Jump to content

Łoldi

Members
 • Posts

  5
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Łoldi's Achievements

 1. Swoje pierwsze tzw. warki robiłem z brewkitów. Mogłem zatem je robić w domu na indukcji. Chęć zacierania słodów spowodowała potrzebę zakupu czegoś, co pozwoli mi na warzenie w garażu. Wybór padł na niewypasiony model Klarsteina. Wiem, że te droższe modele z pewnością są wygodniejsze, ale jak na początek mój też jest niezły. Trzeba tylko nabrać nieco wprawy i przystosować sposób warzenia do rodzaju zasypu. Pierwsza moja warka w Klarsteinie była porażką. Kocioł odmówił współpracy na początku przerwy 64st C. Wyłączył się i musiałem się szybko przenieść do kuchni na indukcję (powrót do korzeni). Byłem trochę wk...wiony bo nowy i od razu się zepsuł. Okazało się że w b. kiepskiej instrukcji i nie w ojczystym języku przeoczyłem istnienie Reset button. Niestety warka wyszła kiepsko bo zorganizowanie dużego gara, który jeszcze będzie chodził na indukcji oraz przenosiny z garażu do kuchni trochę potrwały i wszystko wystygło. Dlatego wszystkich początkujących użytkowników Klarsteina informuję, że taki przycisk jest i jego wciśnięcie usprawnia gar.
 2. Łoldi

  Łoldi

 3. Witam wszystkich! Z początkiem wakacji tego roku, w trakcie pobytu w Gdańsku odwiedziłem pewną restaurację serwującą piwo własnej produkcji. Było wyśmienite. Postanowiłem, że ja też spróbuję produkcji piwa z myślą o własnych potrzebach. Przygotowania rozpocząłem od wertowania w necie i chyba dobrze trafiłem, bo na blog.kopyra.com. Szybko znalazłem też niniejsze forum i... i zaczęło się. Niestety pora roku była nieodpowiednia a zatem efekty niezbyt dobre. W ciągu upalnego lata od lipca, w tempie ekspresowym "popełniłem" 13 warek. Niestety miałem świadomość, iż temperatury nie pozwolą mi na wytworzenie czegoś bardzo dobrego, ale postanowiłem spróbować. Nabrałem jednak sporo wprawy i skompletowałem trochę przydatnego (i trochę nieprzydatnego) sprzętu. Dzisiaj zrobiłem 14 warkę. Wydaje się, że wszystko szło jak z nut. Efekt zobaczę dopiero po czasie. Postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami dot. popełnionych błędów. Opiszę je w kolejnych wpisach. Może komuś się to przyda. Poprawienie przeze mnie wcześniejszych błędów poskutkowało wynikami.......dzisiejszej warki nr 14. piwo Gose z zestawu na 21 litrów 11,5 blg. Po wysłodzeniu mam nieco mniej bo 20 litrów brzeczki ale 13 brix mierzone refraktometrem po schłodzeniu do 20st.C, co daje około 12,5 blg. I tak zostało postawione na fermentację. Mam nadzieję, że fermentacja też pójdzie dobrze. Dziękuję zatem wszystkim forumowiczom, których wskazówki pomogły mi w opanowaniu podstaw piwowarstwa domowego. Czasami trudno jest na forum coś znaleźć, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo uwarzyć dobre piwo.
 4. Dzięki za kolejne wskazówki. Jutro będę testował to mieszadło (jak na tą chwilę mieszadło ręczne 💪)
 5. Witam Dzięki za ciekawe wskazówki. Jestem bardzo początkującym w warzeniu i użytkowaniu Klarsteina (bez pompki) i miałem sporo wątpliwości co do sposobu jego użytkowania. Twoje wskazówki się sprawdziły jednak mam wątpliwość co do tych temperatur bo jak nastawiam 65stC, to w słodzie jest mniej. Dopiero podbieranie przez kranik i wlewanie na górę daje wzrost. Czy 70stC jest dopuszczalną temperaturą do zasypywania słodu?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.