Jump to content

CIESIEL

Members
 • Content Count

  19
 • Joined

 • Last visited

 1. Czyli po chmieleniu zdekantować brzeczkę do fermentatora, potem po umyciu gara spowrotem wlać wszystko (+ wysłodziny) spowrotem i gotować do założonego stężenia? Bo jeśli całą objętość zacznę chmielić to może mi wyjść zbyt niskie Blg, ze względu na to, że ograniczony jestem czasem chmielenia. Chyba że całość gotować, a potem jeśli stężenie zbyt niskie, robię oczyszczenie brzeczki z chmielin i gotowanie do odpowiedniego Blg.
 2. Chodzi mi o wysłodziny z tej samej warki, można by je zagotować zanim nachmieli się brzeczka. Pod koniec chmielenia tuż przed zanurzeniem chłodnicy sprawdzić stężenie, jeśli za mało to dolewam wysłodzin. Jeśli chodzi o wydajność to jeszcze mi 20litrów z zestawu ani razu nie wyszło, robie maksymalnie 18 litrów.
 3. Z poprzedniej warki (przeniczne) mam 3 litry, a teraz mam ze 4. A czy jeśli odparuje mi więcej wody podczas gotowania i zwiększy się przez to gęstość brzeczki to można zamiast wody rozcieńczyć właśnie tymi pozostałościami? Naturalnie zachowując profilaktykę przeciwinfekcyjną. Właśnie dzisiaj tak się stało, miałem 23 litry ok 10 blg i odparowało do ok 18l. Blg wzrosło do 14 i dolałem wody bo nie wiedziałem czy mogę te wysłodziny dolać, poza tym nie były jeszcze przegotowane więc nie chciałem czekać aż się przegotują a potem schłodzą. Jutro odparuję je do 12 i może do refermentacji urzyję,
 4. Odświerzę temat, bo mam pytanie, czy można do czegoś wykorzystać wysłodziny które mają 5-6 Blg? Czy lepiej nie zawracać sobie głowy takim stężeniem?
 5. Moje pytanie jest do Qxa jakby co, jeszcze nie ogarniam cytowania..
 6. A czy ta myjka nie rysuje szkła od wewnątrz tak, że zabrudzenia coraz łatwiej do niej przylegają? Bo patent super.
 7. CIESIEL

  Pale Ale z BA

  Zacieranie: Infuzyjne 67-68* aż do uzyskania negatywnego wyniku próby jodowej. Następnie podgrzać do 76* i filtrować. Zalecamy wykonanie zacieru gęstego: 3 litry wody na 1 kg słodu. Do zacieru można dodać 5 g gipsu. Chmielenie Gotowanie 60 minut Chmiel goryczkowy: 35 g marynki na początku gotowania; Chmiel aromatyczny: 25 g lubelskiego 15 minut przed końcem gotowania. Fermentacja Drożdże Safale US-56 w temp. 18-20* Przy okazji zauważyłem że w zestawie są inne drożdże ( lub inna nazwa tych samych) niż w instrukcji do warzenia
 8. Ok niestety przeczytałem jak już było po 10 minutach podgrzałem do 53 na 10 minut a teraz grzeję do 62 wielkie dzieki za pomoc mam nadzieję, że nie spaprałem za bardzo
 9. Czyli przerwę w 53 ominąć jak w instrukcji? Przez 10 minut temperatura utrzymywała się w okolicy 50 ostatnie 5 minut było poniżej. Zauważyłem bardzo dużą bezwładność temperatury, znacznie większą niż w poprzednich warkach, pewnie ze względu na pogodę. Myślałem żeby zimnej dolać ale miałbym chyba żadki zacier bo już 15 litrów jest
 10. Witam Mam mały problem właśnie zacząłem zacierać pszeniczne z zestawu BA i źle przeczytałem instrukcję, mianowicie myślałem że słód należy 10 minut przetrzymać w 47 stopniach więc podgrzałem wodę do 50 i wsypałem. Jak się okazało 47 stopni to była temperatura do której należało wsypać słód a potem w 45 trzymać 10 minut. Czy lepiej poczekać aż temp spadnie i wtedy 10 minut czy 10 minut w takiej jaka była a potem do kolejnej przerwy?
 11. A czy zdezynfekowany aerometr do fermentatora można czy jest to znowu duże ryzyko infekcji?
 12. Dołącze się pod temat. Czy ktoś próbował fermentacji burzliwej z pokrywa luźno położoną na fermentatorze stojącym w kuchni? Bo właśnie mam tak u siebie i teraz czytając temat boję się o zakażenie. Dodam że mając możliwość zajrzenia do środka i zobaczenia piany spowodowała to, że już że 3 razy tam zaglądałem. Fermentator co prawda w samej kuchni nie stoi tylko obok w jadalni, ale przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami jest swobodny.
 13. Gęstwa pewnie ta sama ale cena drożdży inna dlatego chce na tańszych spróbować. Następne 2 warki zrobię takie same i sprawdze
 14. Niestety już mam żytnie na fermentacji.. Wychodzi na to że teraz zbierania gęstwy nie będę robić. A wogóle jest sens zbierać drożdże takie jak US 05 lub 04 i wykorzystać je do kolejnej warki, czy nie na sensu ryzykować smaku piwa które będzie na nich fermentowane?
 15. Dzięki za ekspresową odpowiedż. Ja dzisiaj wstawiam żytnie, a kolejne planuję przeniczne na tych samych drożdżach to też będę mógł coś od siebie w tym temacie dorzucić jeśli oczywiście wszystko pójdzie z planem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.