Jump to content

Nazwa użytkownika

Members
 • Posts

  260
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Nazwa użytkownika

 1. "Osad" nie jest czasem jakąś pleśnią?
 2. Myślałem by zrobić z jakiś resztek starter ocenić wynik, ale myślę że to może być strata czasu.
 3. 🙂 Piszę po cichu. ... z krzyżami? 😨
 4. Czy ma ktoś doświadczenie w zaszczepianiu brzeczki mikrobami z kiszonek? np. wodą z kiszonych ogórków/kapusty? Gra warta świeczki? Metoda zakwaszania do 3pH przed gotowaniem brzeczki, zasyp jakiś prosty, taki 100% pilzneński do 10 Blg. Mogło by coś z tego wyjść?
 5. Nie. Fermentuj, aż fermentacja się zatrzyma. Brak bulknięć wcale nie oznacza że wszystko już za nami i lejemy w butelki. Kolega zakładający wątek jest początkującym domowym piwowarem, więc polecam sprawdzić po 3 tygodniach fermentowania poziom cukru w piwie, następny pomiar po trzech dniach od pierwszego pomiaru. Wynik ten sam? Lejesz w butelki. Przelewać do innego pojemnika "na cichą" nie trzeba... ale jakby co... można przelać, bo widzę przez okno, że już idziecie z widłami.
 6. To zależy , piwa lekkie - mniej słodów karmelowych, do np. piw mocnych można dać tego samego słodu karmelowego więcej. Poszukaj klasycznych receptur rożnych styli piwnych i poczytaj jakie karmele są "w stylu" i ile % mają w zasypie. Kolejna droga do wiedzy to opis słodu na stronie producenta.
 7. Miałem kiedyś problem z przegazowaniem i skończyło się wylaniem wszystkiego do zlewu. Odgazowywanie wszystkich butelek, w moim przypadku dwa razy dziennie przez tydzień, nie jest syzyfową praktyką i do tego niebezpieczną.
 8. Wstaw w jakieś zimne miejsce i monitoruj, bo zrobisz krzywdę komuś lub sobie.
 9. W jakie IBU celowałeś? Bierzesz tę wartość w pamięć. W kalkulatorze piwowarskim wklep dane piwa przed fermentacją i dorzucaj wartości chmielu tak by uzyskać goryczkę np. 20IBU. Następnie dodaj wartość z pamięci do tych 20IBU i chyba masz wynik "goryczki". Zakładam że chmiel przegotujesz w najmniejszej możliwej ilości wody, tak by się jakoś wstrzelić w wartości IBU. Nie wiem czy mam dobry pomysł, ale w ten sposób bym kombinował. Ja mam taki gust, że nie lubię jak po otwarciu butelki piwo wali mnie z pięści w twarz z okrzykiem "cascade"! Proponuję około 3g chmielu na litr piwa. https://byo.com/article/dry-hopping-techniques/
 10. http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-lactobacillus/ http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-zakwaszanie/ http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-problemy/
 11. https://kompendiumpiwa.pl/kozlak-jesienny-holenderski-herfstbok/ https://kompendiumpiwa.pl/kozlak-wiosenny-holenderski-lentebok/ Robię coś takiego dekokcyjnie na K-97 lub Gozdawa old german... . Musi trochę odleżeć i jak na mój gust smakowy jest ok.
 12. Jeśli chodzi o zdjęcie, to stawiam na barwnik spożywczy z brokatem spożywczym. Po co to komu? Szukaj takich dodatków.
 13. Wychodzi na to, że nikt nie praktykował.
 14. Ile pH powinno mieć gotowe piwo?
 15. Znam takich którzy wykorzystują kryzys na rynku. Teraz mu się nie opłaca sprzedać wiec magazynuje i czeka na moment, aż ściągnie kokosy, ale widzę że wywiecie lepiej.
 16. Rozumiem podwyżki itp. , ale rolnicy marudzą i wykorzystują sytuację na rynku tak by od razu "miliony" wyciągnąć. Wiem o czym mówię, bo znam takich. Jest okazja to cisną ile się tylko da.
 17. Możemy podziękować uciemiężonym, biednym i nieszanowanym rulikom, że "cisną" na podwyżki w skupach i magazynują na chama zboża w magazynach.
 18. Czasami przyklejają się drożdże do ścianek butelki.
 19. Tylko nalot od twardej wody się nie rozrasta.
 20. Uzyskał ktoś banany takie jak w weizenach fermentując tymi drożdżami w wysokich temperaturach?
 21. Nic o wylewaniu nie pisałem. Piwo smakuje, ma zapach mocno fenolowy i po tym obstawiam, że masz dzikie drożdże w piwie. Zostaw zabutelkowane piwo na jakiś czas, może się ułoży i będzie wszystko ok. Sprawdzaj czy nagazowanie nie idzie w stronę granatów, jeśli tak rozgazowuj butelki i może coś z tego będzie. Niżej bardzo dobra lektura na dzisiejszy wieczór. http://www.beerfreak.pl/infekcje-piwa-czyli-mityczny-tlenowiec/
 22. Odpowiedź: Tak ...i do tego piwo wygląda tak, że masz początek infekcji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.