Jump to content

Paweł Kowalski

Members
 • Content Count

  16
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Paweł Kowalski

 1. Ten drugi to ten manualny co na zdjęciu widać, oraz jeszcze mam trzeci DS18B20 po środku wysokości wymiennika ciepła. Te dwa mają podobny pomiar.
 2. A ja z pytaniem niby w temacie, ale nie do końca Na jakiej wysokości umieścili byście termometr w takim fermentorze? Czerwone pole to wymiennik ciepła w środku, zielone pole to mój termometr (kapilara + DS18B20). Jak grzałka grzeje to mam różnicę temperatur ok 5 stopni nawet. Cały fermentor zaizolowany. Różnica wysokości pomiędzy moim termometrem a dołem wymiennika ciepła - ok 2cm. Możliwe, ża na tych 2 cm aż 5 stopni różnicy się robi?
 3. Tylko jakie dysze? Przeglądam i wyceniam obrotowe dysze myjące, to albo cena powala, albo ciśnienie potrzebne 5 bar. Nie mogę znaleźć niczego co by tylko rozpylało środek czyszczący i dało by się to zasilić zwykłą pompą magnetyczną 10W. Znacie jakieś gotowe rozwiązanie, czy nie ma takich cudów?
 4. Takie jak ten: https://www.expondo.pl/royal-catering-pojemnik-fermentacyjny-30-l-agregat-chlodniczy-10011529 Ręcznie nie bardzo, gdyż nie mam szansy dojść do wszystkich zakamarków, tym bardziej zawory. Wybrałem więc PBW. Tylko rozrabianie 30l roztworu jest średnio ekonomiczne. Czy jedynym sposobem jest zrobienie np. 5l roztworu i potrząsanie w nadziei że wszystko obmyje? Trudno też o dokładne i długotrwałe potrząsanie, bo mało poręczny jest. A co gdyby to był fermentor 150l? Wtedy podniesienie go nie wchodzi w grę. Jak się to czyści? Czy takie zbiorniki mają specja
 5. Kto używa fermentora stożkowego z wężownicą wewnętrzną ręka do góry! Nie macie problemu z utrzymaniem równomiernej temperatury? Ja mam ustawioną histerezę 0.5 stopnia, cel 19 stopni a temperatury jak widać na obrazku. Co więcej, jak załączy się grzanie to na manualnym termometrze T1, który znajduje się 4cm wyżej widzę nawet 26 stopni. Na wykresie temperatura z T2 i to ten czujnik steruje grzeaniem. Fermentor ze stali nierdzewnej, zaizolowany 1cm pianki. Też tak macie? Sorry za rysunek odręczny, ale to do dodatkowo ważne to poziom piwa wewnątrz. T
 6. Wracając jeszcze do mojego zdjęcia - czy to wygląda w miarę ok? Wystarczy odlać górną warstwę, czyli brzeczekę, zabełtać i zadać obliczoną ilość? Czy dobrze oceniam, że nie widać tu martwych drożdży? Gdyby były to należy gęstwę przemyć aby się ich pozbyć?
 7. Dzięki za szybką odpowiedź. Spróbuję na kolejnej warce zadać obliczoną ilość.
 8. Poradźcie coś, pierwszy raz robiłem gęstwę na próbę. Coś tam poczytałem, coś tam pooglądałem, ktoś mi doradził aby zlać i wlać i będzie dobrze. No i nie było. Drożdże US-05, suche, uwodnione. Po zlaniu na cichą (OG=14 BLG) przelałem wszystko z dna fermentora do zdezynfekowanych słoików (zewnętrzna część fermentora dezynfekowana, ręce też). Wyszło tego 0,9l + 0,4l. Wygląda tak jak na obrazku. Dokładniej na zdjęciu jest pierwszy słoik. Co się do niego nie zmieściło poszło do drugiego. Ok 2 tygodnie później robiłem inną warkę. 70% warki zadałem świeże US-05 z saszetki, a 3
 9. Jesteś pewien? Wszędzie piszą, że Starsan do aluminium i miedzi (pewnie między innymi) nie nadaje się. W dodatku sód reaguje z miedzią. Chemikiem nie jestem, dlatego mam obawy. Dobre ogólnie, czy dobre w porównaniu z PBW/GrainfatherCleanerem podczas czyszczenia GF?
 10. W jaki sposób czyścicie GF? Metoda i chemia zalecana przez producenta jest nieskuteczna. Po kilkunastu warkach garnek po czyszczeniu na oko jest czysty, ale w zakamarkach pozostaje brud. A jeśli widzę go w takich miejscach to w chłodnicy jest na pewno. Na wewnętrznej stronie wężyków także niewesoło. Takie elementy jak sitko i filtr przed pompą to łatwo w NaOH wykąpać, ale co z resztą? Z czego jest wykonana chłodnica i czy powinna przeżyć mycie w NaOH? Czy czyścicie regularnie pompę?
 11. Witam,

