Jump to content

smola

Members
 • Posts

  608
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by smola

 1. Nie. Zacieraj, robiłem z ciemnego bruntala i strasznie słaby stout wyszedł. Przy zacieraniu masz nieograniczoną możliwość dodania różnych słodów, a tym samym wpływu na smak Twojego piwa.
 2. Średnio liczę, że potrzeba 0.27kg ekstraktu na 1 stopień BLG przy warce 20 litrów
 3. O widzisz, nieświadomie polepszam swoje weizeny, bo jako jedyne są wtórnie fermentowane w butelkach 😃. Wszystkie inne wysycam sztucznie.
 4. Jak ktoś szuka, to w dosyć przyzwoitej cenie jak na obecne czasy, kegi corneliusy
 5. Mnie też to dziwi, ponieważ wszędzie gdzie czytałem, a to się u mnie sprawdza, jeśli schłodzone piwo pieni się przy wyszynku to zwiększam ciśnienie i problem znika.
 6. Jeśli na trzy różne wysycenia, to dodatkowo brałbym manometry takie, jak @Suchejroozaproponował. Na tym przykręcanym ustawiasz najwyższe ciśnienie dla danego piwa i podłączasz trójnik. Z reduktora do piwa o najwyższym wysyceniu oraz poprzez manometry do kolejnych piw o mniejszym wysyceniu. Poprzeglądaj też olx, bo czasem trafiają się już potrójne w bardzo dobrej cenie i tylko przewody do lodówki musiałbyś poprowadzić.
 7. Odczekaj jakiś czas i upuść zaworem, przy bujaniu piwo pewnie się spieniło i będzie piana wychodzić przez zawór.
 8. Robię w ten sposób: piwo wysycam w kegach w zamrażarce o temp 2°C. Dziś zlałem do kegów około godz. 16 i zadałem 2,5 bar. Pod takim ciśnieniem będą stały do jutra rana. Następnie ciśnienie zmniejszam do 1 bar i zostawiam tak, aż do wyszynku. Czasem 2 dni, czasem tydzień(choć w sumie to już rano po zadanym ciśnieniu 2,5 bar jest praktycznie wysycone - sprawdzałem kiedyś zakręcając butlę i ciśnienie spadło do 1 bar i niżej nie spadało przez kilka dni). Keg stoi w temp pokojowej, a wyszynk prowadzę przez nalewak pygmy 20 z ustawionym ciśnieniem 2 bar. Choć po wyjęciu z zamrażarki, kiedy piwo jest jeszcze schłodzone, spokojnie mógłbym podać 1,5 bar, ale nie chce mi się bawić. Butla cały czas odkręcona, bo piwo i tak już się nie będzie wysycać.
 9. Jeśli tylko zakręcisz, to gaz pozostający w kegu będzie rozpuszczał się w piwie. W miarę ubytku piwa, gazu w kegu będzie coraz więcej i więcej będzie się go rozpuszczało w piwie, a to da efekt, który masz teraz. Możesz gaz upuścić z kega, potrząsać i znów upuścić, czynność trzeba powtórzyć do osiągnięcia założonego wysycenia piwa dwutlenkiem.
 10. Trzymając kega w lodówce pod ciśnieniem 3 bar, najzwyczajniej w świecie przegazowałeś piwo. Po wyszynku proponuję zamykać dopływ gazu i upuścić gaz z kega do około 0,8 bar.
 11. Mam STC-1000, które regulują mi temperaturę w fermentorach i robią swoją robotę bardzo dobrze, więc po co przepłacać. Lodówki mam podłączone do sterownika pymeter z ali, który obsługuje dwa wyjścia niezależnie. Cena jak widzę już nie ta, dałem za niego niecałą stówę. Kablem dogrzewam wiadra zimą w piwnicy, gdzie temp. wynosi około 8°C, nie trzymam w lodówce. Jak trzymałem w lodówce, to dogrzewałem suszarką do włosów podłączoną do sterownika.
