dodane na końcówce gotowania. Czy takie nasycenie wpłynie na obniżenie goryczy w finalnym produkcie? Jeśli tak to masz może pojęcie w jakim stopniu? Wiem, że dokładnie nie da się ocenić bo za mało danych i za dużo zmiennych, ale może jakieś c.a.?
 7. No tak, na pewno ta gorycz zapisze się na zwojach. dysponuję tylko garnkiem 9L, 5.1L ekstraktu + 3.5L wody zostawia tylko 400ml miejsca na mieszanie, rozglądam się za czymś większym. To co piszecie o ekstrakcji chmielu vs. gęstość syropu daje pewne nadzieje 😄 Dzięki za pozytywny przekaz bo ja pół nocy kombinowałem jak to dzisiaj rozcieńczyć, a z rana już jest ładny kożuszek i przyjemne bulganie, więc wolałbym już nie narażać tej miksturki. P.S. Czy delikatne dochmielenie na zimno, powiedzmy 50g na 3 dni (a.k. ~9%) drastycznie pogorszy stan goryczy?
 8. Super porcja wiedzy, ale jakbyś mógł jakoś wyjaśnić powyższe zdanie. Ja właśnie uwarzyłem 22l z 3ch puszek ekstraktów. Garnek 9l przez większość czasu jeden ekstrakt i woda. Chmiele w woreczkach z pończochy. Z kalkulatora wychodzi 97ibu, o połowę za dużo niż bym chciał. Sugerujesz że chmielenie w workach obniży o ok 10%, a jak może wpłynąć na finalna goryczkę fakt, że chmieliłem w 9l garnku z 1 ekstraktem?
 9. Witam wszystkich doświadczonych i równie zielonych jak ja. Dzisiaj "uwarzyłem" swoją pierwszą warkę. Czytałem forum , wiki, YT i inne źródła od jakiegoś czasu (ale oczywiście za mało). Zdecydowałem się na użycie ekstraktów (inspirowałem się zapiskami użytkownika Jancewicz ale niestety niedokładnie). Z przygodami ale ogólnie przebiegło nie najgorzej. Po wszystkim (nie pytajcie dlaczego nie PRZED wszystkim) wrzuciłem dane do kalkulatora IBU i wychodzi mi 97 IBU 🤯. Chciałem się upewnić czy dobrze to liczę i czy rzeczywiście (o ile) wyjdzie taki wykręt paszczy. Liczyłem to przy użyciu beer-c
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.