Jump to content

smola

Members
 • Content Count

  115
 • Joined

 • Last visited

About smola

 • Birthday 10/18/1978

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Marklissa
 • Rok założenia
  2020
 • Liczba warek
  6
 • Miasto
  Marklissa

Kontakt

 • Imię
  Adam

Recent Profile Visitors

124 profile views
 1. Coś nie tak z piwem, czy wszystko będzie ok? 10 dni temu butelkowałem pilsa, chmielonego na IBU 35. Podczas butelkowania goryczka w smaku była bardzo dobrze wyczuwalna. Wczoraj otworzyłem testowo butelkę i goryczki jak na lekarstwo. Bardziej czuć słodowość. Piana na dwa palce, choć gazu jeszcze mało. Ułoży to się z czasem, goryczka będzie bardziej wyczuwalna? Chyba, że drożdże nie przejadły surowca do refermentacji i to on tak podbija słodowość. BLG początkowe 12,5; BLG końcowe 2,6;
 2. Poszukaj na forum, bo gdzieś tu czytałem, że tak robią.
 3. Zamówiłem garnek ze Szron.eu 35l. Stal nierdzewna 443 chromowo-manganowa.
 4. Wyłączam grzanie, gdy ustanie wrzenie wrzucam chmiel, czekam około 10 min i filtruję do fermentora.
 5. Chmiel rzucam prosto do gara, niczego w trakcie gotowania nie odbieram, tylko dorzucam. Po gotowaniu filtruję przez hop spidera do fermentora i taką odfiltrowaną brzeczkę chłodzę. Piwa wychodzą bardzo dobre.
 6. Potrzebuję kupić garnek o pojemności około 36l z pokrywą. Przymierzam się do yato. Ktoś używa? Gar ma też posłużyć do gotowania bigosu ( 2 - 3 razy do roku), a więc kwaśne środowisko. Yato ma dwa rodzaje garnków, jeden ze stali 201 za 215 zł oraz drugi o pojemności 36,6l za 377 zł ze stali 21/0. Tadar dał mi odpowiedź, że garnki mają ze stali 201. Royal cattering nie udzieli odpowiedzi z jakiego rodzaju stali są wykonane, odpisali tylko że nie są upoważnieni do udzielania takich informacji.
 7. Już nie jest, bo początkowe BLG to 14,3*. Jaki czas macerować, trzy dni wystarczą? I na jak długo je wrzucić?
 8. Czy do waizena, który fermentuje ósmy dzień, mogę dodać suszoną skórkę pomarańczy i laski cynamonu (przyprawy Kotanyi), jeśli tak to jaką ilość? Warka 27l.
 9. Używam tego. Wkręcone w pokrywę wiadra i zanurzone w brzeczce. Do środka wkładam sondę od sterownika.
 10. Pewny jesteś, że temp. brzeczki miała 16/stopni? Jak masz umieszczoną sondę? Korzystam z zamrażarki po lodach ze sterownikiem temp. Sondę przyklejałem do boku fermentora i izolowałem zieloną pianką z alufolią o grubości 5mm, zakładanej podwójnie. Przekłamanie wskazania faktycznej temp. brzeczki przy takim rozwiązaniu pomiaru było na poziomie 7°C do 10°C, w zależności od temp. otoczenia. Wyłapałem to przypadkiem (cieszę się, że i tak szybko) przy drugiej warce, gdy potrzebowałem wyjąć fermentor z zamrażalnika i temperatura na sterowniku wzrosła o 7°C. Teraz mierzę sondą umieszczoną w osłonce ze stali nierdzewnej, kupionej na ali, zanurzonej w brzeczce.
 11. Tak to wygląda, nie pomyślałem aby po dodaniu wirfloca, najpierw schłodzić i przelać do fermentora. Nigdy wcześniej go nie używałem, zawsze tak robiłem, że gotowałem część ekstraktu i chmieliłem, a całość chłodziłem dodatkiem wody do zadanej ilości.
 12. Warzyłem dzisiaj pilsa z ekstraktów, na ostanie 10 min dodałem whirfloca. Chmieliłem granulatem bezpośrednio do gara, a zlewałem poprzez dekantację przez hop spidera. Mimo to w fermentorze, przy powierzchni lustra, utworzył się 2 cm kożuch z chmielin/farfocli. Dekantować to jeszcze raz do kolejnego fermentora, czy mogę tak zostawić i nie wpłynie to znacząco na ostateczny smak gotowego piwa? Po fermentacji będę robił cold crash.
 13. smola

  Irlandzkie Ciemne

  "Ale całkiem szczerze pisząc, jest to piwo raczej dostępne (chyba, że coś mylę), relatywnie tanie i w sumie mało interesujące, że nie pomyślałbym w ogóle o jego klonowaniu." Niestety w dolnośląskim go nie ma, a piwo miałoby być dla dobrego kumpla, który pijał je w młodości nad morzem i bardzo dobrze je wspomina.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.