Jump to content

Mateusz Stelmaszczyk

Members
 • Content Count

  41
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A ile miałeś litrów w fermentorze na koniec?
 2. Teoretycznie wg apki grainfathera móglbyś mieć te 16blg gdybyś zacierał w 17,8L wody i wysładzał 10. Powinno wyjść 20 litrów brzeczki 16BLG, ale przy 80% wydajności i bez strat (co przy tej ilości chmielu chyba jest nieosiągalne). Dziwna receptura imo.
 3. U mnie na początku aż takiej wielkiej różnicy w czasie nie było po przejściu na gfa, ale zdecydowanie są uniwersalne plusy-mogę nawet w trakcie pracy sobie coś prostego uwarzyć Natomiast idzie coraz szybciej i ostatnio 20l IRA 12blg zrobiłem w jakieś 4 godziny+mycie.
 4. Nawet miałem robić na tych wyeastach, ale zostały mi te Nottinghamy i już spróbuję z nimi.
 5. Dzięki, poczytam podesłane linki Nie zależy mi na robieniu starterów z sucharów, po prostu zawsze sprawdzam ilość komórek w drożdżach i zastanawiałem się czy się w taki sposób nie ratować w tym jedynym przypadku.
 6. Jeśli to prawda (podeślesz jakieś źródło gdzie mogę to przeczytać?), to to jest właśnie odpowiedź na moje pytanie. Niemniej w takim wypadku wygląda na to, że nadal brakuje mi tych komórek do objętości mojej brzeczki
 7. Już czytałem, niestety chodzi mi o ten konkretny szczep, bo normalnie suchary w stylu US-05 rehydratyzuję i przy takich warkach styka. Natomiast tutaj widzę, że jest za mało komórek i pewien już nie jestem.
 8. Cześć, W tym tygodniu będę robił Irish Red Ale 12 BLG- celuję w 20-21 litrów. Mam niestety tylko jedną saszetkę LalBrew Nottingham (i nie zdążę kupić kolejnej- w ostateczności przeniosę brewday, ale wolałbym nie). I mam problem z ustaleniem ile tam jest komórek drożdżowych. Producent podaje ≥5 mld w gramie, więc wychodzi mi zdecydowanie za mało. Natomiast kalkulator producenta sugeruje, że potrzebuję nieco ponad jedną saszetkę. Mam suchy ekstrakt i sprzęt do zrobienia starteru, więc pomyślałem że zrobię 1,5l/2l starter i powinno styknąć. Ktoś ma doświadczenie z tym szczepem i mógłby
 9. Gdzieś pod filmem na yt ktoś ich zapytał i napisali, że mają jakąś niespodziankę na ten rok, ale nie planują nowego g30.
 10. Taa, właśnie zauważyłem. No cóż, poczekam. Jak nie będzie w przeciągu paru tygodni to zamówię sobie z oficjalnego sklepu.
 11. Hej, czy kupowaliście łopatkę whirlpoolową do nakładania na wkrętarkę? Z tego co widzę twojbrowar chwilowo nie ma, a chętnie bym kupił coś takiego do napowietrzania brzeczki (no i Whirlpoola, choć tutaj radziłem sobie łygą). Ktoś na forum robi, albo znacie jakiś sklep który coś takiego oferuje? Nie musi być grainfatherowy.
 12. Trudno, będę czytał analogowo w takim razie Dzisiaj zamówiłem, szanuję mocno za tłumaczenie i całą inicjatywę.
 13. Nie, bo wyraziłeś się nieprecyzyjnie cyt. Bardzo zgrabne, podajesz w kalkulatorze początkowe BLG i końcowe, kalkulator wylicza przybliżoną zawartość alkoholu. A nikt o to nie pytał.
 14. Jednak nie mówimy o tym samym. Chodziło o obliczenie rzeczywistego BLG, na podstawie wskazania refraktometru z próbki piwa zawierającej już alkohol (który przekłamuje wskazania refraktometru). To, że da się obliczyć alkohol na postawie OG i FG czy BLG początkowego/końcowego to przecież jasne. Ale najpierw trzeba znać te wartości, a refraktometr podaje FG/końcowe BLG (czy raczej Brix) błędnie. @punix ok, znalazłem kalkulator, chętnie sobie go potestuję Jak działa, to super, można sobie piwa nieźle zaoszczędzić. Ja pamiętam robiłem OS Silesian Porter (tak się nazywa)
 15. Tylko ze wynik na refraktometrze jest zaburzony przez zawartość alkoholu, której przecież nie znamy, a którą możemy wyliczyć tym, co mierzy refraktometr. Podrzuć jakimś linkiem albo wyjaśnieniem, bo na razie wydaje mi się, że to jednak niezbyt zgrabne rozwiązanie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.