Jump to content

kris2682

Members
 • Posts

  73
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kris2682

 1. Hej. Kiedy można się spodziewać w sklepach piwowarskich polskich chmielu z tego roku? Amerykany gdzieś pewnie luty/ marzec przyszłego roku.
 2. Szanowna braci piwowarska. Dzis się mocno zdziwiłem chociaż parę warek już mam na koncie. 9 października warzyłem Polskie Ale na szyszce z własnego ogrodu. Szyszka w Martynki(60g) i Lubelskiego(145g)zebrana i zamrożona. Zasyp: 4,6 kg pilzneński Chateau biscuit 310 g, Pszeniczny jasny 250 g, Zakwaszajacy 100 g, Drożdże jedna saszetka uwodniona US 05. Zacieranie 55 stopni 5 minut, 64 stopnie 25 minut, 72 stopnie 25 minut, 76 stopni , 2 min. Brzeczka schłodzoną do 15 stopni. Napowietrzona przelewanie kilka razy z fermentora do fermentora aż się spieniła do granic pojemności fermentora. Wyszło 21 l 14,7 blg. Dziś chciałem zlać na cicha bo potrzebuje gęstwę na niedzielne warzenie. Nie otwierałem wcześniej fermentora a jest nie przezroczysty i się zdziwiłem. Na powierzchni gesta czapa drożdży. Zamieszczam zdjęcie. Już dawno nie korzystałem z z tych drożdży, w ogóle dawno z sucharów nie korzystałem. Czy to normalne że po 13 dniach drożdże dyndają na powierzchni? Fakt temp. trzymana nisko bo tylko do 18, 5 stopnia podniosłem ale mnie to zdziwiło. W zapachu i smaku nic dziwnego, tylko kolor jakiś taki dziwnie marchewkowy. Co powiecie?
 3. W piwowarze chyba poprzednim było o namaczaniu słodów palonych w lodowce i użycie tej wody do zacierania. Pytanie czy w całości moczyć czy trzeba ześrutować? Chcę uzyskać kolor i delikatną paloność bez popiołu.
 4. Szanowna braci popełniłem Witbiera na Fm 20. Wyszło 19l 11,2 brix. Start fermentacji w 19 stopniach, ostatni tydzień w 21 temp. otoczenia. Minęły prawie dwa tygodnie od warzenia, zrobiłem pomiar i dziś jest równe 7 brix. Wiem że trzeba korektę ale co kalkulator to inne wyniki. Na YouTube trafiłem na filmik akademia FM i kolega notabene też z Rzeszowa, mówił że jak fermentacja utknie to nic nie pomoże tylko przelanie na cichą. Co myślcie? Trzymać jeszcze? Chce w sobotę pomiar zrobić i miałem zamiar butelkować.
 5. Podepnę się, żeby nie zakładać nowego wątku. Co robić z tymi bocznymi odrostami, wąsami. Chodzi o to że jakby przy liściach odrasta nowa łodyga na boki. Mam wrażenie że marynce te boczne zaczęły tosnac szybciej niż czubek. Chmiel pierwszy rok rośnie u mnie.
 6. Sorry, że post pod postem ale że tak zacytuję klasyka" no i w pizdu wylądował i cały plan też w pizdu". Keg w lodowce ze sterownikiem, temp na 11 stopni nastawiona. Cisnienie stałe 1,3 bar nastawione. Tyle że się czujnik temperatury spierdzielił. W środku był 1 stopien. Szron na ściankach. Stało tak 3 dni. Kiedy się zrypał nie wiem. Co z tym robić? Nalałem sobie szklaneczkę. Nie przegazowane ani nie nagazowanie. Co radzicie?
 7. Zmiany temperatury rzędu jednego stopnia., keg siedzi w lodówie ze sterownikiem. Właśnie gazuje drugie piwo i to samo, a keg inny. Nastawiłem na 1.3, rano wstaje i jest 1,1.Może zegar w reduktorze?
