Jump to content

sultan_kanapy

Members
 • Posts

  47
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

sultan_kanapy's Achievements

 1. #16 Hefe-Weizen Data warzenia: 29.08.2021 Data butelkowania: Skład: - pilzneński 2,2kg - pszeniczny 3,0kg - pszeniczny wędzony 0,3kg - chmiel lubelski 25,0g -drożdże wb-06 11,5g Zacieranie: - 45°C - 15 min - 55°C - 15 min - 62°C - 40 min - 72°C - 40 min - 78°C - 5 min Gotowanie i chmielenie: - czas gotowania 60 minut - 25g lubelski 50 minut BLG po zlaniu do fermentora 15 - dolano 3,5 litra wody (BLG 12,5). Drożdże zadałem przy około 17 °C, fermentacja ruszyła następnego dnia w 13°C, po 2 dniach zwiększono do 14°C, od 4 dnia fermentacji wyłączę lodówkę co powinno spowodować podniesienie temperatury do około 18°C i w tej temp. piwo będzie oczekiwało na butelkowanie (chyba, że potrzebne będą zabiegi z miedzią itp ale to jeszcze muszę się doedukować w temacie i ocenić konieczność ich stosowania).
 2. cydr#2 Data nastawu: 06.06.2021 Kolejna edycja cydru z soku tłoczonego. Sok 100% jabłkowy tłoczony pasteryzowany ze znajomego źródła - 20l (pomiar BLG wykazał 11,5 - dodalem 180 gram glukozy w formie syropu aby podnieść ekstrakt o około 1BLG) Drożdże US-05 (w sieci znalazłem test gdzie te drożdże podczas fermentacji cydru bardzo dobrze się spisały + pożywka Browin z witaminą B 10g jednorazowo razem z drożdżami. Temperatura fermentacji przez pierwsze dni w chłodziarce ze sterownikiem Inkbird ustawionym początkowo na 15,5°C (bede regulował alby temp. nastawu nie przekroczyła 18°C. 28.07.2021 - cydr w końcu trafił do butelek, mam nadzieje, że nie będzie problemu z nagazowaniem - nie dodawałem świeżych drożdży. Do rozlewu dodałem 205g glukozy oraz 250g ksylitolu. Cydru wyszło 25 litrów.
 3. #15 Foreign Extra Stout Data warzenia: 30.05.2021 Zlanie na cichą: Data butelkowania: Skład: - pilzneński 5,0kg - caraaroma 0,375kg -carafa 0,120kg - płatki jęczmienne 0,550kg - jęczmień palony 0,230kg - chmiel marynka 40,0g - chmiel lubelski 40,0g -drożdże safale s-04 2x 11,5g Zacieranie: - 64°C - 40 min - 72°C - 30 min - 78°C - 10 min Gotowanie i chmielenie: - czas gotowania 60 minut - 40g marynka na 50 minut - 40g lubelski na 10 minut BLG po gotowaniu 16. Wydajność trudna do określenia, podczas fitrowania kilka razy zapchał się sraczwężyk. Uzyskałem około 20 litrów bardzo treściwej brzeczki, bodajże około 20BLG, przed chmieleniem dolałem 5 litrów wody. Fermentacja burzliwa w 16°C (temp piwa nie przekroczyła 19°C), zlewanie na cichą na tą chwilę planuję odpuścic, Drugi tydzień fermentacji w temp otoczenia do 21°C. 18.06.2021. Zabutelkowane:-) BLG końcowe równe 3. Na 20 litrów piwa poszlo 129g glukozy. Trochę dużo ale sypnalem prosto do garnka z wodą na wadze, to błąd. Co do smaku samego piwa to czuć palność, kawę. Czekoladę raczej nie i dość wytrawny finisz o ile nie cierpki. Czekam na ułożenie w butelkach choć jestem dobrej myśli.
 4. Może warto by było zakończyć wężyk perlatorem?
 5. Panowie mam pytanko odnośnie gęstwy drożdżowej. W słoiku w-34 w temperaturze 5-6 stopni piwo nad drożdżami było mętne. Chciałem je przychlodzić w okolice zera ale nie miałem pod ręką lodówki więc użyłem zamrażarki. Gęstwa miała tam być 30 minut ale splot niefortunnych wydarzen sprawił, że drożdże siedziały tam 2 godziny i "przyłapało je". Teraz słoik trzymam w temperaturze 4-5 stopni, piwo nad drozdzami już klarowne ale nie wiem czy jest sens użyć tej gęstwy do następnej warki czy przypadkiem nie uśmierciłem zbyt dużej ilości komórek?
 6. Próbowałem i raczej neutralne. Po aromatach piernikowych nie ma śladu. Mamuśka też próbowała i kazała nie wylewać więc narazie trafiło do butelek. Może da się wypić, może się ułoży z czasem. Na 14 warek tylko na 2 wystąpił taki film a zacieram i gotuje raczej w tym samym schemacie...
 7. Witajcie panowie po niestety niezbyt długiej przerwie. Warka nr 13 jak się okazuje pechowa. Christmas Ale miało być, zestaw surowców pilzneński, monachijski, karmelowy, czekoladowy, barwiący, chmiel lubelski oraz zestaw przypraw do piernika. drożdże Safbrew T-58 dwie saszetki uwodnione w wodzie z butelki. Nawet nie zlewałem na cichą aby nie ryzykować żadnego zakażenia a gdy doszło do butelkowania zauważyłem na powierzchni niepokojący biofilm oraz dość nieprzyjemny, kwaśnawy aromat. na ostatnim zdjęciu warka nr 14 robiona na tym samym sprzęcie ale póki co bez objawów więc świąteczne musiało złapać infekcję w fermentorze... Czy według was to infekcja?
