Jump to content

AndrzejJanusz

Members
 • Posts

  30
 • Joined

 • Last visited

About AndrzejJanusz

 • Birthday 02/22/1989

Kontakt

 • Imię
  Andrzej

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  ok. 1/m-c
 • Miasto
  Warszawa / Gdynia

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

AndrzejJanusz's Achievements

 1. Mi taki róż wychodzi w berlinerze z malinami. Robię klasyczny zasyp pół na pół pilzneński z pszenicznym, kettle sour i mrożone maliny na cichą - 2 kg na 20l.
 2. Napisałeś, ze używasz bezzwrotnych butelek, a te maja to do siebie, że są mniej wytrzymałe od zwrotnych. Niewykluczone, że to pojedyncze sztuki, które wybuchają miały jakaś drobna skazę i nie wytrzymały ciśnienia. Co do pogłębienia fermentacji w butelkach - gdzieś tu na forum czytałem rady na zatrzymaną fermentację gdzie obok mieszania fermentorem ktoś pisał o dodaniu cukru, który miałby obudzić drożdże i przyczynić się do pogłębienia fermentacji. Może jakimś trafem u Ciebie ten mechanizm działa w butelkach? Mialem podobny problem kiedy robiłem syrop do refermentacji i mieszanie w fermentorze (najlepsze były granaty walące w środku nocy - najlepszy budzik). Problem zanikł jak wróciłem do dozowania cukru do butelek.
 3. Spróbuj a się przekonasz. Moim zdaniem 15g na 30’ to jednak może okazać się za mało żeby uzyskać sensowna goryczkę. Ale to kwestia gustu. Co dokładnie chcesz uzyskać przez te 2 min? Wydaje mi się, że jeśli nie masz błyskawicznej chłodnicy to nie będzie wielkiej różnicy między 2’ a 0’. Może spróbuj rozbić to np. na 15g na 15’ i 10g na 5’? W takim układzie jest szansa na więcej „szlachetnej” goryczki bez zwiększania ilości citry. Słód pszeniczny zasadniczo nie daje mgiełki, ta jest wypadkową m.in. zacierania, użytych drożdży i prowadzenia fermentacji. Ktoś pewnie powie, że 30’ gotowania to krótko i DMS i w ogóle, ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Inna sprawa to to, czy 3 warka to dobry moment na takie eksperymenty? Może lepiej zrobić jeszcze kilka bardziej klasycznie i wyrobić sobie punkt odniesienia?
 4. Początkowo używałem jednego do wszystkiego i przez kilkanaście warek nic złego mi się z piwem nie stało. Z czasem zachciało mi się zlewać na cichą i wykorzystywać ponownie gęstwę zlewając na nią od razu brzeczkę na kolejne piwo, wiec pojawiła się potrzeba kolejnego fermentora. Aktualnie mam 3 - w 2 fermentuje w 1 filtruje i tego się trzymam. Kiedyś zostawiłem w fermentorze młóto na weekend i jak wróciłem to byłem bliski pozbycia się fermentora. Teraz trochę strach lać tam brzeczkę nawet pomimo srogiej dezynfekcji. Rozlewam z reguły z pojemnika, w którym prowadziłem fermentację dozując cukier do butelek (kiedyś miarką, teraz strzykawką). Próbowałem kilka razy przelewać piwo na roztwór cukru przed rozlewem, ale zawsze coś było nie tak z rozmieszaniem i albo miałem przegazowane i niedogazowane piwa albo wręcz granaty - ewidentne nie leży mi ta metoda.
 5. Tylko te piwa to butelkowane były jeszcze sporo przed tym latem. Poza tym czy dzikusy nie powinny mieć jakiegoś wpływu na smak?
 6. To ja się podzielę swoim sposobem na ratowanie przegazowanych piw (jak na razie w dwóch warkach miałem ten problem - pomimo trzymania ponad miesiąc w fermentorze, ewidentnym ustaniu fermentacji i zaniżeniem o 30% ilości surowca do refermentacji te nikczemniki postanowiły dojeść sobie resztki; przypuszczam, że może mieć to związek z niedawnym wzrostem temperatur). Otóż po założeniu stroju ochronnego (gruba kurtka, okulary i rękawice) przestawiam niebezpieczne butle do wanny, a tam uchylam delikatnie wszystkie kapsle (tryska z najmniejszej szczeliny jak z węża strażackiego) i tak je zostawiam aż przestaną syczeć, a nawet trochę dłużej (1-1,5h). Potem dociskam wszystkie kapsle kapslownicą i do lodówki. Straty z takiej procedury to koło 30%, czasem mniej, czasem więcej. Uratowałem w ten sposób koło 60-70 piw, które potem piłem ze smakiem (nie mam mowy o infekcji).
 7. Czyli wyglada na to, że instynkt mnie nie mylił i będę zasłaniał. Zastanawiam się jeszcze nad przerzuceniem się ma nieprzezroczyste fermentory albo ewentualnie osłonięcie przezroczystych czymś nieprzepuszczalnym dla światła. Przy kolejnym warzeniu zrobię eksperyment i z cienkusza zrobię mniejszą warkę, która zostawię na świetle (nie będzie AŻ TAK szkoda…) i drugą dla porównania.