 8. Tak. Butla odkręcona cały czas. Ma być około 5 dni podpięta i ładować stałe cisnienie. Czy jest to możliwe że się tak buja nieznacznie cisnienie bo się nasyca piwo? Nastawiom na reduktorze 0,6 a jak zaglądam po paru gidzinach to raz jest 0,5 a czasem wzrośnie tak na 0,65
 9. Witam Pierwszy raz nagazowuje keg za pomocą co2. Czy jeżeli nieznacznie spada mi nastawione cisnienie na zegarze to oznacza że mam gdzieś nieszczelność? Nastawione 0,6 bar, przez noc zjechało do 0,5 bar. Psikalem starsanem wszystkie połączenia. Był drobny wyciek( SS się pieni jak nie wiem jak łapnie gaz) pod zaworem bezpieczeństwa przy reduktorze. Teflonem uszczelniłem to miejsce, nigdzie więcej nie bombelkuje, a cisnienie spadło.
 10. Koledzy a co z moim pytaniem z 5 postów wyżej. Ktoś się wypowie?
 11. Zagwozdka : zebrałem gęstwę z bitter na S04. Wlazło do dwóch słoików litrowych. Jeden cały, drugi połowa. Chciałem to przepłukać i pierdut spadł mi jeden słoik. Pech że ten pełny. Po przepłukaniu w drugim zostało na dnie dosłownie 1cm ciemnego na dnie, a jasnych ładnych drożdży może pół cm. Chciałem uwarzyć IPE, warka 19l gęstość 14blg. Kalkulator podaje zapotrzebowanie 110 ml gęstwy. Co radzicie? Może nastawić litrowy starter z tego co zostało? Była by okazja przetestować nowo nabyte mieszadlo. Czy się nie bawić i kupić paczkę sucharów bo czas mam, warzenie w piątek. A może połączyć, paczka sucharów i dolać co zostało?
 12. Jeśli było gdzieś to sorry. Czy można jakiś obliczyć z innych danych zawartość wodoroweglanów w wodzie? Mój MPWiK nie bada tego i pojęcia nie mają ile tego jest. Ewentualnie jakąś średnia przyjąć żeby zera w Beersmith nie zostawiać.
 13. Z racji tego że pierwszy raz będę pakował piwo do kega mam pytanie. Czy przewod gazowy od butli do kega trzeba dezynfekować jakos. A może co2 samo z siebie wybije wszystko? No i chyba spapralem sprawę. Postanowiłem gazować piwo przez refermentacji w kegu. Marcowe, no 18,5 litra dodałem 107g glukozy w syropie. A dopiero po fakcie przeczytałem na wiki że do kega daje się max, 2/3 tego co do butelek. Powiedzcie proszę jaki będzie efekt? Problem z wyszynkiem? Co2 wpakowałem do pustego kega, potem po nalaniu już nie.
 14. Podepnę się. Jaki poziom nagazowania wybrać dla Portera Bałtyckiego? Tak jak zwykły porter?
 15. Skomplikowane to wszystko. A co jeśli zleje piwo i jakby je nie nagazowywać Odrazu tylko za te np. 3 miesiące. Znaczy się podłączyć butle wpuścić CO2 tylko tyle żeby wypchnąć powietrze. Zrobić lezakowanie w kegu a potem jak przyjdzie czas wypić to zapakować do chłodziarki, ustalić temperature, ciśnienie dla niej z tabeli i gazować. Coś się stanie piwu "bez gazu"
 16. Jeszcze Was pomęczę. Czy zmieni się ciśnienie w kegu wraz ze wzrostem temperatury oteczenia? Taka sytuacja leje piwo do kega. Gazuje sztucznie boć przez refermentacji. Wstawiam do piwniczki gdzie jest aktualnie 11 stopni. Stoi sobie 3 miechy i wtedy temp wzrasta mi do 19stopni. Przed wyszynkiem żeby nie pić ciepłego wstawiam do lodowy, chłodzę do 12 stopni. Czy to będzie miało wpływ na nagazowanie, problemy z wyszynkiem?
