Jump to content

kamilstk

Members
 • Content Count

  19
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Właśnie przygotowuję kolejną brzeczkę i czy jeżeli fermentację burzliwą brzeczki z brewkita chcę rozpocząć w temperaturze 16 stopni to rehydrytacje drożdży US-05 mam przeprowadzić w temperaturze 25 stopni czy w 16 stopniach (takiej jak początkowa temperatura brzeczki) czy po prostu wsypać suche do brzeczki o temperaturze 16 stopni?
 2. Jeżeli fermentację burzliwą brzeczki z brewkita chcę rozpocząć w temperaturze 16 stopni to rehydrytacje drożdży US-05 mam przeprowadzić w temperaturze 25 stopni czy w 16 stopniach (takiej jak początkowa temperatura brzeczki)? Pozdro
 3. Wracając w takim razie do poruszanego zagadnienia wygląda, że nie ma co sypać glukozy do butelek przed kapslowaniem tylko najlepiej zrobić syrop i wymieszać w brzeczce i to dopiero po zlaniu do drugiego fermentora (żeby nie rozbełtać osadu)? A co za tym idzie w tym momencie mogę glukozę rozpuścić w swoim wywarze z herbaty? Pozdro
 4. Są jakieś sprawdzone godne polecenia kalkulatory ile glukozy na ile litrów brzeczki i w jakiej ilości wody? Bo w sumie za 1,5 tyg. się z tym będę musiał zmierzyć przy rozlewie.
 5. Wielkie dzięki za podpowiedź 👍 A jeżeli nie zlewam na cichą to jak najlepiej ugryźć temat? Jak już też jesteśmy przy refermentacji i nie zlewam na cichą to chyba lepiej do butelek dodawać glukozę (lepsze rozwiązanie niż cukier?) niż do pojemnika i bełtać cały osad? Pozdrowionka
 6. Jestem w trakcie swojej pierwszej warki i już mam pomysł na drugą również z BREWKITA. Chciałbym trochę odświeżyć temat i dopytać tuta: Czy zaparzoną herbatę mogę dolać w trakcie tworzenia brzeczki czy lepiej przed rozlaniem do butelek (zostawiając w fermentorze miejsca nie uzupełniając do 20L brzeczki). Jeżeli ta druga opcja to ile zostawić miejsca na dolanie herbaty przy rozlewie i czy wskazane będzie to wymieszać w fermentorze bo pewnie się niepotrzebnie napowietrzy? Jak przeliczyć ilość herbaty do zaparzenia (będzie to herbata z torebek dobrej jakość / intensywna) Może
 7. Zastanawia mnie jeszcze jaka tak na prawdę jest różnica doprowadzenia do wrzenia koncentratu brewkita zmieszanego z wodą a podgrzania i wlania go po prostu do ciepłej wody? Macie doświadczenia?
 8. Ale generalnie otwór powinien być skierowany do góry? Zastanawiam się czy miałoby sens skierować otwór na bok bo osad widzę, że jest sporo niżej niż kranik.
 9. Jeszcze mi teraz przyszło do głowy co po zabutelkowaniu jak nie mam pomieszczenia z niższą temperaturą niż 16 stopni, a doczytałem, że po kilku dniach po rozlewie przenieść do niższej temperatury - lodówka?
 10. Ja też założyłem (taki czerwony), ale nie wiem czy go ustawiłem, żeby otwór był od góry, a teraz nie widać - łapek nie chce wkładać do brzeczki (żeby nie zakazić)
 11. Tego mi brakowało. Dzięki bardzo za wyczerpujące konkrety P.S. Jak mam 8 dniową warkę to raczej nie ma sensu jej przenosić teraz w otoczenie z niższą temperaturą o 4-5 stopni?
 12. Cześć 🙂 Jesteś dokładnie na tym samym poziomie co ja (początkujący) i dokładnie na tym samym etapie co ja (też wstawiłem swoją pierwszą warkę 11.05) różnica jest taka, że ja mam górną fermentację, ale u mnie też już bulga bardzo rzadko - to raczej normalne. Po 7 dniach (czyli wczoraj miałem 2 blg. Zlewajac do zmierzenia też miałem męty i piwo i z tego co już się dowiedziałem to jest normalne przy tak młodym piwie.
 13. Teoretycznie fermentacji - taka temperatura jest na termometrze ciekłokryatalicznym naklejonym na wiadrze, zresztą temperatura otoczenia jest podobna. Co jaki czas najlepiej podnosić temperaturę i co ile?
 14. Na US-05 mogę zacząć od 16 stopni, tak? Jak to dobrze przygotować wszystko, żeby dać aromat cytrusowy (wymyśliłem sobie z saszetek herbaty, ale może to słaby pomysł)? Jakbym wrzucił saszetki herbaty do zimnej wody na dwa dni przed zrobieniem brzeczki, próbował ktoś coś takiego?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.