Jump to content

janjakub

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

 1. Na wiki jest świetny artykuł na temat zacierania jedno-temperaturowego. W załączniku tabela z danymi o które pytasz.
 2. Miałem zamiar rano jeszcze wszystko przeliczyć. Zrobiłem to teraz i oto plan: 45g w piątej minucie, 25g na ostatnie dwadzieścia minut, 30g zostawię na kolejną warkę. Ciekaw jestem bardzo tego chmielu. Szukając informacji na jego temat trafiałem tylko na internetowe profile pewnej kobiety, która nazywa się tak samo, tj. "Chmiel Crystal". Nie nazwał bym syna Chmielem Lubelskim, ale nie ważne. Czy mi odpowiada dowiem się za dwa miesiące dopiero, jak piwo dojrzeje.
 3. Dziękuje za plusa, a przede wszystkim za pomoc. Warka nr 2 po 36 dniach w fermentatorze i zejściu do 4,6 poszła do butelek. Zostało mi po niej 2/3 saszetki s-04, więc jutro zabieram się za warzenie czegoś takiego: Warka nr. 3. "Piwo". Piwo warzone 29.12.2010 Skład: - pilzneński 2,00 kg - monachijski typ I 1,00 kg - monachijski typ II 1,00 kg - chmiel crystal (granulat) 100g - safale s-04 Zacieranie: -67°C 90' Chmielenie: 70 min 60g Crystal na początku gotowania 40g Crystal pod koniec gotowania
 4. Udało się! Zwiększyłem pojemność startera do 1 litra i zostawiłem go na noc. Po nocy pracował już na całego. Wymieszałem go i wlałem do fermentatora, było to wczoraj rano. Dziś po 24 godzinach zmierzyłem Blg. Spadło o 1,1, do 4,9. Udało się wznowić fermentację. Poczekam jeszcze kilka dni, niech drożdże dojedzą co mają dojeść, potem do piwnicy na jeszcze kilka niech się wyklaruje i wreszcie, po czterech tygodniach odzyskam fermentator. Będzie można coś nowego uwarzyć.
 5. Problem z zatrzymaniem fermentacji warki nr 2 postanowiłem rozwiązać tak: Kupiłem dziś paczuszkę safale s-04. Przeprowadziłem rehydratację około 1/3 paczki, następnie wlałem do tego około 100ml młodego niedofermentowanego piwa. Wymieszałem porządnie, przykryłem i odstawiłem na dwie godziny. Na powierzchni pojawiają się bombelki. Przez szklankę widać też jak podrywane są osady z dna. Nie bardzo jednak wiem co dalej z tym zrobić. Możliwości są dwie: -wlać do fermentatora już teraz, -zwiększyć objętość powiedzmy do litra i zostawić na noc. Instrukcje postępowania w takiej sytuacji n
 6. Dzięki za pomoc. Zostaje więc zapoznanć się z działem "niedokończona fermentacja ", bo coś z tym zrobić jednak muszę. Jak ktoś kiedyś ładnie powiedział "ekspert to osoba, która popełniła już wszystkie możliwe błędy". Sporo jeszcze przede mną.
 7. Fermentacja rozpoczęła się po trzydziestu minutach. Po trzech dniach piana opadła już całkowicie i nie było żadnych widocznych oznak pracy. Czwartego dnia postanowiłem więc przelać. Wszystko się zgadzało, nawet producent wspominał, że fermentacja może zakończyć się szybko. Jak rozumiem było to błędem?
 8. Drożdże Danstar Windsor, czyli warka nr 2. Po czterech dniach burzliwej i siedemnastu cichej, blg wynosi 6. Utrzymuje się takie już od dwóch tygodni. Byłem przekonany, że coś się tam dzieje, bo bulgocze radośnie. Jutro przelewam do butelek. Na wszelki wypadek dodam tylko 100g cukru, piwa jest 20l. Mam też dwa pytania do bardziej doświadczonych piwowarów: - z kąd bulgotanie, jeżeli drożdże nie pracują? Temperatura jest stała, fermentatora nie ruszam, niema też najmniejszych oznak infekcji. Nadmiar gazów wydobywa się raz na 10 minut. -czy jest to sytuacja granatogenna? Pytam,
 9. Nowe wieści. W trakcie oceny nagazowania skończyła się warka nr1. Zostały mi w prawdzie dwa i te postanowiłem zachować aż dojrzeją, ale żeby sprawdzić czy dojrzały trzeba by spróbować. Nie wróżę im tym samym zbyt długiej przyszłości. Wspomnieć też muszę, że ta warka wcale nie była idealna. Za dużo było wszystkiego z wyjątkiem wody, której to było za mało.
 10. Witam wszystkich. Oto zapiski z młodego jeszcze mikrobrowaru, który nie powstał by gdyby nie wasze zapiski. Nazwy nie posiada jeszcze. Kwestia czasu. Piwowarów na razie jest tu dwóch. I tak jeszcze kilka warek pozostanie. Warka nr. 0. Brzęczyszczoszek - Zemsta sacharozy. Coopers lager (górnej fermentacji) ugotowany z 470g cukru. 20l. Tydzień burzliwej. Blg spadło z 10,5 do 2. Zielone piwo w smaku było po prostu podłe. Zabutelkowane z 170g suchego ekstraktu. Ekstrakt lepiej najpierw rozpuścić. Strasznie się do wszystkiego lepi. Po tygodniu od zabutelkowania piwo tr
 11. Dziękuję za pomoc. Warka będzie 10-13 litrowa. Z obliczeń wynika, że powinienem wsypać zamiast 15g Marynki, 27g Lubelskiego.
 12. Przygotowując się do pierwszej warki popełniłem błąd. Zamiast Marynki kupiłem Lubelski. Warka ma się składać w 2/3 ze słodu pilzneńskiego i w 1/3 z monachijskiego. Da się uwarzyć gorzkie piwo bazując tylko na chmielu aromatycznym, czy znów czeka mnie wyprawa na drugi koniec... miasta?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.