 17. To jeszcze jedno bo to dla mnie czysta magia. Jak reduktor posiada dwa zegary to do piwa będzie ok? Taka butla z reduktorem będzie ok? I jeszcze może głupie pytanie ale czy keg i butla mogą podczas gazowania być na leżąco? Lodówę mam za małą.
 18. Wiadomo po całkowitym zakończeniu fermentacji. Robi tak ktoś, chodzi mi o ciężkie piwa gdzie czytując fora co chwilę ktoś piszez że problem z nagazowanie bo drożdże nie dały rady. Na YouTube widziskem ze można refermentacji w kegu przeprowadzić. Jak się nagszujr to luz jak nie można do gazować sztucznie. Tyło czy nic na walorach smakowych nie straci takie piwo. Bo dojrzewanie to też chyba utlenienie w pewnym sensie.
 19. Szanowna Braci z racji tego że fermentory mam pełne i nie ma co robić= warzyć zacząłem się zastanawiać. Czy można zlać porter bałtycki który właśnie stoi na burzliwej do kega cornelius i w nim lezakować kilka miesięcy? Jeśli tak to czy gazować go odrazu sztucznie czy może dojrzewac bez gazu i czy w ogóle dojrzeje jak przy refermentacji i butelkowaniu? I jeszcze jedno czy butla z co2 z punktu pposz, takiego co to gaśnice nabija i gaz do spawania napełnia można użyć do gazowacia w kegu? Naszło mnie wątpliwości bo na innym forum ktoś pisał że tylko gaz spozywczy.
 20. Dzięki a ja na ich stronie język łamał I znowu mam problem. Dziś pobrałem klucz. Zainstalowałem, zarejestrowałem. Myślę że wszytko jak w instrukcji. Niby się otwiera ale za każdym razem wyskakuje okienko i coś o wersji trial. Jak kliknę x to program się otwiera ale tyle że na dole w polu jest napisane Beersmith 3.1 Sample. Coś skopałem?
 21. Chce sobie fundnąć BS 3 zastanawiam się czym się różni basic od gold. Ceną? Próbowałem czytać na stronie ale mój angelski jest za cienki. Da się program nadal za pomocą tego pliku który widziałem gdzieś w tym wątku spolszczyć?
 22. Dzięki wielkie za pomoc. Widzę, że co źródło to inne wartości. Słodów diastatyczynch nie mam, a chce warzyc na weekend. Pilsa dodam ja znalazłem WK dla tego slodu od 210 do 320 i bądź tu pan mądry. Dla bezpieczeństwa przyjmę ta niższą wartość. Pytanie jeszcze czy te 80 g pszenicznego czekoladowego, który jest w pszepisie od początku zacierania utrudni mi przeprowadzenie próby jodowej?
 23. To trochę zmienia, może ktoś się jeszcze wypowiedzieć. Już zaczołem się zastanawiać czy jedna puchę ekstraktu wykorzystać, a nie dwie. Żeby WK koło 100wyszlo to musiałbym 2,5 kg pilzneńskigo sypnac a to mi się wszystko w garze nie zmieści.
 24. Kurcze grzebie w necie i nie mogę odszukać tych danych. W parametrach slodu nic o sile diastatycznej. Jak to policzyć?
 25. Do gotowania pójdzie 3,4kg ekstraktu pale all Bruntal. Więc wypić się da tylko martwi mnie czy się zatrze bo monachijski i dużo płatków. Co zrobić? Chce wykorzystać te ekstrakty bo deko po terminie są. Może inaczej. Ma to być przerobiona receptura na Porter Bałtycki (Porter Chorzowski II), Jan Krysiak (wena). Wywaliłem z receptury slod pale ale. Chcę blg ekstraktami podbić. Resztę zmniejszyłem bo mogę max warkę 18l zrobić. Ale coś mnie tknęło żeby zapytać bo o sile diastatycznej monachijski ego czytałem. Jak to ugryźć?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.