Jump to content

Szagi

Members
 • Content Count

  94
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Szagi last won the day on July 28

Szagi had the most liked content!

About Szagi

 • Birthday 01/20/1992

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  3
 • Miasto
  Czechowice-Dziedzice

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam, Ja mam prawdziwie głupie pytanie. Jak utylizujecie NaOH? Normalnie do kibla i tyle?
 2. Witam, pytanie na dziś w sprawie infekcji. Jakie jest ryzyko zatrucia zainfekowanym piwem? Pytam z ciekawości bo gdzieś czytałem że jak jest pleśń to kibel a jak nie ma to zależnie od tego czy smak i aromat jest odrzucający czy nie. W dużym skrócie wychodzi że infekcje mają wpływ na walory smakowo estetyczne ale nie na zdrowie?
 3. Sytuacja z temperaturą wygląda tak ze po zabutelkowaniu stało w 17-18 stopniach. Potem ktoś mi zrobił psikusa i zrobił straszny przeciąg w piwnicy - 2 dni temp była około 15 stopni nim to wyłapałem. Przeniosłem i obecnie stoi już tydzień w 19-20 stopniach.
 4. Witam, Mam taki problem. Początkowe BLG 14.5 Końcowe 4.5 Zabutelkowane z dodatkiem 6g cukru na litr. Stoi to już ponad 2 tygodnie i nagazowanie jest wręcz znikome, zero piany. Czy są jakieś sposoby by ratować nagazowanie? Czy wpływ stosunkowo wysokiego BLG końcowego wydłuża proces nagazowania??
 5. Rozlewane rurka z zaworem grawitacyjnym - brak możliwości utlenienia (jak na warunki domowe oczywiście). Generalnie tak, dodaje ekstrakty na włączonym gazie ale cały czas mieszam je w garnku. Ps to zdjęcie szklanki nalane prosto z fermentora - popijałem przy rozlewie ;D
 6. Zadane dziś w 21 stopniach do witbiera z ekstraktów z partial mash (były rezerwą dla gęstwy drożdżowej z FM20, która okazała się nie do użytku ;( ). Jak tylko coś z tego wyjdzie to zedytuję o wyniki eksperymentu.
 7. Witbier z homebrewing: 40g granulatu chmielu Sybilla 1,7kg ekstrakt słodowy płynny pszeniczny 1,2kg ekstrakt słodowy płynny jasny 10g kolendry 30g curacao 400g płatki owsiane 400g słód pilzneński śrutowany Wczoraj warzyłem to samo i wg moich spostrzeżeń: - ekstrakt jasny nie do końca jest jasny, - przed rozpoczęciem gotowania brzeczka była znacznie jaśniejsza, - po dodaniu przypraw i chłodzeniu brzeczka wyraźnie zrobiła się ciemniejsza. Możliwe że to kolendra rozbita zbyt mocno przyciemnia piwo?
 8. Czyli moje za długo przetrzymałem bo ponad 25 dni łącznie. Ale już w butelkach. Tylko wyszło jakieś takie ciemnawe ;/
 9. Łącznie to piwo jest już 22 dni na fermentacji. Przez pierwsze 19 dni w temperaturze 18 stopni a teraz ostatnie 3 dni w 20 stopniach. Podejrzewam że trzeba było wcześniej podnieść temperaturę. Drożdże to Fm20 (białe walonki) - bez startera. Chciałem uniknąć przelewania. Ale skoro przelanie na cichą może być rozwiązaniem to może rzeczywiście to zrobię.
 10. Jest przefermentowane ale z 12 do 4.5 czyli stosunkowo płytko. Gdzieś czytałem że dodanie cukrów prostych czasami pobudza drożdże do wznowienia fermentacji - stąd moje pytanie.
 11. po trzech dniach w 20 stopniach piwo sobie bulka od czasu do czasu ale cukru nie ubywa. Nadal 4.5BLG. Czy istnieje ryzyko że jak to zabutelkuję i dodam surowiec do refermentacji to drożdże jednak chwycą się tych pozostałych cukrów złożonych? Innymi słowy czy powinienem zamiast zakładanych 7g/L dać np 6 albo nawet 5??
 12. Trochę odkopuje temat ale mam taki dysonans trochę. Z jednej strony gdzieś czytałem że brzeczkę można wlać do pozostałej piany po star San o wtedy stanowi pożywkę dla drożdży. A z drugiej czytam jak to starsan idealnie zabija drożdże ;D Zostawiacie piane po starsan (lub zamiennikach) i nalewanie do niej brzeczkę lub piwo w wypadku butelkowania??
 13. Witam, Czy ktoś finalnie ma jakieś doświadczenia z tymi drożdżami? Bo trochę omyłkowo zamówiłem je pod zestaw na Witbiera (jako zapasowe jeżeli gęstwa z Białych walonków się nie nada).
 14. Pokrywka w tym piwie nie była w ogóle ściągana - plus przezroczystego wiadra. Jedynie rurkę wyciągałem ma czas zlewania na pomiar blg. Zlewalem łączenie 3 razy - 2 dni pod rząd 5 dni temu i wczoraj raz. Teraz potrzymam dwa dni w 20 stopniach potem sproboje dwa dni w 22 i zabutelkuje.
 15. To nie zdziwienie tylko zmieszanie (tak nazywa się ta emotka tutaj ) Jeżeli bulkanie nie jest już oznaką fermentacji to czy trzymanie tego dłużej w. Fermentorze niesie jakieś ryzyko?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.