 12. To napiszę tak, mam fermentory klarsteina od prawie dwóch miesięcy, w których brzeczkę dochładzam niezwłocznie po chłodzeniu kranówą przez wymiennik i po natlenieniu brzeczki zadaję drożdże. Trwa to mniej więcej do godziny. Korzystałem do tej pory z wiader (i dalej korzystam) i brzeczkę dochładzam tak jak wyżej napisałem. Różnica w gotowym piwie jest, ale raczej nie przez szybkość chłodzenia brzeczki przed fermentacją, a dzięki ograniczeniu kontaktu piwa po fermentacji z tlenem. I nie jest to różnica nie wiadomo jak kolosalna.
 13. 1. Stc-1000 jest jeszcze tańszy 2. Ustawiasz histerezę i opóźnienie uruchomienia chłodzenia w sterowniku i po problemie. 3. Mata lub przewód grzejny, wybór zależy od ciebie. Używam przewodu 80W. 4. Moje lodówki schodzą do 0,5°C, niżej nie próbowałem - nie miałem takiej potrzeby. 5. Lodówki stare z komisu. Jedna Bosch, druga Amica. Sugerowałem się wysokością, by dwa wiadra, jedno na drugim, się zmieściły.
 14. To może ja mam tępy zmysł smaku i powonienia bo różnicy nie czuję. Ewentualnie popracuj nad higieną w browarze (tak z humorem, nie złośliwie).
 15. Jestem akurat dzisiaj po warzeniu pilsa. Brzeczkę schłodziłem kranówą do 18 i dwa wiadra po 28l poszły po 12 do lodówek. obecnie brzeczka w wiadrach, a jest 15, ma po 15,5°C. Schładzam poniżej 9°C. Przeważnie do 22. A niby dlaczego? I jaki lag? Dochładzam kilka godzin w lodówce i zadaję odpowiednią porcję drożdży po schłodzeniu do założonej temp. wcześniej natleniając odpowiednio brzeczkę. Start fermentacji w granicach sześciu godzin.
 16. Nawet Viking Malt dzisiaj umieścił posta w tym temacie. Zacieranie w 82°C i fermentacja drożdżami Fermentis LA-01. Tylko w grę wchodzi jeszcze pasteryzacja.
 17. Bardzo dziękuję za link do Twoich wniosków.
 18. Jak stosowałem pokrywę z rurką, to zostawiałem do końca. Uzupełniałem ewentualnie płyn w rurce.
 19. Daj zdjęcie przez co robisz wyszynk, jeśli to jakaś pygmy, to jest to możliwe jeśli ustawisz zbyt duży poziom chłodzenia i piwo jest niskoalkoholowe.
 20. Możliwe, ja jednak mam inną przypadłość. Gęstwa nie jest zbita, a bardzo rzadka, odbieram coś na styl rozwodnionej gliny. Na obecną chwilę dołożyłem jeszcze kolano przed dolnym zaworem, a w przyszłym tygodniu będę warzył to zadam 6 paczek W34/70 i zobaczę jak one będą się zachowywać. Z nimi nigdy nie miałem problemu, a z Wyeast 2278 czasami tak, słabo osiadały. Edit: może dokupić jeszcze zbiornik na gęstwę dopinany do dolnego zaworu i wtedy swobodnie by do niego opadały. Na razie skłaniam się do tezy, iż zadałem zbyt dużą ilość gęstwy do fermentacji.
 21. Zwykły stożkowy, dokładnie ten Zastanawiam się czy też może to być spowodowane słabą kondycją drożdży (czwarty pasaż) lub zbyt dużą ilością gęstwy (zadałem 1,5 litra). Godzinę temu zlałem do wiader i wstawiłem do lodówek na 1,5°C. Zobaczę czy się wyklaruje.
 22. To pozostaje tylko patent z kulą jak napisał Koora, ewentualnie fermentor stożkowy lub fermzilla.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.