Jump to content

Bartol

Members
  • Content Count

    4
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Spławik. Powtarzam zawsze pomiar 3 razy i staram się trzymać probówkę pionowo. -ekstrakt początkowy ok. 15-16 BLG -litrów w przepisie (https://wiki.piwo.org/American_IPA_(Hops_Hops_Hops),_Krzysztof_Kula_(kuli)) powinno wyjść 20, natomiast mi wyszło 19, może ciutke poniżej kreski. -drożdży jedna saszetka - safale us-05 i domyślam się że tutaj to mogło być za mało, bo gdzieś czytałem, że w piwach powyżej 15 BLG początkowego ekstraktu lepiej dać dwie saszetki, ale zmieszałem jedną z wodą w temp pokojowej i po 40-45 minutach (troszke sie opoznilem ze schladzaniem) zadałem je do brzeczki -temperatura fermentacji utrzymuje się w granicach 18-20 stopni - fermentacja trwa już 10 dni
  2. Odświeżam żeby nie śmiecić nowymi wątkami: Aktualnie od dobrych 3 - 5 dni BLG nie spada, zatrzymało się na 6. Piwo po spróbowaniu ma trochę mydlany, i taki bardzo przypominający smak zacieranego słodu, chmiele też czuć, ale są one zakryte wręcz tym słodowym smakiem. Czy ktoś miałby jakiś pomysł co mogło pójść nie tak?
  3. Kamień z serca, dziękuję bardzo!
  4. Czołem! Jestem w trakcie swojej pierwszej warki i mam problem, otóż po 3 dniach od zadania drożdży US-05 fermentacja jakby przestała zachodzić. Pierwsze dwa dni przez rurkę bulkało bardzo często raz na 5-6 sekund, a także można było zaobserwować warstwę piany, niezbyt dużą bo do 1 - 1.5 cm. Teraz zamiast w miarę widocznej warstwy piany jest jej cieniutka warstewka bezpośrednio na tafli brzeczki wraz z nieco większymi wysepkami. Jeśli chodzi o Blg to z ok. 14 spadło do 9 przez te 3 dni. Brzeczke napowietrzałem, wstrząsnałem kilka razy. Temperatura fermentacji 18-20C. Drożdże zadane były w temperaturze ok. 28C. Moje pytanie: czy jest się czym martwić? Wszystkim radzącym serdeczne dzięki za pomoc!
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.