Jump to content

Pepis

Members
  • Content Count

    4
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. A co masz podłączone pod wyjścia sterownika? Jak grzejesz to pewnie grzałka na 230V. A jak chłodzisz?
  2. 24H później temperatura fermentacji 14 st. C. raczej stała. Nasłonecznienie zerowe, znikome. Centumetr osadu pojawił się po około 5h od wlania uwodnionych drożdży (temperatura 35 st. C). Drożdże ruszyły bardzo szybko. Od razu w szklance było gęsto bez osadu. Piwo wydaje mi się za ciemne w stosunku do tego co oczekiwałem. Myślałem, że będzie piwem jasnym, mętnym. Póki co jest ciemnym, mętnym. Galon 15 L (widać na zdjęciach zalany wodą odmierzony równo 15L) po zalaniu piana podeszła prawie pod sam korek, Ale się nic nie przelało.
  3. Dziękuję bardzo za dobre słowo na początku.
  4. Witam wszystkich, rozpoczynam przygodę z warzeniem własnego piwka. Postaram się coś zapisać. Dla siebie i potomnych 2020 Warka #1 Brewkit Brewferm Belgian Wit (01.05) Wielkość warki: 15L Składniki: Brewkit Brewferm Belgian Wit Ekstakt słowody plus BA Woda z biedronki Oaza 11,5BLG Temparatura fermentacji: 15st. C
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.