 8. Czołem! Ostatnio zafrapowała mnie kwestia przepuszczalności wiader, z których korzystamy do fermentacji dla światła słonecznego, a dokładniej tego jego spektrum, które powoduje w piwie powstawanie wad. W jednym z wątków na forum wyczytałem, że szkodliwe promienie nie przenikają (albo przenikają w znikomym stopniu) przez tworzywo, z którego zrobione są fermentory i w zasadzie możnaby prowadzić fermentację w jasnym pomieszczeniu. Z drugiej strony często widzę też rady mówiące o tym żeby za wszelką cenę unikać światła kiedy tylko można bo skunks gwarantowany. Jak to właściwie jest? Czy ktoś z Was sprawdził to na własnym piwie? Pytam, bo mam lodówkę ze szklanymi drzwiami, która stoi koło okna i zawsze zakrywam ją zasłoną na czas fermentacji. Zastanawiam się, czy ma to sens, czy równie dobrze mógłbym pozwolić słońcu oświetlać jej wnętrze i fermentory.
 9. Mam do oddania świeżutką zebraną dziś (17.06) gęstwę US-05 po IPA (drugie pokolenie). Chętnie przyjmę jakaś do pszeniczniaka. Warszawa okolice Ronda ONZ.
 10. Ten wątek to jednak ma swoją specyficzną dynamikę 😄 wrzucam receptury, które wcześniej przesłałem na priv tu podejście z ekstraktów: 2,5l ekstraktu jasnego bruntal 1kg słodu żytniego + 1 kg słodu karmelowego czerwonego strzegom 40-60 ebc (zacierane infuzyjne 60’ w 66-68st) Chmiel oktawia 10g na 60’ Cascade 20g na 20’ Centenial 20g na 5’ Yerba mate 250g na whirlpool Trawa cytrynowa 45g na whirlpool Citra 25g na whirlpool Ok. 13,5blg Drożdże s-04 zadane 11.08.2020 g. 19.15 18.08.2020 w okolicach 20 st. Po tygodniu w ok16-18 st blg spadło do ok. 6 fermentor wylądował w lodowce na 14 st. 24.08.2020 blg bez zmian od tygodnia (6blg) 27.08.2020 dodane pół szklanki skórki z cytryny zalane ginem 30.08.2020 blg spadło do 5,5 01.09.2020 zabutelkowane 20l z 150g glukozy A tutaj z pełnym zacieraniem: Zasyp: 2kg pilzneński 1kg pale ale zero 1kg żytni 1kg karmelowy 30 Zacieranie jednotemperaturowe 66-68st 90min mash-out 78st 10min Filtracja stanęła na koncowce (było jakies 11,5blg), poprawka była Chmielenie: Sybilla 10g 60’ Cascade 20g 10’ Iunga 20g 0’ Przy 70-80st 250g yerba mate pajarito + 50g guarani naranja Chłodzone na balkonie Po odfiltrowaniu 22l 11,5brix 11.12.2020 g. 12.20 zadana gęstwa s-04 10 łyżek, napowietrzne blenderem, temp. 22 i w dół (o 15 było 20) 13.12.2020 g. 11.00 temp. 15,5-16st. Fermentacja w toku 16.01.2021 zabutelkowane 21l z miarka glukozy na 0,5l blg 2,5
 11. Ja bym nie kombinował i dał suchary. O ile za mało nasz tej gęstwy? Bo ok. „pół cm” nijak ma się do 110ml (spróbuj policzyć szacunkowo z wysokości i średnicy słoika). Może się okaże, wcale nie jest jej za mało albo będzie minimalny underpitching. Namnożyć drożdże w starterze zawsze możesz jeżeli chcesz się w to bawić, ale przy s-04 chyba szkoda zachodu.
 12. To ja się podłączę pod temat. Jak już zlewacie brzeczkę bezpośrednio na gęstwę po przefermentowanym piwie to ile razy można bezpiecznie taki zabieg powtórzyć? Mam aktualnie 3 piwo na tej samej gęstwie już 3 tygodnie. Poprzednie dwa piwa też stały na niej po 3 tygodnie i zastanawiam się, czy nie proszę się w ten sposób o autolizę...
 13. Słabo rozumiem po niemiecku - jest tam gdzieś informacją o histerezie? Po zdjęciu widzę, że nie używałeś dodatkowego sterownika, a sprawdzałeś może jak ten sprzęt radzi sobie z utrzymywaniem temperatury brzeczki?
 14. Mętność jest częścią uroku piwa pszenicznego Inna sprawa, że jak po tych dwóch tygodniach w tym samym wiadrze schłodzisz przez 2-3 dni (np. w lodówce) to i tak się wyklaruje jeśli Ci na tym zależy. Tylko nie chwal się stylowym purystom, bo Cię zjedzą.
 15. Płyty o większej mocy najłatwiej znaleźć w specjalistycznych sklepach ze sprzętem dla gastro. W Makro też takie widziałem. Oczywiście są odpowiednio droższe. Ostatnio mamy ciężkie czasy dla gastronomi, więc może warto poszukać używanej? Za jakiś czas pewnie będzie ich też sporo na licytacjach komorniczych... Co za parszywe czasy...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.