Jump to content

Bartol

Members
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

About Bartol

 • Birthday 06/18/2000

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2020
 • Liczba warek
  4
 • Miasto
  Urzędów

Kontakt

 • Imię
  Bartosz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć! Chciałem zapytać, czy to jest możliwe? Tzn. spodziewam się, że dałoby się too zrobić. Natchnęło mnie przy czytaniu o historii polskiego piwa. Czy może ktoś próbował uwarzyć piwo ze słodem orkiszowym? Czy dało to inne efekty niż pszenica? Serdecznie dzięki za każdą pomoc!
 2. O chmieleniu wiedziałem, natomiast nie o przyprawianiu. Dzięki serdeczne, jeśli wyjdzie to się pochwalę!
 3. Cześć! Chciałbym się zapytać: ma to sens? Piwo stoi w fermentorze dobre 2 miesiące (nie miałem czasu zabutelkować) i dojrzewa. Alk ~7%, chciałem doprawić je, bo w smaku jest troche mało piernikowe. I tak muszę przefiltrować jeszcze przed rozlewem, dlatego pytam: czy na zimno przyprawianie na tydzień-dwa przed butelkowaniem ma jakąkolwiek racje bytu? Piwo przyprawiałem pod koniec gotowania.
 4. Cześć! Chciałbym radzić się was, czy piwo fermentujące w 22 st. C temperatury otoczenia ma rację bytu? Używałbym belgów. Na lodówkę i kontrolę temperatury nie mam póki co funduszy, z miejscem też kiepsko także styropianowe skrzynki też nie bardzo wchodzą w grę. Jest sens? Za każdą odpowiedź dziękuję.
 5. Cześć! Chciałbym zapytać czy długie przebywanie piwa przed refermentacją w szczelnym fermentorze może spowodować infekcje? Jest to piwo które raczej nadaje się do leżakowania (Christmas Ale). Nie jest to styl który szybko traci swoją świeżość. Kolejną rzeczą która się do tego ma jest gęstwa. Czy powiedzmy po takim staniu piwa przez 3 tygodnie do miesiąca, drożdże nadal będą zdatne do zebrania gęstwy? Pytam bo nie ma mnie długo poza domem i wracam dopiero na święta. Serdeczne dzięki za każdą odpowiedź.
 6. Bartol

  Bartol

 7. Mały update, nie będę się rozwodził nad warkami z przepisów(chociaż wieczna chwała i cześć ich twórcom ), bo nie taki mam zamysł w prowadzeniu zapisków, dopiero teraz powoli zaczynam rozwijać skrzydła i bawić się przepisami, po żółtodziobowemu, ale robię coś swojego, dlatego Warka #2 : Weizen z przepisu, niestety nie pamiętam jakiego. Doszło do kuriozalnej pomyłki bo pomyliłem 60' z 0' przy zacieraniu, i zamiast goryczkowego weizena wyszedł lekki kwasek, czy to od lactobacillusa, czy od innego cholerstwa nie wiem, ale tak poza tym to całkiem rzeźki i przyjemny, nawet bananowy, goździkó
 8. Ok, to pszeniczny podaruje, i może reszte zostawie jak jest. Dzięki serdeczne jeszcze raz!
 9. Faktycznie z płatkami przesadziłem, doczytałem, że max 30%, a nie chce kłopotów więc zmniejszyłem do 25%. Mam jodynę, to będę kontrolował zacieranie aż do negatywnego wyniku. Zamiast jęczmienia palonego ostało mi się słodu czekoladowego 100g z poprzendniej warki, więc może dodam zamiast tego. I żeby BLG za bardzo nie spadło po zredukowaniu ilości płatków, dodaje 0.5 kg pszenicznego. Będzie to mocno odczuwalne jak dam pszeniczny zamiast karmelowego? Czy przyprawy i tak nie przykryją ewentualnych różnic? Dzięki za odpowiedź.
 10. Mała aktualizacja receptury mając na uwadze sugestie bardziej doświadczonych kolegów @anatom i @Gawron: Zasyp na 20 L: - Pale Ale - 4.3 kg ; 59% - płatki owsiane - 2.3 kg; 32% - Carafa Special III - 0,45 kg; 6% - jęczmień palony - 0,2 kg; 2% Zacieranie: -40 min 68C -15 min 72C - mash out 78C W teorii BLG początkowe: 17.5 Chmielenie: - EKG - 45g 60' - przyprawy piernikowe, zaktualizuje jak dokładnie przemyśle całty ten miks, ale w 15' IBU z chmielu 21, z przyprawami pewnie skoczy troche wyżej. Drożdże: 2 saszetki
 11. No nic, tak myślałem. Dzięki!
 12. Cześć! Mam gęstwę w słoiczku dosyć małym po US-05 przechowywaną stale od tamtego czasu w lodówce, wszystkie drożdże na dnie, płyn nad nimi klarowny. Chciałem uwarzyć Christmas Ale na niej w nadchodzącym tygodniu, pytanie tylko - czy od sierpnia ona przypadkiem już totalnie nie zdechła? Wiem, że prawdopodobnie nie mam na co liczyć, ale już chwytam się wszystkiego, żeby móc zrobić mocniejsze piwo na zime. Osadu drożdżowego będzie po odlaniu płynu jakoś na oko 100g, może ciut więcej. Jest szansa to rozbudzić? Za wszystkie odpowiedzi dziękuję!
 13. Myślałem, że chodzi o zasyp, aromaty z zasypu😅. No nic, przepraszam za wprowadzenie w błąd.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.