Jump to content

rust

Members
 • Content Count

  9
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No dobra, nieco mnie to wszystko na kierowało i mam plan w głowie. Dzięki serdeczne za pomoc!
 2. No to dokładnie tak jak u mnie o ile zaraz się nie ociepli znacznie... więc opcja jak najbardziej do rozważenia. I co na ile dni ostatnich podnosisz temperaturę? Potem na cichą wraca do 18 rozumiem?
 3. Dobra poczekam do 10 dnia na pierwszą próbkę, potem kolejne dwa dni dla potwierdzanie, to jeszcze tydzień poleżą. A gdyby podnosić to o ile? Możliwości mam na 5, jeśli przyniosę je z piwnicy - nie za dużo?
 4. No wiesz, zazwyczaj jest jednak nieco wyższa, szczególnie na starcie. Mimo wszystko nadal w normie. Ale mówisz, że jeszcze tydzień? Myślałem, żeby zacząć od 8 dnia mierzyć jak odfermentowało. Drożdże us05, dałem paczuszkę 12,5g rozpuszczoną odpowiednio w wodzie. BLG docelowo powinno być 12, natomiast miałem 11,5 nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ, natomiast co istotne zacieranie przeciągnąłem do 90 min, bo próba jodowa wychodziła pozytywnie (ciemny brąz) - uznałem, że próbnik stary i może nie wychodzić.... Z 12L na zacieraniu, i 17L wysładzaniu, wyszło mi 19L warki.
 5. Mam taki temat: 6 dzień fermentacji pale ale: - w pomieszczeniu stała temeratura 18 stopni, więc w środku jakieś 20, czyli powinno być w normie. - na początku bulkało bardzo mocno, start był niezły, dziś jedynie jak docisnę wieko - w zasadzie zero piany - zapach drożdżowy, czuć alkohol, ale w zasadzie nic poza tym, zero aromatów - jeszcze za wcześnie? zapach mnie niepokoi i nie wiem czy to jakaś infekcja w związku z tym, że nie ma też już piany - piwo dość mętne - generalne spokojnie fermentowało, szczelnie zakryte, odkryłem dopiero pierwszy raze wczoraj, żeby zobaczyć co tam się dziej - mierzyć już odfermentowanie, czy poczekać jeszcze ze 2-3 dni? są jakieś powody do niepokoju? plan jest taki, żeby potem dochmielić na zimno, więc będę zlewał na cichą
 6. No tak, "czasem 7, czasem 2" 😃 ta definicja to raczej taki ogół, a jak wchodzimy w szczegół danego gatunku to w zasadzie ma się to nijak do rzeczywistości
 7. Może nie potrzebę, ale chcę sprawdzić jak to działa w praktyce. To moja pierwsza warka, którą fermentuję sam w domu (wcześniej tylko gotowanie), a jak wiadomo zajęcia praktyczne zawsze są lepsze niż sama teoria 😎 Poza tym zastanawiam się, czy nad zrobienie z tego APA i dorzucić coś na zimno, ale to postanowię jak zobaczę jak wyszło to co teraz się fermentuję. Z obliczeń na brewersfriend wychodzi mi jakieś 42 IBU, ale nie wiem czy dobrze ustawiam Hop Utilization Multiplier - podobno w warunkach domowych traci się około 30%? Wtedy w kalkulatorze ustawia się 70%? Na razie poszło: Pale Ale 3,2kg, Monacha 0,6kg i Caramel Light 0,2kg 30g Phoenix od początku i 40g Progress na ostatnie 10 min. BLG miało być 12, ale miałem 11 przed fermentacja. Wyszło mi z tego 18L to jest receptura Pale Ale z twójbrowar.pl Co do tego polecacie na zimno żeby osiągnąć cytrusową świeżość?
 8. No właśnie też mi się tak zdaje, filtrator leży na dnie, więc nie ma opcji, żeby nie miał styku. Drożdże zadałem 16.05 w sumie 7-10 dni powinno postać, to może niekoniecznie sobota. Zobaczymy jak będą pracować. Fermentacja w temperaturze 18 stopni.
 9. Cześć! Nie zakładałem nowego wątku, bo wydaje mi się, że to szybkie pytanie. Jestem w trakcie robienia pale ale, na razie idzie wszystko bardzo ładnie, drożdże dość mocno pracują już kilka dni, w sobotę chce przelać do drugiego fermentatora na cichą. Obecnie mam w fermentatorze z kranikiem, ale zostawiłem razem z kranikiem filtrator z oplotu i teraz nie wiem, czy to dobry pomysł, żeby zlewać przez ten filtrator? Boję się, że nabierze drożdży. Może lepiej jednak olać ten kranik i zlać rurką?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.