Jump to content

Koneser_

Members
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wszystkich źródeł niestety nie jestem w stanie podać, bo czytałem wyrywkowo wiele stron. Z tego co pamiętam, w którymś odcinku Alchemii było o tym mówione, Brulosophy przeprowadził eksperyment na ten temat https://brulosophy.com/2017/01/23/biotransformation-vs-standard-dry-hop-exbeeriment-results/ , Jabeerwocky na youtube w odcinku "Piwo chmielone na zimno" również poruszyło tę kwestię, http://www.milkthefunk.com/wiki/Hops#Hop_Derived_Compounds_In_Beer_and_Biotransformations ( tutaj nawet wspominają, że biotransformacja może mieć niewielkie znaczenie na cechy aromatyczne piwa ), na youtube na
 2. Biotransformacja nie przebiega z użyciem każdego szczepu drożdży, a jestem prawie przekonany, że piwo na US-05 nie uzyska z tego żadnych benefitów. Dla początkującego piwowara(w tym też i mnie) to niepotrzebna komplikacja całego procesu. Na twoim miejscu całkowicie pominąłbym biotransformacje i wrzucił wszystko po zakończonej fermentacji burzliwej. Skoro warzysz 3 NEIPKI to możesz przeprowadzić eksperyment, w jednej wrzuć chmiel na burzliwą fermentacje i porównaj odczucia. Bardzo dobra NEIPA wyjdzie i bez wrzucania chmielu na burzliwą .
 3. Tak, później standardowo jak najszybciej schładzasz brzeczkę.
 4. Schładzasz chłodnicą do około 72 stopni, wyłączasz ją i wrzucasz chmiel. Chmiel przetrzymujesz około 20 minut i mieszasz co około 2 minuty, żeby oddał jak najwięcej od siebie. Z ciekawości mógłbyś podesłać jaki zasyp użyłeś do tego New Englanda?
 5. Na twoim miejscu odwróciłbym proporcje i więcej sypnął w temperaturze ~72 stopni na około 20 minut. O goryczkę się nie przejmuj, w mętnych piwach wychodzi ona wyższa niż powinna. Ostatnio sypnąłem wyłącznie 150g chmielu na hop stand i goryczka była dość zaznaczona. Nie dam tutaj głowy ale, może to wynikać z większej ilości polifenoli zawieszonych w piwie.
 6. Teraz wygląda trochę lepiej. IBU wyjdzie około ~45, tak jak mówiłem nie sugeruj się kalkulatorem goryczki dla hop standu - możesz nawet pominąć w obliczeniach chmiel wrzucony na whirlpool, bo z tego dostaniesz niewiele IBU. Jeszcze wyrzuciłbym z whirlpoola Warriora i ewentualnie użył na goryczkę w następnej warce.
 7. Nie mam dużego doświadczenia, ale dla mnie zasyp wygląda w porządku, choć ja pozbyłbym się karmelu. Musisz wziąć pod uwagę, że hop stand w 75 stopniach podniesie minimalnie goryczkę - kilka IBU, co może być za mało jak na styl.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.