 8. A więc mały upload. Na chwilę obecną sytuacja się wyklarowała (hehe, cydr właściwie też). Po około dwóch tygodniach w temp 3C cydr wygląda tak jak na zdjęciach (w tle też nowe miejsce do warzenia nazwane oficjalnie "letnią kuchnią" aby rodzinka nie czepiała się poniesionych nakładów finansowych na rewitalizację starej komórki:D Dziś cydr trafił do butelek z dodatkiem 105g glukozy oraz 300g ksylitolu na 15l trunku. No i oczywiście pozostaje pytanie czy po takim czasie w niskiej temperaturze drożdże poradzą sobie z nagazowaniem napoju?
 9. #14 Czesky? Pils Data warzenia: 14.11.2020 Zlewanie na cichą: 2.12.2020 Data butelkowania ........... Skład: - pilzneński - 5,5kg - caraaroma - 0,525 - chmiel saaz -20,0g -chmiel lubelski - 20,0g -chmiel magnum -40,0g -drożdże w34/s-189 - 2x 11,5g Zacieranie: - 65C - 40min - 72C - 30min - wygrzew do 78C Gotowanie i chmielenie: - czas gotowania 60 minut - magnum na 50 minut - saaz + lubelski na 10 minut Pierwsze piwo dolnej fermentacji. Po gotowaniu udało się uzyskać zakładane 22l 12 BLG. Brzeczkę rozdzieliłem po równo do dwóch fermentorów a następnie każdy zadałem innymi drożdzami. Fermentacja przez pierwszy tydzien w 8C, następnie w 11-12. Miała miejsce również przerwa diacetylowa choc podgrzanie do 14-15 nie wiem czy wystarczyło. Na chwilę obecną piwo jeszcze na burzliwej wiec przy zbieraniu gęstwy ocenię organoleptycznie smak i aromat. Zebrane gęstwy mam nadzieję wykorzystać do kolejych warek o objętości około 20 litrów, zobaczymy jeszcze jaki styl. 06.06.2021 Edit: Minęło już trochę czasu i po tej warce również nie ma już śladu. Ogólnie wyrób uważam za bardzo dobry, świetna barwa, biszkoptowa piana długo utrzymująca się w szklance. Z minusów nieco zbyt niskie nagazowanie i być może nieco za dużo caraaromy do zacierania, piwo dość słodkie, karmelowe, być może zbyt mało fermentująca brzeczka. Gęstwę zebrałem choć nie udało się jej już wykorzystać. Z pewnością powtórzę tą warkę z nieco mniejszym udziałem słodów specialnych.
 10. Możesz też kupić niedrogo regulator mocy do grzałki. Ja przez taki regulator mam podłączony warnik 3000W i gdy brzeczka się zagotuje to przykręcam moc potencjometrem bo w innym razie piwo wyskakuje z gara:-)
 11. Trafiłem też na tą stronę. Spróbuję zrobić opisany test na obecność pektyn i ewentualnie zastosowac odpowiedni środek. Zostawię go w spokoju też kilka tygodni a jak nie będzie się poprawiać to zadowolę się lekko zmętnionym:-)
 12. Doczytałem też, że powodem zmętnienia mogą być pektyny, z którymi nawet bentonit nie da rady. Chyba zastosuje cold crush tak jak radzisz kol @Muchor.
 13. Hej. Posiadam w balonie cydr jabłkowy z jabłek tłoczonych w zaznajomionej tłoczni. Nastaw robiłem 4 października a znad drożdży przelałem 8 listopada. Większy osad udało się oddzielić lecz napój dalej jest mętny. Chciałbym zastosować klarowin z browinu (bentonit sodowo-potasowy) lecz spotkałem się z opiniami że później będą kłopoty z refermentacją. Jak to dokładnie jest i ewentualnie czym wyklarować cydr? Drożdże ciderini sweet i pożywka również z browinu.
 14. To tak właśnie zrobię, dzięki. Ponawiam jeszcze pytanie o te drożdże do refermentacji, po jakim czasie powinno się już je dodawać? Czy są ta różne okresy dla górnych i dolnych drożdży?
 15. Drodzy forumowicze mam dwa problemy: 1. Planuję uwarzyć pierwszego lagera bez jakichś konkretnych preferencji stylowych. 1.a. Sporo osób decyduje się na zasyp pilzneński + monachijski. Ja posiadam pilzneński i caraaroma, który mi został z poprzednich warek. Czy caraaroma nada się do lagera i ile % zasypu zastosować, żeby było w miarę neutralnie? Robiłem takie Ale i całkiem mi smakowało. 1.b. Posiadam drożdże Browin BrewGo Lager (Saccharomyces cerevisiae) dwie saszetki i po jednej Saflager W-34/70 oraz Saflager s-189. Na 20l użyć dwóch saszetek Browin, jednej z pozostałych czy zmieszać dwie pozostałe? Chciałbym najbardziej neutralny profil smakowy. A może dwa nastawy po 10l i po jednej saszetce drożdży (10litrów w fermentorze 33l czy to nie przyczyni się do infekcji ze względu na dużą przestrzeń powietrza nad lustrem piwa?). 2.a. Posiadam tez nastaw cydru, który zadałem drożdzami 4 października a znad drożdży zlałem 8 listopada. Ile czasu mogę teraz trzymać cydr na "klarowaniu" aby móc spokojnie zabutelkować bez dodatku drożdży do refermentacji? 2.b. Czy stosować klarowin ( w składzie bentonit sodowo-potasowy) jako jedyny środek do klarowania (gdzieś wyczytałem, że należy stosować dwa różne rodzaje środka klarującego jednocześnie aby zachować równowagę kwasowo-zasadową czy coś ale te chyba są jakby uniwersalne (sodowo-potasowy)). Pozdro.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.