Jump to content

Łachim

Members
 • Posts

  492
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Łachim last won the day on January 10

Łachim had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2020
 • Liczba warek
  35+
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

968 profile views

Łachim's Achievements

 1. Zobacz raport z ujęcia wody, może masz bardzo twardą wodę. Wtedy raczej lepiej robić na źródlanej.
 2. Nieprzerobiona skrobia jest mocno niepożądana, dlatego sam słód owsiany do zatarcia płatków to może być za mało (pszeniczny jest lepszy, bo ma dobrą siłę diastatyczną). Zmętnienie w NEIPA ma pochodzić od kompleksów polifenolowo-białkowych, czyli kombinacji chmielenia z zasypem.
 3. Nie do końca jest to takie proste przełożenie, bo wpływ ma też faza fermentacji i metabolizm drożdży w danym momencie. Po 2-3 dniach już raczej estry i wyższe alkohole się nie pojawią, to się dzieje raczej wtedy, gdy drożdże wpadają w "szał". Warto dodać co do klarowności, że niezłym pomysłem, zwłaszcza w stylach brytyjskich, jest klarowanie żelatyną lub karukiem. U mnie efekty były rewelacyjne.
 4. Jeśli jest dużo zawieszonych drożdży, to wpływają na smak i odczucie pełni. Tak, podniesienie temperatury może pobudzić drożdże. W ogóle S-04 ponoć zachowują się dobrze puszczone w wyższych temperaturach, dają też więcej estrów - ale chodzi raczej o wcześniejszy etap. W ogóle po co chcesz przelewać na cichą?
 5. Tak, jak pisał @Wuuu, dodatek owoców niejednokrotnie obniży blg. Ale jeśli dodajesz owoce z 19g cukru na 100g, to powinno podnieść blg piwa z 13, a nie obniżyć.
 6. Bo te cukry resztkowe to w dużej części dekstryny, które są praktycznie niesłodkie, za to drożdże opadając ściągają trochę goryczki, zależnie m.in. od szczepu mniej lub więcej.
 7. Kegi typu cornelius są w co najmniej 3 pojemnościach - 18 l, 11 l, 9 l. Wszystkich używam i generalnie nie ma się czego przyczepić, bez problemu wchodzą 2 do lodówki (zależy od wymiarów).
 8. W dodatku w ten sposób w początkowej fazie fermentacji można z powodzeniem zbierać drożdże z nawet bardzo mocnych piwach. Zbierałem gęstwę bodajże z tripla ok. 20 blg i zadałem do quadrupla 23 blg, wyszło bardzo dobrze. Z dna to by pewnie nie było czego zbierać.
 9. Enzymy mogą się pojawić od chmielenia na zimno (hop creep) lub ewentualnie gdyby się pojawiły jakieś dzikie drożdże. Refermentacja czasem potrafi wznowić fermentację, jeśli była zatrzymana, ale sama z siebie nie spowoduje, że drożdże zaczną przerabiać dekstryny, bo to wymaga odpowiedniego enzymu, który mają drożdże z genem STA-1.
 10. Można jeszcze poczekać, chociaż niewykluczone, że niżej nie zejdzie. Jak natleniałeś brzeczkę?
 11. Osad tworzy się m.in. przy refermentacji. Ograniczysz trochę przez cold crash/lagerowanie, ale tak całkiem bez to by się dało jakbyś rozlewał nagazowane piwo z kega.
 12. Z tego co czytałem, cynk jest ważny m.in. dla metabolizmu drożdży, więc można podejrzewać, że także ta kwestia może mieć wpływ na efekty fermentacji. Mówiąc po naszemu, określiłbym to jako "zła kondycja drożdży", z typowymi konsekwencjami. Pod hasłem "yeast zinc deficiency" w internecie jest sporo artykułów, chociaż raczej chyba trudnych do przebrnięcia. Pamiętajmy, że drożdże od producenta mają odpowiednie rezerwy składników mineralnych i energii, ale te rezerwy są później zmienne po kolejnych fermentacjach i są zależne m.in. od składu brzeczki.
 13. Na kondycję drożdży, zwłaszcza przy kilkukrotnym używaniu gęstwy, na wpływ też stosowanie pożywki. W szczególności chodzi o cynk, którego sam słód nie dostarcza w ilości optymalnej dla drożdży. Niedobory kumulują się w kolejnych pasażach i potem dają o sobie znać.
 14. Generalnie większość stylów może stać długimi miesiącami w lodówce, a znaczna część z nich tylko przez to zyska. Ogólnie mówiąc kegowanie, zamknięte transfery i przechowywanie w warunkach chłodniczych to jedna z najpewniejszych metod przechowywania piwa.
 15. Z niczego to się nie wzięło - albo infekcja albo utlenienie, ale to drugie raczej by miało inne symptomy. Piwo nie jest dobrym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów i infekcja potrafi się rozwijać miesiącami. Niejedna zainfekowana warka zdąży być wypita zanim da oczywiste objawy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.