   

  Potrzebuję fałszywe dno do GF30, czyli siatkę drobniejszą niż standardowa płytka perforowana. Czy mogę coś takiego zamówić?

  I hopstoper też by mi się przydał.

   

  Paweł

 12. Najlepiej to jakiś taki na 1-wire, aby podpiąć do jakieś logiki. Można kupić taką kapilarę i na końcu termometr wrzucić i całość na zakrętce przymocować: https://pl.aliexpress.com/item/4000147433341.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4f5cf98dwXgpld&algo_pvid=c4a8fda7-eb13-46a6-a09c-eb0c590ce29a&algo_expid=c4a8fda7-eb13-46a6-a09c-eb0c590ce29a-3&btsid=0b8b15ea15993934812925374e6cd6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ ...albo może jakieś lepsze metody są? EDIT: Ok, mam: https://pl.aliexpress.com/i/4000242131097.html
 13. Przepraszam za głupie pytania, ale: 1. Czy można fermentować w Fermzilli nie pod ciśnieniem? Jak? 2. Czy są gotowe patenty na czujnik temperatury do Fermzilli? Z tymi PETami to faktycznie tak źle jest? Jak to się czyści?
 14. Wygląda sensownie. Pewnie w tym niedrogim "Royalu" nie jest tak pięknie. Jeśli ktoś go ma, to proszę o fotkę wężownicy.
 15. Chłodzenie w skrzyni chłodzi od zewnątrz, a wężownica od środka. W przypadku chłodzenia od zewnątrz, piwo nie ma żadnego zewnętrznego źródła ciepła, poza samą fermentacją. Po jej zatrzymaniu można liczyć że temperatura wyrówna się w całym zbiorniku. W przypadku wężownicy masz stałe źródło ciepła na zewnątrz zbiornika, którego "wydajność" jest odwrotnie proporcjonalna do skuteczności izolacji. Dodatkowo oczywiście fermentacja podnosi temperaturę. Dlatego wydaje mi się, że pomysł z utrzymaniem temperatury otoczenia będzie zawsze lepszy. Oczywiście to tylko moj
 16. No właśnie. Pytałem, ponieważ aktualnie utrzymuję temperaturę fermentacji dzięki izolowanej skrzyni na 2 fermentory, która jest chłodzona/grzana powietrzem (4 zestawy ogniw termoelekteycznych). Jak nie zrobiłem wentylatorów mieszających powietrze wewnątrz to miałem nawet kilka stopni różnicy temperatury w zbiornikach między górą a dołem. Dlatego coś nie mam zaufania do takiego zbiornika z wymiennikiem, bo tu nie tylko góra/dół będzie różnica, ale dodatkowo środek/ścianki. Pytanie jak duża, jeśli np. w pomieszczeniu będzie 26st a czynnik chłodzący będzie miał 18st. Oszacować to nie łatwo, więc
 17. No właśnie, jak to jest z wężownicą w fermentorze? Czy to nie jest tak, że temperatura będzie bardzo nierówna, tj. bliżej ścian zbiornika zbliżona to temperatury otoczenia, a tylko przy wymienniku ciepła będzie taka jaką chcemy?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.