Jump to content

Markin

Members
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Piwowarstwo

 • Miasto
  Tychy

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. #2 New England IPA Przewidywana objętość: 10l Technika: Partial Mash Przewidywane parametry: alk. 6,5% ekstr. 16 Plato IBU 35 Surowce: Ekstrakt słodowy jasny Bruntal - 1,1 kg Słód pilzneński Wayermann - 0,7 kg Płatki jęczmienne - 0,2 kg Płatki owsiane - 0,2 kg Słód pszeniczny Wayermann - 0,2 kg Słód Carapils Wayermann - 0,1kg Chmiel Mosaic ak. 12,5% - 30 g Chmiel Cascade ak. 5,5% - 50 g Drożdże FM53 Voss Kveik
 2. #1 Multi-Grain Ale - "5 Zbóż i Kveiki" Przewidywana objętość: 12l Technika: Partial Mash Przewidywane parametry: alk. 5,5% ekstr. 13° Plato IBU. 25 Surowce: Ekstrakt słodowy jasny Bruntal - 1,2 kg Słód pilzneński Wayermann - 0,7 kg Słód pszeniczny Wayermann - 0,15 kg Słód orkiszowy Wayermann - 0,15 kg Słód żytni Wayermann - 0.15 kg Płatki owsiane - 0,15 kg Słód Carapils Wayermann - 0,1 kg Chmiel Styrian Wolf ak.13% - 15 g Chmiel Styrian Fox ak. 6,3% - 20 g Drożdże FM53 Voss Kveik Przygotowania: Z powodu ograniczeń sprzętowych (Garnek 6l i 4l) planuję warzyć na dwa garnki. W Garnku 6l chcę przeprowadzić mini zacieranie. W garnku 4l rozpuszczę połowę ekstraktu słodowego, a następnie przeprowadzę chmielenie na dwa garnki. Pod koniec gotowania resztę ekstraktu podzielę znów na dwa garnki. Po zakończeniu napowietrzę przelewając do fermentora i uzupełnię do objętości 12l zimną wodą butelkowaną. Drożdże zadam prosto z fiolki w temperaturze 30 stopni. Następnie fermentor zaizoluję i zostawię w spokoju na tydzień.
 3. Piwowar Marcin Dziennik piwowara wraz z wszelkimi zapiskami związanymi z pracą browaru domowego. Aktualizacja: 03.06.2020 Do tej pory uwarzono: 0 l Wykorzystane surowce: Słody i surowce niesłodowane Chmiele i inne przyprawy 0 kg 0 kg Moje warki: 2020 #1 Multi-Grain Ale - "5 Zbóż i Kveiki" #2 New England IPA
 4. Cześć, nie mogłem znaleźć informacji o tych chmielach na forum, a ich opisy zachęcają do zakupu. Szukam czegoś aromatycznego, ale nie z Ameryki ani antypodów. Czy ktoś warzył z chmielami Barbe Rauge albo Callista i mógłby podzielić się wrażeniami? Jak wypadają w porównaniu do popularnej Mandariny?
 5. Dziękuję za pomoc, może rzeczywiście trochę przesadzam
 6. Wydaje mi się, że przy nierdzewce łatwiej utrzymać sterylność.
 7. Cześć, przymierzam się do zakupu gara z nierdzewki pod warki 10/12l. Jednocześnie pomyślałem sobie, że fajnie by było mieć fermentor z nierdzewki. W związku z tym mam do Was pytanie? Czy technicznie jest możliwe warzenie i fermentacja w tym samym naczyniu? Znalazłem coś takiego: https://piwoszarnia.pl/obs-vice-pojemnik-fermentacyjny-24l-z-rurka-termometrem-i-kranikie-stal-nierdzewna-p-1568.html Czy w czymś takim mógłbym normalnie przeprowadzać zacieranie (BIAB) na indukcji , a następnie gotowanie, po czym zawartość zlać kranikiem do jakiegoś innego zbiornika i potem z powrotem do tego "gara" (w celu napowietrznia), zapodać drożdże i fermentować?
 8. Wprawdzie jeszcze nie uwarzone, ale projekty etykiet na serię piw na kveikach już wstępnie gotowe(pozostanie kwestia uzupelnienia parametrów), więc i ja się pochwalę😀
 9. Tak mi się wydaje. Będę gotował w ok. 9 l wody, więc to chyba będzie takie mini HGB. Nie mam jeszcze dużego gara. Parametry wyliczam w aplikacji Biermacht.
 10. @punix @Gawron @anatom Wielkie dzięki za pomoc, naprawdę rozwialiście wiele moich wątpliwości. Kupię te Kveiki od FM. Pójdę na pewne odstępstwo i jednak pozwolę sobie zadać drożdże bezpośrednio z fiolki. Przy okazji postanowiłem dokupić chmiel barbe rouge i mandarinę oraz płatki dębowe po rumie. Tego Hallertauera zostawię sobie na jakiegoś Weizena, a EKG będzie chmielem rezerwowym. Podsumowując: Warka nr.1 (15l, 4%, 25 IBU): Ekstrakt jasny 1,2 kg 0,5 kg pilzneńskiego 0,5 kg pszenicznego Mandarina Bavaria 15g 60' Mandarina Bavaria 15g 15' Mech irlandzki 10g 10' Mandarina Bavaria 20g 1' FM53 Kveik (prosto z fiolki) Warka nr.2 (15l, 5%, 25 IBU): Ekstrakt jasny 1,7 kg 0,5 kg pilzneńskiego 0,25 kg pszenicznego 0,25 kg czekoladowego Fawcett Barbe Rouge 20g 60' Barbe Rouge 15g 15' Mech irlandzki 10g 10' Barbe Rouge 15g 1' FM53 Kveik (gęstwa) Płatki dębowe po rumie 20g na 5 dni Czy wszystko tutaj gra? Coś przeoczyłem?
 11. To w sumie mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tych drożdży. Pierwsza warka na nich byłaby lekka (4/4.5%). Czy jest sens robić starter? Nie mam ani kolby, ani mieszadła.
 12. Rozumiem, że temu jasnemu do bycia Norwegian Farmhouse Ale brakowałoby jedynie dodatku jałowca?
 13. Ekstra, wielkie dzięki. Do jakiego stylu w takim razie klasyfikwać to piwo?
 14. Poczytałem o tych kveikach i wydaje mi się, że to chyba coś dla mnie. Dziękuję Wam, bo nie wiedziałem, że takie cudo istnieje. Będzie, więc Kveik Saison 🍺. Zrobię w takim razie wersję jasną i potem ciemną na gęstwie. Jasny byłby z jednego ekstraktu + 0,5kg pilzneńskiego z 0,5kg pszenicznego Mam problem z ciemnym. Czy nuty orzechowo-czekoladowo-chlebowe nie zdominują w tym przypadku piwa? ekstrakt jasny + 0,5kg pilznenskiego z 0,25kg pszeniczego i z 0,25kg czekoladowego Fawcett
×
×
 • Create New...